Yeni bt laboratuvarı için önerilerizi bekliyorum

Kodla Büyü

mtokcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ÇPL de görev yapıyorum. Okulumuza ödenek gelmiş ve yeni bir bt laboratuvarı kuracağız. Şunu konularda önerilerinizi bekliyorum.
1- Bilgisayar seçimi ( Masaüstü mü laptop mı?, Hangi özellikler? )
2- BT laboratuvarında olması gerekenler
3- Lab düzeni
4-Nereden almalıyız (Serbest piyasadan mı? DMO dan mı?)
Şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar zaman ayırdığınız için....

1-)Kesinlikle Masaüstü öğrenciye laptop gitmez parça değişimi yaparak ömrünü uzatırsın hiç yoksa.
2-)Dikkat edilmesi gereken kurallar bunların afiş halinde gerekli yerlere asarsın Onun haricinde projeksiyon yada varsa akıllı tahta vb.
3-)U düzeni var bizde sıkıntı olmuyo
4-)Kesinlikle ihale usulü alın daha fazla kar edersiniz DMO çok pahalı biz 46 bilgisayar aldık ihaleyle her bilgisayarda 400 lira kaldı onlarada parça aldık o derece

hocam gelen ödeneğe dikkat edin.
her ödenekten her şey alınamaz.
örneğin size gelen ödenek demir baş için gönderildiyse OEM PARÇA olarak bilgisayar alamazsınız bunun yerine PC olarak alabilirsiniz. vb.. kısıtlamalar vardır.
örneğin yine bu demirbaş ödeneği ise lab için kablo + konnektör + priz vb.. malzemeler alamazsınız, işçilik ücreti veremezsiniz.
önce gelen ödeneğin ne olduğunu öğrenin. sonra isterseniz daha rahat yardımcı oluruz

alım yaparken döner sermayesi olan okullardan veya DMO dan alım yaptığınızda sorun yok, ama özel sektörden alım yapıyorsanız en az 3 teklif almanız gerekir. alınan tekliflerde bilgisayarların özellikleri yazılmalı ama marka belirtilmemeli.

zemin işine gelirseniz; en doğru zemin antistatik yer kaplamasıdır. biraz pahalıdır ama en idealidir.

hocam güncel yazacağına biraz daha bilgi vermen lazım
yukarıda yazdıklarımı iyi oku ve müdürüne sor
kaç paranız var
bu işe kaç para ayıracaksınız
kaç bilgisayar alacaksınız
makine başına ödeyebileceğiniz maksimum bedel nedir
..
ortalama bir sistem isterseniz
i3
4gb ram
asus p8h61
500 gb hdd
20" monitör
o/b ekran kartı
standart kasa
1100 civarı geliyor

ama sadece vstudio kullanacaksanız
daha ucuz intelin g2120 serisi var bu işlemciyi düşünebilirsiniz.
yukarıdaki özelliklerle sadece işlemciyi değiştirirseniz
900 civarı bir fiyatı oluyor

Geri