Sözleşmeli çalışılan süreyi öğretmenliğe esas süreye ekleme

Kodla Büyü
Konuyu hortlattım ama size birkaç durumu anlatayım. Ben 02/09/2008 'de sözleşmeli öğretmenliğe başladım. 12/03/2009 da ise başka bir okulda kadrolu başladım. O zaman MEBBİS'te memuriyete başlama tarihi olarak 12/03/2009 girdiler. Sonradan biliyorsunuz KHK sonrasında sözleşmeli süreleri memuriyetten saydılar ve şu an MEBBİS'te memuriyete başlama tarihi 02/09/2008 görünüyor. Konuyla ilgili ilçe özlüğe gittim özellikle sordum memuriyete başlama tarihim sözleşmeli başlangıcı kabul ediliyor mu diye, evet kesinlikle öyle dediler. Maliye ile yaptığım görüşmede, eğer memuriyete başlama ekim 2008 öncesiyse, sistemden 5510 öncesi seçilmelidir dedi ve benim bilgilere baktığında memuriyete başlama tarihi 12/03/2009 göründüğünü ve 5510 sonrası seçeneğinin seçili olduğunu belirtti. İlçe MEM 'de muhasebe işleriyle uğraşan kişiyle görüştüm, sistemde aynı şekilde 12/03/2009 ve 5510 sonrası göründüğünü belirtti. Düzeltilmesini söyledim o da emin olamadı, yarın ili arayıp soracağını söyledi. Maliyede çalışan kişi eğer MEM resmi yazı gönderirse gerekli düzeltmeyi yapacağını belirtti. Yarın önce bir SGK 'ya soracağım, hizmet dökümü alacağım ardında ilçe MEM 'deki kişiyle görüşeceğim tekrar. Muhtemelen hizmet dökümü ile dilekçe yazacağım.
Milli eğitimdeki işinin dediğine göre 15-20 kişi aynı soruyu sormuş.
Yukarıdaki mesajlarda bir arkadaş 2011/55 'te açıkça yazdığını belirtmiş ama ben tam anlayamadım hangi maddesini örnek gösterebiliriz? Tam uyan madde varsa dilekçede ona atıfta bulunup genelgeyi ekleyeceğim.

http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/ali-tezel/949405-sozlesmeliye-kadroya-geciste-ozel-uygulama

Sözleşmeliye kadroya geçişte özel uygulamaAli Tezel YazdırPaylaş EmailAAA 18 Ağustos 2011 Perşembe, 11:07Sözleşmeliye kadroya geçişte özel uygulama

Sözleşmeliyken kadroya geçirilenlerin, normalde 5510 Sayılı Kanun'a göre emekli edilmeleri gerekiyordu. Ancak SGK elindeki yasal yetkiyi kullanıp primlerini 5510 Sayılı Kanun'a göre alacağını, ama emeklilik zamanlarını 5434'e göre hesaplayacağını ilan etti

Sayın Tezel, yazılarınızı gazetenizden ilgiyle takip ediyorum. Ben 2006 yılında 4/B'li sözleşmeli öğretmen olarak göreve başladım. Daha sonra 4 Haziran 2011 tarihli KHK ile kadroya geçtim. Bundan önce Emekli Sandığı girişim yoktu. 5 Temmuz 2011 tarihli "SGK kadroya geçecek olanları sevindirdi" başlıklı haberiniz beni de çok sevindirdi. Ne var ki kadroya geçtikten sonra 5510 sayılı yasaya tabi olduğumu gördüm. Ben 5510 sayılı yasaya tabi olup emekli olurken mi 5434'e tabi olacağım? Bu konuda benim ve aynı durumdaki birçok arkadaşımın kafası karışmış durumda. Cevabınızı merakla bekliyoruz. Ebru Sakin

Aslında 1 Ekim 2008 günü öncesinde 5434 Sayılı «Kanun'a göre adına kesenek ödenmemiş olanların 5510 Sayılı Kanun'un geçici 4'üncü maddesinden yararlanarak 5434 Sayılı Kanun'a göre emekli olması ve emekli aylığı bağlanması gerekiyordu. Çünkü, yasa hükmü öyleydi.
Ancak SGK yayınladığı 2011/55 sayılı genelgeyle 1 Ekim 2008 günü öncesinde 657/4-B'li olanları da sanki 5434 Sayılı Kanun'a göre adına kesenek ödenmiş kişiler sayarak eski 657/4-B'lilerden kadroya geçecek olanları sevindirmişti. Bu sevinci yaşatmasaydı, geçmişte 10-15 hatta 20 yıl SSK'sı veya Bağ- Kur'u olanları sanki hiç sigortası yokmuş gibi 5510 Sayılı Kanun'a göre 65 yaşında emekli edeceklerdi.

Engeliniz varsa hemen, yoksa 48'de
Emeklilik tarihim hakkında bilgi vermenizi rica ederim. Doğum tarihim15.02.1964, Bağ-Kur giriş tarihim 01.06.1985 (halen devam etmektedir). Askerlik yapmadım. Bu yüzden borçlanmam bulunmamaktadır. İsmi saklı

Verdiğiniz bilgilere göre Bağ-Kur'dan 48 yaşında yani 15.02.2012 günü emekli olursunuz. Yazınızda askerlik yapmadım demişsiniz, şayet bir engeliniz dolayısıyla askerlik yapmamışsanız ve bu engel-özür yüzde 40 oranından fazla ise bu tarihi beklemeden SGK'dan hemen emekli olabilirsiniz.

1 Ekim 2008'den sonra 4/B'li olanlar 65 yaşında emekli olacaklar

1.10.2008 öncesi 657/4-B'li veya 4924 Sayılı Sözleşmeli Sağlık Personeli olmayanlar için emeklilik hakkı artık 5510 Sayılı Kanun'a göre hesaplanacaktır. Yani, kadroya geçerlerse normal emeklilik için en az 3.5 yıl memur olarak çalışmak şartıyla 5510 Sayılı Kanun gereğince kadın iseler 58-65, erkek iseler 60-65 yaşından önce emekli olamayacakları gibi emekli aylıkları da memurlara göre düşük olur.

Emeklilik zamanı ve aylığı 5434'e göre

SGK yayınladığı genelgeyle "657 Sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin "B" fıkrası ile 4924 Sayılı Kanun uyarınca sözleşmeli personel olarak çalışmakta iken; 5510 Sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının "c" bendi kapsamında sigortalı (657/4'A'lı) sayılacak olanlardan, 5510 Sayılı Kanun'un geçici 4'üncü maddesi kapsamında bulunmayanların kendileri, vefatları halinde de hak sahipleri hakkında 5510 Sayılı Kanun'un geçici 2'nci maddesi hükmü uygulanacaktır" demiştir. Buna göre geçici 2'nci maddenin yönlendirmesiyle 5434 Sayılı Kanun'a göre emeklilik zamanları ve emeklilik aylığı hesaplanacaktır. Tabii bunun için kadroya geçtikten sonra en az 3.5 yıl memuriyette kalmaları şarttır.

ÖLÜM VE MALULİYETTE AYNI YASA GEÇERLİ

Kadroya geçenler 3.5 yıl dolmadan malul kalır veya vefat ederlerse, yani 5510 Sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının "c" bendi kapsamında sigortalılıkları devam ederken malullük, ölüm, 5434 Sayılı Kanun'a göre yaş haddinden resen emekli olma, süresi kanunla belirlenen vazifelere atanma hallerinde ilgililer/hak sahipleri hakkında mülga 2829 Sayılı Kanun'un 8'inci maddesinin ikinci fıkrası hükmü uygulanarak tabi oldukları sigortalılık statüleri esas alınarak işlem yapılarak, 5434'e göre emekli olacaklardır.

SSK'ya göre EMEKLİLİĞİ GELENLER

Şu an veya 3.5 yıl emeklilik şartlarını SSK'dan tamamlamış olanlar artık 65 yaşında emekli olmak zorunda kalmayacaklar. Kadro sonrası 3.5 yıldan az kadroda kalırlarsa, SSK'dan emekli olabilirler.

Haber paylaşımı için teşekkürler ama net olarak neyi dayanak göstereceğimiz yine açık değil. 5510 sayılı kanunun geçici 4. maddesi diyor ama okudum yine bir anlam çıkartamadım tam olarak nereye atıfta bulunulacak. Yine 2011/55 sayılı genelgede geçiyor deniliyor ama hangi madde hangi ifadeye atıfta bulunacağız açık değil. Konuyla ilgili Milii Eğitim'e dilekçe verdim, oradaki sorumlu kişi SGK 'ya mail attım beni telefonla aradılar dedi ve uygulama herhangi yanlışlık olmadığını söylemişler. Memurlar.net 'te özlükle ilgilenen birisine sordum o da yanlışlık yok dedi kısaca, 1 Ekim 2008 'den önce emekli sandığına girişiniz yoksa 5510 sonrası gibi değerlendirileceksiniz diyorlar. Benim için rahat değil elbet tam dayanağını bulup düzelttireceğim.

Sözleşmeli çalışılan süreyi öğretmenliğe esas süreye ekleme diyarbakır mem bu işi otomatik yaptı.sağolsunlar dilekçe felan uğraştırmadılar

sözleşmelide geçen süre için puanda hesaplanıp ekletilebilir mi acaba.

Geri