Güncellenenen öğretim programını ne zaman göreceğiz?

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Ocak ayında ortaokul öğretim programı için güncelleniyor haberi geldi, herkes fikirlerini yazdı...
Arkadaşları o güncellenen programları tanıtmaları için hizmet içi kurslarına aldılar...

Sonuç : Güncellenen o öğretim programımız ne zaman yayınlanacak?

http://ttkb.meb.gov.tr/www/ogretim-prog ... /icerik/72

Yaz ayındayız, tatil vs tamam da cici öğretim programımıza bir ucundan baksak, seminer döneminde de iyi bir hazırlık yapsak güzel olmaz mı?

Sanki Milli Eğitim Bakanı salı günü açıklama yapacağım demişti. Yarını bir görelim hocam.

İnşaallah öğretmen kitabı vs çıkartırlar... en azından pdf formatında...

Yeni Müfredatın, Bakan Yılmaz tarafından yarın(18 Temmuz) saat 10.00'da açıklanacağı duyuruldu.

Takip edebilen var mı arkadaşlar ? Bizim branşa ilgilendiren birşeyler söyledi mi acaba?

Allah hayırlı etsin...

Öncekinden güzel olmuş.. ilk bakışta 7.ve 8. sınıflara dair bir şey göremedim.. eski programa devam.. o da olur inşaallah

Kurul kararında elektronik materyal yayınlanacak yazıyor..

1. Bilişim Teknolojilerinin Günlük
Yaşamdaki Önemi
2. Bilgisayar Sistemleri
3. Dosya Yönetimi
Bu bölüme 6 saat ayrılmış.

BT.5.1.1. Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi
BT.5.1.1.1. Bilişim teknolojilerine ilişkin temel kavramları tanımlar.
Teknoloji, bilişim ve bilişim teknolojileri kavramlarından bahsedilir.
BT.5.1.1.2. Geçmişten günümüze bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimi fark eder.
Bilişim teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayan bilim insanlarını tanır.
BT.5.1.1.3. Bilişim teknolojilerini günlük yaşamdaki kullanım amaçlarına göre sınıflandırır.
BT.5.1.1.4. Bilişim teknolojilerinin günlük yaşamdaki önemini tartışır.
BT.5.1.1.5. Farklı bilişim teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışır.
Bilişim teknolojilerinin eğitimde, mühendislikte, iletişimde, banka vb. alanlardaki katkıları ele alınır.
Teknoloji sayesinde hayatın kolaylaştığı ancak sanal dolandırıcılık gibi durumlarda teknolojinin
olumsuz etkilerinin olabileceği ifade edilir.
BT.5.1.1.6. Bilişim teknolojilerini kullanmanın beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkilerini ve olası belirtilerini
açıklar.
Ergonomi ilkeleri, İnternet, teknoloji ve oyun bağımlılığı üzerinde durulur. Hatalı kullanıma bağlı
boyun kaslarında ağrı ve tutulma, gözlerde yorulma, duruş bozuklukları meydana gelebileceği
açıklanır
Yani bu bölümü 2 ders saatinde anlatmamız bekleniyor. Sizce yetişir mi, bence zor.
Ayrıca 6 sınıfta da, programlama harici konular aynı. Sadece word ve ppoint yerine excel ve video düzenleme var. Diğer bölümleri ne kadar farklı anlatılabilir ki örneğin 1. ünitedeki 3 konu?..
Ayrıca 2.dönemin tamamı programlamaya ayrılmış ama hangi programlama dili belirtilmemiş sanırım. Sizce hangi dil anlatılmalı en kolay ve güncel olan? Sadece scratch olmaz kod da görmeleri gerektiğini düşünüyorum. Programlama ile ilgili bir başlık açsak ve güzel bir program çıkarsak ortak fikir yürüterek. Şahsen o yaş seviyesine nerden başlamalı ne kadar verilmeli hangi program anlatılmalı kararsızım. Bir kitabımız olsa aslına hepimiz aynı şeyleri veririz. Aksi halde yine çok farklılıklar olur.

hasan' Alıntı:
Allah hayırlı etsin...

Öncekinden güzel olmuş.. ilk bakışta 7.ve 8. sınıflara dair bir şey göremedim.. eski programa devam.. o da olur inşaallah

Kurul kararında elektronik materyal yayınlanacak yazıyor..

7 8 secmeli hocam. Bildigim kadariyla zorunlu derslerin programlari yayinlandi. Lise programinda degisiklik yok. Ttkb nin yayinladigi cizelgede bazi lise turlerinde zorunlu oldu sadece bilgisayar bilimi. Normal dersin saatlerinde degisim yok 2 saat her sinif duzeyinde.

Ocakta açıklanan ve görüşümüz alınan programdan farkı yok. Ya anlamıyorum. :verymad: 2 yıl üst üste aynı konuları göstermek nasıl bir iştir. Uzun uzun yazdım şahsen görüş belirttim, bilmiyorum belki çok kişi tarafından es geçilmiş olabilir. 5. sınıfta üstün körü geçilen konuların aynısı 6. sınıfta bir daha çıkacak ve tekrar üstün körü geçilecek. Bu konuların yarısını 5. yarısını 6. sınıfta göstermek gerekiyor. Kim yaptıysa yanlış yapmış. Derse biz girecez hiç girmeyecek adamlar belirliyor belki de. Yazık...

rock' Alıntı:
. Sizce hangi dil anlatılmalı en kolay ve güncel olan? Sadece scratch olmaz kod da görmeleri gerektiğini düşünüyorum. Programlama ile ilgili bir başlık açsak ve güzel bir program çıkarsak ortak fikir yürüterek. .

Hocam bana kalsa önce okulumuz imkânları ve öğrencilerimizin seviyesine bakın. Bilgisayarsiz etkinlikler yapabilirsiniz. Program genel çerçeve çiziyor siz bunu kendinize uyarlayacaksiz. Kimi okul scratch öğretir kimisi bilgisayarsiz etkinlikle programlama mantigi verir kimi codeorg takılır.

sözbende' Alıntı:
rock' Alıntı:
. Sizce hangi dil anlatılmalı en kolay ve güncel olan? Sadece scratch olmaz kod da görmeleri gerektiğini düşünüyorum. Programlama ile ilgili bir başlık açsak ve güzel bir program çıkarsak ortak fikir yürüterek. .

Hocam bana kalsa önce okulumuz imkânları ve öğrencilerimizin seviyesine bakın. Bilgisayarsiz etkinlikler yapabilirsiniz. Program genel çerçeve çiziyor siz bunu kendinize uyarlayacaksiz. Kimi okul scratch öğretir kimisi bilgisayarsiz etkinlikle programlama mantigi verir kimi codeorg takılır.

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. XP de olsa bilgisayarlarımız var. scratch ve code org a mutla deyineceğim.

rock' Alıntı:
1. Bilişim Teknolojilerinin Günlük
Yaşamdaki Önemi
2. Bilgisayar Sistemleri
3. Dosya Yönetimi
Bu bölüme 6 saat ayrılmış.

BT.5.1.1. Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi
BT.5.1.1.1. Bilişim teknolojilerine ilişkin temel kavramları tanımlar.
Teknoloji, bilişim ve bilişim teknolojileri kavramlarından bahsedilir.
BT.5.1.1.2. Geçmişten günümüze bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimi fark eder.
Bilişim teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayan bilim insanlarını tanır.
BT.5.1.1.3. Bilişim teknolojilerini günlük yaşamdaki kullanım amaçlarına göre sınıflandırır.
BT.5.1.1.4. Bilişim teknolojilerinin günlük yaşamdaki önemini tartışır.
BT.5.1.1.5. Farklı bilişim teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışır.
Bilişim teknolojilerinin eğitimde, mühendislikte, iletişimde, banka vb. alanlardaki katkıları ele alınır.
Teknoloji sayesinde hayatın kolaylaştığı ancak sanal dolandırıcılık gibi durumlarda teknolojinin
olumsuz etkilerinin olabileceği ifade edilir.
BT.5.1.1.6. Bilişim teknolojilerini kullanmanın beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkilerini ve olası belirtilerini
açıklar.
Ergonomi ilkeleri, İnternet, teknoloji ve oyun bağımlılığı üzerinde durulur. Hatalı kullanıma bağlı
boyun kaslarında ağrı ve tutulma, gözlerde yorulma, duruş bozuklukları meydana gelebileceği
açıklanır
Yani bu bölümü 2 ders saatinde anlatmamız bekleniyor. Sizce yetişir mi, bence zor.
Ayrıca 6 sınıfta da, programlama harici konular aynı. Sadece word ve ppoint yerine excel ve video düzenleme var. Diğer bölümleri ne kadar farklı anlatılabilir ki örneğin 1. ünitedeki 3 konu?..
Ayrıca 2.dönemin tamamı programlamaya ayrılmış ama hangi programlama dili belirtilmemiş sanırım. Sizce hangi dil anlatılmalı en kolay ve güncel olan? Sadece scratch olmaz kod da görmeleri gerektiğini düşünüyorum. Programlama ile ilgili bir başlık açsak ve güzel bir program çıkarsak ortak fikir yürüterek. Şahsen o yaş seviyesine nerden başlamalı ne kadar verilmeli hangi program anlatılmalı kararsızım. Bir kitabımız olsa aslına hepimiz aynı şeyleri veririz. Aksi halde yine çok farklılıklar olur.

Kuşadasına yeni müfredatın tanıtımına katılan arkadaşlara dijital bir kitap sözü verilmiş, ki önceki mesajlarda bir arkadaşda açıklamalarda bundan bahsetmiş. Heyecanla bekliyoruz ortak bir klavuz kitabımız olacak. bence scratch+ code.org ve benzerleri(kodu game lab gb.) ile başlamak her zaman doğru olan. Direk bir programlama dili 5 ve6 lar için ağır gelir. Mantığını anlamaları daha önemli.

Geri