23 MAYIS ANKARA EYLEMİ

Kodla Büyü

fyz

Üye
23 MAYIS ANKARA EYLEMİ‎23 Mayıs Pazartesi Ankara da olacagız.
Destek olabilecekler için grubumuzun adrresi: http://www.facebook.com/home.php#!/home.php?sk=group_152438931485135&ap=1 burdaki Ankara ekibi listesine adlarını yazabilirler. Eğitim Bir Sen ve Bakanlıkta görüşmelerimiz olacak, Bilgisayar derslerinin geri verilmesi adına..

Bu haber ilk defa mı paylaşılıyor hocam bu forumda? Eğer öyleyse grubun nasıl bu kadar üyesi olduğunu merak ettim, bir de tarihi haber vermek için biraz geç değil mi?

inşallah sonuç güzel olur.

fyz hocam nasıl bir eylem olacak anlayamadım.. Kim düzenliyor? Sefatetik hocam gibi ayrıntılı bi açıklasanız.

öğrencisiniz sanırım tam yerinde tam zamanında başlık açmışınız aylar öncesinden duyurular yapıp 200-300 kişi zor toplandık.Katılımın az olduğunu görünce canınız sıkılmasın.bizim bölüm için normal.

çok geç duyurmuşsunuz
biz aylar öncesinden duyuruldu ankaaya gittik 200 kişi anca vardık
katılım çok az olacağını düşünüyorum (tecrübe ettik malesef)

umarım başarılı olursunuz

isim listesine 90 kişi anca yazılmış daha. Eyleme kaç kişi gelecek :)

Bu eylem değil arkadaşlar Eğitim Bir sen Sendikasından randevu alındı 23 Mayıs tarihinde görüşülecekmiş.Facebooktaki adresten takip edebilirsiniz
BİLİŞİMCİLER BURAYA diye bir etkinlik oluşturulmuş benim de öyle haberim oldu...

O zaman başlıkta değişiklik yapılırsa iyi olur. Eylem değil görüşme olarak belirtilmesi gerekir.Eğitim-bir sen ve bakanlıktan randevu alınmış.

sadece Ankaradan katılım olsa 500 kişi yapar. Ama nedense Ankaradaki öğretmen arkadaşlar hiçbirşey yapmıyorlar.
Hadi bizlere geç duyuruldu. Onlar 1 gün önce duysa bile rahat bir şekilde gidebilirler.
Umarım katılım bizim katıldığımızdan fazla olur.

Sendika görüşmeleri önemli. Fakat hep nedense sizin dertlerinizi biliyoruz, ilgileniyoruz diyorlar. Daha fazla baskı yapılması ciddi bir sorun olduğunu algılamalarını sağlar en azından. Fakat arkadaşlar kadro verilmesi için kesinlikle Bilişim Teknolojileri Dersinin geri gelmesi gerekli.

Dersin kaldırılması ile 98 yılına dönülmüş durumda eğitim sistemimiz. Bilgisayarın diğer derslerde kullanılması bizi 2002 den beri çabaladığımız bir durumdu. Şimdi e-book ile derslerde bunun kullanılması, bilişim eğitimi ihtiyacını bitirmiyor malesef.

Sendikayla öncelikli olarak dersin geri gelmesi ve teknoloji tasarım bıranşına geçiş değil de, matematik, fen bıranşlarına geçişin gerçekleşmesi gerektiğini vurgulamanız gerekli.

Pırlanta gibi gençleri harcamasınlar yazık olur hepinize.

Geçenlerde Lisenin birinde özel şirketin birisi excel, word ve windows eğitimi vermiş 9 ay boyunca.
Eğitim bir de 9 ay sürüyor ve sadece bu eğitimler var. Devletin bilgisayarı, elektriği kullanılarak.
Her ay 60 lira vermiş çocuklar ve 233 öğrenci.Senede ne kadar yapar
Peki bunu neden anlatıyorum.
Gereksiz diye görülen derslerimizi lise çağında çocuklara öğretmeye çalışıyorlar.
Bunu ilköğretim bazında bizler zaten veriyoruz ve 8.sınıf sonunda başarılı olan çocuklarımıza sertifika versek daha iyi olmaz mı.
Lisede de ilköğretimin devamı bazında müfredat genişletilse
Ben anladım ki birileri sürekli para kazansın diye işler dönüyor.
Nasıl ki okul kurslarını dershaneler bitirdi.Bizim bölümü de özel bilgisayar şirketleri bitirmeye çalışıyor.
Bu düşünceye yeni yeni varmaya başladım.
Bilmiyorum siz ne dersiniz.

Bunu daha önce bende önermiştim. Biz niye sertifika vermiyoruzki. En doğrusu bu olur. Hem işe girmek için herkes bilgisayar sertifikası almaya çabalamıyormu.
Bu arada meb asla branş değişikliği hakkı verip bunu sadece tek tas dersi ile sınırlayamaz zaten ne alakam var benim bu dersle matematik olsa neyse. Tabi bundan branş değişikliği hakkı versinler gibi bi düşüncem olduğu sanılmasın. DERSLER geri verilmeli.

görüşmelerin sonucu arakdaşların aktardıkları"
23 MAYIS GÖRÜŞMELERİ SONUCU

ARKADAŞLAR SABAH 5.30'DA OTOBÜSTEN İNEREK MACERAMIZ BAŞLADI:))) ŞEHİR DIŞINDAN GELEN ARKADAŞLAR VE ANKARALI ARKADAŞLARIMIZLA 10'A KADAR TOPLANDIK...İLK DURAĞIMIZ EĞİTİM BİRSEN'Dİ...ÇOK İYİ KARŞILANDIK VE AĞIRLANDIK...EĞİTİM BİRSEN GENEL SEKRETERİ VE BASIN-YAYIN GENEL SEKRETERİ BİZİ KABUL ETTİ...MALUM SORUNLARIMIZI ANLATTIK FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK...KENDİLERİ ZATEN BU KONUDA DAHA ÖNCE EĞİTEKLE GÖRÜŞME YAPTIKLARINI SÖYLEDİLER(Kİ ZATEN SİTELERİNDE BU GÖRÜŞMEYLE İLGİLİ YAZILARINI OKUMUŞTUK) DERS OLMADIĞI İÇİN ATANAN ÖĞRETMENLERİN NORM FAZLASI OLDUĞUNU VE BUNUN DA BİZİM ATAMALARIMIZA YANSDIDIĞINI SÖYLEDİ...MEB ELİNDEKİ NORM FAZLASI ÖĞRETMENLERİ ERİTMEDEN YENİ ALIM YAPAMIYORMUŞ OYÜZDEN BUNU HAZİRAN ATAMASINDA 366LIK BİR KONTENJANLA GÖRDÜK.4-5 TEN İTİTBAREN BİLİŞİM DERSLERİNİN ZORUNLU SEÇMELİ DERS OLMASINI FORMATÖRLÜĞÜN BİLİŞİMCİLERE VERİLMESİNİ VE FATİH PROJESİYLE BİRLİKTE BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN BİRNEVİ REHBER ÖĞRETMEN GÖREVİ GÖRÜP HEM OKULDAKİ TEMEL ALT YAPIDAN SORUMLU OLMASI HEM DE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ EĞİTİCİ KONUMUNDA OLMASINI İSTEDİKLERİNİ EĞİTEK'E İLETTİKLERİNİ BELİRTTİLER.EĞİTEK'TE BU KONUYA SICAK BAKIYORMUŞ...ANCAK BUNUN İÇİN BELLİ BİR ZAMAN GEREKTİĞİ VE EN ERKEN ÖNÜMÜZDEKİ SENE BELLİ ADIMLARIN ATILABİLECEĞİ SÖYLENMİŞ...KENDİLERİNDEN BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAMALRINI BİZE DESTEK OLMALARINI İSTEDİK...HAZIRLADIĞIM DOSYAYIDA KENDİLERİNE TESLİM ETTİK YETKİLİLERE ULAŞTIRMALARI İÇİN....ZATEN EĞİTİM BİRSENİN SAYFASINDA DA GÖRÜŞMEMİZ YAYINLANMIŞ...ARDINDAN BÜYÜK UĞRAŞLAR SONUCU MEB'DE İLKÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DAİRE BAŞKANIYLA GÖRÜŞMEK ÜZERE GRUBUMUZDAN 3 TEMSİLCİ SEÇİLDİ(BEN,FUNDA VE MEVLÜT HOCAM)kendisi genel durum değerlendirmesi yaptı. bizim dertlerimizi dinledi. ilköğretimde bilişim öğretmenliğinin gerekleri üzerine konustuk. 4. ve 5. sınıflardan bilişim derslerinin kaldırılmadığını iddia etsede sonunda kendiside kabul etti. bunun gerekli olmadığı görüşünü savunuyorlar. bizde bunun neden gerekli olduğunu kendilerine açıkladık. DERSLERİMİZİN ASLINDA KALDIRILMADIĞI SADECE SOSYAL ETKİNLİKLER ADI ALTINDA BİLGİSAYAR EĞİTİMİNİ ARTIK SINIF ÖĞRETMENLERİNİN VERDİĞİ SÖYLENDİ...YANİ ÜSTÜ KAPALI DA OLSA BU DERSİN BİZİM ELİMİZDEN ALINDIĞINI VE KALDRILIDIĞINI KABUL ETTİLER...ŞU AN İÇİN BU DERSLERİN ZORUNLU HALE GETİRLMESİ GİBİ BİR ÇALIŞMANIN DÜŞÜNÜLMEDİĞİ ANCAK.4. ve 5. sınıflarda bilişim okur yazarlıgı koyularak daha sonraki yıllara bilgisayar dersleri koyulmasının mantıklı olabileceğini fakat bu söylenenin hemen gerçekleşemeyeceğini söyledi. AYRICA FATİH PROJESİYLE BİRLİKTE BİZLERE İHTİYAÇ DUYULACAĞI VE BU KONUDA FORMATÖR OLARAK ATANBİLECEĞİMİZİ AYNI ZAMANDA 6-7-8 LERDEKİ SEÇMELİ DERSLERE GİREBİLECEĞİMİZ SÖYLENDİ..ordan çıktığımızda pdr'ciler hocalarıyla birlikte büyük bir kalabalık olarak protesto yapıyorlardı ki biz gerçekten azınlık olarak kalmaktan dolayı üzüldük.

Ardından çat kapı türk eğitim-sen'e gittik. sağolsun onlarda bizi kabul ettiler. karşılıklı durumu istişare ettikten sonra yapmamız gerekenleri söylediler. 1. meb önünde eylem yapın. bizde sizinle gelerek destekleyelim. hatta bizde konusma yapabiliriz.2. basın mensuplarıyla görüşün.3. basın açıklaması yapın.4. toplu dilekçeler verin.biz sizin için bunu bakanlığa bildiririz fakat protesto şart ve basın mensuplarınında bu protestoya gelmesi şart yoksa bir anlamı olmaz, dendi. sonuç; arkadaşlar herkes aynı şeyi söyledi "ağlamayana meme yok". örgütlenmeniz gerek. alım yapılmayacağını defalarca söyleyen nimet çubukçu sonunda atama olacak demedi mi? demek ki bişeyleri değiştirebiliriz. tek yapmamız gereken birlik olmamız. eğitim bir-sen genel sekreterinin dediği gibi "biz bile arkamızdaki kişi sayısına göre değerlendiriliyoruz ve dinleniyoruz". eğer dinlenmek istiyorsak sesimizi toplu halde çıkarmalıyız.

BUGÜN GÖRÜŞMELERE KATILAN DEĞERLİ ARKADAŞALRIMA TEKRAR ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM BİZ ORADA BÜTÜN BİLİŞİMCİLERİN SESİ OLAMYA ÇALIŞTIK SAYIMIZ AZ OLMASINA RAĞMEN BÜTÜN ARKADAŞLAR BİR ŞEKİLDE MAĞDURİYETİMİZİ ANLATTI DESTEK OLDU HERKES ÇOK YORULDU UZAK MESAFELERDEN GELEN ARKADAŞLARIMIZ VARDI....ELİMİZDEN GELENİ YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM....KISA VADEDE EN İYİ ÇÖZÜM FORMATÖRLÜK AMA DERSLERİN ZORUNLU HALE GELMESİ OLAYI ZAMAN İSTEYEN BİR İŞ MALESEF...

nermin_böte' Alıntı:
görüşmelerin sonucu arakdaşların aktardıkları"
... ANCAK.4. ve 5. sınıflarda bilişim okur yazarlıgı koyularak daha sonraki yıllara bilgisayar dersleri koyulmasının mantıklı olabileceğini fakat bu söylenenin hemen gerçekleşemeyeceğini söyledi. AYRICA FATİH PROJESİYLE BİRLİKTE BİZLERE İHTİYAÇ DUYULACAĞI VE BU KONUDA FORMATÖR OLARAK ATANBİLECEĞİMİZİ AYNI ZAMANDA 6-7-8 LERDEKİ SEÇMELİ DERSLERE GİREBİLECEĞİMİZ SÖYLENDİ..ordan çıktığımızda pdr'ciler hocalarıyla birlikte büyük bir kalabalık olarak protesto yapıyorlardı ki biz gerçekten azınlık olarak kalmaktan dolayı üzüldük....
...

olabilir mi dendi yani.. küçücük de olsa bir umut var anladım ben.. doğru mu anladım?

bir de pdr'ciler hocalarıyla beraber gelmişler ya.. hocalarına helal olsun.. biz mezun mail grubunda "ne olacak halimiz?" diye sorduğumuzda hocalarımızdan (sağ olsunlar) çıt çıkmıyor.. başka saçma sapan e-mail göndermeyi biliyorlar ama... :x

bu arada emeği geçen tüm arkadaşlarımızın emeklerine seğlık.... teşekkürler...

Geri