Akıllı tahta sürgü sistemi problemi

Kodla Büyü

buyey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Aklllı tahta sürgü kısmını tutan üst raylardan birinin vidası çıkmış vidayı tekrar takmaya çalışıyorum ama boşa dönüyor. üst kısımda tutan vidayı tutan bir somun mu var? daha önce gevşeyince sıkılıyordum. ama vida tamamen çıkmış bu sefer
WhatsApp Image 2024-02-27 at 17.28.49_800x600.jpeg

Son düzenleme:
Evet hocam o rayda giden tekerlerin ortasında vidanın geçtiği bir somun var. O çıkabiliyor. Şanslı iseniz rayda ya da tahtanın bir yerinde o somunu bulursunuz. Bulamazsanız o somundan aynı ebatlı uydurmanız ya da parça temin etmeniz gerekir.
Tabi bunları takabilmeniz için tahtanın ilgili kenarındaki kanadı alyan anahtar ya da tork uçlu tornavida ile söküp çıkarmanız gerekir.

Rayın da bir tarafı kırılmış tahtaya temas ettiğinizde ileri-geri sallanabilir. Şunları da uygun fiyatlı olarak temin edebileceğimiz bir yer bulamadık.

Rayların bu hale gelmesinin temel sebebi ray tahtaya takılırken ile ray ile profil arasının gevşek olmasından.
Yani RAY ile L demiri arasında boşluk oluşuyor. Aksi takdirde profile geçmiyordu.

Yeni revize ettirdiklerimiz raylarda bu problem ortadan kalktı. Ray ile L demiri sıkı sıkı tutturulup profile takılıyor...

Evet hocam o rayda giden tekerlerin ortasında vidanın geçtiği bir somun var. O çıkabiliyor. Şanslı iseniz rayda ya da tahtanın bir yerinde o somunu bulursunuz. Bulamazsanız o somundan aynı ebatlı uydurmanız ya da parça temin etmeniz gerekir.
Tabi bunları takabilmeniz için tahtanın ilgili kenarındaki kanadı alyan anahtar ya da tork uçlu tornavida ile söküp çıkarmanız gerekir.
çok teşekkür ederim hocam somunu bulamadım artık söküp bir somun uyduracağım oraya sağolun

Tabiki değil hocam. Ben birkaç kere baktım birkaç tahta sallanıyordu. Maazallah çocukların üzerine düşer filan diye hobisine kendi isteğimle birkaç ray değiştirdim. Sonra gittim müdüre dedim ki:
“Hocam bakın bu benim işim filan değil haberiniz olsun, ben öylesine yaptım amma yapmasam yapmam kimse de bana yap diyemez. Haa size bunu söylememin sebebi; yarın ben giderim başka bir Bilişim Öğretmeni arkadaş gelir ya da siz gider başka okula müdür olursunuz. Sakın gidip bir Bilişim Öğretmeninden falanca hoca yapıyordu diye böyle bir şey istemeyin ya da sen niye yapmıyorsun demeyin”.
Böyle beklentilere de sakın girmesin diye sıkı sıkı tembihledim.
Bazen hayrıma üzerime vazife olmayan bir iş yaparsam gidip bunu özellikle vurgulayıp anlaşılmasını sağlıyorum ki branş arkadaşlarımın üzerinde haksız beklentiler oluşmasına sebep olmayayım.

bizim bir tahtada da benzer sorun var ileri geri yaparken sallanıyor vestel yapıyor mu çerçeve işlerini?

Tabiki değil hocam. Ben birkaç kere baktım birkaç tahta sallanıyordu. Maazallah çocukların üzerine düşer filan diye hobisine kendi isteğimle birkaç ray değiştirdim. Sonra gittim müdüre dedim ki:
“Hocam bakın bu benim işim filan değil haberiniz olsun, ben öylesine yaptım amma yapmasam yapmam kimse de bana yap diyemez. Haa size bunu söylememin sebebi; yarın ben giderim başka bir Bilişim Öğretmeni arkadaş gelir ya da siz gider başka okula müdür olursunuz. Sakın gidip bir Bilişim Öğretmeninden falanca hoca yapıyordu diye böyle bir şey istemeyin ya da sen niye yapmıyorsun demeyin”.
Böyle beklentilere de sakın girmesin diye sıkı sıkı tembihledim.
Bazen hayrıma üzerime vazife olmayan bir iş yaparsam gidip bunu özellikle vurgulayıp anlaşılmasını sağlıyorum ki branş arkadaşlarımın üzerinde haksız beklentiler oluşmasına sebep olmayayım.

Herkes sizin gibi davransa müdürlerin görevimiz olmayan isteklerinden kurtuluruz

Somun geriye doğru kaçabiliyor. Mıknatıslı tornavidayı deliğe sokup somunu çekmeyi deneyin. Rayı da hafif sallarsanız somun daha kolay gelir.

Geri