Rotasyon

Kodla Büyü
Rotasyondan; ancak veliler karşı çıkarsa, yapılmaktan vaz geçilir gibime geliyor …

Rotasyondan; ancak veliler karşı çıkarsa, yapılmaktan vaz geçilir gibime geliyor …
Sınıf öğretmenlerine uygulanması çok zor. Sınıf öğretmenlerine uygulanmayan branş öğretmenlerine uygulanırsa adalet nerede derler? İlçe içi olacaksa ülkenin çoğu ilçesinde meslek branşları tek okul. Yine uygulanması imkansız. İlçeler arasi olacaksa buyuksehirlerde iki merkez ilçe arası İstanbulda 100 ankarada 50 km vb. mesafeler öğretmeni bu ekonomide bu uzaklıklara atamak işkence etmek eğitimi baltalamak olur. Yazıyla uygulanabilir olsa bile pratikte imkansız rotasyon.

Sendikalar ne diyor bu duruma. Yazarken bile komik geldi. Hay aksi niye böyle oldu diyecekler herhalde.

Rotasyona bazı kriterler koyularak uygulanabilir. 4.sınıf mezun etmiş ve 8 yıldır aynı okulda öğretmenlik yapan sınıf öğretmenleri rotasyona tabidir gibi, ilçede çalışan 1 öğretmen varsa muaf tutulur gibi. Sadece bulunulan ortama göre değil bütün ülke çapında düşünmek gerekir. Bence rotasyon gerçekten olmazsa olmaz. Öğretmenlerin 8 yıl sonunda artık bulundukları ortamda enerjileri düşmeye başlıyor.(düşmeyen çok az öğretmeni tenzih ederim.)

eğer okuldaki neredeyse tüm hocalar değişecekse demek o okulda hocalar kök salmış ve köyde uzakta çalışanlar sadece uzaktan hayal etmiş biraz empati yapabilir misiniz lütfen hocam? bulunduğum ilde 8. yılım bundan öncede bir doğu görevi ve bir küçük ilçe görevlerimizi bitirip memleketime gelmek istedim. şuan köy okulundayım her şey dert geliş gidiş imkanlar. kendi çocuklarımızın perişanlığını saymıyorum bile küçük çocuğumu 3 yıldır kendimle getirip götürüyorum çünkü çok erken çıkmak zorundayım evden ve o saatte çocuğu bir yere bırakamıyorum büyük çocuğum 1 saat erken gidip okulda bekliyor. yazmaya devam etsem neler yazarım daha. işin kötü tarafı ne biliyor musunuz? UMUTSUZLUK çünkü 8 yıldır istediğim ilçede 1 norm bile açılmadı. 1 kişi bile hareket etmedi. hani hareket olsa umudumuz da olacak. ben çocukken merkez okulda olan bir bayanın hala orda çalıştığını görüyorum. Empati lütfen empati. herkes düzen bozulmasından bahsediyor yıllardır düzen kuramayanlar ne olacak
Hocam durumunuzu yaşayan öğretmen çok. Ancak rotasyon bu duruma çözüm olmayacak. İl içi ve il dışı haziran ortasında bitiyor. Sonra rotasyon olur. Rotasyonda sadece 12 ve üzeri çalışanlar birbiri arasında yer değiştirecek. Bi ihtimal rotasyon var diye emekli olanlar olur. O açıklara da ağustos özür grubundan gelenler yerleşir.

Rotasyon için tüm gerekçeler makul aslında. Aynı kurumda uzun süreler çalışınca bir süre sonra kurumsal körlük oluşuyor ve personel verimi düşüyor maalesef bu bilinen bir gerçek ancak biz öğretmenler en kalabalık kamu personel grubuyuz. Gerçekçi olmak gerekirse rotasyon teorik anlamda gerekli ve mantıklı gibi duruyor fakat bunun pratikte özellikle ülke çapında uygulanması çok ama çok zor olacaktır bunu hepimiz biliyoruz. Bunun harcırah maliyeti bile bu işin rafa kalması için yeterli sebep. Bununla birlikte birilerine uygulanıp birilerine uygulanmaması ve muaf tutulması yargı konusu olur ve ömrü kısa olur. Belki bir ihtimal aynı ilçe sınırları içerisinde uygulanması söz konusu olabilir. Süre ise yöneticilikteki gibi 8 yıl olması çok yerinde olacaktır. 12 yıl çok uzun bir süre. Bir ilkokul öğretmeni bu sürede 3 mezun verir. Kendimden pay biçerek söylemeliyim ki, bugüne kadar 6 farklı kurumda çalıştım ve bu sürelerden en fazlası 8 yıl oldu ve bu süre bana epeyce doyumlu geldi şahsen. 1 yıl daha çalışmak zor geldi 8. yılın sonunda.

Hocam durumunuzu yaşayan öğretmen çok. Ancak rotasyon bu duruma çözüm olmayacak. İl içi ve il dışı haziran ortasında bitiyor. Sonra rotasyon olur. Rotasyonda sadece 12 ve üzeri çalışanlar birbiri arasında yer değiştirecek. Bi ihtimal rotasyon var diye emekli olanlar olur. O açıklara da ağustos özür grubundan gelenler yerleşir.
İl içi ve rotasyon beraber olabilir hocam. Önceki sefer rafa kalkmadan önce öyle olmuştu. Temelde tüm tayinler bir rotasyon aslında ama genel olarak isteğe bağlıydı sadece.

Sınıf öğretmenlerine uygulanması çok zor. Sınıf öğretmenlerine uygulanmayan branş öğretmenlerine uygulanırsa adalet nerede derler? İlçe içi olacaksa ülkenin çoğu ilçesinde meslek branşları tek okul. Yine uygulanması imkansız. İlçeler arasi olacaksa buyuksehirlerde iki merkez ilçe arası İstanbulda 100 ankarada 50 km vb. mesafeler öğretmeni bu ekonomide bu uzaklıklara atamak işkence etmek eğitimi baltalamak olur. Yazıyla uygulanabilir olsa bile pratikte imkansız rotasyon.
-Sınıf öğretmenlerinin rotasyonu 4. sınıfı mezun edene kadar erteleniyor.
-Eğer ilçede (ilçe grubunda) yeterli rotasyona uğrayacak öğretmen yoksa yine erteleniyor. Örneğin rotasyona tabi bir makine öğretmeni var ilede/ilçe grubunda ve hiç boş norm yok. Bu durumda bu öğretmenin rotasyonu 1 yıl erteleniyor.
-Büyükşehirlerde/şehirlerde ilçeler gruplanıyor, yada 1 ilçe tek grup oluyor.

1 kişi bile yer değişse taşlar oynar hocam. geçmişte bir kez yine rotasyon söylentisi bile yetmişti emekli olanlar olmuştu. eş durumu dahil bulunduğum yerde yaprak kıpırdamıyor bir hareket olması şart

-Sınıf öğretmenlerinin rotasyonu 4. sınıfı mezun edene kadar erteleniyor.
-Eğer ilçede (ilçe grubunda) yeterli rotasyona uğrayacak öğretmen yoksa yine erteleniyor. Örneğin rotasyona tabi bir makine öğretmeni var ilede/ilçe grubunda ve hiç boş norm yok. Bu durumda bu öğretmenin rotasyonu 1 yıl erteleniyor.
-Büyükşehirlerde/şehirlerde ilçeler gruplanıyor, yada 1 ilçe tek grup oluyor.
İşte neden erteleniyor ? Adalet için ertelenmemesi lazım. Rotasyonun adaletli bir şekilde yapılması imkansız. 12 yılını dolduranlari, emekliligi gelenleri tedirgin edip kendisi tayin istesin diye ortaya atılmış söylentiler. Özellikle il içi tayininden önce ortaya atıldı. Hadi rotasyon yapıldı diyelim o ertelendi, buna uygulanamadi vs. diyerek 1 milyon öğretmenden 10 bini belki rotasyona maruz kalır.

Rotasyonun emekli sayısını pek değiştireceğini zannetmiyorum.

Şu dönemde kimse rotasyon olacak diye emekli olmaz. Emekli olunca maaşlar yarından fazla düşüyor.

İşte neden erteleniyor ? Adalet için ertelenmemesi lazım. Rotasyonun adaletli bir şekilde yapılması imkansız. 12 yılını dolduranlari, emekliligi gelenleri tedirgin edip kendisi tayin istesin diye ortaya atılmış söylentiler. Özellikle il içi tayininden önce ortaya atıldı. Hadi rotasyon yapıldı diyelim o ertelendi, buna uygulanamadi vs. diyerek 1 milyon öğretmenden 10 bini belki rotasyona maruz kalır.
Öğretmeni gönderebileceğin okul yoksa erteleniyor. Ne yapacaksın öğretmeni uzaya mı göndereceksin? Zorunlu hizmet de aynı şekilde, muafiyet gelmeden önce tüm normlar dolu olduğu için erteleniyordu bazı branşlar.

İl içi ve rotasyon beraber olabilir hocam. Önceki sefer rafa kalkmadan önce öyle olmuştu. Temelde tüm tayinler bir rotasyon aslında ama genel olarak isteğe bağlıydı sadece.
Öncekinde, önce il içi oldu. Rotasyona uğrayacak çok kişi il içinde karşılıklı yer değiştirdi. Rotasyona uğrayacak kişi çok çok az olduğu için(açıklanan neden) tercihler alınmış yer değiştirmeler yapılacakken rotasyon iptal oldu.

Öğretmeni gönderebileceğin okul yoksa erteleniyor. Ne yapacaksın öğretmeni uzaya mı göndereceksin? Zorunlu hizmet de aynı şekilde, muafiyet gelmeden önce tüm normlar dolu olduğu için erteleniyordu bazı branşlar.
Bende bunu diyorum binlerce aynı ilçede tek okulda branşı olan öğretmen var onlara uygulanamayacak. Başka branşa uygulanacak adalet olacak öyle mi? Adalet için gerekirse uzaya yollayacaksin.

Ben şu yıllarca çalışıp körelir diyenlere anlam veremiyorum. Benim 8. senem okulumda her yıl üstüne koya koya başarılar elde ediyoruz. Nasıl bir körelme oluyor arkadaşlar.

benim de meslekteki 22. yılım, şu anki okulda 16. yılım. hiç bir şey kaybetmedim aynı şevk ile derslerimi anlatamaya devam ediyorum. bir yandan da bilişimin gereği öğrenmeye devam ediyorum

benim de meslekteki 22. yılım, şu anki okulda 16. yılım. hiç bir şey kaybetmedim aynı şevk ile derslerimi anlatamaya devam ediyorum. bir yandan da bilişimin gereği öğrenmeye devam ediyorum
Aynen öyle hocam. Yeni müfredatla bir sürü yeni ders öğrendim. Öğrencilerimle çok güzel işler yapıyoruz.

Geri