Sözleşmeli çalışılan süreyi öğretmenliğe esas süreye ekleme

Kodla Büyü
pwd' Alıntı:
aliselma' Alıntı:
Sözleşmeden kadroya geçenlerin bir kısmında o borç sitemdeki hata sonucu görünüyor. fark edince düzeltiliyor...
Yoksa her sorgulama yapana borç gözükmesi gibi bir durum söz konusu değil....
Hocam ben uyarımı yaptım. Bu arada sözleşmeliden kadroya kpss puanıyla geçtiğimi belirtiyim. Tekrar ediyorum. Daha önce borç falan görünmüyordu. Dediğiniz gibi her sorgulayana borç görünmeyebilir ama sözleşmeden kadroya geçen varsa en azından Gss borç durumunu merak eden internet bankacılığından kontrol etsin. Çünkü az önce oturduğum yerde kendime borç çıkardım. Bir de bu borçdan daha doğrusu hatadan kurtulmak için kendime iş çıkardım.

Kpss ile geçenlerde de görülebiliyor.Okulumdaki matematik öğretmeni benden önce tebligat ile öğrendiğini söyledi..

mdio' Alıntı:
Borç detayı ile ilgili pdf dosyasını indirdim ona bakıyorum şimdi. Borçların başlangıcı bende 1.1.2012 bir de Kalan borç gecikme zammı diye bir şey var. Bu arada internet bankacılığından baktım şimdi herhangi bir borç görünmüyor.

1.1.2012 den itibaren genel sağlık sigortası diye bir yasa çıkarmışlar.
Sgk sizi o tarihten itibaren sanki çalışmıyormuş gibi algılayıp aylık 106-122 TL arası borç ve gecikme faizi çıkarıyor.

Sabah ilk iş borç çizelgesinin çıktısını aldım ve sgk ya gittim. Yer değişikliği yapıp yapmadığımı sordular 2012 de bende yapmadığımı söyledim (Yer değişikliği yapsaydım ne olurdu onu sormadım). Kurumunuz 3 haneli bi şifre var onu girmemiş ondan oluyor bu karışıklık dedi. Genelde öğretmenlerde bu sorunu yaşıyoruz dedi. Artık ne demeye öyle söyledi bilmiyorum. 1 dk sonra düzeltildi dedi ve borcum silindi. 5510 a tabi olduğumu 5434 varken sözleşmeli çalıştığımı belirttim. Fakat ordakiler bu konuda bi şey yapamayacaklarını söylediler kurumunuzun ilgilenmesi gerekiyor dediler.

Borç işini 1-2 dk da hallettik bakalım 5434 e geçebilecekmiyiz. Daha önce çok uğraştım hep eli boş döndüm belki bu yazı çözüm olur maaş adaletsizliği ortadan kalkar

mert02' Alıntı:
Sabah ilk iş borç çizelgesinin çıktısını aldım ve sgk ya gittim. Yer değişikliği yapıp yapmadığımı sordular 2012 de bende yapmadığımı söyledim (Yer değişikliği yapsaydım ne olurdu onu sormadım). Kurumunuz 3 haneli bi şifre var onu girmemiş ondan oluyor bu karışıklık dedi. Genelde öğretmenlerde bu sorunu yaşıyoruz dedi. Artık ne demeye öyle söyledi bilmiyorum. 1 dk sonra düzeltildi dedi ve borcum silindi. 5510 a tabi olduğumu 5434 varken sözleşmeli çalıştığımı belirttim. Fakat ordakiler bu konuda bi şey yapamayacaklarını söylediler kurumunuzun ilgilenmesi gerekiyor dediler.

Borç işini 1-2 dk da hallettik bakalım 5434 e geçebilecekmiyiz. Daha önce çok uğraştım hep eli boş döndüm belki bu yazı çözüm olur maaş adaletsizliği ortadan kalkar

Hocam borcun silinmesi kolay oluyor.Ama maaş farkı için çok uğraşmak gerekiyor. Bazıları kendilerine iş çıkacak diye olmaz siz 5510'tabisiniz deyip kesiyor.
2011/55 sayılı genelge açık ,örnekleri ile yazıyor.2008 den önce 4/b li çalışmış olanlar 5434'tabi olmalı

Benim de otomatik olarak değişmiş... Meb de başlama tarihi kadrolu tarih yazıyordu sözleşmeli tarih olmuş...

aliselma' Alıntı:
mert02' Alıntı:

Hocam borcun silinmesi kolay oluyor.Ama maaş farkı için çok uğraşmak gerekiyor. Bazıları kendilerine iş çıkacak diye olmaz siz 5510'tabisiniz deyip kesiyor.
2011/55 sayılı genelge açık ,örnekleri ile yazıyor.2008 den önce 4/b li çalışmış olanlar 5434'tabi olmalı

Hocam peki siz bu işlemleri hangi kuruma giderek hallettiniz sgk ilemi mal müdürlüğü ilemi yoksa okula dilekçe vererek mi hallettiniz

mert02' Alıntı:
aliselma' Alıntı:
mert02' Alıntı:

Hocam peki siz bu işlemleri hangi kuruma giderek hallettiniz sgk ilemi mal müdürlüğü ilemi yoksa okula dilekçe vererek mi hallettiniz

Hocam hiçbiri yapmak istemiyor olmaz böyle bir şey diyorlar.
Ama genelge ile gidince.olmazsa dava açmayı düşünüyorum deyince yardımcı oluyorlar.
ilçe mem (ssk-emekli sandığı ) yeni adı ile sgk ile yazışıp hesaplamaları yapıp mal müdürlüğüne yazı yazıp halledecek ama 1-1,5 ay sürüyor bende bekliyorum.

aliselma' Alıntı:
Evet doğrusu 5434 olmalı hatalı yazmışım.
https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/
burdan giriş yapıp öğrenebilirsiniz.
Sözleşmeden 632 sayılı khk ile kadroya geçenlerin bir kısmında borç veya eksik maaş hesaplanması sorunu var.

Arkadaşlar ben sisteme giriyorum fakat ne 5510 nede 5434 rakamlarını göremiyorum nereden görüyorsunuz bu rakamları.

Bir arkadaş bugün SGK'ya gitmiş, prim borcunun çıktısını da alıp. Bağ-kur'a gitmeniz lazım demişler. Bağ-kura devredildi demişler. Ondan duyunca ben de baktım bugün bende de borç çıktı, çıkmasa şaşardım. Bir sürü iş.

aliselma' Alıntı:
Daha önemlisi 4/b sözleşmeliden 632 sayılı khk ile kadroya geçenlerin maaşları dolayısı ile emeklilik ve sgk kesintileri 5510'a göre hesaplanıyor oysa 2011/55 sayılı genelgeye göre 5434'a göre hesaplanması gerekiyor bir hafta uğraştım anca kabul ettirebildim.
işlemin tamamlanması 1-1,5 ayı bulabiliyor böylece maaşlar 5434'göre hesaplanınca(2008 den önce 4/b li olanlar için) maaşlar 35-40TL artıyor ve ilerde emeklilik maaşlarıda ona göre hesaplanıyor.

Ayrıca bahsedilen "2011/55 sayılı genelge" ye baktığımda örnekten benim anladığım 2008'den önce sözleşmeli olan kişi daha sonra kadroya geçse yine 5510'a tabi (örnek 1), 2008'den önce bir müddet kadrolu hizmeti olup 5434'e göre maaş alan sonra sözleşmeli 5510'a göre maaş alan sonra tekrar kadroya geçen 5434'e tabi olur diyor (örnek 2).

Yanlış mı görüyorum, yada görmediğim başka bir yer mi var?

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    229.6 KB · Görüntüleme: 1,228
ya beyler bunu nasıl çözeceğiz, okul bitmeden şu işlemleri bitirsek. Okula dilekçe mi versek, gerisini onlar halletsin mi yapalım?

Geçen hafta dilekçe vermiştim okula sözleşmeli başlama tarihimin memurluğa başlama tarihi olarak değiştirilmesi ve maaşımın 5434'e göre yapılması için. Tarihleri değiştirmişler. Maaş için bekliyorum bakalım ne diyecekler. ( 04/01/2008 sözleşmeli, 2009 kpss ile kadroluyum)

kendir_li' Alıntı:
Geçen hafta dilekçe vermiştim okula sözleşmeli başlama tarihimin memurluğa başlama tarihi olarak değiştirilmesi ve maaşımın 5434'e göre yapılması için. Tarihleri değiştirmişler. Maaş için bekliyorum bakalım ne diyecekler. ( 04/01/2008 sözleşmeli, 2009 kpss ile kadroluyum)

Allah rızası için dilekçeyi hatırladığın kadarıyla yaz hocam ona göre biz de yazalım, teşekkürler. Bu arada benim Memuriyete başlama tarihim 4-C den 4-Bye geçiş olan 14/07/2006 ama sigorta prim borcu var yani 5110'a tabiyim. Nasıl bir dilekçe yazmak lazım acaba? Derdimi nasıl anlatacağımı bilemiyorum yani.

arkadaşlar bunu bir şekilde çözmemiz gerekiyor.2008 den önce kadrolu olanlardan daha az maaş alıyoruz.632 yle kadroya geçenlere de aynı uygulama yapılıyor.

bu gün bi arkadaş için gittik. sözleşmeli süresini eklemek için. okuldan üst yazı falan da götürdük. İnanın mem deki görevlinin hizmetleri birleştirmesi 2 dk. bile sürmedi mebbisten. üsyazıları verdik almadı bile gerek yok dedi döndük çıktık.

Memuriyete Esas : 5 Yıl 9 Ay 5 Gun
Memuriyete Başlama Tarihi : 29/08/2008 Emekliliğe Esas : 7 Yıl 5 Ay 9 Gun
(MEB)da İlk Gör.Baş.Tarihi : 29/08/2008 MEB de Kadrolu Öğretmenliğe Esas : 5 Yıl 9 Ay 5 Gun

Arkadaşlar benim mebbisimdeki bilgiler şu anda yukarıdaki şekilde.29/08/2008'den önce de sözleşmeli çalıştım,4-b ve öncesinde de 4-c. Şu durumda ben yeni kanunun çıktığı ekim 2008 den önce de memuriyete kadrolu olarak başlamış durumdayım.Hangi kanuna tabi olmam gerekiyor? Yanlışlık var mı nasıl öğrenecem? Mebbisteki bilgilerimi düzelttirmek için dilekçe vermeli miyim? İllere gönderilen yazıyı ekleyebilir misiniz? Görüldüğü üzere bizim il otomatik bir değişiklik yapmamış gibi görünüyor...

Bu gün gittim sgk'ya görevli tamam işleminiz yapıldı dedi. 5434'e geçmek diye bir şey yok dedi azarlar gibi. Şimdi E-sgm'ye baktım arayüz değişmiş bu arada ve GSS ---> Tescil Kaydı ve Borç Dökümü kısmında "GSS Uygulaması kapsamında tescil kaydınız bulunamamıştır." yazıyor. Eeee şimdi oldu mu? acaba? Ayrıca Hizmet ---> 4-A Hizmet Dökümüne bakıyorum 2011/5 son olarak giriş tarihi hani Haziran 2011'de kadroya geçtik ya ondan sonrası yok. 4-B Hizmet Bilgisine bakıyorum boş görünüyor. Sonra tescil katdına baktım, 4-A tescil kaydım aktif. 4-B'de yine kişi bulunamadı diyor. Şimdi ne oldu anlamıyorum ki. Tamam mı değil mi? Sizler ne yaptınız gençler ...

kendir_li' Alıntı:

Hocam SGK kaydınız değişti mi? 5434 e geçiş tamamlandı mı.

Hocam mal müdürlüğüne kendim gitmedim okulda maaslarla ilgilenen arkadas isin pesine düştü o halletti.

dilekçeye gerek yok bakanlığın genelgesi vardı zaten il mem ler bu genelge dahilinde otomatik işlemeleri gerekiyor.diyarbakır mem aynen benim dediğim gibi yaptı

bende okullara gelen yazıya istinaden sözleşmeli öğretmenliğimin kadrolu süreme eklenmesi için yazı gönderdim ama ilçe eklememiş. mebbiste hala eksik. ilçeye giden memurada otomatik yapılıyor biz düzeltemiyoruz demiş. ee kim yapacak o zaman? :S

Geri