Sözleşmeli çalışılan süreyi öğretmenliğe esas süreye ekleme

Kodla Büyü

boteakif

Süper Üye
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar,
2007 yılında sözleşmeli başlamıştım. 2009 yılında da kendi kpss puanımla kadroya geçmiştim. Çalışma sürelerim mebbiste aşağıdaki gibi görünmekte.
Benim durumda olanlar eklediğim dilekçe ile okullarına başvuru yapıp sözleşmeli çalıştıkları süreyi de öğretmenliğe esas sürelerine ekletebilirler. Dilekçenin ekinde ilgili resmi yazı da mevcuttur.

Ekli dosyalar

• Hizmet Süreleri.jpg
    Hizmet Süreleri.jpg
    30.9 KB · Görüntüleme: 4,049
  • retmenlik hizmeti sayılması.rar
    115.9 KB · Görüntüleme: 647
hocam 2 hafta önce okullara yazı gönderildi. sözleşmeli çalışıpta kpps puanıyla kadroya gaçenlerin bilgileri istendi ve bu işlem otomatik olarak yapıldı. eşim ilk sözleşmelilerden. 2010 da kpss ile atanmıştı. şimdi mebbisinde hem memuriyete başlama tarihi hem de meb de ilk göreve başlama tarihi sözleşmeli başladığı tarih oldu. kısacası işlemler iki hafta önce otomatik olarak yapıldı.

denizlerb' Alıntı:
hocam 2 hafta önce okullara yazı gönderildi. sözleşmeli çalışıpta kpps puanıyla kadroya gaçenlerin bilgileri istendi ve bu işlem otomatik olarak yapıldı. eşim ilk sözleşmelilerden. 2010 da kpss ile atanmıştı. şimdi mebbisinde hem memuriyete başlama tarihi hem de meb de ilk göreve başlama tarihi sözleşmeli başladığı tarih oldu. kısacası işlemler iki hafta önce otomatik olarak yapıldı.
Hocam hangi ilde çalışıyorsunuz? İnternette ilgili resmi yazıyı ararken birkaç ilde dediğiniz gibi uygulama yapan milli eğitim müdürlüklerine rastladım. Ama ben Balıkesir'de okullara böyle bir yazı geldiğini duymadım. İlgili resmi yazı zaten mart ayına ait.
Ayrıca işlemler iki hafta önce otomatik olarak yapıldıysa benim mebbisimdeki bilgiler neden hala yukarda resimde paylaştığım gibi? Ben yukardaki eklediğim resimi birkaç saat önce mebbisime girip aldım.

boteakif' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
Hocam hangi ilde çalışıyorsunuz? İnternette ilgili resmi yazıyı ararken birkaç ilde dediğiniz gibi uygulama yapan milli eğitim müdürlüklerine rastladım. Ama ben Balıkesir'de okullara böyle bir yazı geldiğini duymadım. İlgili resmi yazı zaten mart ayına ait.
Ayrıca işlemler iki hafta önce otomatik olarak yapıldıysa benim mebbisimdeki bilgiler neden hala yukarda resimde paylaştığım gibi? Ben yukardaki eklediğim resimi birkaç saat önce mebbisime girip aldım.
manisa da yapıldı hocam. hatta okulun mail kutusuna acill diyerek not düşerek atmışlar maili. dediğim gibi 2 hafta önce işlemler otomatik yapıldı. maildeki yazıyı bulabilirsem eklerim.

ama 8 e 1 de hala sıkıntı var galıba bana ılce meb sozlesmelı donem sayılmaz dedı

Bende Emekliliğe esas diğerlerine çok yakın bir yanlışlık var mı?
2005-2006 arası 4-C'li
2006 Temmuz - 2011 arası 4-B'li
2001'de KHK ile kadroluyum

Memuriyete Başlama Tarihi : 14/07/2006
(MEB)da İlk Gör.Baş.Tarihi : 14/07/2006

Memuriyete Esas ---> 7 Yıl 10 Ay 9 Gun
Emekliliğe Esas ---> 7 Yıl 7 Ay 15 Gun
MEB de Kadrolu Öğretmenliğe Esas ---> 7 Yıl 10 Ay 8 Gun

Hocam bu konu ile ilgili yaklaşık iki ay önce illere yazı gitti. Sözleşmeli öğretmenlikler öğretmenliğe esas süreden sayılacaktır buna göre mebbis güncellemesini yapın diye...

aynen hocam ben de 2007 de sözleşmeli başlayıp 2009 da kpss ile kadrolu atandım. bi kaç defa girişmde bulunmuştum yolu uzatmışlardı bu çok iyi oldu teşekkürler

benim emeklilik sürem diğerlerine göre 4 ay eksik benimde başvurmam gerekiyor mu kadrolu öğretmenlik süresinden ve ve memuriyete esas süremden neden az görünüyor olabilir ki bu geç mi emekli edecekler beni acaba :shock:

denizlerb' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
manisa da yapıldı hocam. hatta okulun mail kutusuna acill diyerek not düşerek atmışlar maili. dediğim gibi 2 hafta önce işlemler otomatik yapıldı. maildeki yazıyı bulabilirsem eklerim.

hocam ben de mart ayının başında dilekçe vermiştim (şansımı deniyeyim diye) direkt yaptılar. Bir hafta geçmeden bununla ilgili bir yazı ya okulda ya da internette gördüm. Sorun olanları da o zamandan sonra yapılmıştı.

mdio' Alıntı:
Bende Emekliliğe esas diğerlerine çok yakın bir yanlışlık var mı?
2005-2006 arası 4-C'li
2006 Temmuz - 2011 arası 4-B'li
2001'de KHK ile kadroluyum

Memuriyete Başlama Tarihi : 14/07/2006
(MEB)da İlk Gör.Baş.Tarihi : 14/07/2006

Memuriyete Esas ---> 7 Yıl 10 Ay 9 Gun
Emekliliğe Esas ---> 7 Yıl 7 Ay 15 Gun
MEB de Kadrolu Öğretmenliğe Esas ---> 7 Yıl 10 Ay 8 Gun

Hocam,
Eşim de sizinle benzer durumda kadroya geçti.Derece kademesi 7/1 Mebbis kayıtlarında hizmet süresi de sizinki gibi 7 yıl 10 ay
ancak e bordroda derece kademe 7/1 olmasına rağmen kıdem ay/yıl 2 yıl 11 ay görünüyor.Bu nedenle maaşı 35-40 TL daha az.(2008 den önce atananlar 5434 e 2008 den sonra atananlar 5110 sayılı kanuna tabi olduğu için deniyordu.) Bugün ilçe mem -mal müdürlüğü v.s dolaştıktan sonra 2011/55 sayılı genelgeye göre haklısınız yeniden 5434 e göre hesaplanmalı dediler ve işlemin 1-1,5 ay sürebileceğini belirttiler.
Acaba sizin bordronuz da kıdem ay/yıl bölümünde ne yazıyor. birde e sgk dan provizyon aldığınızda 5110 mu 5434 e göre mi görünüyor ?

Hocam kıdem ay/yıl mayıs bordrosunda 8/7 yazıyor. e-sgk'yı bilmiyorum.

boteakif' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
2007 yılında sözleşmeli başlamıştım. 2009 yılında da kendi kpss puanımla kadroya geçmiştim. Çalışma sürelerim mebbiste aşağıdaki gibi görünmekte.
Benim durumda olanlar eklediğim dilekçe ile okullarına başvuru yapıp sözleşmeli çalıştıkları süreyi de öğretmenliğe esas sürelerine ekletebilirler. Dilekçenin ekinde ilgili resmi yazı da mevcuttur.

Bunları yapınca 5510 tabi olma işinide düzeltecekler mi acaba? Maaşa 40 tl gibi bir etkisi var.

mdio' Alıntı:
Tamam hocam,
e-sgk'da 5234 olarak görünüyorsanız hiçbir sorun yok. Ancak 5510 olarak görünüyorsanız düzeltmek için başvurmanız gerekecek.
Bu arada sözleşmeden kadroya geçenlerin bir kısmına sgk'nın hatası nedeniyle prim borcu ve gecikme cezası çıkabiliyor.Okulumdaki Kadrolu öğretmene 2012 yılından itibaren 3901TL prim borcu e-sgk dan çıktı.Yarın düzeltmek için başvuracak. Bakmasak her ay prim borcu artarak devam edecekti...

aliselma' Alıntı:
mdio' Alıntı:
Tamam hocam,
e-sgk'da 5234 olarak görünüyorsanız hiçbir sorun yok. Ancak 5510 olarak görünüyorsanız düzeltmek için başvurmanız gerekecek.
Bu arada sözleşmeden kadroya geçenlerin bir kısmına sgk'nın hatası nedeniyle prim borcu ve gecikme cezası çıkabiliyor.Okulumdaki Kadrolu öğretmene 2012 yılından itibaren 3901TL prim borcu e-sgk dan çıktı.Yarın düzeltmek için başvuracak. Bakmasak her ay prim borcu artarak devam edecekti...
hocam prim borcuna nerden baktınız? bu arada 5234 yazmışsınız, doğrusu 5434.

Ben şimdi baktım 5510 ve 3900 TL borç görünüyor. Şu ana ne olarak çalıştık, geçmiş yönelik eksik ne? Sadece borcu yatırınca iş bitiyor mu? Neler yapmak gerekiyor. Düzeltme için neler yaptınız? Deneyim olan arkadaşlar bir liste oluştursa iyi olur gerçeketen.

mdio' Alıntı:
Ben şimdi baktım 5510 ve 3900 TL borç görünüyor. Şu ana ne olarak çalıştık, geçmiş yönelik eksik ne? Sadece borcu yatırınca iş bitiyor mu? Neler yapmak gerekiyor. Düzeltme için neler yaptınız? Deneyim olan arkadaşlar bir liste oluştursa iyi olur gerçeketen.

Fark etmeniz yeterli. 3900TL borcu sakın yatırmayın.
Okul müdürlüğünden veya siz bulunduğunuz yerdeki sgk müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurun siliyorlar. Fark etmeyenlerin borcu her geçen ay artıyor.

Daha önemlisi 4/b sözleşmeliden 632 sayılı khk ile kadroya geçenlerin maaşları dolayısı ile emeklilik ve sgk kesintileri 5510'a göre hesaplanıyor oysa 2011/55 sayılı genelgeye göre 5434'a göre hesaplanması gerekiyor bir hafta uğraştım anca kabul ettirebildim.
işlemin tamamlanması 1-1,5 ayı bulabiliyor böylece maaşlar 5434'göre hesaplanınca(2008 den önce 4/b li olanlar için) maaşlar 35-40TL artıyor ve ilerde emeklilik maaşlarıda ona göre hesaplanıyor.

aliselma' Alıntı:
mdio' Alıntı:

Okul müdürlüğünden veya siz bulunduğunuz yerdeki sgk müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurun siliyorlar. Fark etmeyenlerin borcu her geçen ay artıyor.

Daha önemlisi 4/b sözleşmeliden 632 sayılı khk ile kadroya geçenlerin maaşları dolayısı ile emeklilik ve sgk kesintileri 5510'a göre hesaplanıyor oysa 2011/55 sayılı genelgeye göre 5434'a göre hesaplanması gerekiyor bir hafta uğraştım anca kabul ettirebildim.
işlemin tamamlanması 1-1,5 ayı bulabiliyor böylece maaşlar 5434'göre hesaplanınca(2008 den önce 4/b li olanlar için) maaşlar 35-40TL artıyor ve ilerde emeklilik maaşlarıda ona göre hesaplanıyor.

Şöyle bir liste yapalım.
2008 öncesi 4-B'li olup da, 632 KHK ile kadroya geçenler :
1 - https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresine girip sağ taraftan "GSS TESCİL ve PRİM BORCU SORGULAMA" butonuna tıklayın.
2 - Eğer yeşil renkli "5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında zorunlu genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır." yazısını görürseniz, aynı sayfadan Genel sağlık sigortası prim borcunuz ne kadar öğrenin.
3 - Prim borcunuzun silinmesi için Okul müdürlüğünden veya siz bulunduğunuz yerdeki sgk müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurun. (DİLEKÇEDE NE YAZMALIYIZ???)
4 - Peki 5434'e geçişten sonra maaşlar artacak önceki aylar ne olacak?

aliselma' Alıntı:
Evet doğrusu 5434 olmalı hatalı yazmışım.
burdan giriş yapıp öğrenebilirsiniz.
Sözleşmeden 632 sayılı khk ile kadroya geçenlerin bir kısmında borç veya eksik maaş hesaplanması sorunu var.

Sakın siteye girip sorgulama yapmayın. Siteye giriş yaptğınız anda size borç çıkarıyor ve borç sisteme aktarılıyor.

Bugüne kadar işbankasından Gss sorgulamalarımda bana borç görünmüyordu. Az önce yukarıdaki siteye girip prim borcunu sorguladım. Bana da 3900 küsür borç çıkardı.

İşin kötü tarafı bu borcu gördükten sonra işbankasından Gss sorgusu yaptım. Borcu hemen sisteme aktarmışlar. Daha önce işbankası Gss sorgusunda borcu yoktur yazarken şimdi 3900 küsür borç yazıyor. Ödeme tarihi de sorgulama yaptığım gün yani 25 Mayıs gözüküyor.

Tekrar söylüyorum. Sakın yukarıdaki sgk sitesine girip sorgulama yapmayın.

Hatta mümkünse yukarıdaki mesajdaki sgk sorgulama adresi silinsin.

Tamam işlemler yapılınca silinir herhalde hocam. Bu arada maaşı iş bankasından mı alıyorsunuz?

pwd' Alıntı:
aliselma' Alıntı:
Evet doğrusu 5434 olmalı hatalı yazmışım.
burdan giriş yapıp öğrenebilirsiniz.
Sözleşmeden 632 sayılı khk ile kadroya geçenlerin bir kısmında borç veya eksik maaş hesaplanması sorunu var.

Sakın siteye girip sorgulama yapmayın. Siteye giriş yaptğınız anda size borç çıkarıyor ve borç sisteme aktarılıyor.

Bugüne kadar işbankasından Gss sorgulamalarımda bana borç görünmüyordu. Az önce yukarıdaki siteye girip prim borcunu sorguladım. Bana da 3900 küsür borç çıkardı.

İşin kötü tarafı bu borcu gördükten sonra işbankasından Gss sorgusu yaptım. Borcu hemen sisteme aktarmışlar. Daha önce işbankası Gss sorgusunda borcu yoktur yazarken şimdi 3900 küsür borç yazıyor. Ödeme tarihi de sorgulama yaptığım gün yani 25 Mayıs gözüküyor.

Tekrar söylüyorum. Sakın yukarıdaki sgk sitesine girip sorgulama yapmayın.

Hatta mümkünse yukarıdaki mesajdaki sgk sorgulama adresi silinsin.

Sözleşmeden kadroya geçenlerin bir kısmında o borç sitemdeki hata sonucu görünüyor. fark edince düzeltiliyor...
Yoksa her sorgulama yapana borç gözükmesi gibi bir durum söz konusu değil....

mdio' Alıntı:
aliselma' Alıntı:
mdio' Alıntı:

Şöyle bir liste yapalım.
2008 öncesi 4-B'li olup da, 632 KHK ile kadroya geçenler :
1 - https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresine girip sağ taraftan "GSS TESCİL ve PRİM BORCU SORGULAMA" butonuna tıklayın.
2 - Eğer yeşil renkli "5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında zorunlu genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır." yazısını görürseniz, aynı sayfadan Genel sağlık sigortası prim borcunuz ne kadar öğrenin.
3 - Prim borcunuzun silinmesi için Okul müdürlüğünden veya siz bulunduğunuz yerdeki sgk müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurun. (DİLEKÇEDE NE YAZMALIYIZ???)
4 - Peki 5434'e geçişten sonra maaşlar artacak önceki aylar ne olacak?

15/06/2011 den günümüze kadarki farklar hesaplanınca alabiliriz.
Ancak 2008 den önce 4/b li çalışanların ssk ya yapılan prim ödemeleri ile emekli sandığı arasındaki oluşabilecek prim farkını bizden de isteyebilirler.

Bunu çözmek mesele o zaman meşakkatli bir iş olacak. Birinin zamanında yapmadığı iş bizi uğraştıracak.

aliselma' Alıntı:
Sözleşmeden kadroya geçenlerin bir kısmında o borç sitemdeki hata sonucu görünüyor. fark edince düzeltiliyor...
Yoksa her sorgulama yapana borç gözükmesi gibi bir durum söz konusu değil....
Hocam ben uyarımı yaptım. Bu arada sözleşmeliden kadroya kpss puanıyla geçtiğimi belirtiyim. Tekrar ediyorum. Daha önce borç falan görünmüyordu. Dediğiniz gibi her sorgulayana borç görünmeyebilir ama sözleşmeden kadroya geçen varsa en azından Gss borç durumunu merak eden internet bankacılığından kontrol etsin. Çünkü az önce oturduğum yerde kendime borç çıkardım. Bir de bu borçdan daha doğrusu hatadan kurtulmak için kendime iş çıkardım.

Borç detayı ile ilgili pdf dosyasını indirdim ona bakıyorum şimdi. Borçların başlangıcı bende 1.1.2012 bir de Kalan borç gecikme zammı diye bir şey var. Bu arada internet bankacılığından baktım şimdi herhangi bir borç görünmüyor.

Geri