Kopyalanamayan USB Disk Yapma (Öneiler)

Kodla Büyü

tanes

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar flash belleğe yüklemek istediğim bir video dosyasının kopyalanmasını istemiyorum. Video tıklandığında izlenebilecek fakat kopyalanamayacak.
Çok aşırı profesyonel bir iş olmasına gerek yok fakat çok basit de olmamalı. Araştırmalarım sonucunda bir kaç yöntem buldum fakat sonuca ulaşamadım.

Amacım videonun, windows ve media oynatıcı ortamında sadece o flash disk içerisinde çalışması, başka bir yere kopyalanamaması veya kopyalandığında çalışmaması.

Sonuç;
1- şifreleme ile olabilir
2- flash diskin seri numarasının dosyaya eklenmesiyle olabilir
3- dosya gizleme ile olabilir
4- ...
fark etmez.

Yardımcı olursanız sevinirim.

bende bunun cvbını merak ediyorum..benim asıl öğrenmek istedigim şu, mesela bir uygulama var elimde ve bunun çoğaltılmasını istmeiyorum.Ticari oalrak satacağım için sadece sattığım kişi kullanabilmeli 2.bir kişi kopyalayamamalı.Çözüm bilen varmı?

tanes' Alıntı:
Arkadaşlar flash belleğe yüklemek istediğim bir video dosyasının kopyalanmasını istemiyorum. Video tıklandığında izlenebilecek fakat kopyalanamayacak.
Çok aşırı profesyonel bir iş olmasına gerek yok fakat çok basit de olmamalı. Araştırmalarım sonucunda bir kaç yöntem buldum fakat sonuca ulaşamadım.

Amacım videonun, windows ve media oynatıcı ortamında sadece o flash disk içerisinde çalışması, başka bir yere kopyalanamaması veya kopyalandığında çalışmaması.

Sonuç;
1- şifreleme ile olabilir
2- flash diskin seri numarasının dosyaya eklenmesiyle olabilir
3- dosya gizleme ile olabilir
4- ...
fark etmez.

Yardımcı olursanız sevinirim.

İşin mantığını bilen bir kişi olarak söylüyorum hocam. Yazılım ile yapılan bir şeyin engellenmesi gibi bir durum olamaz bu kesindir. Ne yapılabilir diyorsan bu işlemi zorlaştırırsın. Bir günde değil daha uzun sürede kopyalanır. Eğer bu ülkemiz çapında bir işlem ise kopyalanması daha uzun sürer. Çünkü yurt dışında daha fazla bu tarz işlerler uğraşan (***** grupları) var. Eğer inat edilirse en basiti HD ekran kaydı yapan programlar var videoları izlenir bu şekilde bile kayıt edilebilir yeterki birileri bu işe kafayı takmasın

İşi eleştirmek kolay ama öneri sunma işi biraz zor......

Var , ben kullanıyorum.Yaptım ve oldu.Flash bellek içine yüklediğim Bat dosyası ile.Dosyaların Kopyalanamaz olması hiç aklıma gelmedi.Sadece program dosyalarım worm tipi virüslerle ile tahrip olmasın diye uğraşmıştım.Flash bellekteki dosyaların Üzerine ekleme değiştirme yapamıyorsunuz.Sadece görüntüleyebilip bakabiliyorsunuz.
Ama kusura kalmayın bu sistem hakkında bilgi verirsem bu yöntemle dosya korumanın özelliği kalmaz.Yalnızca çok basit olduğunu belirtmeliyim.

Videoları şifreleyen ve sadece o flash diskte çalışan bir uygulama yapılırsa oluyor. Sosyalcide var böyle bir flash disk bilgisayara kopyalayınca program çalışmıyor. Çalışmayıncada içerik görüntülenmiyor.

:) herkes var öyle birşey diyor ama burada somut birşeyler ortaya koymamız gerekmiyormu?

Sırf buna özel satılan Flash diskler var.
tavsiye ederim. Bizim müdürn vardı, şifreyi unutmuş, ve defalarca yanlış girmiş,
açılmıyordu, en son sadece klasörler isimlerini görebildim.

video engellemenin hiçbir anlamı olmaz ekranda gözüktükten sonra kameraya çeker çoğaltır

usb flash bellekler otomatik olarak başlayacağı için takıldığında otomatik olarak kopyalanmasını önleyen birşeyler olabilir. ancak otomatik çalıştırma aktif değilse rahatlıkla kopyalanır. bat vs ile yapsanda linux sistemlerde açıp kopyalanır rahatlıkla. benim bildiğim bir yöntem yok açıkcası. donanımsal olarak engellenebilir belki

video dosyasını direk koyarsanız kopyalanır.
adem aktepe nin eğitim setinde görmüştüm. video dosyaları bilinen uzantılarda değil. farklı bir dosya uzantısı verilmişti ve sadece kendi programının arayüzünde görüntüleniyordu. sizde öncelikle videolarınız bu şekilde dönüştürüp visual studio ile çalışabilecek bir formata sokarsanız,
visual studioda da açılırken usb diskin seri numarasını okuyan ve doğru olmadığı takdirde çalışmayan bir uygulama yazarsanız olur. uygulama açıldıktan sonra tek işlevi videoyu çalıştırmak olur.
..
http://stackoverflow.com/questions/1176 ... in-c-sharp
..

bende merak ettim şimdi olabilir mi diye ama olması imkansız gibi birşey ne kadar korumalı program varsa crakle yada başka türlü çoğaltıp alıyoruz
ne demişler bilgi paylaşıldıkça çoğalır mış :)

COBOL hocamın dediği de basit yöntem virüs gibi auto çalışan bat dosyası sayesine iki komut yazılması yeterli olur o komutları dos komutları diye aratsak buluruz bat dosyasını da gizledik mi bitti ama isteyen yine kopyalar bat uzantılı dosyayı siler ulaşır..

yazılım sektörünün gelişiminde "cr*ck*rs" katkısı çok ama çok fazladır.

microsoft ve adobe bunun en bariz örneğidir. her yeni sürümünde "derslerine daha fazla çalışması gerektiğini"

halktan herhangi biri olan, belki bir diploması/setifikası dahi olmayan, "profosyönellere taş çıkartan amatörler"

mütevazi olarak hatırlattılar/hatırlatmaya devam ediyorlar...:)

Kilit varsa onu açacak biride mutlaka olacaktır. :)

"Damn" lâkaplı rus bir cr*k*r 2000 lerde yazılımcı şirketlere kök söktürdü.

Damn diyor du ki: benim ülkemde insanların aylık geliri 100 dolar bile değil.

hangi parayla yazılım alıp kullanacak. Onların hakkını koruyorum. gibi bir açıklaması vardı.

Yasal yollarla başedemediler adamla. Ve istediğin kadar para verelim. Cr*ck yapma. dediler ve

adamı satın aldılar.

O yıllarda chip dergisinde röportajı yayınlanmıştı.

COBOL' Alıntı:
Var , ben kullanıyorum.Yaptım ve oldu.Flash bellek içine yüklediğim Bat dosyası ile.Dosyaların Kopyalanamaz olması hiç aklıma gelmedi.Sadece program dosyalarım worm tipi virüslerle ile tahrip olmasın diye uğraşmıştım.Flash bellekteki dosyaların Üzerine ekleme değiştirme yapamıyorsunuz.Sadece görüntüleyebilip bakabiliyorsunuz.
Ama kusura kalmayın bu sistem hakkında bilgi verirsem bu yöntemle dosya korumanın özelliği kalmaz.Yalnızca çok basit olduğunu belirtmeliyim.
aman hocam sende izinlerini mi değiştirdin :) ortalama bir bilgisayarcı 1 saatte çözer gibi geliyor

yok hocam ya yarım saatte bir bilgisayarcı çözer hatta en fazla yarım saatte.

izinlerden sadece okuma izni verseniz sorununuz çözülür gibime geliyor. :roll:

DVD'lere laserlock denilen yöntemde(ücretlidir), dosyanın son bölümüne hatalı bir sektör ekleniyor. Çalışma esnasında sıkıntı yaratmıyor ancak kopyalamak istediğinizde bu bad sektör kopyalanamadığı için dakikalarca "kopyalanıyor galiba..." dediğiniz dosyanın son bölümünde 1-2 saniye içinde hata veriyor. Kıymet verdiğiniz bir uygulama ise kopyalanmamasını istediğiniz şey; ücretli bir ürün ile koruyun derim.

http://www.laserlock.com/dongle.html

"LASERLOCK protection for dongle prevents illegal copying of your application by locking it to a hardware key (dongle) that easily plugs into the parallel port or USB port of a computer."

Geri