LÜTFEN YARDIM VARSAYILAN AĞ GEÇİDİ İNTERNET PROBLEMİ!!!!!!!!

Kodla Büyü

diamond_s

Site Gezgini
okulumuz laboratuarındaki bilgisayarlarda internet simgesinde sürekli sarı ünlem işareti var ne yaptıysam bulamadım internetten araştırdım elle ıp verin diyor ama bende varsayılan ağ geçidi 0 görünüyor modeme nasıl bağlanacağım ne yapacağım bana lütfen biri yardımm etsin aşağıdaki resimlerde de gördüğünüz gib ip adresi de 169 .. ile başlıyo bunuda araştırdım cakışmadan dolayı dediler lütfen yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

• Adsız1.jpg
    Adsız1.jpg
    63.2 KB · Görüntüleme: 1,919
  • 1.jpg
    1.jpg
    110.6 KB · Görüntüleme: 1,919
Çakışmadan dolayı falan değil hocam. Bu bahsettiğiniz problem laboratuarda 1'den fazla bilgisayarda olduysa çakışma değil. 169. ile başlayan ip numaralarının benim bildiğim hatası şu; laboratuara interneti veren switch'teki sizin laboratuara gelen kablonun çıkmış ya da yerinin değiştirilmiş olması. Benim başıma böyle şeyler geldi ve gidip switch'e bakıp çıkan kablo var mı diye kontrol edeceksiniz. Eğer çıkmış bir kablo yoksa sizin laboratuara gelen kablonun ışığının o switch'te yanıyor olup olmadığına bakın. Eğer yanmıyorsa switch'teki kabloların yerini değiştirin ve laboratuarınıza giden kablonun switch'teki gösterge ışığının yanmasını sağlayın.

hocam modeme giren ağ kablosunu bir kontrol et, mesela bizim modem idarecinin odasında bir defasında kablonun yerinden biraz çıkmış olduğunu gördüm. Bunu kontrol et, modemi kapatıp yeniden aç. ppp, adsl ışıklarını kontrol et. Eğer sorun çözülmezse al eline bir laptop birde ağ kablosu modeme gir, birde öyle test et.

çok teşşekür ederim saolun teneffüste hemen kontrol edeceğim yanlız bizim kabinet baya karışık numaralandırma falan da yapılmamış altta patch panel var orası da kablo dolu modemden gelen kabloyu nasıl ayırt edebilirim bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum

Hocam switch'in ışıkları ne alemde. Nizami mi, yoksa hepsi aynı anda pır pır mı ediyorlar.

Normalde yanık olur, arasıra(hepsi aynı anda değil) sadece veri alışverişi yapanlar pır pır eder, ama hepsi aynı anda hemde veri alışverişi vs. olmadığı halde pır pır ediyorsa, TEK TEK switch'e giren kabloları sökün, bozuk, kısa devre yaptıran bir kablo var, kablo değilse prizde kısa devre var, o da değilse etherneti bozuk bir pc var veya loopback yaptıran bir kablo var, yani aynı kablonun iki ucu da aynı switch'e takılmış vs.

Onu tespit edin, onu çıkarın.

Bir de win7'de bir arkadaşın labında yapmıştı, win xp yüklü olunca sorun olmuyordu. Sanırım korsan bir win7 olduğundandı. Böyle bir durum var mı sizde?

Hocam doğrudan modeme gidin onu bir kontrol edin. Hemen switch olayına girmeyin bence o sonraki aşama.

win 7 korsan bizde ama m-lisance ile hallediyorum işi ben biraz önce baktım modem kablosu önce yandaki laba geliyor ordan switche swithten cıkyır benim laba geliyor ama şimdi gidip modeme bakacağım müdür odasından sağolun gerçekten teşlekkür edrim

swichin ışıklarına gelince bundan önceki switcte pır pır ediyor sonra hepsi aynı anda yanıp sönüyor tekrar ağ tanılamaya geçiyordu güya bu switch sağlam mış ama ilk işim gidip modeme bakmak teşekkürler

benimde buna benzer bi sorunum olmustu labımdaKİ switchim alzheimer olmustu yeni switch taktım duzelttim :p :oops:

gidip modeme baktım bizim labdan gelen kablonun takılı olduğu yerin ışığı yanmıyo problem kablodan mı ne olabilir

hocam bizim modemde tek lan çıkışı var ve adsl oradan bizim labtaki switch e doğrudan geliyor. Ancak eski okulumdaki modem 4 porttu ve rehberlik ve öğretmenler odası da o modem üzerinden giriyordu. Şimdi sizin modemden internete giren diğer elemanlar var mı varsa onlarda bu sorun var mı. Bu tarz durumlarda modeme laptopu götürüp kablo ile doğrudan bağlanmayı deneyin.

bu kezde DHCP'de Yerel ağ bağlantısı etkinleştirilmemiş hatası çıkıyor yaaa modemi hallettim ama :(( lütfen yardım :(( :cry:

Öncelike IP dağıtımını modem yapıyorsa onu kontrol edin. Modeminizde DHCP aktif ise modemden swich e giden kabloyu kontrol ediniz. Eğer o ışık yanmıyorsa kablonun ucundaki jakı(rj45) i kontrol edin. Belki kırık vardır yada kablonun icinde bir kırık vardır. Kabloyu değiştirmeyi denetebilrsiniz. Eğer kablonuzda sorun yoksa swichinizden sizin oraya gelen kabloyunın girdiği swich(Hub) varsa onu kontrol edin. hepsinde sorun yoksa kendinize sabit ip tanımlayıp. Modeme erişmeyi deneyin. Windows larınız orjinal olmasada ms bir mudehale etmiyor. Siz tüm Pc ler sorun yasıyorsanız once adim adim kontrol edin. Yapıyı tam olarak analiz edin. diğer birimlerde internet var mı?

modemi resetleyip kurun sonra sadece tek bir bilgisayara bağlayıp deneyin.. eğer sorun devam ederse modem bozulmuştur... eğer modem güzel çalışıyorsa spliter çıkışlarına bak... orada sağlamsa okuldaki tüm ağ kablolalarını tek tek kontrol et.. gerçi kablolar yanlış takılmış olsalar dahi ağ geçidini bozmamalılar. kesin modem bozuk bence..

bugün aynı sorun benim de başıma geldi idaredeki bir bilgisayarda. eğer kullandığınız virüs programı eset ise firewall unu bağlantı özelliklerinden devre dışı bırakıp deneyin.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    69.7 KB · Görüntüleme: 764
bazı bilgisayarlar nete sorunsuz giriyor artık ancak bazılarında hala sarı ünlem işareti var yarın takip edeceğim hep aynı bilgisayarlar mı nette yoksa ara ara gidip geliyor mu:((

2 gündür benim okuldada sorun var internete bir giriyor bir girmiyor. bazı bilgisayarlar bağlanırken bazıları bağlanmıyor kafayı sıyırtmak üzereyim

diamond_s' Alıntı:
bazı bilgisayarlar nete sorunsuz giriyor artık ancak bazılarında hala sarı ünlem işareti var yarın takip edeceğim hep aynı bilgisayarlar mı nette yoksa ara ara gidip geliyor mu:((
Hocam benim bu tarz durumlarda yaptığım şey modem den başlayarak tüm yapıyı sakin bir kafayla düşünmek ve o şekilde hareket planımı belirlemektir. Şu durumda yani sarı ünlem işareti çıktığına göre modeminizden hizmet alan bütün bilgisayarlara elle ip verin. Sarı ünlem işareti en çok ip çakışması veya bir kablo ağda ring yaptığında çıkar. Sarı ünlem işareti olan yere sağ tıklayıp açılan menüden durum a tıklarsanız destek tabında ağ geçidinin karşısında bir şey yazmadığını görürsünüz. Ağ geçidine ulaşamadığı için o bilgisayarlarda internete çıkamamaktadır. Elle ip atayın ama sadece lab a değil o modemden hizmet alan tüm pc lere. Benim bilgim dahilinde söyleyebileceklerim bunlar.

Geri