BÖTE öğrenci bulamıyor !

Kodla Büyü

bilisimcih

Aktif Üye
Bote bu yil 60 kontenjana 2 öğrenci bulabilmis çoğu küçük üniversitede.

Gazi bile 15 öğrenci bulabilmiş.

Neden kimse istemiyor boteyi arkadaşlar

Gerçekten çok üzüldüm bilgisayar bölümlerinin(MYOlar, teknoloji, öğretmenlik, mühendislik f.) puanlarını ve kontenjanlarını görünce, hele BÖTE'leri görünce yıkıldım, bizim puanlar/netler neredeydi şimdi nerde...

bilisimcih' Alıntı:
Bote bu yil 60 kontenjana 2 öğrenci bulabilmis çoğu küçük üniversitede.

Gazi bile 15 öğrenci bulabilmiş.

Neden kimse istemiyor boteyi arkadaşlar
Mantıken. Okuması diğer öğretmenliklere göre zor, atanması zor. Belki özelde şansı diğer öğretmenliklerin ilerisinde ama zaten özel düşünen mühendislik yazar. Tıplarla aynıydı 90 ların sonu 2000 lerin başında. Nereden nereye. Meb Bakanlık çalışanlarının eğitim öğretimden uzak geçmişleri olmasının sonuçlarından biri.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dünya yazılım ve elektronik konusunda çığır açarken, yapay zeka çalışmalarının dünya ekonomisine yapacağı katkı tartışılırken, bizim çocukların hepsinin Facebook sayfası olmasının gurur kaynağı yapılmasının sonucudur bu. Her sene başı toplantısında katılmıyorum arkadaş diye kavga ettiğim, katıldığınızda öğrencilerimizle aylarca uğraşıp emek harcadığınız sonunda hoşafın birinci seçildiği bilim yarışmalarının sonucudur bu. Bir iPhone nun 1 kamyon patatesten pahalı olduğunu goremeyisimizin sonucudur bu.

Teknolojide neymiş. Ne gerek var. Okulda tamirci mi olsun. Bölümün vede bizlerin öğrencilerin gözündeki durumunun özeti.

hocam bilgisayar mühendisliğinin bile modası geçti.Şu anda gözde bölümler siber güvenlik yada yazılım mühendisliği.

Yıllarca öğrenciler bilgisayar biliyor diyerek başta meb yetkilileri olmak üzere bizim dersimizi sürekli gereksiz gördüler,bölümü mahvettiler. Yazıklar olsun mebi yöneten iş bilmez yetkililerine...

yeni nesil uyanık bitirdikten sonra atama garantisi yoksa ne diye öğretmenlik okusun. serbest piyasada da iş yapacak değerlenecek alanlara yöneliyorlar
arkadaşımın çocuğu özel üniversiyede diyaliz kazandı %25 burslu paralı olsun iş garantisi olsun.
bir başkası da anestezi seçti yani devlet dışında da iş yapacak alanlara kayıyor artık insanlar

Sadece böte değil bisürü kontenjan açıkta kaldı hemen kötüye yormayın ağzınızı bir kerede iyiye açın ya

Ayrıca bu kadar az olmasının sebebi artık ygs ile değil mf den alıyor bölüm. Meslek lisesi öğrencileri nasıl yapsın da girsin bölüme yani böyle düşünürsek normaldir

Mf'ye geçmesi bir etken, bir de mf'de puanı yeterli olan bil. müh. yazıyor böte yazacağına mantıklı. Bir de bütün öğretmenlik bölümleri artık sıkıntılı nerdeyse 1 milyon kişi öğretmen olmak için sınava girecek artık o noktaya doğru gidiyor, şu an ben olsam öğretmenlik yazmazdım mantıklı yani. bizim zamanımızda öğretmenlik olmak için bu kadar basamak yoktu sözleşmelisidir adaylığıdır mülakatıdır inanılmaz ama şu anki mezun sayısı bile böte bölümün açığını kapatırken 4 yıl sonrası çok muamma...

Bulamaması çok normal sebepleri ise şöyle sıralanabilir
1) atama bekleyen 15 binin üzerinde bilisim teknolojileri öğretmeninin varlığı
2) özel sektörün böteyi tercih etmemesi (birkaç üniversite hariç bilgisayar mühendisliği bile popülaritesini kaybetti)
3) KPSS puanının çok çok yüksek olması
4) üstelik çok yüksek KPSS puanının da tek başına yeterli olmaması üstüne birde mülakat olması
5) meslekteki adaylık sürecinin zorlaşması,adaylık sınavı tekrar mülakat vs.
6) yeni atananların sözleşmeli başlaması ve 6 yıl çakılı olması, es durumu dahil yer değistirememesi
7) öğretmenlik mesleğinin gün geçtikçe itibarını kaybetmesi, öğrencilerin velilerin kısaca toplumun önüne hedef olarak konulması ve tüm bunların öğretmenleri inanılmaz ölçülerde yıpratması
8 yeni çıkan yönetmeliğe göre öğretmenlerin belli aralıklarla sınava girmeleri ve henüz söylenmese de bu sınavda kötü not alan öğretmenlerin ilerleyen süreçlerde işlerini kaybetme risklerinin olması

Valla aklıma gelenler bunlar. Daha da fazla olabilir yani

Arkadaşlar yazmış ilk sınavla yani YGS ile almıyor artık ve 240 barajı getirilmiş.En büyük etki o. Maalesef tercih edilmeyen bir bölüm artık. Odtü,Boğaziçi ve Yıldız Teknik'i gördüm sadece doldurabilen gerisi büyük ihtimal kapanır öğrencisilizkten. Çoğu 1-2 öğrenci yerleşmiş sadece napacak onlarki, bari bizim son hafta okullarda yaptığımız gibi hepsini ortada(Ankara olabilir) bir üniversiteye toplayıp ders yapsınlar.

Yök bizim Meb'den daha beter plansızlık açısından.Her üniversiteye deli gibi bu bölümü açmanın anlamı yoktu.Sonra hooop baraj getiriryorsun hoop puan türünü değiştiriyorsun.Şimdi tek tek kapatsın da oradaki akademisyenler ne olacak.

Re: Ynt: BÖTE öğrenci bulamıyor !

LYS ve mf240 barajı olsun bir zahmet.En baştan olmalıydı.Ayrıca Dersi seçmeli olan bir bölümün kaderi belliydi. Yakında BTR başvurusu başlar. İdare etmek nereye kadar?
REHBERLİK (hocaların başı çektiği veMEB bazında hak aradığı derneği bile var) bölümü ve FEF hocaları nın 10/1 i kadar BÖTE hocaları kulis yapmakta etkili olamadı.

Bölümü 3-5 kişi kazandığında ne oluyor. Yine de açılıyor mu sınıf?

2005 sonrası böte bölümüne giren değerli meslektaşlarımda pekte kalite göremiyorum. (İstisnalar kaideyi bozmaz). Şöyle bir araştırdım. 2005 de dahil eczacılıktan sonra gelirdi ösys başarı sıralamalarında. 2006 girişlilerden itibaren giderek puanlarda kalitede düştü bu bölümlerde. Sonrasındada bu hallere geldik malesef.

aklı olan öğretmenlık okumaz artık Kpss den 100 alsan da sözlüden torpilin peşine düşmen lazım sözleşmeli onun bunun ağzına bakarak çalışacaksın şu durumda ben olsam ben de yazmazdım peki ne olacak git gide kalite düşecek .

2011 yılında mezun olunca atama sayılarımız 100 lere düşmüştü ders seçmeli olduğu için
o günlerde 87 puanla atanamadım belli başlı üniversiteleri aradım (böte bölümlerini)
bazı bölüm başkanlarına ulaşabildim telefondan bu bölümün hali ne olacak
bu kadar teknoloji gelişirken madem bize ihtiyaç yoktu neden bölüm açtınız
bölümü açtınız iş imkanı sıfıra iniyor neden etki edemiyorsunuz dedim
kendi çarene bakacaksın tarzında cevaplar aldım iş garantisi yokmuş vs.
umarım şimdi bütün bölümler kapanır o bölüm başkanları işsiz kalır

vizyonsuzluk tamamen.
böteb bu kaçan kurtulur, öğrenciler çok haklı, biraz araştırma yapan bbnete girse yeter.

Mf'ye geçmesi bir etken, bir de mf'de puanı yeterli olan bil. müh. yazıyor böte yazacağına mantıklı. Bir de bütün öğretmenlik bölümleri artık sıkıntılı nerdeyse 1 milyon kişi öğretmen olmak için sınava girecek artık o noktaya doğru gidiyor, şu an ben olsam öğretmenlik yazmazdım mantıklı yani. bizim zamanımızda öğretmenlik olmak için bu kadar basamak yoktu sözleşmelisidiradaylığıdır mülakatıdır inanılmaz ama şu anki mezun sayısı bile böte bölümün açığını kapatırken 4 yıl sonrası çok muamma...

Hocam yapamıyorsa gidemesin o bölüme meslek lisesi öğrencisi. Bende meslek çıkışlıyım 63 kontenjan vardı sınıfımda 28 fen lisesi 30 Anadolu 5 te meslek lisesi mezunu vardı. Ve oldukça kaliteli öğretmenler yetişti. Yıl 2004 üniv. 1. Sınif Aradan yıllar geçti. 2011 yılında barajı zor geçebilen lisedeki sınıf arkadaşlarımdan 4 tanesi böteye girdi. Şimdi şunu diyorum eğer puanlar bu kadar yerde olacaksa varsın giremesinler bu bölümlere. Bir öğrenci meslek lisesi bilgisayar bölümünde okuyacaksa en kötü Çoğu Anadolu liselerinden iyi olmalı aksi taktirde o öğrencinin bizim bölümlerde işi yok.

Kafası çalışmayan problem çözme yeteneği olmayan, iyi bir sayısalcı olmayan bilgisayar bölümüne gitmesin yapamaz olmaz, Yeni nesil böteciler yüzünden itibar kalmadı okullarda bize,

Bakanlıkta doğrusunu yapiyor son yillarda mezun olan böteciden olsa olsa tamirci olur. Gerçi o da olmazda. Bakanliğın bakış açısı bu bence haklıda 10 matla bilgisayar öğretmeni olan adamdan hayırda gelmez fayda da

Bu yüzden nefret ediyorum bölümümden MF-4. 439 puanla mimarlık okuyorum ve 2. Sınıftayım. Bence tavsiyem bizim devreler sizde tekrar 2. Bir üniv. Düşünün

Bölümü bu hale düşürenler düşünsün. Bölümü de öğretmeni de rezil ettiler el birliği ile.

Gerçekten bu değişiklik böyle bir zamanda mı yapıldı?

Ekli dosyalar

• tw.JPG
    tw.JPG
    33.3 KB · Görüntüleme: 36
ne öğrenci ne de velilerin öğretmene saygısı yok ders mi yapıyoruz çocuk bakıcılığı mı belli değil, müfredat öyle olsa ne olur böyle olsa ne olur öğretmenlik bitmiş kardeşim öğretmenlik, biz zamanında öğretmenimizin gözünün içine bakardık şimdi veli gelip okula öğretmene hesap soruyor çocuklarda ayrı bir saygısızlık vs. ben bu yaştan sonra yeni bölüm okuyamam ama genç arkadaşlara tavsiyem ikinci üniv. en kötüsü açık öğretim okuyun, benim fen edebiyat matematik mezunu arkadaşım bizim okulda ingilizce derlerine giriyordu bana bu iş yapılmaz psikolojim bozuldu dedi, kpss den 91 aldı, merkez bankası mülakatına girdi, geçti şimdi orada çalışıyor bizde yapma oğlum uslu dur kızımla uğraşıyoruz neden? Çünkü eğitim fak. mezunlarının başka alanlara kpss ile geçme şansı da yok yani pişman mısın git bir 4 yıl daha oku ya da özelde iş yapmaya çalış.

Mühendislik yada ekonomi bitir yine öğretmenlik garantili.Bizim okulda içecek yiyecek hazırlama bölümü mezunu var yazın tatillerde parayı dolduruyor memlekete geliyor ücretli öğretmenliğe başvuruyor istediği derse giriyor.

Geri