exper bilgisayar güvenlik kartı

Kodla Büyü

mabel

Aktif Üye
arkadaşalar okulumda exper marka bilgisayarlar var.güvenlik kartı hakkında bilgisi olan var mı acaba?bilgisayarlar teknik servis garantiisnde olduğu için açıp bakamıyorum.güvenlik kartını pasif hale getirmek için ne yapmam gerekir?

Bilgisayar açılırken Ctrl + Home tuşları ile güvenlik kartı menüsüne giriyorsunuz. Bu menüden korumayı kaldırabilirsiniz. Güvenlik tartlarının varsayılan şifresi 123456789 dur.

ben yazıyorumda bir türlü pasif yapamıyorum ctr + home 'dan sonra hemen kayboluyor yakalayamıyorum yakalasamda ondan sonra ne yapacagımı bilmiyorum yardım
:?

güvenlik kartı

evet hocam CTRL+ Home yapıp şifreyede 123456789 yada 12345678 yaz karşına ayar ekranı gelecek orada TAB tuşuna basara C sürücüsündeki tiki kaldır. Tamam seç yeniden başlar . kolay gelsin...

crtl+home a sürekli basılı tutarsan kaçırmazsın yalnız pasif hale getirmek için bios ayarlarını da değiştirmen lazım

Exper Öğrenci PC’sinde Sistemi Yeniden Yükleme İşlemi

Öğrenci bilgisayarının sistemi bozulduğunda, ya da herhangi bir sebepten dolayı yeniden
yüklenmek istendiğinde imaj-DVD’si kullanılarak, sistem fabrika ayarlarına geri döndürülebilir.
Fakat bunu yapmadan önce bir takım işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler sırasıyla;
• Güvenlik kartı sistemden yazılımsal olarak kaldırılmalıdır
• Bunun için, bilgisayarın açılışı sırasında güvenlik kartının menüsü 3 sn kadar ekranda
kalır. Tam bu sırada CTRL+HOME tuşlarına basılır
• Şifre girilir
• Fonksiyonlar menüsünden “Tab” tuşu yardımıyla sağ tarafa geçilir ve “Güvenlik Kartını
Sistemden KaldırKaldır” a basılır.
• İki kere Enter
• Bilgisayar kapatılır ve güvenlik kartı sistemden donanımsal olarak kaldırılır yani kasadan
çıkartılır
• Bilgisayar açılırken “F2” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir
• Bios’ta “AdvancedPeripheral ConfigurationAta Controller Config” kısmındaki
değerler aşağıdaki gibi olacak şekilde değiştirilir
S-ATA Mode = Compatible
P-ATA Maps To = Secondary
• Bios’ta yapılan değişiklikler, “Exit Save Changes&Exit ” kısmına basılarak kaydedilir
ve çıkılır
• Bilgisayar DVD’den açılmalıdır
• PC açılırken, açılış esnasında F12 fonksiyon tuşuna basılır ve açılış seçenekleri menüsü
ekrana gelir
• Bu sırada öğrenci makinesi kurtarma DVD’si DVD-ROM sürücüsüne takılır
• Açılış seçenekleri menüsünden “CD-ROM DRIVE” seçilerek bilgisayarın DVD’den
açılması sağlanır
• Bilgisayar DVD’den açıldıktan sonra iki ayrı onay penceresi ekrana gelir
• Bunlardan birincisi, partition boyutlarını (HDD bölüm boyutlarını) onaylayıp
onaylamayacağınız konusudur. Normalde partition boyutları, 20+60=80’dir. Kurulumcu
isterse bu oranı buradan değiştirebilir. Mesela, 30+50 ya da 40+40 yapabilir
• İkinci soruda ise kullanıcı, diskteki bütün bilgilerin silineceği konusunda uyarılır ve eğer
kullanıcı kurtarma işleminden vazgeçmek istiyorsa bu noktada vazgeçebilir.
• Bu iki onay kutusuna da “Yes” dendiği takdirde disk teki bütün bilgiler silinir, disk
formatlanır ve sistem, fabrika çıkış ayarlarına geri döner
• Sistem geri kurtarıldıktan sonra Bios’ta yapılan değişiklikler geri alınmalıdır.
• Bilgisayar açılırken “F2” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir. Bios da “AdvancedPeripheral
ConfigurationAta Controller Config” kısmında bulunan aşağıdaki değer şu konuma geri
getirilir;
S-ATA Mode = Native
• Daha sonra yapılan değişiklik “Exit Save Changes&Exit ” ten kaydedilerek çıkılır.

Exper Öğretmen PC’sinde Sistemi Yeniden Yükleme İşlemi

Öğretmen bilgisayarının sistemi bozulduğunda, ya da herhangi bir sebepten dolayı yeniden
yüklenmek istendiğinde, imaj-DVD’si kullanılarak, sistem fabrika ayarlarına geri döndürülebilir.
Fakat bunu yapmadan önce bir takım işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler sırasıyla;
• Güvenlik kartı sistemden yazılımsal olarak kaldırılmalıdır. Bunun için
• Bilgisayarın açılışı sırasında güvenlik kartının menüsü 3 sn kadar ekranda kalır. Tam bu
sırada CTRL+HOME tuşlarına basılır.
• Şifre girilir.
• Fonksiyonlar menüsünden “Tab” tuşu yardımıyla sağ tarafa geçilir ve “Güvenlik Kartını
Sistemden KaldırKaldır” a basılır.
• İki kere Enter’a basılır.
• Bilgisayar kapatılır ve güvenlik kartı sistemden donanımsal olarak kaldırılır yani kasadan
çıkartılır.
• Bilgisayar açılırken “Delete” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir.
• Bios’ta “MainIDE Configuration” kısmındaki değerlerin aşağıdaki gibi olup olmadığı
kontrol edilir. Eğer değilse ilgili değerler aşağıdaki gibi olacak şekilde değiştirilir. Bu
değerler;
Configure Sata as = [Standart IDE]
Onboard IDE Operate Mode = [Compatible Mode]
Combined Mode Option = [Primary P-ATA + S-ATA]
Not: Bu noktada, HDD’in anakartın üzerindeki Sata2 ya da Sata4 portuna takılı olduğundan da
emin olmak gerekmektedir. Fabrika çıkışında normalde bu şekilde üretilmektedir.
• Bilgisayar DVD’den açılmalıdır.
• PC açılırken, açılış esnasında F8 fonksiyon tuşuna basılır ve açılış seçenekleri menüsü
ekrana gelir.
• Bu sırada öğretmen makinesi kurtarma DVD’si DVD-RW sürücüsüne takılır.
• Açılış seçenekleri menüsünden DVD seçilerek bilgisayarın DVD’den açılması sağlanır.
• Bilgisayar, DVD’den açıldıktan sonra iki ayrı onay penceresi ekrana gelir.
• Bunlardan birincisi, partition boyutlarını (HDD bölüm boyutları) onaylayıp
onaylamayacağınız hususudur. Normalde partition boyutları, 20+60=80’dir. Kurulumcu
isterse bu oranı buradan değiştirebilir. Mesela, 30+50 ya da 40+40 yapabilir.
• İkinci soruda ise kullanıcı, diskteki bütün bilgilerin silineceği konusunda uyarılır ve eğer
kullanıcı kurtarma işleminden vazgeçmek istiyorsa bu noktada vazgeçebilir.
• Bu iki onay kutusuna da “Yes” dendiği takdirde diskteki bütün bilgiler silinir, disk
formatlanır ve sistem, fabrika çıkış ayarlarına geri döner.
Güvenlik kartının Öğretmen PC’sine yeniden kurulması
Yukarıdaki sistem kurtarma operasyonundan sonra, güvenlik kartının sisteme yeniden
kurulması gerekmektedir. Bunun için güvenlik kartı daha sisteme takılmadan, sürücüleri sisteme
kurulur. Bunu yapmak için ilk önce;
• Öğretmen PC’si normal olarak Windows’tan açılır.
• “C:\DRIVERS\Güvenlik Kartı” klasöründeki “Setup. exe” çalıştırılır, çıkan menüden
“install” komutu verilir ve bu şekilde sürücüler sisteme kurulmuş olur. PC kapatılır ve
güvenlik kartı tekrar sisteme takılır.
• PC açılır ve “Delete” tuşuna basılarak BIOS’a girilir.
Probil Bilgi İşlem Destek ve Danışmanlık San. ve Tic. A. Ş.
0 312 444 0 341
• BIOS’ta, “BootBoot Device Priority” kısmında “First Boot Device” a Enter’la basılarak
“Netwok Kartı” ı buraya getirilir. (Yani Network kartı en başa getirilmiş olmalıdır.)
• Bios’ta yapılan değişiklikler, “Exit Exit & Save Changes” kısmına basılarak kaydedilir
ve çıkılır.
• PC tekrar açıldığında Güvenlik kartının Hızlı kurulum menüsü ekrana gelir. Bu menü
ekrandayken Enter tuşuna 2 kere peş peşe basılması durumunda güvenlik kartı sisteme
kurulmuş olur.

güvenlik kartını kasadan çıkarmaya gerek yok. Fonksiyonlar menüsünden “Tab” tuşu yardımıyla sağ tarafa geçilir ve “Güvenlik Kartını
Sistemden Kaldır” a basılır. dan sonra yeniden başlattığınızda, güvenlik kartı driverını yüklemek için çık seçeneği ile harddisk ya da cdrom dan boot yapılıp yedek alma ya da yedekten kurma işlemi yapılabiliyor.

öğrenci bilgisayarına yenıden yukleme yapmaya calısıyorum.. ama %88 de hata verıyor..forumda buldum bı kac sey ama benım pc ye uymuyor..güvenlik kartı ekranı hıc gelmıyor..pc acılınca ılk ve tek yazan ctrl+alt+del restart ondan sonrası yok..bide bıos ayarlarında anlattıklarınızı bulamıyorum yok öyle bir ayar..secondry ata mode ve primere ata maps to ayarları sadece enable ve dısable dıye degsıyor..forumda yazdıgı gıbı compatible ve secondary olmuyor.ne yapmam lazım acil yardım mufettış gelcek..beklıyorum teşekkur ederım..

şifreyi giriyorum ayar penceresi açılmıyor. şifre 12345678 ve 123456789 denedim olmadı ne yapacam lutfen yardım

slymn' Alıntı:
öğrenci bilgisayarına yenıden yukleme yapmaya calısıyorum.. ama %88 de hata verıyor..forumda buldum bı kac sey ama benım pc ye uymuyor..güvenlik kartı ekranı hıc gelmıyor..pc acılınca ılk ve tek yazan ctrl+alt+del restart ondan sonrası yok..bide bıos ayarlarında anlattıklarınızı bulamıyorum yok öyle bir ayar..secondry ata mode ve primere ata maps to ayarları sadece enable ve dısable dıye degsıyor..forumda yazdıgı gıbı compatible ve secondary olmuyor.ne yapmam lazım acil yardım mufettış gelcek..beklıyorum teşekkur ederım..

bt sınıfları(exper pc,vestel pc,öğretmen,öğrenci,yazıcı,projeksiyon ayarları,güvenlik kartı driver vb.) ile ilgili bütün evraklar meb bt sınıfları destek portalı http://meb1400.probil.com.tr/ adresinde

Bilgisayara kendim yeni windows kurmak istiyorum. SP3'lü. Bunun için güvenlik kartını çıkarsam yeterli mi, kaldırdıktan sonra yani. Bios ayarlarına gerek var mı? Niçin bu ayarlar? Gerek var ise normal xp kurduktan sonra tekrar eski haline getirmeli miyim? Ve C'nin içindeki driver klasörü, bilgisayarın kendi driverleri di mi?

Teşekkürler.

benim labdaki bilgisayarlar da exper, bilgisayar açıkken ctrl+alt+home yapınca güvenlik kartının penceresi açılıyo şifreye 12345678 giriyorum karşıma çıkan pencerede kutarma modu seçili oluyu, alttaki serbest açılış modunu seçiyorum tamam diyince bilgisayar yeniden başlıyo, bilgisayara istediğin programları yükleyip aynı işlemi tekrarlayıp güvenlik modunu seçersen kartı tekrar devreye sokabilirsin. ben bu işemleri uyguluyorum şimdiye kadar bir problemim olmadı, kolay gelsin

Arkadaşlar daha önce vestelli Bt lerde çalışırken bu yazdıklarınız benim içinde geçerli idi aynı şekilde yapıyordum Güvenlik kartı ile ilgili işlemleri fakat şimdi Exper üzerinde vista olan yeni bir BT de çalışıyorum. Ve güvenlik kartı ile ilgili hiç bir ayarı eski bilgilerimi ku7llanarak yapamadım. Ne açılışta ekran çıkıyor nede CTRL + Home ile ulaşılabiliyor. Biostada aynı şekilde söz konusu Advanced ve normal ayarları yok. Çok farklı bu bilgisayarlar. Acil yardımlarınızı bekliyorum. Bu arada öğretmen bilgisayarı dahil hepsinde şuan güvenlik kartı aktif.

güvenli kartı için ctrl home tuşlarına basmalısınız hemen kaybolma sebebi ise usb klavyeyi bilgisayarın açılışta direk algılamaması normal girişli klavye takıp denerseni açlılr benim şifremde 12345678 dir. tab tuşuyla hdd bölümlerin deki tiki kaldırırsanız çözüme kavuşur.

Hocam hiç çıkmıyor ki hemen kaybolsun, Biostan boot sırasını değiştirmek için ne yapcaz?

şifrelerin hepsini denedim ama olmadı. benden önce değiştirdiler galiba. şifreyi nerden sıfırlayabilirim ?. bu şifre korumu olayı biosun içinde bir yazılım mıdır? işletim sisteminde bir yazılım mıdır yada kart mıdır. nasıl bişeydir anlamadım ben bunu. bilgisayarı formatlasam kurtulur muyum bundun ?
en son 2010 da konuşulmuş konuya ilgili ama inşallah bilen, hatırlayan biri vardır

Geri