Çıldırtan Ağ Problemi ?? Acil Yardım.

Kodla Büyü

AsilTurk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Rüyama kadar girdi problemden bahsedeyim…

Her şey düzgün çalışırken dün tatil dönüşü okula geldim.

*Meb hattı ile bağlı BT. Sınıfı internete girmiyor ve birbirlerini görmüyor.
*Ayrı bir hattan internete bağlanan idareciler ise internete bağlanıyor birbirlerini görmüyor dolayısıyla yazıcıdan çıktı alamıyorlar.

Öncelikle idarecilerin problemi için biraz uğraştıktan sonra switch problemi olduğunu anladım problemi çözdüm.

BT. sınıfı ise bütün günümü aldı bağlantıları test ettim switche internet geliyor fakat çıkmıyor nasıl oluyorsa switch içinde oluyor. Nitekim msn hatası "ağ geçidiniz çevrimdışı görünüyor" diyor. Switch tüm ışıkları yanıp sönüyor ve nedense bozulma ihtimali çok düşük gibi geliyor bana.

Tüm bunların başıma neden geldiğini bilmemekle birlikte soruna sizden çok acil çözüm bekliyorum.

hocam Router'dan switch'e gelen datayı öncelikle kontrol etmenizi öneririm gelen data sorunluysa makinalar ip almazlar ve internet çıkışı söz konusu olmaz... sadece 169... ile başlayan paylaşım (yalancı) ip yi alırlar...

switche bağlı olan adaptörün eşdeğeri bir adaptörle tekrar deneyin hocam...garip ama bazen adaptörden dolayı switch veya adsl modem herşey düzgün görünmesine rağmen çalışmıyor.

şuan switche girmesi gereken kablo ile bağlanıyorum switch takıp kablo çektiğimde çalışmıyor sanki switch kendini korumaya almış gibi bişey

sorunu çözdüm. ilginiz için çok teşekkür...

kısa devre olmuş sanırım 3 portta. o portların herhangi birine bir bağlantı yapılırsa tüm portlardan internete bağlantı kesiliyormuş üç portu boş bıraktım. dolayısıyla 3 pc internete bağlanamıyor şuanda.

virüsdür o virüs....... :D
daha önce benzer birşey başıma geldi.....ağındaki bir bil virüs olabilir... bundan dolayı bazı switch ve modemler kendini korumaya alır...yada resetler kendini herşey normal gözükür ama değildir....okuldaki tüm bilgisayarları kapat bir kaç tane aç onlarda internete girmesin kimse ve modeme adsl ışığına bak veri alışverişi varsa virüstür..... yada açık bilgisayardan gelen veri ve giden veriye bak internete girmediğin halde giden yüksek se ... hain bul ve temizle

Swichte takılı tüm kabloları incelemekte yarar var. Bir kablonun iki RJ45 ucu da aynı switche takılınca tüm ağ trafiği kilitleniyor. Aynı şekilde çok portlu modemden switche iki kablo takılınca da trafik kilitleniyor.
Ortalık yerde boşta duran her ucu rastgele bir yere takan öğretmen arkadaşlar sayesinde ikisini de yaşadım. Tüm kabloları tek tek söküp etiketleyerek çözüm bulmuştum.

Benzer bir hadise de benim başıma geldi;
Okulun bir bölümünde internet yoktur. Dağıtım yapan swichde akıllınn biri 1.porttan bilgisayara gitmesi gereken kabloyu 2.porta takmış. O swich vasıtasıyla ağa bağlanan tüm bilgisayarlar pıss.. kaza sonuc farkettim de kurtardım durumu. Sonra öğrendim: 1-Ortalıkta fazla malzeme bırakmıyacaksın, 2-her kablonun iki ucunada nerden geldiğini ve nereye gittiğini yazacaksın.

Konuyl apek alakalı değil ama başıma gelen bi olayı paylaşmak isterim, abimin kendi evinde bir modem ve kablosuz bağlandığı bir laptopu vardı. Bilgisayarla akşam saat 18:00 dan sonra internete girebilirdunuz ve 40-50 defa sayfayı yenileyince internete girmeye başlıyor ve yaklaşık 2 saat girdikten sonra tekrar 40-50 defa sayfa yenilemeniz gerekiyordu. Aklıma gelen ne kadar seçenek varsa denemiştim. Modemin kablolarını, adaptörünü, modemin kendisini, splitteri, telefon kablosunu, ip ayarlarını hepsini denedim. Yalnız modemin ışıklarıda bir düzensiz yanıyordu. Bazen hat koptu gibi yanıp yanıp sönüyordu diğer lambaları da bi düzensiz çalışıyordu. Ben problemi telefon hattına vermiştim. Telekomdan adamlar hattnızda sorun yok demiş. En sonunda abime benim bundan başka yapabilecek bişeyim yok dedim ama virüs hiç aklıma gelmemişti. Kendisi de aldığı yere bilgisayarı götürdü meğer o sorunların hepsinin sebebi virüsmüş. Virüsler ağa bulaştığında çok farklı anlamsız sorunlar oluşturabiliyor. Tabii bir labtaki bilgisayarları tek tek kurmak ya da idare bilgisayarlarını formatlamak sanırım sabır ister... :S

Geri