Bizim kaderimiz bu galiba

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar iki yıllık öğretmenlik tecrübemde şunu öğrendim: Bilgisayar,telefon gibi aletlerde birisi bir sorununu söylediğinde KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE "bilmiyorum" dememeliyiz VEYA "böyle bir teknoloji duymadım" dememeliyiz veya üstün körü bir cevap vermemeliyiz VEYA "yapamadım" dememeliyiz VEYA çözümünü biraz bilsek bile HATTA tam bilsek bile İLK ÖNCE TAHMİNİ OLARAK BİR ŞEYLER SÖYLEMELİYİZ VEYA SORUN OLAN ALET YANINDA İSE "GETİR BAKAYIM" DEMELİYİZ VE DAHA SONRA İNTERNETTEN ÇÖZÜMÜNÜ ÇAKTIRMADAN ARAŞTIRMALIYIZ VE "AKLIMA ŞU ÇÖZÜM GELDİ" VEYA "SORUN ŞUNDAN DA OLABİLİR" DİYE İNTERNETTEKİ ARAŞTIRMA SONUCUNU SÖYLEMELİYİZ ( TELEFONUMUZDA ZATEN İNTERNETİMİZ VAR VE HER ZAMAN TELEFONUMUZ YANIMIZDA . RAHATLIKLA ARAŞTIRMA YAPABİLİRİZ)
Eğer böyle yapmaz isek ister dünyanın en iyi Yazılımcısı olalım, ister dünyanın en iyi web sitesini yapalım insanların gözünde kötü bir bilgisayarcıyız ne yazık ki :( 
Düşünsenize Steve Jobs'a veya DenNis Richards'a birisi "telefonum ısındı ne yapmam lazım?" diye sorsalar onlar da "bilmiyorum" deseler eminim onlara bile "Sen nasıl bilgisayarcısın" derlerdi :puhaha:
Biliyorum böyle şeyler söylemem size saçma geldi ama arkadaşlar saçma da olsa bunlar bizim gerçeklerimiz. Bizim branşın en zor yanı da bu olsa gerek ve ömür boyu bu bizim Kaderimiz galiba

Anlaşılan biraz canınız sıkılmış. Size tavsiyem insanların düşüncelerini hayatınızın merkezine alarak yaşamaktan vazgeçin...

Kimse sizin nasıl bir eğitimci, bilgisayarcı vs vs olduğunuzu yargılayamaz. İnsanlara hayır demeyi öğrenin ve unutmayın kimse mükemmel değildir. Hayatınız boyunca herkesi mutlu etme ihtimaliniz de olmadığına göre önce kendi mutluluğunuzu düşünün...

Bizler telefon tamir teknisyeni oldugumuz icin hakli buldugumbeyanat.
Hocam sinirlari iyi cizmekte fayda var 100 kere yaparsin bir kere isin olur ugrasmak istemezsin senden kotusu olmaz.

Öncelikli bilmiş bir tavır takınmak gibi olmasın ama hocam, biraz daha pişin; düşünceleriniz bence farklı şekilde oturacaktır.

İnsanların düşüncesinden çok, TOPLUMUN SAHİP OLMASI GEREKEN İDEAL BİLİNCİ KAZANDIRIP KAZANDIRAMADIĞIM düşüncesini önemsiyorum. Bu camia içindeki amacım, iyi görünmek değil iyiye ve nitelikli olana yönlendirmek, eğitmek sevgili hocam. Emin ol, savunduğum fikri uygulamaya çalışırken dahi çok yıpranıyorum. Bir de düşünceleri kafaya takarsam vay halime...Bilgili ve Donanımlı olduğumu ispatlamak için saniyelerimi dahi hediye edemem. Bunun ispat yeri, DERSLİĞİM, PROJELERİM ve ÖĞRENCİLERİMİN BAŞARISI'dır. Onlar da zaten çevresini çeki düzene sokacaktır.

Unutmadan...arkadaşlarıma katılıyorum. Toplumsal sorunumuz, HAYIR dediğimiz için noksanlığımız var gibi düşünülecek kaygısını taşımamız. Oysa Benim için şu konuyu araştırır mısın? desem haftalık 4-5 saatlik dersi olan TEOG Öğretmenlerine; emin ol dakikalarını vermezler ! Zaman değerli hocam, hak etmeyene, hatta hak etse bile, hoş görünmek kaygısıyla HEDİYE ETMEYİN !!!

Zamanla insanların fikirlerini umursamamayı öğrenirsiniz, milletin bilgisayarı patlamış çatlamış derdim değil, çünkü benim işim değil... Geçmişte angarya yapmadık mı tabiki yaptık ama malesef bu iş böyle öğreniliyor, bilgisayar işi tecrube işi, zamanında herkese hayır deseydik bu derece öğrenemezdik. Şahsen ben 3-4 senedir nazı gecen arkadaşlar dışında kimsenin işini yapmıyorum.

"İyilik yaparken dikkatli olun, farkında olmadan taviz vermiş olursunuz. Taviz verdiğiniz kişi için çekiciliğiniz azalır ve kaybolur. Ama jest yapmayı huy edinin ki kıymetiniz bilinsin. Arada sırada yapılan iyiliğin kıymeti bilinir. Yoksa yaptığınız her şey silinir ve bir gün yardımı keserseniz en kötü siz olursunuz. Kimseyi baş üstü yapmayın, müsait yeri gösterin. Dileyen kalbinizde, dileyen kapınızın önünde yer alsın."(buradaki bi arkadşın yorumu)

Biz de bu yollardan gectik 11.senemi calisiorm zamanla laf sokmayı ogreniosun bana da ilk başlarda hep takiliolardi o zmn laf solemeyince dha cok ustume geliolardi simdi bi laf aokuorm bidaha takilamiolar dalga gecemiolar hersey senin elinde hcm zmnla oğrenicen

hocam 99 işi yapıp 100'ncü işinde yapmasan/yapamasan bile yine kötü olan sen olacaksın.. o yüzden fazla dert etmeye gerek yok.. olursa olur olmazsa olmaz. biz kendimizi birilerine kabul ettirecek değiliz.. bu iş biraz da sizde bitiyor.. yaklaştırmayın bu tipleri yanınıza, olmasın hayatlarınızda, varın gidin öğretmenliğinizi yapın..

2 Yıllığa göre fena değil fikirlerin. Sonra iyice tecrübe kazanınca kesin bildiğin bir konu de olsa bilmiyorum dersin 18 yıllık öğretmenim. Artık hiç bir şey yapmaz hale geldim. Hatta "kesin bildigi mi söylüyorum ve yapmıyorum"
Ne demiş ünlü bir düşünür "tecrübe yenilen kazıklArın bileşkesidir "
Latife ile olayı anlattım alınmayınız

dengem' Alıntı:
hocam 99 işi yapıp 100'ncü işinde yapmasan/yapamasan bile yine kötü olan sen olacaksın.. o yüzden fazla dert etmeye gerek yok.. olursa olur olmazsa olmaz. biz kendimizi birilerine kabul ettirecek değiliz.. bu iş biraz da sizde bitiyor.. yaklaştırmayın bu tipleri yanınıza, olmasın hayatlarınızda, varın gidin öğretmenliğinizi yapın..
Hocam babam bile diyor. Nasıl uzaklaştıriyim :) dediğiniz gibi 99 iş yapıp 100.yü yapamadıgımda kötü olduğum da çok oldu

DaMieN' Alıntı:
Anlaşılan biraz canınız sıkılmış. Size tavsiyem insanların düşüncelerini hayatınızın merkezine alarak yaşamaktan vazgeçin...

Kimse sizin nasıl bir eğitimci, bilgisayarcı vs vs olduğunuzu yargılayamaz. İnsanlara hayır demeyi öğrenin ve unutmayın kimse mükemmel değildir. Hayatınız boyunca herkesi mutlu etme ihtimaliniz de olmadığına göre önce kendi mutluluğunuzu düşünün...
Aynen hocam öyle olmaya çalışıyorum ancak başkalarının dediği şeylere çok takıyorum ne yazık ki huyum kurusun

bidene' Alıntı:
Bizler telefon tamir teknisyeni oldugumuz icin hakli buldugumbeyanat.
Hocam sinirlari iyi cizmekte fayda var 100 kere yaparsin bir kere isin olur ugrasmak istemezsin senden kotusu olmaz.

Ne yazık ki öyle hocam

sugibi' Alıntı:
Öncelikli bilmiş bir tavır takınmak gibi olmasın ama hocam, biraz daha pişin; düşünceleriniz bence farklı şekilde oturacaktır.

İnsanların düşüncesinden çok, TOPLUMUN SAHİP OLMASI GEREKEN İDEAL BİLİNCİ KAZANDIRIP KAZANDIRAMADIĞIM düşüncesini önemsiyorum. Bu camia içindeki amacım, iyi görünmek değil iyiye ve nitelikli olana yönlendirmek, eğitmek sevgili hocam. Emin ol, savunduğum fikri uygulamaya çalışırken dahi çok yıpranıyorum. Bir de düşünceleri kafaya takarsam vay halime...Bilgili ve Donanımlı olduğumu ispatlamak için saniyelerimi dahi hediye edemem. Bunun ispat yeri, DERSLİĞİM, PROJELERİM ve ÖĞRENCİLERİMİN BAŞARISI'dır. Onlar da zaten çevresini çeki düzene sokacaktır.

Unutmadan...arkadaşlarıma katılıyorum. Toplumsal sorunumuz, HAYIR dediğimiz için noksanlığımız var gibi düşünülecek kaygısını taşımamız. Oysa Benim için şu konuyu araştırır mısın? desem haftalık 4-5 saatlik dersi olan TEOG Öğretmenlerine; emin ol dakikalarını vermezler ! Zaman değerli hocam, hak etmeyene, hatta hak etse bile, hoş görünmek kaygısıyla HEDİYE ETMEYİN !!!
Bunun için galiba biraz pişmem gerekecek hocam

ahmetismet' Alıntı:
Zamanla insanların fikirlerini umursamamayı öğrenirsiniz, milletin bilgisayarı patlamış çatlamış derdim değil, çünkü benim işim değil... Geçmişte angarya yapmadık mı tabiki yaptık ama malesef bu iş böyle öğreniliyor, bilgisayar işi tecrube işi, zamanında herkese hayır deseydik bu derece öğrenemezdik. Şahsen ben 3-4 senedir nazı gecen arkadaşlar dışında kimsenin işini yapmıyorum.
Katılıyorum hocam. HAYIR demeyi bir şekilde öğrenmek lazım

aynenbadi' Alıntı:
"İyilik yaparken dikkatli olun, farkında olmadan taviz vermiş olursunuz. Taviz verdiğiniz kişi için çekiciliğiniz azalır ve kaybolur. Ama jest yapmayı huy edinin ki kıymetiniz bilinsin. Arada sırada yapılan iyiliğin kıymeti bilinir. Yoksa yaptığınız her şey silinir ve bir gün yardımı keserseniz en kötü siz olursunuz. Kimseyi baş üstü yapmayın, müsait yeri gösterin. Dileyen kalbinizde, dileyen kapınızın önünde yer alsın."(buradaki bi arkadşın yorumu)
:+1:

goldenboy' Alıntı:
Biz de bu yollardan gectik 11.senemi calisiorm zamanla laf sokmayı ogreniosun bana da ilk başlarda hep takiliolardi o zmn laf solemeyince dha cok ustume geliolardi simdi bi laf aokuorm bidaha takilamiolar dalga gecemiolar hersey senin elinde hcm zmnla oğrenicen

Hocam en son dayım yaptığım site ile dalga geçti. Canım sıkıldı sinirlendim. Tutamadım kendimi "çok biliyosan sen yap " dedim :( bilmiyorum doğru mu yaptım yanlış mı

solomon_kane' Alıntı:
Bi ara tv deccal diyenler cikti sonra biri yok bilgisayar oyle dedi neyse internettir diyen var bence kotu icerik yuzunden dindar kesim bilisimi istemiyor.bazi inanclar yuzunden olabilir mi acaba.tum dunya cilgin gibi bilisime sarilirken bizimkisi neden bir ask hikayesi...toplum bilisimden neden korkuyor.temel derslerde o kadar sacma bilgiler var ki.biz hani gorduk neyse de yeni nesil niye goruyor.kulturunu koru yasat fakat cocugun beynini o kadar bos seylerle dolduruyorlar ki.eskiye ozlem mi yoksa birilerinin degirmeni yuzunden mi.bu kadar korkulacak tarafi ne ki bu bilisimin.herkes son model araba ,en son tablet,en yeni telefon guzel akilli ev alma sevdasinda bunlar nasil yapiliyor diye merak eden yok.wall-e yi izleyin aslinda hayattan anlamayan hazirci mallar bunlar.uretmek yasamak yasamin anlamini bilmeyen salaklar bizi mutsuzluga surukluyor bence.
Biraz ağır bir yorum olmuş ama wall-e filmi konusunda katılıyorum hocam :roll:

sugibi' Alıntı:
Benim için şu konuyu araştırır mısın? desem haftalık 4-5 saatlik dersi olan TEOG Öğretmenlerine; emin ol dakikalarını vermezler

Hocam ağlayacaktım neredeyse. Bu cümle bende farkındalık oluşturdu. Ne doğru bir laf. Biz daha çok pisecegiz anlaşılan

Hangi bölgede çalıştığınızı bilmiyorum ama okuldaki öğretmenlerin yapısı çok önemli(Genelde aynı). Öğretmen olmadan önce adam olmak gerekir. Zira adam olacak insanlar yetiştiriyoruz. Adam olmuş öğretmenden beklentilerim şunlardır:
1- Emeğin ne kadar değerli olduğunu bilecek. Eğer bilmiyorsa ister sağcı olsun ister solcu olsun biliniz ki o kişi adam değildir.
2- Genç öğretmene destek verecek, açıklarını kapatacak. Eğer ki destek vermeyip üstüne bir de şerefsizlik yapıp senin açıklarını çıkar amaçlı kullanıyorsa biliniz ki o kişi adam değildir.(zira zaten şerefsizdir)
3- Kendi işini yapmadın diye sana farklı bakmayacak, diyecek ki "yapmak zorunda değil" o da benim gibi öğretmen. Eğer bunu diyemiyorsa biliniz ki o kişi adam değildir.
4- İdarenin genç öğretmeni ezdiğini ve kullandığını görüyorsa ve buna ses çıkarmıyorsa biliniz ki o kişi adam değildir.
5- Üç beş saat ücret için takla atıyorsa bilinizki o kişi adam değildir. Eğer hakkı yendiği için 1 saat için mücadele ediyorsa o adam oğlu adamdır.
6- Eğer bir öğretmen kişinin siyasi görüşüne bakarak gerçekleri gözardı edip susuyorsa veya sırf kendi siyasi görüşünden olan birini haksız yere savunuyorsa biliniz ki o kişi adam değildir. Kendi siyasi görüşüne zıt ama haksızlığa uğramış bir kişiyi savunuyorsa bilinizi ki o kişi çok değerli bir adamdır.
7- Sürekli senin bilgini ve becerini ölçmeyecek(Zaten ölçecek hali yok). Sorduğu şeyi bilmiyorsun diye seni küçümsemeyecek. Diyecek ki ben de kendi alanımla ilgili herşeye vaakıf değilim. İşte bunu diyorsa o kişi adamlıkta zirve yapmıştır.
8- Eğer okulda senden başka bıranşdaşın varsa kıyaslama yapmayacak. Diyecek ki beni de bıranşdaşımla kıyaslarlarsa hoşuma gitmez. İşte bunu da diyebiliyorsa o kişi adamdır.
Sonuç: Tüm olaylar 1. sırada belirttiğim ifadeye bağlıdır. 1. Maddeyi başarıyla geçen kişi için zaten diğerlerine bakmaya gerek yok. O adamın taaaaa kendisidir. Türü azalmakta olan biridir. Koruma altına almak lazım gelmektedir. Adam olmayanlara kendini ezdirme. İster idareci olsun ister öğretmen. Bir kişi düşünün 35 yıl öğretmenlik yapmış ama adam olamamış. Yaşına hürmet edebilirsin ama kendini ezdirme. Eğer adam gibi öğretmense elini bile öpebilirsin.

Benim lafım belli hocam. O dediğini yapabilsem burda üç kuruş maaşa seninle bu konuşmayı yapıyor olmazdık diyorum. Bir nevi sizin ağız kokunuzu çekmezdim demenin kibarcası.

cinefil' Alıntı:
DaMieN' Alıntı:

Aynen hocam öyle olmaya çalışıyorum ancak başkalarının dediği şeylere çok takıyorum ne yazık ki huyum kurusun

Bazı huyların değişmesi kolay olmayabiliyor ama en azından meslekte geçirdiğiniz zaman ilerledikçe etkisini azaltma yollarını kendi kendinize öğreneceksiniz. Sadece biraz daha sabır, biraz daha tecrübe. Benim 11 bitiyor...

İşgüzarlık yapmayın...

12 yıllk BT öğretmeniyim. Ne kadar "üstünüze vazife olmayan iş" varsa yaptım, sonra üstüme kaldı. Evindeki bilgisayar için evine çağıran bile oldu... Bedava yaptığım şey için bir çay bile ısmarlamayan adamlar dandik bir formata 25 tl + programlara 10 tl ödediklerini görünce aile ve 1-2 medeni arkadaş hariç bu olaylara girmiyorum. O 25-30 tl ödedikleri , eksik program ve sürücü kurann kişişere sesleri çıkmazken, aynı bilgisayarı bana getirip sürücü kurdurmaya çalışıyorlardı...

Eşşek olunca semer vuran çok olurmuş..

Yani orta düzeyde piştim.

Şimdi soran olursa bireysel isteklere
1- telefondan soranlara -->bende akıllı telefonu yeni aldım,
2- Telefon bilgisayar alacaklara -->bu aralar fiyatları takip edemiyorum,
3-Model yenilmek isteyenlere--> işini görüyorsa yenisini almana gerek yok
4-Ofis 2016 kurmak isteyenlere --> Abi nabacaksın, ben daha 2007 kullanıyorum. ET ise LibreOfis işini görür, billgisayarı kasmaya gerek yok
5-win 10 yükseltmek isteyenlere (geçen yıl)--> Hele bi güncellemeler falan çıksın, sistem otursun, temmuz 2016'ya kadar vaktimiz var, ben bilr yükseltmedim..
6-Dersimin ortasında beni çağıran tipler ki en gıçık olduklarım bunlardır--> Dersten sonra geliyorum..-->Sonuç: dersimi ısrarla sabota ettikleri için en az 1-2 hafta o sınıfa özellikle uğramam..
7-..

En çok "vaktim yok, bir ara bakarız, "

Not: Sınıf ve ders işlenişi ile ilgili bir durum olursa anında yaparım. Görev ayrı, arkadaşlık ayrı..

Böyle yapmaya başladığımda beri kendimi daha saygın hissetmeye başladım... Orta oğlanı/ amele pozisyonundan öğretmen pozisyonuna terfi ettim..

işgüzar: sıfat Türkçe iş + Farsça -guẕār
(sıfat) Gereği yokken, genellikle kendini göstermek için işe karışan (kimse)

cinefil' Alıntı:
Arkadaslar iki yıllık öğretmenlik tecrübemde şunu öğrendim: Bilgisayar,telefon gibi aletlerde birisi bir sorununu söylediğinde KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE "bilmiyorum" dememeliyiz VEYA "böyle bir teknoloji duymadım" dememeliyiz veya üstün körü bir cevap vermemeliyiz VEYA "yapamadım" dememeliyiz VEYA çözümünü biraz bilsek bile HATTA tam bilsek bile İLK ÖNCE TAHMİNİ OLARAK BİR ŞEYLER SÖYLEMELİYİZ VEYA SORUN OLAN ALET YANINDA İSE "GETİR BAKAYIM" DEMELİYİZ VE DAHA SONRA İNTERNETTEN ÇÖZÜMÜNÜ ÇAKTIRMADAN ARAŞTIRMALIYIZ VE "AKLIMA ŞU ÇÖZÜM GELDİ" VEYA "SORUN ŞUNDAN DA OLABİLİR" DİYE İNTERNETTEKİ ARAŞTIRMA SONUCUNU SÖYLEMELİYİZ ( TELEFONUMUZDA ZATEN İNTERNETİMİZ VAR VE HER ZAMAN TELEFONUMUZ YANIMIZDA . RAHATLIKLA ARAŞTIRMA YAPABİLİRİZ)
Eğer böyle yapmaz isek ister dünyanın en iyi Yazılımcısı olalım, ister dünyanın en iyi web sitesini yapalım insanların gözünde kötü bir bilgisayarcıyız ne yazık ki :( 
Düşünsenize Steve Jobs'a veya DenNis Richards'a birisi "telefonum ısındı ne yapmam lazım?" diye sorsalar onlar da "bilmiyorum" deseler eminim onlara bile "Sen nasıl bilgisayarcısın" derlerdi :puhaha:
Biliyorum böyle şeyler söylemem size saçma geldi ama arkadaşlar saçma da olsa bunlar bizim gerçeklerimiz. Bizim branşın en zor yanı da bu olsa gerek ve ömür boyu bu bizim Kaderimiz galiba
.
ben BİLGİSAYARCI değilim BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİYİM deyip geçin. kasmayın bu kadar

hasan' Alıntı:
İşgüzarlık yapmayın...

12 yıllk BT öğretmeniyim. Ne kadar "üstünüze vazife olmayan iş" varsa yaptım, sonra üstüme kaldı. Evindeki bilgisayar için evine çağıran bile oldu... Bedava yaptığım şey için bir çay bile ısmarlamayan adamlar dandik bir formata 25 tl + programlara 10 tl ödediklerini görünce aile ve 1-2 medeni arkadaş hariç bu olaylara girmiyorum. O 25-30 tl ödedikleri , eksik program ve sürücü kurann kişişere sesleri çıkmazken, aynı bilgisayarı bana getirip sürücü kurdurmaya çalışıyorlardı...

Eşşek olunca semer vuran çok olurmuş..

Yani orta düzeyde piştim.

Şimdi soran olursa bireysel isteklere
1- telefondan soranlara -->bende akıllı telefonu yeni aldım,
2- Telefon bilgisayar alacaklara -->bu aralar fiyatları takip edemiyorum,
3-Model yenilmek isteyenlere--> işini görüyorsa yenisini almana gerek yok
4-Ofis 2016 kurmak isteyenlere --> Abi nabacaksın, ben daha 2007 kullanıyorum. ET ise LibreOfis işini görür, billgisayarı kasmaya gerek yok
5-win 10 yükseltmek isteyenlere (geçen yıl)--> Hele bi güncellemeler falan çıksın, sistem otursun, temmuz 2016'ya kadar vaktimiz var, ben bilr yükseltmedim..
6-Dersimin ortasında beni çağıran tipler ki en gıçık olduklarım bunlardır--> Dersten sonra geliyorum..-->Sonuç: dersimi ısrarla sabota ettikleri için en az 1-2 hafta o sınıfa özellikle uğramam..
7-..

En çok "vaktim yok, bir ara bakarız, "

Not: Sınıf ve ders işlenişi ile ilgili bir durum olursa anında yaparım. Görev ayrı, arkadaşlık ayrı..

Böyle yapmaya başladığımda beri kendimi daha saygın hissetmeye başladım... Orta oğlanı/ amele pozisyonundan öğretmen pozisyonuna terfi ettim..

işgüzar: sıfat Türkçe iş + Farsça -guẕār
(sıfat) Gereği yokken, genellikle kendini göstermek için işe karışan (kimse)
Hemen hemen durumlara verdiğimiz cevaplar aynı. Birde en çok olanlardan biri çöken ya da sağlam virus bulaşmış bilgisayarlar için gelen sorulara format atılması lazım diyorum. Bana artırmak için "nasıl atılır, cd var mı, ben atmayı bilmiyorum" gibi gelen laflarada " format atmayı bilmiyorsan 20 lirada vermeyi demi bilmiyor musun? Çarşıda 20 liraya atıyorlar " oluyor. Bu lafa utanıp sen at diyen yüzsüz çıkmadı daha.

Arkadaslar öğretmenler arasında böyle meseleler olduğunda "yapmam" diyebilirsiniz veya "sen nasıl bilgisayarcısın" dediklerinde tersleyebilirsiniz(ki ben buna dahi ilk mesajımda dediklerimi yapmayı düşünüyorum şu anda çünkü morali bozulan yine ben oluyorum) ancak yakın akrabalar arasında (ne yazık ki) böyle tipler varsa ne yapacağız? Ben bu yüzden biraz da kaderimiz dedim. Çünkü daha yeni yeni bir site açtım. Bayramda akrabalara tanıtıyorum tıklanması için.. Dayım site ile harbi harbi alay etmeye başladı. Ben de "çok biliyosan kendin yap" dedim. Dayım da yıllar önce bilgisayar ile pek alakam yokken format atamadığımı hatırlatmak için "daha format  atamıyor web site açmış" diyerek üstüme geldi. Ben de "onlarca defa format attım" dedim. O da "he He tabi tabi formatcıya gidip attırmissindir" dedi ve bu tartışmadan sonra aramıza soğukluk girdi. Sonraki gün bayram ziyaretinde bi akrabamiz telefon çok ısınıyor, ne yapmam lazım dedi. Ben de "ben telefoncu değilim, telefoncuya götür" dedim. Aslında basit bi sorundu. En kötü internete bakar sorunu çözerdim ama dayım dün akşama kinlendi ya "getir ben yapayım" deyip gereksiz programları sildi, Soğutucuyu indirdi. Yaptım deyip verdi. Allahım o anda anladım ki kaçarı yok ömür boyu bu cefayı çekeceğim galiba deyip bu konu başlığında ilk mesajımdaki maddeleri sıraladım. Çünkü o telefonu ben yapamamis gibi gözükmem çok moralimi bozdu. O anda "ulan siz kim oluyorsunuz da benim bilgimi sorguluyorsunuz, 4 yıl yazılım dersleri gördüm, kaç tane programlama dili biliyorum siz biliyor musunuz? Kıçı gırık telefon tamir etmek için mi o kadar okudum ben.. Meslek liselerine öğretmen olabilmek için 4 yıl boyunca gormedigim yazılım dersi kalmadı. Haddinizi bilin" diyecektim ama yapamadım, çünkü büyüklerimdi. Yapamadım. Hatta branş degistirmeyi bile düşündüm ama o da çok zordu. Ben de bu konuyu açmaya karar verdim. İnsana ne koyuyor biliyor musunuz? Üniversitede C#, Delphi,C++,Pascal,java,flash,photoshop ,php,dreamveaver,asP.net, Visual basic, android yazılım ve bi çok bilgisayar dersi yüzünden saçlarım döküldü. YaşlandıM resmen.. hepsinden az çok biliyorum. Şu anda da Adobe after efect programinda da bayagi bi ilerledim ama insanlara göre biz iyi bir bilgisayarcı değilmişiz. Bilgisayarla uğraşmayı Seviyorum sevmesine ama ne yazık ki branş degistirmeyi de düşündüm. Sonra vazgeçtim ve bu konu başliginda yazdıgim ilk maddede dediklerimi yapmaya karar verdim.

Geri