cat5 dizilimi

Kodla Büyü

akdenizkanki

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar,

evdeki cat5 kablomun ucuna rj-45 takacağım. Dizilim soldan sağa şu şekildemi:

1- turuncu beyaz
2-turuncu
3-yeşil beyaz
4-mavi
5-mavi beyaz
6-yeşil
7-kahverengi beyaz
8-kahverengi

bazı yerlerde sıralamanın önemli olmadığı önemli olan her iki uçtaki diziliminin aynı olması yeterli diyorlar.
Not: bu kablo bilgisayarımından modeme takılacak. Bide bunu takmakla ilgili video görüntülü eğitim bilen var mı?

evet bu şekilde,
sıralama önemli, dedikleri gibi yaparsan yine çalışır, ama tellerin birbirine olan iletim manyetik etkisinin en az olması ve maximum verim için bu sıralama geçerli.

Hocam zor bişey değil. O elinizdeki sıralamaya göre yapın...

Sıralamayı elinizde yapın sonra ucundan hepsi eşit olacak şekilde kesin. O başlığın çentikli kısmı altta kalacak şekilde kabloları içine iteleyin ve pensle sıkın...

568-b.gif

mavi85' Alıntı:
evet bu şekilde,
sıralama önemli, dedikleri gibi yaparsan yine çalışır, ama tellerin birbirine olan iletim manyetik etkisinin en az olması ve maximum verim için bu sıralama geçerli.

ben sıralamanın önemli olmadığını duymuştun bir standart olması açısından bu dizilimin uygulandığını biliyordum

elzonur' Alıntı:
ben sıralamanın önemli olmadığını duymuştun bir standart olması açısından bu dizilimin uygulandığını biliyordum
hayır hocam tellerın dırenc özellılerı farklı kısa kabloda sorun olmaz ama sen 100 m cıvarı yapıyorsan hızın duser

mfacil' Alıntı:
elzonur' Alıntı:
hayır hocam tellerın dırenc özellılerı farklı kısa kabloda sorun olmaz ama sen 100 m cıvarı yapıyorsan hızın duser

Tellerin dirençleri aynı. Burada önemli olan 1,2 nolu uçlar ile 3,6 nolu uçların birbirlerine sarmal olması.. 1 Turuncu ise 2 Turuncu Beyaz olsun mesela. 3 Yeşil ise 6 Yeşil-Beyaz olsun. Çünkü iletim 1 ve 2 nolu pinlerden yapılırken alım 3 ve 6 nolu pinlerden yapılır. Gönderimde ya da alımda birbirlerine sarmal olan teller dışardaki etkiden yaklaşık olarak eşit miktarda etkilenecekler. Bu durumda dış etkiden gelen sorun minimize ediliyor. Özetle sıralama önemlidir. Standartlara uyması açısından TB-T-YB-M-MB-Y-KB-K şeklinde bir sıralama genel itibari ile en sık kullanılan sıralamadır.

erdx' Alıntı:
mfacil' Alıntı:
elzonur' Alıntı:

Tellerin dirençleri aynı. Burada önemli olan 1,2 nolu uçlar ile 3,6 nolu uçların birbirlerine sarmal olması.. 1 Turuncu ise 2 Turuncu Beyaz olsun mesela. 3 Yeşil ise 6 Yeşil-Beyaz olsun. Çünkü iletim 1 ve 2 nolu pinlerden yapılırken alım 3 ve 6 nolu pinlerden yapılır. Gönderimde ya da alımda birbirlerine sarmal olan teller dışardaki etkiden yaklaşık olarak eşit miktarda etkilenecekler. Bu durumda dış etkiden gelen sorun minimize ediliyor. Özetle sıralama önemlidir. Standartlara uyması açısından TB-T-YB-M-MB-Y-KB-K şeklinde bir sıralama genel itibari ile en sık kullanılan sıralamadır.
Bunu bilmiyordum. Sadece sorun çözümlerinde bir standart için bu sıralamanın yapıldığını biliyordum. Öğrenmiş olduk sayenizde.

erdx' Alıntı:
mfacil' Alıntı:
elzonur' Alıntı:

...
hiç hazır olarak satılan (fabrikasyon) cat5 kablolarının sıralamasını incelediniz mi ?

Belki cemal hocam bu konuda da bi açıklık getirir. çünkü bizlere öğretilen, bizimde öğrettiğimiz standartlara göre yapılmasının iyi olduğu. ama fabrikasyon üretimlerde ne tür bir standart gözetiyorlar bilmiyorum. sizin bilginiz varmıdır ?

BaRBaRYaN' Alıntı:
hiç hazır olarak satılan (fabrikasyon) cat5 kablolarının sıralamasını incelediniz mi ?

Belki cemal hocam bu konuda da bi açıklık getirir. çünkü bizlere öğretilen, bizimde öğrettiğimiz standartlara göre yapılmasının iyi olduğu. ama fabrikasyon üretimlerde ne tür bir standart gözetiyorlar bilmiyorum. sizin bilginiz varmıdır ?

Evet hocam inceledim. Onların da dikkat ettiği şey bu. Hemen hepsi 568A veya 568B standardına uyuyor. Ancak bazı üreticiler FastEthernet'te veri iletişiminde kullanılmayan 4,5,7 ve 8 nolu kablolar kullanmadıkları da oluyor. Yani 1,2,3 ve 6 olmak üzere 4 telli olanları da var. Günümüz ADSL modemlerinin çoğu FastEthernet olduğu için herhangi bir sorun yaşanmıyor.

erdx' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:

Evet hocam inceledim. Onların da dikkat ettiği şey bu. Hemen hepsi 568A veya 568B standardına uyuyor. Ancak bazı üreticiler FastEthernet'te veri iletişiminde kullanılmayan 4,5,7 ve 8 nolu kablolar kullanmadıkları da oluyor. Yani 1,2,3 ve 6 olmak üzere 4 telli olanları da var. Günümüz ADSL modemlerinin çoğu FastEthernet olduğu için herhangi bir sorun yaşanmıyor.
..
bt sınıfında bize gönderilen hazır kablolarda hiç bu renk sıralasını göremedim hocam da ondan özellikle sordum...

Renk sıralaması bir standart olması için gerekli.
Patch cord tabir edilen hazır kablolarda adam isterse mor beyaz/mor sarı/beyaz sarı yapsın.
İşin üstadının söylediği gibi (Erdal Hocamın) fasth ethernet için (100 mbit) 4 tel çalışsa yeter. 1,3-2,6
Ha neden 8 tel var derseniz o zaman PoE derim. Gigabit ethernet derim :)

BaRBaRYaN' Alıntı:
..
bt sınıfında bize gönderilen hazır kablolarda hiç bu renk sıralasını göremedim hocam da ondan özellikle sordum...

İşin ehline verilmediyse hemen her tür sıralama görmeniz mümkündür hocam. Cemal hocamın dediği gibi, dış kaplamanın rengi önemli değil. Ancak standart olan, doğru olan budur. Hazır kablolarda standart dışı bir uygulamaya hiç denk gelmedim. Dikkatle incelerseniz (istisnalar olabilir) görürsünüz.

Linkleri incelemek isteyebilirsiniz.

https://learningnetwork.cisco.com/thread/20757
http://tr.wikipedia.org/wiki/T_568_A

işin teknik ilminin temelinde crosstalk yatar kardeş.
Collisions in network kavramı ile karşımıza çıkan bu yapıda eğer bu standarta uymazsan kablo mesafen arttıkça veri iletiminde zayıflama buna bağlı olarak da bağlantı problemleri yaşarsın.
saygılar

peki okulda da modemden çıkan bir kabloyu bir switch'e bağlıyacam ozaman bu kablo cross kablo olacak şekilde dizilim olacak. Switch'ten bilgisayara giden kablo düz kablo olarak mı renk dizilimi olacak?

akdenizkanki' Alıntı:
peki okulda da modemden çıkan bir kabloyu bir switch'e bağlıyacam ozaman bu kablo cross kablo olacak şekilde dizilim olacak. Switch'ten bilgisayara giden kablo düz kablo olarak mı renk dizilimi olacak?
Benim bildiğim; türü aynı olan cihazlara bağlantı cross olur. Switchden switch e veya bilgisayardan bilgisayara. Türü farklıolan cihazlara düz bağlantı olur.
Ama ben şu ana kadar herşeye düz bağlantı kullandımsıkıntı çıkmadı.(Bilgisayardan bilgisayara hariç)

Geri