Ortaokullarda Dersin Durumu Hk.

Kodla Büyü

omd

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Selamlar arkadaşlar. Uzun yıllar sonra (yaklaşık 6 yıl) halk eğitimi sisteminden il dışı tayin ile ortaokula geçiş yaptım. Gideceğim ortaokulda da hem ders hem de akıllı tahtalar bulunuyormuş. F@tih projesinin iş ve işleyiş sürecini biliyorum ancak yıllardır ortaokul müfredatına uzak kaldım. Son durum nedir? Yıllık, günlük planlar, konular, kitap vb. konularda bilgi rica ediyorum.

Yeni öğretim programı ile kazanımlar, konular net bir şekilde ders saatleri ile belirtiliyor. Kazanımlara ait küçük açıklamalar da bulunuyor. Klavuz kitap hazırlanıyor. 2.dönem tamamen kodlama. Bilgisayarsız kodlama, blok tabanlı kodlama, metin tabanlı kodlama, robotik kodlama ile derslerinizi okul imkanları çercevesinde işleyebilirsiniz. EBA Ders üzerinde dijital içeriğimiz de olacak.

Yeni Bilişim Müfredatı:
https://tegm.meb.gov.tr/www/guncellenen ... icerik/452

Ortaokul öğrencileri ile kodlama çok eğlenceli geçiyor hocam. Meslek lisesinden daha çok keyif aldım 4 yıldır. Arduino, Scratch, Bilgisayarsız kodlama, Code.org, Mblock, S4A vb. programları kullandık. Küçük çocuklar çok daha yaratıcı.

Sağolun hocam. Bu çalışma yeni döneme yetişir mi acaba?

GM 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

omd' Alıntı:
Sağolun hocam. Bu çalışma yeni döneme yetişir mi acaba?

Tabi hocam bu çalışma tamamdır bayramdan sonra açıklanacak. Ortaokulda kodlama işlemekten zevk alacaksınız bundan eminim. İnşallah laboratuarınız, etkileşimli tahtanız vardır. Çocuklarla oyun tasarımı yaparsınız, code.org basit algoritma etkinlikleri yaparsınız, mblock ile arduino programlayabilirsiniz.

5-6-sinif-bty-yazili-sorulari-f293/3-yilin-emegi-hazirladigim-sinav-sorularim-5-6-7-8-bty-t159568.html
bağlantısından ortaokul sınav sorularıma erişebilirsiniz. Programlama ile ilgili güzel sorular mevcuttur.

http://www.kesfetprojesi.org/kesfet/
http://www.kesfetprojesi.org/kodlama/ sitelerini kullanabilirsiniz.

Sağolun hocam okula bts olduğunu biliyorum. Akıllı tahtalar da varmış. Bende de arduino, raspberry, msp gibi parçalar mevcut.

Kuşadası'ndaki seminerde Filiz Kalelioğlu'nun yaptığı harika bir sunum vardı, o sunumu paylaşmamışlar sanırım...

halk eğitime oranla daha zevkli geçer hocam günleriniz, bence yaptığınız işden (birazda okul yönetimi,çevresi v.s gibi konularda şanslı olursanız) daha fazla zevk alırsınız.

Küçük ilçe ve halk eğitim ikilisini çok uzun süre çektim. İnşallah burası yüzümü güldürür :)

Bizden görüş aldılar ama hala aynı program. Ocak ayındaki gibi. Hem 5. hem 6. sınıfta aynı konular var. Saçmalık. Düzeyler farklı olacak v.s. demeyin. 2 yıl boyunca farklı bir çok konuya değinilebilirdi, hangi derste göyle bir program gördünüz arkadaşlar. Artık 6. sınıf boyunca çocukların mırıltısını dinle. Aynı konular mı? Geçen sene gördük! Biliyoruz bilmem ne...

Eski çerçeve öğretim programından çok farklı bir yapısı yok gibi gözüküyor bana kalırsa da. Şu var, yeni programda ünite başlıkları ve kazanımlar en baştan belli. Eski programda sadece kazanımlar vardı ve bunlar da örnek kazanımdır, öğretmen ihtiyaca, okul şartlarına göre vs değişiklik, ekleme, çıkarma yapabilir diyordu çerçeve program.
Yeni programın en büyük artısı sistematiklik getirmiş olması. Yani hangi hafta, hangi ünite-konu-kazanımın işleneceği belli olacak. Eski programda öğretmen, çerçeve programın da verdiği yetkiyle kendi eğitim-öğretim planını oluşturabiliyordu. Öğrenci nakil ile geldiğinde-gittiğinde eski okul ve yeni okul program farklılıkları oluşabiliyordu. Şimdi bu sorun aşılmış olacak.

5 ve 6.sınıflarda aynı konuların sarmal yapıda geliştirilmesinin yanı sıra farklı ünite ve konular da eklenseydi bence de güzel olurdu. Bilişim derya deniz, değinilecek, tartışılacak, paylaşılacak bir sürü konu bulunabilir.

Kitabımız basılacak sanırım açıklamalar o yönde. Hizmet içi eğitimlere ve yeni öğretim programları bilgilendirme seminerlerine giden arkadaşlarımız daha net bilgi verirlerse seviniriz. :)

Ocak ayından beri derse uzak kaldım çok şey kacirmamisimdir umarım. Yeni öğretim programını incelemeye pek fırsatım olmadi. Dersin unitelendirildigine sevindim. Kodlamadan bahsedilmis başka bir başlıkta bt sınıfı olmayanlar dersi nasıl işleyecek acaba?

Geri