BİOS ŞİFRESİ nasıl kırılır arkadaşlar?

Kodla Büyü
enestar' Alıntı:
hocam bu arada bios şifresi olduğuna %100 eminsin değil mi?
sormak istediğim şu: bazen HDD şifreleri de laptoplarda tıpkı bios şifresi gibi devreye giriyor
eğer senin makinada bios şifresi değil de HDD şifresi varsa bu yöntemler tabiki %0 işe yarayacaktır :D

Aman hocam o kadar da değil... Biostan kullanıcı şifresi tanımlanmış ilk açılır açılmaz direk olarak bios şifresine yönlendiriyor makineyi. teknik servise gönderece heralde :(

BIOS üreticileri, ayarlara ulaşabilmek için genellikle ana parola
biçiminde bir arka kapı bırakıyorlar

AWARD bios

alfaromeo
AW
AWARD
AWARD_PS
AWARD_PW
AWARD_HW
AWARD_SW
AWARD PW
AWARD SW
_award
awkward
j64
j256
j262
j322
01322222
589589
589721
HLT
SER
SKY_FOX
Syxz
aLLy
CONCAT
TTPTHA
aPAf
HLT
KDD
ZBAAACA
ZAAADA
ZJAAADC
djonet

AMI bios:

AMI
ami
bios
setup
cmos
AMIDECODE
A.M.I.
AMI SW
AMI_SW
bios
PASSWORD
HEWITT RAND
Oder
A.M.I.
AMI!SW
AMI?SW
HEWITT RAND
alfarome
efmukl ( işte schoolbusın şifreside burdan çalınmıştır. )

Phoenix:
phoenix

Compaq:
compaq

Tinys:
Tiny

Bazı Diğer bios Şifreleri:

LKWPETER
lkwpeter
biosTAR
biostar
biosSTAR
biosstar
ALFAROME
Syxz
Wodj
PASS
PASSOFF
CONDO
J64
bios
SETUP
CMOS
admin
system

bios320.exe programını google dan aratıp bulduktan sonra diskete atıp
sistemi dos da çalıştırıp disketten çalıştırıp şifrenizi değiştirebilirsiniz

hocam doğrusun da HDD şifreleri de tıpkı bios şifresi gibi hemen açılır açılmaz geliyor ve bazı laptop modellerinde bunun hangi şifre olduğu anlaşılmıyor bile
mesela bende :D
%100 emin değilsen bi hdd sök emin ol derim ben

pcmaster' Alıntı:
bios320.exe programını google dan aratıp bulduktan sonra diskete atıp
sistemi dos da çalıştırıp disketten çalıştırıp şifrenizi değiştirebilirsiniz
Bios şifresini kendiniz kaldırırsanız lütfen bizleride bilgilendiriniz. :mrgreen:

DOS kullanılamayınca hiçbir programı da kullanamayacağınızı lütfen gözden kaçırmayınız. Bi arkadaşım bana masaüstü bilgisayarın Bios yüklemesini (Güncelleme esnasında göçmüştü) anlatırken eski model anakartlardaki biosu söküp başka bi anakartta yüklememi söylemişti; halbuki yeni tip anakartlarda Bios tamamıyla anakarta entegre. Bunu gözden kaçırıyor ya da donanım tecrübesi yoktu. Ancak EEPROM la yükleme yapılabilir.

bu arada notebooklarda disket sürücü de yok o da işin ayrı bir boyutu

başka bir bilgisayarda boot cd hazırlar kullanırsınız... herhalde o kadarını yapabilirsiniz....

Hocam madem tüm öneriler olumsuz sonuç verdi son olarak aslında ilk yapman gerekendi bence ne markaysa türkiye dağıtımı olan firmayı araman
yada sitesine mail atmandır.Gönder derlerse artık iş işten geçti galiba çünkü garanti dışı artık

hocam bios pilini çıkardıktan sonra bilgisayara 10 sn kadar elektrik vermen gerekir.yoksa kapalı iken istersen 100 e kadar say sıfırlanmaz.kolay gelsin

Aydın Özgür BİLGİN' Alıntı:
Hocam madem tüm öneriler olumsuz sonuç verdi son olarak aslında ilk yapman gerekendi bence ne markaysa türkiye dağıtımı olan firmayı araman
yada sitesine mail atmandır.Gönder derlerse artık iş işten geçti galiba çünkü garanti dışı artık

hocam sorun ve can sıkan şey bunu yapamamızdır. bir şekilde aşmam lazım bu problemi. Yoksa ugraşmadan gönderebilirdim firmaya...

Hocam laptop ta bilmem ama pc de bios pilini çıkarman yeterli olurdu ama olmasa bios pilini yanında pilin eletrikle besledipi fişler var onları anakarrta çıkartınca kesin çözüm olurdu.
sanırsam laptopta da olmsaı lazım hiç laptop sükmediğim için bilmiyoum varsa bir dene ...

Ersin Bey, bulunduğun yerde Endüstri meslek Lisesi varsa orada mutlaka eeprom kodlamayı bilen vardır. (Bu arada bahsedilen modelin Bios ve Anakart şemasını bilmiyorum). Ayrıca Taşınabilir Bilgisayarınızda "Seri Port" var mı :?:

ersin_sisman' Alıntı:
Aydın Özgür BİLGİN' Alıntı:

hocam sorun ve can sıkan şey bunu yapamamızdır. bir şekilde aşmam lazım bu problemi. Yoksa ugraşmadan gönderebilirdim firmaya...
Sayın hocam sonuç itibariyle bu bilmediğiniz hatta bir çoğumuzun bilmediği bir mevzu yani laptopta biosu sıfırlamaktan bahsediyorum
bence siz yinede arayın yada mail atın nasıl yapabileceğinize dair bilgi isteyin
onlardan öğreneceğiniz bilgiyle tecrübeleriniz ve bilginizde artmış olur
hiç kimse yaşamadan,okumadan yada duymadan bir bilgi edinemez
bu arada pili çıkardıktan sonra elektirk verdiniz mi (bir arkadaş yazmış hatta bunu)?

Hocam sabah okulda pil ve bios pilini çıkararak denedim ve kısa devre yaptım ancak yanlış bir uygulama yapmış olabilirim o yüzden olmadı. Akşam eve getirdim ve çeşitli yazılımlarla denedim ve anladımki yazılımla alakalı değil bunu donanımla şamamız gerek. phoenix bios modeli. Ayrıca seri port bulunuyor. Bunu eepromdan yükleme yapabilmek için sordunuz heralde hocam?

Hocam bios pilini çıkar bir kaç saniye bekle pili takmadan çalıştır sonra bilgisayarı kapat
pili tekrar tak

ersin_sisman' Alıntı:
Hocam sabah okulda pil ve bios pilini çıkararak denedim ve kısa devre yaptım ancak yanlış bir uygulama yapmış olabilirim o yüzden olmadı. Akşam eve getirdim ve çeşitli yazılımlarla denedim ve anladımki yazılımla alakalı değil bunu donanımla şamamız gerek. phoenix bios modeli. Ayrıca seri port bulunuyor. Bunu eepromdan yükleme yapabilmek için sordunuz heralde hocam?
Seri portu başka şey için sordum; biraz uzun mevzu... (Ben daha önceden tamir işleri yaptım, ama hırsızlığa alet oluyorsun, onun için bu tür şeylere prim vermek istemiyorum) EEPROM için Endüstri Meslek Lisesindekiler yardımcı olacaktır.

Not: Branşım bilgisayar değil, Elektronik hiç değil; sadece antraktan kaynaklanan amatör ruhlu merak... Laptopım hiç olmadı. Evdeki Bilgisayarım AMD işlemci + MSI anakart; 6-7 yıllık.

asilgenç' Alıntı:
Hocam bios pilini çıkar bir kaç saniye bekle pili takmadan çalıştır sonra bilgisayarı kapat
pili tekrar tak

Heralde bi 10 kişi tavsiye etti bunu hocama ama "Access Denied!" :lol: :lol:

Acaba C kodlarını denediniz mi, işe yarıyor mu ki bu kodlar hocam?

Hocam dos ortamına düşebilsem olayı çözecem ama bilgisayar hemen biosun tanımladığı şifreyi istiyor bir türlü geçemiyorum orayı. o yüzden C kodlarını kullanamıyorum hocam. Bu işin yazılımla olacağını sanmıyorum.

Not: Branşım bilgisayar değil, Elektronik hiç değil; sadece antraktan kaynaklanan amatör ruhlu merak... Laptopım hiç olmadı. Evdeki Bilgisayarım AMD işlemci + MSI anakart; 6-7 yıllık.
Arkadaşım olmuyor ama, gündemi değiştirmeyelim lütfen :D
Şaka bi yana, hocam site sizin biosa kilitlendi, sabırsızlıkla bekliyoruz çözümü!Kolay gelsin...

Atıyorum;

Saçma olacak, olacaklardan sorumluluk kabul etmem. Baştan söyleyeyim; "Yok Hasan, sen böle dedin, bende yaptım, öde kardeşim" anlamı ifade eden ifadeleri kabul etmem.

Bios pilini çıkardıktan sonra Anakartta pil yuvasındaki + ve - kutupları bir metalle birbirine değdir. Neden mi? Flaş biosların bazılarında elektriği boşaltmak iyidir. Nötr olurlar. Nötr demek boş yani şifre yok demek.
:idea:

Yav Hasan hocam anakartı yaktıracasınız bana haaa. Vallaha bütün siteden toplarım parasını sonra :) Yarın inşallah çözecez durumu artık anakart yanarsa da canımız sağolsun (Hasan hocamın canı sağolsun)

Ersin Hocam enerji aldığı başka bir pil daha vardır belki. :idea:

Sen biraz daha karıştır anakartın içini :). Şimdiden kolay gelsin sana. Aman anakartı yaktım diye mesaj yazma buralara. ;)

Branşım bilgisayar değil, Elektronik hiç değil;

benim de branşım bilgisayar değil ve iddia ediyorum burada branşı bilgisayar olan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez
(bilişim teknolojileri) :D

GECE GECE KONUYU SAPTIRAYIM DEDİM DE

Malesef arkadaşlar bütün denemelerim sonuçsuz kaldı. Bios pilini çıkardım ve o şekilde bil açtım atnı şifreyi istedi (biraz bekledikten sonra tabi.) Bios pilini tekrar taktım açtım yine olmadı. İki pilide çıkardım bekledim ve daha sonra şarj pilini taktım yine bios şifresi istedi. Pil takılı iken bilgisayarı çalıştırdım ve bios yuvasındaki + - kutupları birleştirip kısa devre yaptım ama yine sorun çözülmedi en sonunda pes ettim. Teknik servise gidecek artık ne yapalım. Görüşleriniz için hepinize teşekkür ederim.

arkadaş bazı sıfır şifreler var. alfaromeo gibi.
bios türünü ve numarasına göre internette bir arama yap bulursun inşallah.

hocam onlarıda denedik ama bu biostan tanımlanmış bir kullanıcı şifresi. bilgisayar açılır açılmaz devreye giriyor yani kullanıcı tanımlı.

hemşerim tam olarak bir bilgim yok ama bazı üretici firmaların ürettikleri laptoplara birer şifre verdiklerini bir arkadaş söylemişti
bilgisayarın markası modeli ne ise üretici firma ile irtibata geçebilirsen belki bir umut olarak denemekte fayda var derim

kolay gele!..

Bios pilini çıkar. Bios pil yuvasındaki + ve - uçları kısadevre yaptır. Ama laptop pilini de çıkar. PC de hiç elektrik olmamalı.. Yine de benimki bir öneri masaüstü pc lerde böyle yapılır.. Sorumluluk kabul etmem

Geri