Başka Branşların Formatörlüğünün İptali İçin Dava

Kodla Büyü

imsiyat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
evet arkadaşlar dava açılacak. son noktaya geldik. kısa vade de kendimizi düşünüyor (yani atanmamışları) gibi gözükse de bu olayın gazete ilanından fazla dikakt çekeceği kesin. bu davayı kazanırsak 4. ve 5. sınıf derslerine 75 saatlik kurslarla sınıf öğretmenlerinin girmesi için de dava açabiliriz emsal göstererek. bu konuda daha duyarlı olmanızı bekliyoruz. facebook grubumuz aşağıda. oradan bize eşlik edebilirsiniz.

şu an için vekalet verecek ve ankara'da bu davayı takip edebilecek birileri iyi olur. haa derseniz ki ankara'da hiç bilişim öğretmeni yok veya hepsinin keyfi yerinde o zaman bende eyvallah derim geçerim.

http://www.facebook.com/?ref=logo#!/hom ... 8931485135

İmsiyat hocam şu konuda haklısın: Başka branştakiler formatör olarak, atamalarda bilişim teknolojileri öğretmeni sayısının düşmesine, normların azalmasına neden oldu. Ama şu konuda da haksızsın: Meb eğer başka branştakileri bt formatörü yapmazsa bt sınıfları atıl vaziyette kalacak, o kadar harcanan paralar boşa gidecek. Fatih projesi ile okulunda formatör olanla olmayan okulların başarı seviyelerinin ileriki yıllarda ne kadar farklı olacağını göreceğiz. Meb öncelikle bütün idarecilere (vekaleten, geçici görevlendirme dahil) çok iyi bir şekilde bilgisayar ve internet kullanımını öğretmek zorunda. Bilgisayarla ilgili en ufak bir problemde idareci bilgisayar öğretmenine ya da formatöre başvurmamalı. Bt formatörü sadece ve sadece bt sınıfını açık tutmalı öğrenciler faydalansın diye, okul sitesini yapmalı ve güncellemeli, dersine girmeli ( ilköğretimde dersler zorunlu olmalı zaten ki meslek lisesindeki öğrencinin seviyesi de iyi olsun, bunu her defasında söylüyoruz)

hocam iyi hoş diyorsunda, müdürlerin kafalarında "Bt dersi tamamen kalkacak. Bt sınıfına gerek yok "görüşü kaplamış durumunda. Bulunduğum ili bırakın sadece bulunduğum eğitim bölgesinde 3 okul Bt sınıflarındaki bilgisayarları sınıflara dağıtmış durumda, BT sınıfı diye bir sınıf yok artık o okullarda. O okularda da formatör vardı. Okuldaki formatör arkadaşım okulda ya köşeye pusmuş durumda yada idarenin ağzına bakar durumda

Bu konudaki fikrim net. Eğer böteliler sadece ilköğretime atanacaklarsa ve ilköğretimde formatörlük dışında bir seçenek yoksa, ihtiyaç olduğunda başka braşlardan görevlendirme yapılmasında sakınca yok. Ama eğer formatörlük kadroya dönüşecekse ve başka branşlar bundan faydalanacaksa buna ben de karşıyım. Dava meselesine gelince kazanılabilecek gibi durmuyor. Zira Fransızca eğitimini pat diye kaldırdılar ve hepsini Türkçe öğretmeni yaptılar zamanında. Devlet atanamayan bötelileri malesef umursamaz. Kendi atadığı öğretmenine çare bulmak zorundadır. Dava da bu konudan yola çıkarak zora düşebilir.

Arkadaşlar ben müzik öğretmeniyim. Yaklaşık iki senedir 180 saatlik BİTEFO kursu sertifikası ile çalıştığım okullarda formtörlük yapıyorum. Bildiğim kadarıyla Bt derslerine girmiyoruz-giremiyoruz. Ben sadece kendi branş derslerime giriyorum. Onunda süresi belli... Geçen seneye kadar en az 6 en çok 10 saat branş dersimize giriyorduk. Bu seneden itibaren maaş karşılığı kadar yani en çok 15 saat girebiliyoruz. Bu görevi yapmam okulumdaki Bilişim Teknolojileri Öğretmen normunu etkilemiyor. Hatta bir sene okulda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olduğu halde formatörlük yaptım. Formatörlükte BT öğretmenleri önceliklidir. BT öğretmeni arkadaşım başvursa öncelik ona ait olduğundan okulda formatör olarak görev alabilirdi ama kendisi istemediği için ben yaptım. Şunu da kabul etmek lazım bizler hiç bir zaman siz BT öğretmenleri gibi olamayız. Hatta kıyaslamak bile yanlış olur. Bunun yanında Bt öğretmeni olmayan bir okulda başka branştan da olsa bir formatörün olması gerekiyor. Kendi adıma söylüyorum yetersiz kaldığım birçok konu var. Ama elimizden geldiğince çalışıyoruz. Gittiğim toplantılarda benim gibi başka branştan olan formatörler için yeni eğitimler düzenlenmesini gerektiğini söylüyorum.

Diğer bir konu formatörlüğün kadrolu hale gelesi olayı...Gittiğimiz toplantılarda Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğinin ve Formatörlüğün gelecekteki öneminden bahsediliyor. Fatih Projesi ile ayrı bir önem kazanacak. Bakanlık bu konuya önem veriyor. Belirsizlikler en kısa zamanda çözülecektir diye ümit ediyoruz. Başka branştan formatörün kadrolu olması ise bir gereklilik olacak. Çünkü Fatih Projesi ile branşlara yönelik e-kaynaklar hazırlanacak, öğrencilerin e-kitapları olacak vs. Yani okullarda Bilgisayar Formatörü ile Branş Formatörlerine ihtiyaç duyulacak. Hem kendi branşında hem bilgisayar alanında kendini yetiştirmiş formatörlere ihtiyaç duyulacak.

Bunun dışında hangi branş olursa olsun yapılan bir haksızlık varsa yasalar çerçevesinde herkesin hakkını araması gerektiğini düşünüyorum ve destekliyorum.

Harun BARIŞ' Alıntı:
Arkadaşlar ben müzik öğretmeniyim. Yaklaşık iki senedir 180 saatlik BİTEFO kursu sertifikası ile çalıştığım okullarda formtörlük yapıyorum. Bildiğim kadarıyla Bt derslerine girmiyoruz-giremiyoruz. Ben sadece kendi branş derslerime giriyorum. Onunda süresi belli... Geçen seneye kadar en az 6 en çok 10 saat branş dersimize giriyorduk. Bu seneden itibaren maaş karşılığı kadar yani en çok 15 saat girebiliyoruz. Bu görevi yapmam okulumdaki Bilişim Teknolojileri Öğretmen normunu etkilemiyor. Hatta bir sene okulda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olduğu halde formatörlük yaptım. Formatörlükte BT öğretmenleri önceliklidir. BT öğretmeni arkadaşım başvursa öncelik ona ait olduğundan okulda formatör olarak görev alabilirdi ama kendisi istemediği için ben yaptım. Şunu da kabul etmek lazım bizler hiç bir zaman siz BT öğretmenleri gibi olamayız. Hatta kıyaslamak bile yanlış olur. Bunun yanında Bt öğretmeni olmayan bir okulda başka branştan da olsa bir formatörün olması gerekiyor. Kendi adıma söylüyorum yetersiz kaldığım birçok konu var. Ama elimizden geldiğince çalışıyoruz. Gittiğim toplantılarda benim gibi başka branştan olan formatörler için yeni eğitimler düzenlenmesini gerektiğini söylüyorum.

Diğer bir konu formatörlüğün kadrolu hale gelesi olayı...Gittiğimiz toplantılarda Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğinin ve Formatörlüğün gelecekteki öneminden bahsediliyor. Fatih Projesi ile ayrı bir önem kazanacak. Bakanlık bu konuya önem veriyor. Belirsizlikler en kısa zamanda çözülecektir diye ümit ediyoruz. Başka branştan formatörün kadrolu olması ise bir gereklilik olacak. Çünkü Fatih Projesi ile branşlara yönelik e-kaynaklar hazırlanacak, öğrencilerin e-kitapları olacak vs. Yani okullarda Bilgisayar Formatörü ile Branş Formatörlerine ihtiyaç duyulacak. Hem kendi branşında hem bilgisayar alanında kendini yetiştirmiş formatörlere ihtiyaç duyulacak.

Bunun dışında hangi branş olursa olsun yapılan bir haksızlık varsa yasalar çerçevesinde herkesin hakkını araması gerektiğini düşünüyorum ve destekliyorum.
çok güzel açıklama olmuş bence:)anlayana..

şu an 15 bin bilişimciye ihtiyaç var ama MEB atama yapmıyorsa diğer branşların ne alakası var.o arkadaşlar olmasa lab ların hali ne olur. o arkadaşlarda kendi branşı dışında derslere girmiyor. bu nasıl çelişki

pazartesi yada salı günü dava açılıyor. başlıktaki konuyu ilk mesaja yazmışım ek olarak bu davanın kazanılması sonucunda emsal olarak gösterilip 4. ve 5. sınıf derslerine de bizim girmemiz gerektiğine dair dava açabiliriz yazmıştım. 4. ve 5. sınıfların dersine bedenciler ve ingilizceciler giriyor mesela. 75 saat olduğuna dair şurada bir haber var:

http://bilisim1.kirazli.net/index.php/1 ... fo-egitimi

eğer olayı ısrarla ve ısrarla atanamayanlar atanmaya çalışıyora getireceksiniz gerçekten de boşuna uğraşıyormuşuz. atanmamışlar olarak önceliğimiz tabi ki atanmak olacak ama ondan sonraki süreci de göz önüne alıyoruz.

ama ısrarla ve ısrarla atanmışlar hiçbir şey yapmamakta direniyor. karar sizin. haa olay davaya kadar neden gitti derseniz bedenciler kadar organize olamadığımız içindir!

Bt öğretmeni değilim (başka) branştan formatörüm. Kendi çabalarımla bilgisayarın ıcığını cıcığını bilirim. En kral bt öğretmeniyle bu konuda yarışırım. Kendi hakkımızı arayacağız derken başka branşlar falan diye ayrımcılık yaparsanız haklarınızın karşılığını daha çoook beklersiniz....

zaaydin' Alıntı:
Bt öğretmeni değilim (başka) branştan formatörüm. Kendi çabalarımla bilgisayarın ıcığını cıcığını bilirim. En kral bt öğretmeniyle bu konuda yarışırım. Kendi hakkımızı arayacağız derken başka branşlar falan diye ayrımcılık yaparsanız haklarınızın karşılığını daha çoook beklersiniz....

konuyu ben daha fazla bilirim sen daha az bilirsine çeviren yok. ama çok net yazan şey eğer BT öğretmeni yoksa başka branştan öğretmen formatör olabildiğidir. eskiden yoktu belki ama şu an derslerin kaldırılmasıyla zaten bir sürü kişi açıkta kaldı. kısacası biz sadece hakkımızı istiyoruz. ve davayı kazanırsak asıl siz çoooktandır meşgul ettiğiniz formatörlüğü bırakacaksınız.

zaaydin' Alıntı:

o zaman size tavsiyem üniversite sınavına giriverin bi zahmet, puanı oldukça yüksek olan bilgisayar öğretmenliği bölümünü kazanın, zaten ıcığını cıcığını biliyorsunuz kolayca okursunuz, sonra da bizim istediğimiz haklara ulaşabilirsiniz. bu başka bıranşların hakkı değil zaten, siz ıcığını cıcığını biliyorsunuz, bu işi yapabiirsiniz diye kaide yok, öyle olsa sağdan soldan bilgisayar bilenleri okullara toplayalaım formatör yapalım, ıcığını cıcığını öğreneceğiniz konuları kendi bıranşınızdan seçin, kendi bıranşınızda ilerlemiş olursunuz, gerisi hobidir.

Cemal hocam, genç arkadaşlar bir şekilde bu davanın açılması konusunda ısrarlı. Avukat konuya vakıf. Yani mevzuatı biliyor. Maksat başka bıranştan arkadaşların, artık onlara ihtiyaç kalmadığı için, bu görevi almalarını engellemek.

Bazı arkadaşlar biz bilişimcilere engel değiliz diyor. Yanlış. Çünkü, bilişim dersini idare, formatörüm var diyerek seçmiyor. Bu da neye sebep, normun oluşmamasına sebep. İdarelerin zaten istediği okulda her an seslenebilecekleri, teknik servis elemanı olması. Bilişimciler ise, tek istedikleri bilişim çağında, bilişim eğitimini öğrencilere hakkıyla vermek. LABA tıkıp beyin hücrelerini gereksiz aktivitelerle doldurmak değil.

Dava her şekilde açılsın, bu ülkede dvalar sadece ses getirmek için kullanılır oldu. Nedense davaların sonuçları bir türlü gelmiyor. Fakat olumlu yönde ilerlendiğinin izlenimini arkadaşların yorumundan alıyorum.

Nasıl bir hiddetle yorum yaptıkları durumdan endişe ettiklerini apaçık gösteriyor.

Haklar bu ülkede hakkı olana er geç verilir.
Sağlıcakla.

Yazdıklarımı ve bana yazılanları sildim. Yolunuz açık olsun...

Hocam sebep? Sizler gibi değerli insanlara bizim ihtiyacımız var. Fakat bu kadar bilişim mezunu varken bir mat öğretmeni benim yerime geçmesin. Keşke Matematik öğretmeni olsaydım. Bilgisayarın yüzüne yan dönüp bakmazdım. Şu an bizleri tek tasa geçirmek istiyorlar. Allah aşkına benim teknoloji tasarım dersinde ne işim var. Ben bilişim öğretmeniyim. BİTTİ.

zaaydin' Alıntı:
ıcığını cıcığından kastınız bilgisayarı parlatma cilalamayla ilgiliyse bilemem. Bilgisayarı kullanmayı bildiğiniz için ben bilgisayarcıyım diyorsanız sadece gülüyorum. Zira böylesiyle çok karşılaştık. Biz BT öğretmenleri bilgisayarı hala öğrenemedik siz öğrendiyseniz ne mutlu size... :)

yuci81' Alıntı:
İmsiyat hocam şu konuda haklısın: Başka branştakiler formatör olarak, atamalarda bilişim teknolojileri öğretmeni sayısının düşmesine, normların azalmasına neden oldu. Ama şu konuda da haksızsın: Meb eğer başka branştakileri bt formatörü yapmazsa bt sınıfları atıl vaziyette kalacak, o kadar harcanan paralar boşa gidecek. Fatih projesi ile okulunda formatör olanla olmayan okulların başarı seviyelerinin ileriki yıllarda ne kadar farklı olacağını göreceğiz. Meb öncelikle bütün idarecilere (vekaleten, geçici görevlendirme dahil) çok iyi bir şekilde bilgisayar ve internet kullanımını öğretmek zorunda. Bilgisayarla ilgili en ufak bir problemde idareci bilgisayar öğretmenine ya da formatöre başvurmamalı. Bt formatörü sadece ve sadece bt sınıfını açık tutmalı öğrenciler faydalansın diye, okul sitesini yapmalı ve güncellemeli, dersine girmeli ( ilköğretimde dersler zorunlu olmalı zaten ki meslek lisesindeki öğrencinin seviyesi de iyi olsun, bunu her defasında söylüyoruz)
ihtiyaç varsa bir sürüatanmayı bekleyen kişi var 94 gibi komik bir rakam alacağına 1000 alsın.başka branşlar temizlensin artık oh bee

şu formatörlük kadrosu veya bt rehber öğretmenliği denilen şey bir bitsin. Sonrasında başka branştan olanlar zaten bu hak verilemez. Ha verilirse çok basit mahkeme ile geri alınır. Özellikle ebitefolar içinde gerekli başvurular yapılarak mahkemeye sunulacak diye biliyorum.

Yağma yok 4-5 sene yüksek puanlarla git oku sonra ismini değiştirsinler ve sonra 180 saat veya bilmem kaç senedir kendini geliştiren hocalarla aynı kadroya koysunlar!! O kadar da değil....Burada sorun sadece bizim durumumuzun netleşmemesi, netleşsin sonrası kolay emin olun:)

formatörün görevlerini biliyorsanız, bilgisayarın ıcğını cıcığını bilmeye gerek olmadığını anlarsınız, haa siz angarya bir çok iş yapıyorsanız ıcığını cıcığını bilmeniz gerekir. başka branştan olupta bilişim sınıflarını ayakta tutanlara saygılar...

hasari' Alıntı:
zaaydin' Alıntı:
ıcığını cıcığından kastınız bilgisayarı parlatma cilalamayla ilgiliyse bilemem. Bilgisayarı kullanmayı bildiğiniz için ben bilgisayarcıyım diyorsanız sadece gülüyorum. Zira böylesiyle çok karşılaştık. Biz BT öğretmenleri bilgisayarı hala öğrenemedik siz öğrendiyseniz ne mutlu size... :)

HOCAM BİZİM ÜLKEMİZDE HERKES HERŞEYİ ÇOK İYİ BİLDİĞİ İÇİN BU ŞEKİLDE YAŞIYORUZ HERKES HERŞEYİ BİLECEĞİNE KENDİNİ VE OLMASI GEREKENİ BİLSE İŞİ EHLİNE BIRAKSA ÇOK FARKLI ŞEYLER OLCAKTA ZOR...BİZ HERŞEYİ BİLİRİZ...

zaaydin' Alıntı:
amaç bilgi yarıştırmaksa, bende bir çok matematik öğretmeniyle kapışırım bilgi konusunda, ingilizce desen kpds den 79 aldım( ingilizce öğretmenlerinin %90 nın alamadığı bir puan) ve bunların hepsi kendi çabalarımla. 180 lik kurslar görmedim. o zaman bende matematik ve ingilizce öğretmenliği yapmak istiyorum :!:
hocam bu mantıkla giderseniz daha tartışacağımız çok şey olur. :-1:

uxexes' Alıntı:
zaaydin' Alıntı:
amaç bilgi yarıştırmaksa, bende bir çok matematik öğretmeniyle kapışırım bilgi konusunda, ingilizce desen kpds den 79 aldım( ingilizce öğretmenlerinin %90 nın alamadığı bir puan) ve bunların hepsi kendi çabalarımla. 180 lik kurslar görmedim. o zaman bende matematik ve ingilizce öğretmenliği yapmak istiyorum :!:
hocam bu mantıkla giderseniz daha tartışacağımız çok şey olur. :-1:
Aynen hocam. Ben çok matematik öğretmeninden gizli (rencide olmasın diye) çocuklarla çok sorular çözdüm.

Gereksiz bunlar. 94 lü yıllarda bizler yoktuk. Meb kendi işini görmek için arkadaşları eğitti. Ama artık biz varız ve atanamayan bu kadar bilişimci varken sizler kendi bıranşınıza dönseniz iyi olur.

Ayrıca il ve ilçelerde teknik servis odası kurulması yakındır. Meslek lisesi ya da yüksek okul mezunu çalışanları istihdam etmek için çok güzel bir olanak. Ha 4 yıllık başka bıranştan mezun formatör arkadaşlar bu servislerde çalışabilir tabi isterlerse. nasıl olsa bilişim aşığı hepsi :D

zaaydin' Alıntı:
Bilgisayarın ıcığını cıcığını biliyorum diyerek zaten formatörlüğün asıl amacı olan bilgisayar destekli eğitimden bir haber olduğunuzu belli ediyorsunuz. Amaç bilgisayarı çok iyi bilmek değil bilgisayarlı eğitime destek vermek önce neye hizmet verdiğinizi biliniz lütfen. Bilgisayarı bilmeniz güzel o halde kendi branşınızda bilgisayarı çok güzel kullanarak branşınızda daha da ileri gidebilirsiniz.

Ben şahsen bakanlığı haklı görüyorum.Birinci kademe de bilgisayarı aç kapa,mouse'in ayarlarını yapmak yada ekran koruyucusunu değiştirmek için Bilgisayar öğretmenine ihtiyaç yok.Bunun için norm açmak çok saçma olur.Bunlar artık genel kültür sayılmalı.Bilgisayar öğretmeni web tasarım,program yazılım,animasyon hazırlama vb. dersler için ikinci kademe den sonraki sınıflarda derse girmeli.Bu arada formatörlük kavramı halen birçok kesim tarafından yeterince anlaşılamadığı gün gibi ortada.Formatörlük,Bilgisayar dersine gir demek değildir.

bana 1 hafta önce sordular. hatta formatör ol diye ısrar ettiler. ASLA dedim. hademelik yapamam dedim tabi içimden. başka branştan biri oldu ek ders için.
şartları çok ağır onun için dava açsak daha mantıklı..

Karşılaştığım 3 tane durumu sizinle paylaşayım

1. Okulunda formatör öğretmen görevlendirilmesini isteyen bir okul müdürüne sorduğum soruya cevaben

"Okuldaki iş ve işlemlerin aksamaması için" yanıtını aldım. Görevlendirilmek istenen insan ne format dahi atmasını biliyordu ne de web sitesi tasarımını

2. Okulunda formatör öğretmen görevlendirilmesini isteyen bir başka okul müdürüne sorduğum soruya cevaben

"Yazın okulumuzda yapılması gereken işler var kurulacak bir takım elektronik araçlar var bunlar kurulurken takinin yapılması için" yanıtını aldım. Bahsedilen okulda BT laboratuarı yok.

3. Filanca okula formatör görevlendirilmesini isteyen bir ilk öğretim müfettişine sorduğum soruya cevaben
"Arkadaşımız çok iyi bir arkadaştır." yanıtını aldım. Bahsedilen arkadaş eğitim bölgesi dışına görevlendirilmek isteniyor. Sebebini anlamışsınızdır. Müfettişe göre Bt formatör görevlendirme kriteri arkadaşın çok iyi bir arkadaş olması.

Bu 3 durum bence artık formatörlük müessessinin çılkının çıktığının kanıtı. Dersler geri gelmeli ve okul formatörlüğünü top yekün kaldırmalılar artık.

togius' Alıntı:
Karşılaştığım 3 tane durumu sizinle paylaşayım

1. Okulunda formatör öğretmen görevlendirilmesini isteyen bir okul müdürüne sorduğum soruya cevaben

"Okuldaki iş ve işlemlerin aksamaması için" yanıtını aldım. Görevlendirilmek istenen insan ne format dahi atmasını biliyordu ne de web sitesi tasarımını

2. Okulunda formatör öğretmen görevlendirilmesini isteyen bir başka okul müdürüne sorduğum soruya cevaben

"Yazın okulumuzda yapılması gereken işler var kurulacak bir takım elektronik araçlar var bunlar kurulurken takinin yapılması için" yanıtını aldım. Bahsedilen okulda BT laboratuarı yok.

3. Filanca okula formatör görevlendirilmesini isteyen bir ilk öğretim müfettişine sorduğum soruya cevaben
"Arkadaşımız çok iyi bir arkadaştır." yanıtını aldım. Bahsedilen arkadaş eğitim bölgesi dışına görevlendirilmek isteniyor. Sebebini anlamışsınızdır. Müfettişe göre Bt formatör görevlendirme kriteri arkadaşın çok iyi bir arkadaş olması.

Bu 3 durum bence artık formatörlük müessessinin çılkının çıktığının kanıtı. Dersler geri gelmeli ve okul formatörlüğünü top yekün kaldırmalılar artık.
:++:

O "iyi arkadaşdır" diyen zat nasıl bir adalaet ve teftiş anlayışına hakim merak ettim.

arkadaşlar hiç boşuna uğraşmayın bt dersleri kalkacak zaten biliyorsunuz yeni açılan okullarda bt sınıfı yok. bilgisayar öğretmenliği kadrosunu da bt rehber öğretmen tarzı bişeye çevirerek teknik servis haline getirilecek. maalesef bu gerçek ve yapılabilecek hiç bişi yok. hele FATİH projesini açıkladıktan sonra. ayrıca bu projede bildiğim kadarıyla önümüzdeki eğitim yılında ortaöğretimlerde başlıyor.

Bu gün eğitici formatörümüzle tesadüfen karşılaştım o da aynı şeyleri söyledi.Toplantıdan (Ankaradan) henüz gelmiş bu seneye yetişmezse seneye olacak ve görevlendirmelerde bakanlık elinden olacak dedi.

Geri