Kodlama dersi zorunlu oldu?

Kodla Büyü
tomreader2010' Alıntı:
http://yegitek.meb.gov.tr/www/kodlama-egitiminin-bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-programina-eklenmesi-konulu-ilk-toplanti-gerceklestirildi/icerik/583
bu habere göre değişen bişey yok ozaman

Duruma yegitek boyle bakarsa talim terbiye boyle bir dersi mumkun degil eklemez ders programlarina

her zamanki gibi meb yine şaşırtmadı. nabi avcıya canlı yayında sorulduğunda verdiği cevabın tam olarak açılımını yeğitek vermiş. kodlama 5 ve 6 larda zorunlu olan bilişim dersinin müfredatına eklenecek( bi müfredat yok gerçi genel bir hat var) 7 8 lerde seçmeli aynen devam... bunun üzerine tek elde kalan umut liselere gelebilecek kodlama dersi ki oda en fazla 1 saat olur ve liselerin sayısı düşünülürse normu pek etkileyeceği düşünülemez

Ya ilkokullara gelirse ki gelmesi lazım. Kimsenin ders saatini almamış, kimseyi mağdur etmemiş ve olaya temelden başlamış oluruz. kodlama demek bilgisayar ortamında açıp derleyiciyi kod yazmak demek değil. o yaştaki çocuktan onu beklemek yanlış olur. algoritma, akışdiyagramı vs. mantığı anlamış olsun yeter diye düşünüyorum. programlamaya bakış açısını bilsin yeter. zaten bu işte yetenek+çalışma işi. amaç çocukta farkındalık yaratmak, oturup if eğerle kod yazmak değil.
üniversitede bile 1 dönem sadece algoritma ve akış diyagramları aldık ve sadece kara tahtada defterde kod yazdık.

4 yıldır zaten çocuklara scratch ile kodlama öğretiyorum. Hem de adamakıllı müfredat yok, kitap zaten yok. Şimdi tutmuşlar yeni bir şeymiş gibi kodlama deyip reklam yapıyorlar. Bari 7-8'de seçmeli değil zorunlu yapın da ciddiyetinizi anlayalım. 20 kişi geçmiş bir masanın başına içinde değer verdiğimiz hocalar da var. Şu işe bak. Yazık!

Osmanlı zamanında matbaa şeytan icadı deyip geç gelmesine sebep olanlar ile bu yegitekte ya da mebte koltukları parselleyen bazı kişilerin farkı yok bence

nosTRa' Alıntı:
Kodlama dersi olursa nasıl ders işleyeceğiz diye soran arkadaşlara cevaben. İşlemesi zor olmakla birlikte mümkündür. Biz lisede kodlama görürken 1 yıl bilgisayar yüzü görmemiştik. Gördüğümüzde de keşke görmeseydim dedim (80286) Algoritma mantığını kazandırmak için birebir PC lazım mı bence değil. ama ne lazım etkinlik lazım. Diğer branş öğretmenleri sayfalarca fotokopi çekerken bizim de çekmemiz lazım. Bir öğretmen gibi !!! dersimize girip çıkmamız lazım. Çocuklara bunu anlatabilmek için ET yi araç olarak kullanabilmemiz lazım. Keşke BT sınıfları yeniden ayaklandırılsa ama bu ders gelirse (bence gelmeyecek) yorucu da olsa işimizi yapmamız lazım.

hocam ben size katılıyorum, birazda karamsarlığı üstümüzden atmamız lazım, foruma bakıyorum her gelişmeye refleks olarak olumsuz bir yaklaşım sergileniyor. Fatih BTR olduk kıyamet koptu. Ne değişti gene herkes aynı işleri yapıyor. Kimisi şanslı iyi okulda çalışıyor kimisi ben gibi 10 bilgisayar 34 öğrenci ile ders yapıyor. Bizim biraz da akışına bırakıp zamanın getirdiği şartlar ile çalışmamız gerektiğini düşünüyorum nacizane

Ah şu "TIK" peşinde koşan memur haber siteleri ve onlara fütursuzca inanan tayfa... :eek: :eek:

Ekli dosyalar

• kodlama-programla.jpg
    kodlama-programla.jpg
    140.2 KB · Görüntüleme: 949
bu iş de yalan oldu galiba. bizim gibi inşaat ekonomilerinde kodlama dersine gerek yok. ilkokulda harç karma, temelden inşaata girme dersleri verilirse mevcut durumda daha iyi bence.

Bir kamyon buğday verip karşılığında bir telefon almaya devam..

xtasy' Alıntı:
bu iş de yalan oldu galiba. bizim gibi inşaat ekonomilerinde kodlama dersine gerek yok. ilkokulda harç karma, temelden inşaata girme dersleri verilirse mevcut durumda daha iyi bence.

Bir kamyon buğday verip karşılığında bir telefon almaya devam..

Sayın hocalarım arkadaşında dediği gibi Milli eğitim sisteminin başkaları tarafından belirlendiği bir ülkede kodlama dersinden bahsedilemez. detaylı bilgi için "Fulbright Antlaşması" yazıp aratırsanız görüceksiniz.

Türk milli eğitim sistemi esaret altındadır, bunun ispatınıda aslında iliklerimize kadar hissediyoruz. Ülkedeki sınav sistemleri, ders içerikleri, "DYNED" saçmalığı, eğitimin özelleştirilmesi....

Bütün bunların yanında elbette adamlar Bilişim dersine düşman olucak, ha tabi sen onların şirketlerinin yazılımlarını çocuklarına nasıl kullanılacağını öğreteceğin 2 saat neyine yetmiyor. Üretmek mi orda dur bakalım...

Yaklaşık 2 hafta önce Alanya'daki Ortaöğretim Kurum Müdürleri toplantısında söylenen "Bilgisayar Bilimleri dersinin gelecek yıldan itibaren liselerde 9-10. sınıflarda kademeli olarak zorunlu olacağı ve şu an TTKB çizelgelerinin imza aşamasında olduğu" yönünde... Bakalım bekleyip göreceğiz sonucu... Ben çizelgeler yayınlanmadan önce inanamıyorum nedense....

Bazen bakanlığın sırf bilişim ögretmenlerine umut dağıtma bakanlığı olarak çalıştığını düşünüyorum. Bu güne kadar aksini gösterir bir olay görmedim. Branş olarak hep eksiye doğru götürüldük. O yüzden bu habere de inanmıyorum.

berkekaya' Alıntı:
compteach06' Alıntı:
berkekaya' Alıntı:
Bakan açıklama yapmış. Seneye kodlama dersi geliyor
Hakkatten böyle bir açıklama var mı?
Talim terbiye Twitter adresinden var. 1. Sınıf dan 12. Sınıfa kadar kodlama eğitimi vereceğiz diye.
Teşekkür ederim hocam şimdi gördüm. İnşallah bakalım bu sefer bizim için daha güzel haberler olur.

bizim ders zor zorunlu olur...sebebi açık çok maaliyetimiz var...her okula bilgisayar sınıfı imkansız... heleki bu din ağırlıklı eğitimin içinde bizim değerimiz 0landı

dikkat ederseniz kodlama eğitimi vereceğiz diyor. müfredata serpiştirilmiştir. yeni bir ders olarak gelmesi mümkün görünmüyor.

1-4 arası sınıf öğretmenlerine verdirecekler arkadaşlar pek sevinmeyin.
5-8 arası da dersin içine yerleştirecekler.
9-12 arası ne olur bilmem.

marcel' Alıntı:
Fen ve Sosyal bilim liselerinde zorunlu diğerlerinde seçmeli oldu....
Bu dediğiniz pek mümkün gözükmüyor hocam. Çünkü; liselerde 9 ve 10. sınıf dersleri ortak... Bunun sayesinde 11. sınıfa geçene kadar bir öğrenci bütün liseler arasında nakil gerçekleştirebiliyor...

Bir BT sınıfı kurmak 2 etkileşimli tahta fiyatına halledilebilir. Ama öncelikle yerli bir bilgisayar üreticisinin maddi olarak zorlanması gerekir ki devlet bu yükün altına girsin.

Lenovo A7020a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri