Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2 + DVD Çıktı

Kodla Büyü
hero26' Alıntı:
Hocam afedersiniz ama böyle bir kitabı yazmak daha da önemlisi bu dvddeki materyalleri hazırlamak ne kadar zaman aldı. Tekrar teşekkürler

Hocam aslında bu uzun bir süreç. Ben 7 yıl önce halk eğitim merkezine geldiğimde bu alanda bir eksiklik gördüm ve yazmaya başladım. Halk eğitim merkezlerinde çok bir sistem olmayışı beraberinde kaynak kitap sorununu da beraberinde getiriyor. Vermiş olduğum kurslardaki kursiyer profili bana çok şey öğretti. Piyasadaki kitapların dili genelde çok karışık çünkü bu işin eğitimini veren kişiler değil de daha çok teknik personel tarafından kitaplar yazılıyor. Bu anlamda kitap yazan kişinin mutlaka bu işi yapan birisi olması bence çok önemli.

Aslında yapılacak bir iş değil. Ama benimki bir yazma ve üretme sevdası aslında... Süre derseniz kitap aylarınızı alıyor. DVD de aynı şekilde çok emek isteyen bir süreç. Çizgi Tagem eğitimlerinde görev aldığım için biraz yazma ve eğitim materyali oluşturma tecrübesi benim için süreci biraz daha kolaylaştırdı.

Birde ilave olarak halk eğitim merkezlerinde işletim sistemi kurulumunda 4 saatlik bir kursta bios veya başka bir 4 saatlik kursta hata msj larını nasıl 4 saate sığdırıyorsunuz. Ben birine sesli hata msj larını 15 dk dan fazla anlatamam gibi geliyor. Gerçekten yıllarını HEM e vermiş biri olarak bu konuları nasıl yayıyorsunuz çok merak ettim.

Değerli yorumlarinizdan sonra bir sipariş te ben vereceğim hocam. Biliyorum ki emek değerlidir daha da değerli olması için emeğe ortak olmak gerekli.

untimely hocam kitabımızda işletim sistemi olarak windows 7 anlatılıyor ancak Windows 8 ve Windows 10 da o anlatılan işlem farklı bir yol ile yapılıyorsa ilgili sayfalara yönlendirme yapılıyor. Bu işlemlerin Windows 8 ve Windows 10 da nasıl yapıldığı yine ekran görüntüleri ile detaylı olarak anlatılıyor. Siz de hak verirsiniz ki işletim sistemleri arasında çok fark yok.

Kitap üzerinde Windows 7 - Windows 8 - Windows 10 anlatımları yer alıyor. Piyasada bu şekilde başka bir kitap yok. Bizim bu şekilde yapmamızın nedeni ise halk eğitim merkezinde ve özel sektörde genellikle Windows 7 kullanılıyor. Ancak bazı ev kullanıcılarında Windows 8- Windows 10 yüklü olduğu için bütün bu kullanıcıları tek bir çatı altında toplamış oluyoruz.

Office sürümü olarak da Office 2010 anlatıyoruz. Hak verirsiniz ki Office 2010- 2013 ve 2016 arasında çok bir fark yok. Kitabın sonunda Office 2016 yenilikler konusu da yer alıyor. Çok önemli yenilikleri de bu bölümde kullanıcılarla paylaşmış olduk.

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2 Konu Başlıkları

Bilgisayar Kullanımı
İşletim Sistemi Kurulumu
İnternet ve E-Posta
Outlook (E-Posta Yönetim Yazılımı)
Word (Kelime İşlemci Programı)
Excel (Elektronik Tablolama Programı)
PowerPoint (Sunu Hazırlama Programı)
Windows 8.1 Yenilikler - Farklılıklar - Genel Bakış ve Önemli Özellikler
Windows 10 Yenilikler - Farklılıklar - Genel Bakış ve Önemli Özellikler
Office 2016 Yenilikler

İşletim Sistemi modül süresi evet biraz uzun olabilir. Bu modülde kurulumun ve BIOS'un yanı sıra Destek konusu da var. Donanım Birimlerinin Kurulumu, Temel Donanım Aygıtları, Yardımcı programların kurulumu vb. konular bu başlık içerisinde yer alıyor. Açıkçası ben konuları 7 yıllık tecrübem dahilinde yazmış olduğum kitaptaki sıraya göre ilerliyorum. İlk iki modülün tüm konularını kendi mantığıma uygun ve kursiyerin anlayabileceği sırada anlatıyorum ve en sona da İşletim Sistemi Kurulumu kalıyor.

İşletim sistemi kurulumu anlatacağım derste kitapta ilgili bölümün fotokopilerini kursiyerlere dağıtıyorum. Bu notlarda Windows 8 ve Windows 10 sıfırlama işlemlerinin nasıl yapılacağı ve Recovery işleminin nasıl yapılacağı da yer alıyor. Kitapta zaten işletim sistemi kurulumundaki tüm aşamaların ekran çıktıları yer alıyor. Bu derste BIOS ekranını tanıtıyorum. Açılışın CD üzerinden nasıl yapılacağından bahsediyorum ve sınıfta bu iş için ayırdığım eski bir bilgisayarda işletim sistemi kurulumunu gerçekleştiriyorum. İsteyen kursiyerlerin de bu bilgisayarda uygulama yapmalarını sağlıyorum. Kendi bilgisayarına kurulum yapmak isteyen kursiyerler ertesi gün bilgisayarlarını getiriyorlar ve herkes kendi bilgisayarına kurulum gerçekleştiriyor. Ben tüm kursiyerlerin işletim sistemi kurulumunu kendileri yapabilmelerini çok önemsiyorum ve bu yüzden bu konuya önem veriyorum. Format sonrası yapılacak olan işlemleri (yardımcı programların kurulumu, temel ayarlar vb.) bu konudan önce anlattığım için kalan işlemleri kursiyerler zorlanmadan yapabiliyorlar.

Yardımcı olabileceğim konular olursa ve merak ettikleriniz lütfen sorun hocam. Yalnız şunu söyleyeyim ilk halk eğitime geldiğimde çok zorlandım. Modüllere göre ders işlemek gerçekten zor. En sonunda bu işin kitabını yazmak zorunda kaldım. Keşke ben halk eğitime geldiğimde böyle bir kaynak olsaydı da rahat etseydim ve kursiyerler açısından daha verimli olsaydım. Bu yıl özellikle halk eğitim merkezlerine ilk atama Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden çok sayıda e-posta aldım. Kitaba çalıştıklarını ve ertesi gün kitaba göre konu anlattıklarını söylüyorlar. Yardımcı DVD de ki video anlatımların da işlerini kolaylaştırdığını söylüyorlar. İşe yarıyorsa ne mutlu böyle bir kitabı ortaya koyan bizlere..

Değerli hocam benim hem de bilgisayarlarda 2007 kurulu ve ben office 2007 anlatacağım office 2010 u hiç incelemedim kitabınızı alacağım emeğinize katkı için fakat office 2010 ve 2007 arasında fark var mı ben onu sizden bilmek isterim.Eğer office 2007 anlattığınız bir kitabınız varsa onuda alıyım.

Birde özelden bazı şeyler sormak istiyorum mümkünse e postalarınızı okuyorsanız.

untimely' Alıntı:
Değerli hocam benim hem de bilgisayarlarda 2007 kurulu ve ben office 2007 anlatacağım office 2010 u hiç incelemedim kitabınızı alacağım emeğinize katkı için fakat office 2010 ve 2007 arasında fark var mı ben onu sizden bilmek isterim.Eğer office 2007 anlattığınız bir kitabınız varsa onuda alıyım.
Değerli hocam bana kalırsa office 2007-2010-2013-2016 sekme şerit mantığından dolayi hemen hemen aynı. Sektörde daha çok office 2010 kullanılıyor office 2007 biraz geçiş sürümü gibi. Bana kalırsa office 2010 geçiş yapmalısınız. Tabii diğer hocalarımızin fikirleri de önemli ama ben bu şekilde düşünüyorum.

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu ilk kitabımda da ikinci kitapta da office 2010 anlattım. Yardımcı DVD içerisinde Word - Excel - Powerpoint tamamı video anlatım şeklinde yer alıyor. Word uygulama dosyaları ve excel uygulamaları da office 2010 a göre hazırlandı ve onların çözümleri de DVD içerisinde benim anlatımım ile video şeklinde yer alıyor

Hocam kitabınızdan bir siparişte ben verdim.İnşallah DVD si ile birlikte cuma gününe kadar elime ulaşır.

Rica ederim hocam yardımcı olabildiysek ne mutlu bu forum sayesinde çok şey öğreniyoruz. Kargo durumuna gelince siparişiniz saat 15:00'den önce ise aynı gün kargoya verilir. Türkiye'nin birçok yerine ertesi gün ulaşıyor. Faydalı olması dileğiyle...

eğitim teknolojileri zirvesi kongresine geçen sene gittim bu sene de gittim 5 oturuma katıldım hiçbirisi hoşuma gitmedi tek hoşuma giden şey hakan yandımın kitabını almak kısmet oldu inceledim cidden güzel çalışma

Halk Eğitime tayinim çıktıktan sonra kitabı alıp incelemiştim. Anlaşılır dili olması, win 7-8 ve 10 a göre olması, DVD deki sunumlar ve videolar her şey süperdi. Kursta daha çok şey anlatabilmek, daha fazla uygulama yapabilmek adına kursiyerlerin not tutmasını istemiyordum. Benim de not hazırlayacak vaktimin olmaması sebebiyle 15 adet aldım. Kursiyerlere kitapları verdim. Kitabı inceleyin, beğenip almak isterseniz parasını verirsiniz, yok istemezseniz kurs bittiğinde geri verirsiniz dedim. Birçoğu beğendiğini ve almak istediklerini belirttiler.
Hakan öğretmenimin emeğine sağlık. Büyük bir açığı kapattı. Çok Çok Teşekkürler.

ogretmen006 hocam teşekkür ederim. Zirve sayesinde birçok zümremiz ile bir araya gelme ve kitabımızı tanıtma şansımız oldu. Geri dönüşler oldukça olumluydu ve zirveden bu yana 12 halk eğitim merkezi ve 2 belediye meslek edindirme kursu daha kurslarında Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2 kitabımızı kullanmaya başladı.

dikistutmazsabri hocam taşın altına elinizi koyduğunuz, kitabımıza destek olup kursiyerlerinize iletilmesinde gösterdiğiniz fedakarlık için teşekkür ederim. Emin olun kursiyerlerde kitap olması işinizi çok kolaylaştıracak. En azından kursiyerler evde tekrar etme şansına ve kursa gelemedikleri günlerde kaçırdıkları konuları kitaptan telafi etme imkanı bulacaklar. Bu işe zaman ayırabilen kursiyerler DVD üzerinden uygulamaları kendi bilgisayarlarında yapıp eksiklerini kapatıyorlar. DVD'de yer alan videoları izleyen kursiyerlere aynı konuyu tekrar tekrar anlatmaktan öğretmen kurtulmuş oluyor.

dikistutmazsabri' Alıntı:
Halk Eğitime tayinim çıktıktan sonra kitabı alıp incelemiştim. Anlaşılır dili olması, win 7-8 ve 10 a göre olması, DVD deki sunumlar ve videolar her şey süperdi. Kursta daha çok şey anlatabilmek, daha fazla uygulama yapabilmek adına kursiyerlerin not tutmasını istemiyordum. Benim de not hazırlayacak vaktimin olmaması sebebiyle 15 adet aldım. Kursiyerlere kitapları verdim. Kitabı inceleyin, beğenip almak isterseniz parasını verirsiniz, yok istemezseniz kurs bittiğinde geri verirsiniz dedim. Birçoğu beğendiğini ve almak istediklerini belirttiler.
Hakan öğretmenimin emeğine sağlık. Büyük bir açığı kapattı. Çok Çok Teşekkürler.

Kitaptaki konu Dağılımlarını da genel.Müdürlüğe teklif ettiğimiz ve büyük ihtimal kabul edilecek olan bilgisayar kullanımı modüllerine göre ayarladik. Eğer kabul edilirse excel in ders saati artacak Powerpoint azalacak

Yeni kitabımız ile ilgili başlıktan devam edebiliriz.

bilgisayar-kurslari-ile-ilgili-hersey-f120/bilgisayar-ogrenmenin-kisayolu-3-dvd-cikti-t158603.html

Bilgisayar_Ogrenmenin_Kisayolu_3ilan.jpg

Geri