Ağ hızı ve modem kilitlenmesi .

Kodla Büyü

.Kaf-Kef.

Süper Üye
Süper Üye
Okullarda genelde internet al yapısı 1-2 elden yapıldığı için genelde hız ve kilitlenme problemi oluyor . Benim okulumun içinde baya bi kablo vardı sistemde eskiydi baya. 1 sene idare etti ama en sonunda artık her ders modem kilitlenmeye başladı . Kocaeli belediyesinin verdiği notebooklar işin içine girince modem artık yeterli gelmemeye başladı . 3 haftadır modem neredeyse hiç kilitlenmedi ve ağda internet hızı baya iyi durumda. Bu arada hem özel hat ve meb hattının nasıl kullandığımı anlatıcam .
1- Kullandığımız ürünler
hepsi tp link eski bir hub vardı onu
http://www.hepsiburada.com/Liste/tp-lin ... U=BD950001 ile değiştirdim.
8li switch olarakda http://www.hepsiburada.com/Liste/tp-lin ... goryId=121 bunu kullandım .
modemlerin ikiside yine tp link . tüm aplerin anteni
http://www.hepsiburada.com/Liste/tp-lin ... oryId=2699 bununla değiştirdim.
2- Ayarlar
modem ttnet : ip adresi 192.168.2.1 dhcp acık
modem ozel : ip adresi 10.0.0.2 dhcp kapalı
tp link 741nd router ip adresi 192.168.1.1 dhcp açık 192.168.1.20-192.168.1.80 arasında ip dağıtıyor
aplerin hepsinin ip adresleri 192.168.1.xxx şeklinde dhcpleri kapalı
bt sınıfda öğrenci bilgisayarları sabit ip 192.168.1.201 ile 192.168.1.220 arasında ip verdim

sınıflardaki bilgisayarlar ip adresleri eller verilmiş 192.168.1.xxx şeklinde var sayılan ağ geçidi 192.168.1.1 yani routerın ip adresi .
ben sınıfa göre veriyorum mesela 1a sınıfı 192.168.1.111
1b sınıfı 192.168.1.112 ip adresinde son 3 hane 1. hana standart 1 ,2. hane sınıf 3. hane a,b,c ona göre bu ip adresini kullanan tüm bilgisayarlar 192.168.1.1 den yani router üzerinden meb hattından çıkış yapıyor.
eğer özel hattan cıkarmak istiyorsam bir bilgisayarı ip adresini 10.0.0.xxx şeklinde yaparak ağ geçitini 10.0.0.2 yapıyorum . Öğretmen bilgisayarının ip adresini verirken kendi kullandığım eller yapılandırıp gelişmiş seçeneğinden 2 ip veriyorum . Diğer öğretmenler odası vs kullanan ip adresleri önemli değil .
3- bağlantı
Resimdeki gibi bağlantı yaptım . Tek önemli nokta burada meb hattından routera bağlatığınız kabloyu routerdaki wlan kısmına takmanız.

4- router ayarları
http://www.tp-link.com/resources/simula ... /index.htm
adresindeki router ekranını
soldaki menüde
network altında lan seçeneğinde routerın ipsinin 192.168.1.1 yapıyorum .
dhcp seçeneği altındaki - DHCP Settings kısmında benim dağıtacağım adresler mevcut bu kısımda dikkat etmek gereken sabit verdiğim iplerin bu aralıkta olmaması . yukarıda dediğim gibi router 192.168.1.20-192.168.1.80 arasında ip dağıtıyor Default Gateway ise 192.168.1.1 yani router ip
dnsler için 195.175.39.39 ve 195.175.39.40 kullanıyorum .
şimdi en önemli nokta bt sınıfı ve otomatik ip alan her bilgisayar için sistemde kısıtlama yapmak . Bunun için Bandwidth Control kontrol seçeneğini tıklıyorum Egress Bandwidth - upload Ingress Bandwidth download hızları burada meb hattı için 512/1024 ve Enable Bandwidth Controlü tıklayıp sava diyoruz. Daha sonra rule liste tıklıyoruz burada şunu yapacağız şu ipler bu hızla download yapsın bu hızla upload yapsın . IP Range kısmına ben otomatik dhcpnin dağıttığım adreslerini yazdım yani 192.168.1.20-192.168.1.80 çünkü öğrenci notebookları bu adresleri kullanıyor otomatik ip aldıkları için . ben upload hızını 256 , download hızını 512 yaptım yani ister 1 bilgisayar ister 20 bilgisayar sistemden ip aldım toplam hızları bu olacak
bunun için egress için 256 - 256 ingress için 512 -512 kullandım . Ayrıca aynı hız ayarlarını bt sınıfıdaki bilgisayarlar için yaptım.
daha sonra kaydet diyoruz . Buara şöyle bir durum olabilir diyelim laptopla bağlanmak istedi bir öğretmen router ayarlarına girdiğinizde dhcp menü altında - Address Reservation var buraya mac adresini tanımladığınızda istediğiniz bir ip veriyorsunuz 192.168.1.20-192.168.1.80 aralıığı dışında bu bilgisayar artık sürekli o ip adresini alıyor.

5- Özel hattı kullanmak
Özel hattı kullanmak için ipyi elle vermeniz gerekiyor . 10.0.0.xxx şeklinde ve ağ gecidi 10.0.0.2 şeklinde

6- Kullandığım programlar
http://www.radmin.com/products/ipscanner/ ip adreslerini taramak için
http://www.totusoft.com/downloads.html access pointleden hız testi ( 6 tane mevcut bende ) ayrıca telefon android olan arkadaşlar fing overlook ve wife analyzer kullanabilir.
7- Okulda kurumnet kullanılıyor 1 gb ramli bir makina xp hem sunucu görevini yapıyor hemde bu makinaya ağ üzerinde filezilla ile ftp sunucu kurulabiliyor . Bu bilgisayar iki ip verirseniz şekildeki gibi öğretmenler bu alanda hem paylaşım yapabiliyor hemde öğrenciler dosyalarını saklıyabiliyor.

Tüm ayarlardan ve değişikliklerden sonra tüm sınıflara f-secure internet security kurduk 1 senelik ve usb disc security. ilk kurduğumuz bilgisayarlar sürekli firewall uyarı veriyordu izinsiz giriş isteği şeklinde. Modemden kendi öğretmen bilgisayarına 65 mbps ile dosya yollarken en son bu hız 90 mbps oldu . Belirgin bir hız artışı oldu . İnşallah modem kilitlenmesi ve ağ için arkadaşlara önrek olur elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadar anlatmaya çalıştım . Elbet daha iyi çözümler ve sistemler vardır lütfen başka çözüm önerisi olan varsa paylaşsın arkadaşlar . Artık öğretmenlerin günaydın dedikten sonra internet bu ders yoktu demesi insanı gerçekten belli bir süre sonra baya mutsuz ediyor.

İyi forumlar.

not : Tüm ayarların capslerini koymaya çalışıcam .

Ekli dosyalar

• ag.jpg
    ag.jpg
    17.8 KB · Görüntüleme: 3,933
  • router1.jpg
    router1.jpg
    71.4 KB · Görüntüleme: 3,933
  • ciftip.jpg
    ciftip.jpg
    138.8 KB · Görüntüleme: 3,933
Dostum okulun tüm ağının şeması hazır . Kullanılan tüm ayarların bin ve conf dosyalarını cd ye aldım oda dosyada . Ayrıca tüm kabloların ucunda ne nereye gidiyor onuda yazıdım . bu renkli köşeli postitler varya onları kimlik kaplanan plastikle kapladım . Cd kalemi ile kolayca yazılabiliyor üzerine ve siline biliyor . Delgeç ile köşelerinden deldim bu kablo toplamak için kullanılan plastiklerin incesinden buldum onunlada her kabloya bağladım şimdi biliyorum ne nereye gidiyor :) Dostum android saolsun hız testi , ping ve wifi çekim gücünü test ediyor .

.Kaf-Kef.' Alıntı:
Dostum okulun tüm ağının şeması hazır . Kullanılan tüm ayarların bin ve conf dosyalarını cd ye aldım oda dosyada . Ayrıca tüm kabloların ucunda ne nereye gidiyor onuda yazıdım . bu renkli köşeli postitler varya onları kimlik kaplanan plastikle kapladım . Cd kalemi ile kolayca yazılabiliyor üzerine ve siline biliyor . Tel geç ile köşelerinden deldim bu kablo toplamak için kullanılan plastiklerin incesinden buldum onunlada her kabloya bağladım şimdi biliyorum ne nereye gidiyor :) Dostum android saolsun hız testi , ping ve wifi çekim gücünü test ediyor .
Dostum bir iki resimde istiyoruz şu postitleri merak ettim vallah. :D

Sen her şeyi hazırlamışsın. Gerisi bu işlerden anlayan yeni gelecek arkadaşa bağlı. Bende çalıştığım okulda pclere sabit ipler vermiştim okuldan ayrılıp tekrar geldiğimde hiç bir şey eskisi gibi değildi. :)

Ben de aynı anda iki hattı da kullanıyorum. Meb hattından Netopschool çalışıyor, labtaki ve sınıflardaki bilgisayarları kontrol ediyorum, diğer hattan da interneti kullanıyorum.
Benimkisi biraz farklı. Kısaca anlatayım:
Bilgisayarımdaki onboard ethernete hattın birini, sonradan taktığım ikinci ethernete de diğer hattı taktım. Daha sonra bağlantıları köprüle komutu ile iki bağlantıyı da köprüledim. Özel hatta ait modemin dhcp sini kapattım ve idaredeki bilgisayarlara el ile ip verdim, diğer bilgisayarla otomatik ip alıyor. Otomatik alanlar MEB hattından bağlı oluyor, el ile ip verdiklerim ÖZEL hattan bağlı oluyorlar. Ben ise iki hattı da aynı anda kullanabiliyorum.
Benden sonra gelen arkadaş için ağ haritası oluşturmayı ben de düşünüyorum. Şu kabloları etiketleme işini ben de merak ettim.
(Bu arada hala 1024 mü kullanıyorsunuz hocam? telekoma bir dilekçe ile gidin, aynı gün 4096 yapıyorlar)

Yarın okuldan fotoğraflarını cekip yükliyim hocam inşallah. Ben lab ve internet için şu ayarı kullandım sorun vermedi . Eller ip verdim kendi bilgisayarıma 192.168.1.10 gibi maske 255.255.255.0 ve ağ gecidi 10.0.0.2 şeklimde sonra gelişmişden ikinci bir ip verdim 10.0.0.10 maske 255.0.0.0 şeklinde sorunsuz özel hattı kullanıp aynı zamanda sınıfın netsupportla kontrol ediyorum . hocam 4096 olunca hız faturada bir değişiklik oluyor mu peki .

Öncelikle ellerinize sağlık.
Yalnız dikkat edin, öğrenciler sizin özel hattın IP'sini öğrenirseler, bilgisayarlarının IP adresini değiştirip, özel hattı kullanabilirler. Benim tavsiyem, lablardaki bilgisayarları ayrı bir switche alıp, switch'ten router'a çektiğiniz ucun MEB'in hattını kullanmasını sağlamanız. Yoksa yakında öğrenciler elle IP vermeye başladığında idarecileriniz IP çakışması nedeniyle kapınızı aşındırmaya başlayacaklardır.

Hocam onu düşündüm . Öğrencilerde bir sıkıntı cıkmadı bugüne kadar .Bazen bizimde sınıflarda özel hattı kullanma durumumuz oluyor ,onun için ayrıma işlemini dediğiniz gibi bir durumla karşılaşırsam düşünüyorum.

Çok detaylı ve güzel bir çalışma olmuş.

Postitler nasıl oldu?

kabloları takip etmek için bunları kullanıyorum . a4 boyutunda kimlik kaplama içine bunları dizdik daha sonra kapladık ve kenardanlarında kestik. Delgeç ile arka kısmından delip ince kelepçe ile kullanıyorum ,ara zayi olan oluyor ama şu an için bir sıkıntı yok .

Ekli dosyalar

• IMG050.jpg
    IMG050.jpg
    25.5 KB · Görüntüleme: 3,808
  • IMG051.jpg
    IMG051.jpg
    41.1 KB · Görüntüleme: 3,808
  • IMG052.jpg
    IMG052.jpg
    23.4 KB · Görüntüleme: 3,808
Mükemmel bir çalışma olmuş, böyle titiz çalışan zümrelerim var işte gurur duydum! :alkis:

eline sağlık hocam. fkat kullnadığın donanımlar tplink özellikle ucuz olmasına uzun vadede problemli cihazlar. daha kesin çözüm için mushroom,draytek gibi orta ölçekli cihazlar kullanılabilir.
saygılar

swanp' Alıntı:
eline sağlık hocam. fkat kullnadığın donanımlar tplink özellikle ucuz olmasına uzun vadede problemli cihazlar. daha kesin çözüm için mushroom,draytek gibi orta ölçekli cihazlar kullanılabilir.
saygılar

Hocam bir draytek fiyatına tüm okulu tplink ap/routerlar ile döşeyebilirsiniz, zaten fatihle beraber donanımlar nasıl olsa gelecek, hani f/p oranı en iyi olan yine de TpLink.

Mediamarkt satış müdürü ile konuşuyordum, kocaman mağaza açmışsınız tplink neden satmıyorsunuz, ben müşteriyim cebime en uygun f/p 'yi sunan cihazı almak isterim, ki bu da tplink ürünleridir dedim. Biraz sohbetten sonra adam artık birazda yakın hissetti hocam dedi, tplink fazla kar bırakmıyor bize, mağaza anlaşamadı o yüzden :)

senden sonra okuluna gönül rahatlığıyla tayin isteyebiliriz desene
:D :D :D

Geri