Elektrik Tasarrufu ile ilgili öneriler

Kodla Büyü

mesuut07

Üye
Arkadaşlar ülkemizde artan elektrik tüketimini nasıl en aza indirebiliriz? Ya da bununla ilgili ne gibi projeler üretilebilir acaba?

türkiye gelişmekte olan bir ülke olduğu için elektrik tüketimi azalmaz aksine çoğalacaktır. Hatta elektrik tüketimi ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren önemli faktörlerden sayılır.

ama tabii ki kişisel olarak tasarruf yapılmalı ve yöntemleri araştırılmalıdır.

2 yıldır kullandığım bir sistemim var.
300 w güneş paneli, akü ve 1000 w invertör. bu sistem ile televizyon, 1 lamba ve bilgisayarımı çalıştırıyorum. aylık 30-40 tl faturalarım düşünüyor. 500 w rüzgar türbinim vardı ondan verim alamadım onu sattım. rüzgar potansiyelim azdı.
Elektirikler kesildiğinde biz etkilenmiyoruz. komşular karanlık içinde bizde ışık yanıyor. :+1:

Artık dünya yenilenebilinir enerji peşinde... :+1:

BAHADIRHAN' Alıntı:
2 yıldır kullandığım bir sistemim var.
300 w güneş paneli, akü ve 1000 w invertör. bu sistem ile televizyon, 1 lamba ve bilgisayarımı çalıştırıyorum. aylık 30-40 tl faturalarım düşünüyor. 500 w rüzgar türbinim vardı ondan verim alamadım onu sattım. rüzgar potansiyelim azdı.
Elektirikler kesildiğinde biz etkilenmiyoruz. komşular karanlık içinde bizde ışık yanıyor. :+1:

Artık dünya yenilenebilinir enerji peşinde... :+1:

:+1: Tebrik ederim.

Bahadır hocam nasıl yaptınız az bahsedinde bizde bi düşünelim maliyeti nedir nasıl ulaştınız cihazlara ve nasıl bağladınız evdeki tesisata :)

sencal' Alıntı:
Bahadır hocam nasıl yaptınız az bahsedinde bizde bi düşünelim maliyeti nedir nasıl ulaştınız cihazlara ve nasıl bağladınız evdeki tesisata :)

Damda güneş panelleri var, ordan kablo ile salona aldım, salon geniş diye. akü şarj kontrol aletine bağlıyorsun ordanda aküye.
aküler asitli akü değil, gel akü. ortalama ömrü 7-9 yıl. biraz pahalı. 1000 w madifiye sinüs inverter lada 220 volt çıkış aldım ordan 3 lü prizle cihazlara dağıtım yaptım.
güneş doğunca akü şarj olmaya başlıyor, güneş batınca elektirik üretimi bitiyor. Ama depoladığımız elektiği akşam kullanıyorum.
1300 - 1400 tl arası böyle bir sistemi temin edersiniz.

http://www.ertekinenerji.com/300-watt-g ... rgo-bedava

mesela bu sizin yaptığınız işlemler için uygun mu hocam

BAHADIRHAN' Alıntı:
sencal' Alıntı:

Damda güneş panelleri var, ordan kablo ile salona aldım, salon geniş diye. akü şarj kontrol aletine bağlıyorsun ordanda aküye.
aküler asitli akü değil, gel akü. ortalama ömrü 7-9 yıl. biraz pahalı. 1000 w madifiye sinüs inverter lada 220 volt çıkış aldım ordan 3 lü prizle cihazlara dağıtım yaptım.
güneş doğunca akü şarj olmaya başlıyor, güneş batınca elektirik üretimi bitiyor. Ama depoladığımız elektiği akşam kullanıyorum.
1300 - 1400 tl arası böyle bir sistemi temin edersiniz.

bu panelde olur, bu panel 1 adet 300 w. bu panel 24 voltluk sistemleriçin olduğundan inverterini ve şarj kontrol aletini ona göre almalısın.
Benim sistem 12 voltluk. 3 adet 100 w panel.
12-24-48 voltluk sistemler kurabilirsin. paralel ve seri bağlantıları bilmelisin.

Bu da benim 4 sene önce yaptığım panel:
elektronik-f74/gunes-pillerinden-elektrik-urettim-t66696.html

E-bay dan aldığım güneş pillerini birleştirip 2 adet araba aküsünü şarj ediyorum ve evimin aydınlatma + Televizyon elektriğini karşılıyor. Yaklaşık evim 1/3 elektriğini karşılıyor.
3 panel yaptım , her biri 60 watt gücünde.
kendi çektiğim videom:
http://www.youtube.com/watch?v=cWygdlQzgUU

arkadaslar E-bay dan "solar cells" olarak aratırsanız 36,72,108 gibi saylarda takım güneş pilleri var.
1 güneş pili 0.5 volt elektirk üretiyor. tabii amperi de önemli . yüzey genişliğine göre amper değeri artıyor. benim kullandıklarım 15cmx8cm mono kristal yapıda 3,6 amper üretiyor.

Malzemeler:
1- E-bay dan 108 adet mono krstal güneş pili + lehim telleri +lehim kalemi= 350 TL
E bay dan solar charge kontrol cihazı 10 Amper ( batarya dolduğunda elekriği kesip aküleri koruyor ) = 25 TL
2- Hurdadan güneş pillerini yapıştırdığım cam + altına sağlam tahta = 20 TL
3- Bunları yapıştırıp içine su girmemesi için silikon+ kablolar vs= 50 TL
4- 2 adet çıkma akü tanesi 35 lira = 70 TL (ne kadar süre gider bilmiyorum )
5- 1 adet paket şalter = 15 TL
6- akülerdeki elektriği 24 volttan 220 volta çevirmesi için 1500va bir güç kaynağı hurdacıdan buldum. (içine iki adet fan koydum soğutması için) =25 TL
7-Çok ince ve çok kolay kırılan güneş pillerinin bir yüzünü diğerinin arkasına lehimlerken harcadığım emek.....(değerini siz yazın)

Yaklaşık 550 tl civarı bir masrafı oldu. Elektiriği ev şebekesine verirken bir elektirk öğretmeni arkadaştan yardım aldım.
bir haftadır kullanıyorum .çok güzel çalışıyor maşallah.
Okuldan videoyu izlemek isteyenler için siteye yükledim.

Eklentiler:
Dosya yorumu: Güneş Pili Video 2
Eklenti Dosyanın Yasal Olmadığını Düşünüyorsanız, Lütfen Bildiriniz...!
[2.21 MiB]
gunespili2.rar

103 kere indirildi
Eklenti Dosyanın Yasal Olmadığını Düşünüyorsanız, Lütfen Bildiriniz...!
[5.33 MiB]
gunespili1.rar

94 kere indirildi

helal olsun arkadaşlar. bu konuda bende müzdaribim, fatura gittikçe kabarıklaşıyor.

ev içerisinde tasarrufflu lambalar kullanılabilir.Uzaktan kumandalı cihazları kumandadan değilde üzerindeki düğmeden kapatılmalı

Hocam 5 katlı bir evin en üstünde pelin onun altında osman onun altında lale onun altında ismet onun altında samet oturuyor hırsız pelinin odasındaki paraları çalmak istiyor.Ama çalmadan kaçıyor neden çalmadan kaçıyor :idea:

Geri