İnternet var ama aynı zamanda yok (?)

Kodla Büyü

ramseyy

Site Gezgini
arkadaşlar merhaba,
bir kaç gündür okulda yaşadığım bir sıkıntıyı sizinle paylaşmak ve sizlerin de görüşlerini almak istiyorum.
benzer problemlerle ilgili daha önce de başlıklar açılmış ama ben soruma bir türlü cevap alamadım.
sorun şu ki:
okulun MEB internet hattının bağlı olduğu modemdeki tüm ışıklar normal bir şekilde yanıyor olmasına rağmen ve bilgisayarın ethernet simgesinde de bağlı görünüyor ve IP almış olmasına rağmen bilgisayar bir türlü internete bağlanmıyor. bu sorun modeme bağlı olan bütün bilgisayarlarda geçerli. switch yardımıyla bağlananlarda da, direkt olarak bağlananlarda da sorun aynı.
modemin arayüzünde de ayarlar tamam, hatta WAN IP bile almış durumda, başka modemle de denedim durum yine aynı. bilgisayarda gelen giden paketlere baktığım zaman giden var ancak gelen pakette her hangi bir değişme olmuyor. (yerel ağda sorun yok tabii, öğrencilerin ağdaki bilgisayarlarıyla iletişim kurulduğunda gelen paket de oluyor)
buna benzer açılan konularda yazılan herşeyi denedim:
güvenlik duvarı açık, bilgisayarda trojan taması yaptım, bir sürü bilgisayarda denedim aynı durumu, kablolarda fiziksel problem olup olmadığını kontrol ettim vs vs... ama yok yok yok... bağlanmaya çalışıyor sanki, durum çubuğunda bir iki çubuk ilerliyor ama sonra sayfa görüntülenemiyor yine.
dikkatimi çeken bir nokta da şu:
girmek istediğim sitenin favicon'u adres çubuğunda beliriyor sanki siteye girmiş gibi ama girmiyor tabi..
konuyla ilgili telekomu da aradım onlar da herhangi bir sorun görünmüyor bizimle alakalı dediler ve arıza kaydı oluşturdular...

kaç gündür uğraşıyorum denemediğim şey kalmadı, neden oldu bi türlü anlayamıyorum.... bir de formatörüm okulda, meb'in internet hattı sadece BTS'lerde kullanılıyor bu yüzden sorun sadece beni alakadar ediyor ve kendi sorunumu çözemezken başka sorunlarla da hiç ilgilenmek istemiyorum...

neden olabilir neden neden neden??? denemediğim başka ne olabilir sizlerin fikirlerine ihtiyacım var...
saygılarımla...

ramseyy' Alıntı:
arkadaşlar merhaba,
bir kaç gündür okulda yaşadığım bir sıkıntıyı sizinle paylaşmak ve sizlerin de görüşlerini almak istiyorum.
benzer problemlerle ilgili daha önce de başlıklar açılmış ama ben soruma bir türlü cevap alamadım.
sorun şu ki:
okulun MEB internet hattının bağlı olduğu modemdeki tüm ışıklar normal bir şekilde yanıyor olmasına rağmen ve bilgisayarın ethernet simgesinde de bağlı görünüyor ve IP almış olmasına rağmen bilgisayar bir türlü internete bağlanmıyor. bu sorun modeme bağlı olan bütün bilgisayarlarda geçerli. switch yardımıyla bağlananlarda da, direkt olarak bağlananlarda da sorun aynı.
modemin arayüzünde de ayarlar tamam, hatta WAN IP bile almış durumda, başka modemle de denedim durum yine aynı. bilgisayarda gelen giden paketlere baktığım zaman giden var ancak gelen pakette her hangi bir değişme olmuyor. (yerel ağda sorun yok tabii, öğrencilerin ağdaki bilgisayarlarıyla iletişim kurulduğunda gelen paket de oluyor)
güvenlik duvarı açık, bilgisayarda trojan taması yaptım, bir sürü bilgisayarda denedim aynı durumu, kablolarda fiziksel problem olup olmadığını kontrol ettim vs vs... ama yok yok yok... bağlanmaya çalışıyor sanki, durum çubuğunda bir iki çubuk ilerliyor ama sonra sayfa görüntülenemiyor yine.
girmek istediğim sitenin favicon'u adres çubuğunda beliriyor sanki siteye girmiş gibi ama girmiyor tabi..
konuyla ilgili telekomu da aradım onlar da herhangi bir sorun görünmüyor bizimle alakalı dediler ve arıza kaydı oluşturdular...

kaç gündür uğraşıyorum denemediğim şey kalmadı, neden oldu bi türlü anlayamıyorum.... bir de formatörüm okulda, meb'in internet hattı sadece BTS'lerde kullanılıyor bu yüzden sorun sadece beni alakadar ediyor ve kendi sorunumu çözemezken başka sorunlarla da hiç ilgilenmek istemiyorum...

neden olabilir neden neden neden??? denemediğim başka ne olabilir sizlerin fikirlerine ihtiyacım var...
saygılarımla...
aynı durum bende de var
fitil oluyorum.
ttnet beni çıldırttı
ama ben de her gün 444 0 375 i arayıp vericem fırçayı.

1- Sayın öğretmenim ip yi elle tanıtmayı denediniz mi?
2- Modemden direk internet bağlantısı almayı deneyin bir bilgisayara sorun hatta mı modem de mi switch demi bilgisayarlar da mı deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz sanırım.
3-İnternete bağlandığına emin olduğun bir bilgisayarı hatta direk bağla sonuca bir bak.
4- Okuldaki durumdan eminsen sorun hattadır.

gismoil' Alıntı:
1- Sayın öğretmenim ip yi elle tanıtmayı denediniz mi?
2- Modemden direk internet bağlantısı almayı deneyin bir bilgisayara sorun hatta mı modem de mi switch demi bilgisayarlar da mı deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz sanırım.
3-İnternete bağlandığına emin olduğun bir bilgisayarı hatta direk bağla sonuca bir bak.
4- Okuldaki durumdan eminsen sorun hattadır.

hocam farklı bir modemle bir bilgisayara direkt olarak da bağladım ama sadece tek bir bilgisayar modeme direkt bağlıyken bile durum değişmedi...
modem internete açılıyor, ttnet'ten IP bile alıyor, zaten ttnet'in dediğine göre de sinyalde sorun yok, internetiniz var görünüyor diyorlar.

hocam aynı sorun bende de vardı sinirden deliye dönmüştüm.bilgisayar sınıfımda iki bilgisayar hariç diğerleri internete giriyor .ben de bi format atayım makinelere bakalım ne olacak dedim. ve sonuç internete girebiliyor makineler.sorunu çözdüm ama sebebini anlayamadım acaba virüs falan mı var en mantıklı olasılık bu ya da ağa giren bir virüs de olabilir.. ???? :shock:

splitterdan kaynaklanıyor olabilir. iç telefon hatlarından kaynaklanıyor olabilir. mümkünse dışardan gelen hattı girek modeme takarak deneyin. splittere tel çıkışında fax, telefon bağlı ise bağlantısını kesip deneyin.

ramseyy' Alıntı:
arkadaşlar merhaba,
sorun şu ki:

saygılarımla...
remzi hoca sen neredesin yoksa aynı ilçede miyiz?

Sayın hocam sorun sizinle yada bilgisayarlarınızla alakalı değil. Telekom kabullenmemiş ama sıkıntı DNS sunucuya bağlanamama. Burada DNS adreslerini modemden elle girerek deneme yapmanızı tavsiye ederim. iyi çalışmalar.

only61' Alıntı:
hocam aynı sorun bende de vardı sinirden deliye dönmüştüm.bilgisayar sınıfımda iki bilgisayar hariç diğerleri internete giriyor .ben de bi format atayım makinelere bakalım ne olacak dedim. ve sonuç internete girebiliyor makineler.sorunu çözdüm ama sebebini anlayamadım acaba virüs falan mı var en mantıklı olasılık bu ya da ağa giren bir virüs de olabilir.. ???? :shock:

ben de çıldırmak üzereyim zaten... en büyük korkum da ağa bulaşmış bir virüs!! ama farklı bir modem takıp ona tek bir bilgisayar bağlamama rağmen yine olmadı. artık bir bilgisayara temiz format atıp bir de öyle deneyeceğim...

Hocam, bilgisayarların ağ bağlantısı ayarlarında farklı DNS ler kullanarak denemeniz tavsiyemdir. TTnet bazen saçmalayabiliyor, heleki söz konusu MEB bağlantıları ise...

1-hocam ağda virüs olabilir... combofix programını herhangi bir bilgisayarda çalıştır, temizlesin, öyle bi bak
2-modemin adaptörü orjinal değilse yada yetersiz elektrik geliyorsa nete bağlanmış görünüyor ama sayfa görüntülemiyor olabilir... modem değiştir bak... iyi akşamlar

Hocam, yeni aklıma düştü bazen ağa bağlı olan bir bilgisayardanda kaynaklanabiliyor... Bütün bilgisayarların giden gelen değerlerini kontrol ediniz. Siz netini kullanmadığınız halde giden gelen değerlerinde sürekli ve hızlı artış olan bilgisayar var ise problem ondanda kaynaklanabiliyor. Ki zaten içerisinde trojan, spy, worms gibi zararlılar kaynıyor bu tarz bilgisayarlarda. Daha önce başıma geldiği için söylüyorum...

sayfa açmayı değil de herhangi bi ip adresini pinglemeyi deneyebilirsiniz. Öncelikli olarak modemin ipsini pinglemeyi deneyin. Daha sonra dışarıda bir ip olabilir ping google.com şeklinde ya da ping 74.125.43.147 yazarak komut isteminde deneyebilirsiniz dns ile ilgili bir problemden dolayı da sayfalar açılmıyor olabilir.

hocam switchi değiştirin bizde olmuştu bu sorun switch değişince düzeldi iyi bir swicth alın derim

Ağda virüs olabilir hocam aynı durum buzde de var. BTS de int. bağlı gözüküyor ama hiç biri giremiyor interneti.Hepsini formatladım düzelmişti ama bugün tekrar gitti.

arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkür ediyorum, okuyup ilgilendiğiniz cevap verdiğiniz için.
anak yazmış olduğunuz önerilerin hepsini tek tek denedim:
elle dns de girdim (hem TCP/IP'den hem de modem arayüzünden)
modemi de değiştirdim,
switch'i devredışı bırakıp modeme direkt de bağladım bilgisayarı
modemi pingledim cevap veriyor. ancak google.com yazınca cevap yok. ip'sini de bilmediğim için yazamadım
combofix de denedim, bilgisayara format atıp öyle de denedim....

sonuç nafile!!!

ağda virüs olabilir belki ama tek bir bilgisayarı format atıp modeme bağlıyorum yine olmuyor. modeme virüs/trojan bulaşabileeğini de sanmıyorum..
sorun bence meb kaynaklı, çünkü girdiğimiz adreslerin uygunluğunu kontrol eden -filtreleyen bir sunucusu olması lazım onunla ilgili olabileceğini düşünüyorum ama bu konuyla ilgili kime nasıl ulaşırım bilmiyorum...
denediğim şeylerden aldığım sonucu okuyunca belki siz de yok artık diyor olabilirsiniz ama kaç gündür çıldırmak üzereyim, öğretmenler de bu ağdan faydalanıyor onlara da anlatamıyorum derdimi oooooooooffff offffffff...

ramseyy' Alıntı:
arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkür ediyorum, okuyup ilgilendiğiniz cevap verdiğiniz için.
anak yazmış olduğunuz önerilerin hepsini tek tek denedim:
elle dns de girdim (hem TCP/IP'den hem de modem arayüzünden)
modemi de değiştirdim,
switch'i devredışı bırakıp modeme direkt de bağladım bilgisayarı
modemi pingledim cevap veriyor. ancak google.com yazınca cevap yok. ip'sini de bilmediğim için yazamadım
combofix de denedim, bilgisayara format atıp öyle de denedim....

sonuç nafile!!!

ağda virüs olabilir belki ama tek bir bilgisayarı format atıp modeme bağlıyorum yine olmuyor. modeme virüs/trojan bulaşabileeğini de sanmıyorum..
sorun bence meb kaynaklı, çünkü girdiğimiz adreslerin uygunluğunu kontrol eden -filtreleyen bir sunucusu olması lazım onunla ilgili olabileceğini düşünüyorum ama bu konuyla ilgili kime nasıl ulaşırım bilmiyorum...
denediğim şeylerden aldığım sonucu okuyunca belki siz de yok artık diyor olabilirsiniz ama kaç gündür çıldırmak üzereyim, öğretmenler de bu ağdan faydalanıyor onlara da anlatamıyorum derdimi oooooooooffff offffffff...
aynen bende de devam ediyor!

halukk' Alıntı:
4440375 TTnet Destek hattını arayıp görüştünüz mü hiç ?
görüştüm hocam, onlar tarafında bir problem olmadığını söylediler ama telefona çıkan kişileri biliyosunuz işte hiç bişey bildikleri yok, karşısındakileri de kendileri gibi sanıyorlar. klasik hep aynı numaralar, şunu deneyin bunu deneyin vs... en sonunda bi arıza kaydı alalım dediler ama ses yok hala bakalım...

Hocam, destek hattıyla uğraşma direk git okulunuzun bağlı olduğun telekom müdürlüğüne durumdan bahset. Denediklerindende bahset kısacası ben üzerime düşeni yaptım, sizden ricam deneyebilmem için portu değiştirebilirmisiniz belki bağlı olduğum portta hata vardır şeklinde bildir. Ben üniversitede okurken yaz tatillinde evime ilk bağlattığımda neler olmuştu neler en sonunda babamla birlikte gitmiştik. Kabloların olduğu kısma adam tek tek bakıp kablolar arasından sorunu bulmuştu... TT un kablolarının bulunduğu kısmı görseniz gülersiniz :))) İple bağlamışlardı kabloları dağılmasın diye hangi kablo neyi belli değildi.... Sözün özü size merkezi destek hattından sadece sizin zaten uyguladığınız yöntemleri söyleyebilirler.

ramseyy' Alıntı:
halukk' Alıntı:
4440375 TTnet Destek hattını arayıp görüştünüz mü hiç ?
görüştüm hocam, onlar tarafında bir problem olmadığını söylediler ama telefona çıkan kişileri biliyosunuz işte hiç bişey bildikleri yok, karşısındakileri de kendileri gibi sanıyorlar. klasik hep aynı numaralar, şunu deneyin bunu deneyin vs... en sonunda bi arıza kaydı alalım dediler ama ses yok hala bakalım...
hocam ben gecen haftadan beri aynı sıkıntıyı çekiyorum.her şey normal ama internet yok.burdaki telekom adsl servisiindeki arkadaşımı arayıp sorunu anlattığımda,bi kere portu değiştirmeyi denedi ve internet gelmişti,yinede çok verimli olmasada.zülfikar hocamın dediğide doğrudur.

bende de aynı sorun var
switch arızalı gibi duruyodu(bütün ışıklar yanıyodu
hiç bir bağlantı yapmadığım halde) bugün switch
normale döndü fakat net yok
aynı ip ve dns ayarlarıyla mebde yok özel hatta var

bende de aynı durum var
dün switch te sorun vardı(bütün ışıklar yanıyodu
hiçbir bağlantı yapmadaığım halde)
bugün normale döndü
özel hatla nete girebiliyorum fakat meb hattı ile
giremiyorum ip ve dns ayarlarım aynı olmasına rağmen

arkadaşlar bizim okulda da aynı sorun var..speed touch modemin bütün ışıkları yanıyor. ama ne bt sınıfında ne de diğer sınıflarda internet yok..dün elektirikler kesilmişti.önce ondan sandım ama sizin yazdıklarınızı okuyunca meb kaynaklı olabilceğini düşündüm..sorun nedir acaba??

Farklı zamanlarda aynı problemle iki sefer karşılaştım. Birincisinde elle IP ve meb DNS lerini vererek sorun çözülmüştü.İkincisinde ise hiçbir şekilde çözüm bulamayınca bir virüsün sebep olduğu kanısına vardım ve tüm bilgisayarlara tekrar temiz sistem yükleyince problem çözüldü. Yani bunu yapan ağ virüsleri

Geçen hafta Perşembe gününden beri bizde de aynı sorun oluştu. Tüm gün uğraşmama rağman sorunu gideremedim. Ertesi gün ilçe memden arayıp meb hattı çalışıyor mu diye sormuşlar. Muhtemelen genel bir sorun...

araçlar internet seçenekleri-bağlantılar-yerel ağ ayarlarından ayarları otomatik olarak algılayı işaretleyip deneyin hocam bide

bende kafayı yicem arkadaşlar 15 gündür denemediğim yöntem kalmadı nedir bunun çözümü yaa :(

Geri