Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 71 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
  Win XP'de Ağ-Çalışma Grubu-Paylaşım Ayarları
Mesaj 08 Ara 2007, 02:12 
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarıKayıt: 17 Nis 2007, 16:51
Mesajlar: 1284
Konum: AnkaraWin XP’de Ağ-Çalışma Grubu-Paylaşım Ayarları

Arkadaşlar hepimiz Win XP'de bazen ağ problemleri yaşamışızdır, yok masa1 masa2 ye bağlanmıyor, yok öğrenciler öğretmenin bütün dosyalarına erişiyor, yok ağ neden parola istiyor, yok ağda dosyaya nasıl şifre koyarım vs . gibi problemler hepimizin başına gelmiştir ,şimdi elimden geldiği kadar size bu problemlerim çözüm yollarını anlatacağım. bunları bilakis kendim uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucu denedim ve yaptım.

öncelikle aşağıda kullanacağım bazı terimlerin anlamlarını vereyim:
Admin:Öğretmen bilgisayarı
Client:Öğrenci Bilgisayarları
öğrenci hesabı:öğrenci bilgisayarlarındaki sınırlı hesabı
öğretmen hesabı: öğrenci ve öğretmen bilgisayarlarındaki yönetici hesabı.

Evet başlıyoruz, öncelikle sağlıklı bir ağ için aşağıdakileri yapın:

*Client bilgisayarlar ve Admin bilgisayarı aynı çalışma grubunda olmalı. hepsini aynı gruba dahil edin, hepsi aynı gruptaysa bu adımı geçebilirsiniz.

*öğrenci bilgisayarlarında 3 tane kullanıcı oluşturun, bunlardan biri Guest hesabı ki bunu muhakkak açmamız gerekiyor, bir diğeri sınırlı hesap( adı Öğrenci olabilir) ve sonuncusu da bir yönetici hesabı(adı Öğretmen olabilir). Burada şuna dikkat edin client bilgisayarlardaki yönetici hesaplarının(öğretmen) kullanıcı adı ve bunların şifreleri aynı olmak zorunda. guest ve öğrencide şifre olmadığı için burda problem yok...
Resim

*Win XP Pro'da "Simple File Sharing(Basit Dosya Paylaşımı)" açık ise, zaten ağ üzerinden gelen kullanıcının kullanıcı adı/şifresi hiç önemli değil, paylaşıma erişebiliyor. Bunun için bir diğer yapmanız gerekn şey basit dosya paylaşımını kaldırmak. bunun için herhangi bir klasöre girin araçlar/klasör seçenekleri/görünüm/basit dosya paylaşımı kullanın onayını kaldırın.(Win XP Homede yok.)Bunu sadece Admin bilgisayarında yapmanız yeterli.
Resim


*Daha sonra client bilgisayarlarına bir yönetici hesabıyla girin ve bilgisayarıma gelin sağ tıklayıp yönet/yerel kullanıcılar ve gruplar/öğrenci sağ tıklayın özellikler genel sekmesinden kullanıcı parolayı değiştiremezi işaretleyin ve tamama basın.böylece öğrenciler kullanıcı şifrelerini değiştiremezler.

*Son olarak paylaşımlarınızın sağlığı açısından admin bilgisayarında ve client bilgisayarlarda mutlaka en az bir dosya paylaşıma açın.


Şimdi Gelelim Sizin İsteklerinize

1)Client bilgisayarlar öğrenci hesabıyla(sınırlı hesap), Admine(Öğretmen bilgisayarı) bağlanamasın.

Admin bilgisayarında guest hesabını açın daha sonra bilgisayarıma sağ tıklayın/yönet/yerel kullanıcılar ve gruplar/users/Guest’e sağ tıklayın ve parola belirleyi seçin ve çıkan mesaja ilerleyi seçin daha sonra Guest şifrenizi oluşturun. Böylece Guest hesabına parola koymuş olduk. Şimdi client bilgisayarlardan sınırlı hesapla oturum açın ve admine bağlanmaya çalışın hata verecektir. :idea:
Resim


2)Client bilgisayarlar öğrenci hesabıyla(sınırlı hesap) ve öğretmen hesabıyla(yönetici hesabı), Admine(öğretmen bilgisayarına) bağlanamasın.

1. maddedeki gibi öğretmen bilgisayarında Guest hesabı açılır ve parola oluşturulur. Yukarıda Client bilgisayarlarındaki yönetici kullanıcı adları veya şifrelerinin aynı olmak zorunda olduğunu yazmıştım. Şimdi eğer Admin bilgisayarındaki yönetici hesabının adı ve şifresi, client bilgisayarlardaki yönetici hesabının adı ve şifresi ile farklıysa client bilgisayarlardaki sınırlı hesaplar ve yönetici hesapları Admine ulaşamaz. Ama bu kezde Admin bilgisayarından client bilgisayarlara bağlanmak istediğimizde parola soracaktır, ama siz öğretmen olarak client bilgisayarlardaki öğretmen hesabının şifresini bildiğiniz için sorun olmayacaktır. Adminden client bilgisayarlara bağlanmak istediğinizde karşınıza çıkan pencereye kullanıcı adını(öğretmen) ve client bilgisayarlarındaki öğretmen hesabının parolasını yazın ve beni hatırlayı da onaylayın devamlı parola sormasın :+1:


3)Client bilgisayarlar öğrenci hesabıyla(sınırlı hesap) ve öğretmen hesabıyla(yönetici hesabı)ve Administrator hesabıyla, Admine(öğretmen bilgisayarı) bağlanamasın.

1. ve 2. maddedekiler yapıldıktan sonra administrator diye bildiğimiz süper kullanıcının şifresini client bilgisayarlardaki administrator şifresinden farklı yaparsak client bilgisayarlar administrator şifresi ile bile bağlanamaz, aksi takdirde 1. ve 2. maddeyi yapmış olsanız bile client bilgisayarlar administrator hesabıyla admine bağlanabilir.


Not: Görüldüğü gibi XP’de yerel ağ ayarları kullanıcılar üzerine kurulmuş. Siz ağda bir bilgisayara bağlanmak istediğinizde bilgisayar öncelikle bağlanılan bilgisayarda aynı kullanıcı adı ve şifresine sahip olup olmadığını kontrol ediyor, eğer bulursa bağlanıyor bulmazsa Guest hesabıyla bağlanıyor eğer Guestte parola korumalıysa bağlanamıyor. Son güvenlik önelemi olarak administratorun şifresi de farklı ise hiçbir şekilde bağlanamıyor.
Bir başka deyişle Win XP Pro'da "Simple File Sharing(Basit Dosya Paylaşımı)" kapalı ise, paylaşım yaparken kullanıcılara erişim hakkı veriyoruz, ağ üzerinden gelen kullanıcı kendi bilgisayarında bu kullanıcı ile login olmuş olmalı ve bu kullanıcının şifresi olmalı. Yani hem paylaşım yapan makinada hem de ağ üzerinden gelen makinada aynı kullanıcıyı şifresi ile beraber oluşturuyoruz. Paylaşımı yaparken bu kullnıcıya paylaşıma erişim hakkı + dizin üzerinde NTFS hakkı veriyoruz. Paylaşıma erişecek makinada da bu kullanıcı ile login olup öyle paylaşıma erişiyoruz.
Ancak Group Policy Editor ile aşağıdaki ayar yapılırsa, ağ üzerinden gelen kullanıcının şifre sahibi olması zorunluluğu ortadan kalkıyor.


Resim4)Sadece istediğim kullanıcılar paylaşıma erişsin

Eğer yaptığınız paylaşımın ağda sadece sizin izin verdiğiniz kullanıcıların ulaşmasını istiyorsanız aşağıdakileri uygulayın.(basit dosya paylaşımı kaldırılmış olmalıdır)
Paylaşılmak istenilen klasöre sağ tıklayıp paylaşım ve güvenlikten, bu klasörü paylaş dedikten sonra izinlere tıklayın ve everyone’ı kaldırın yoksa herkes bu dosyaya ulaşabilir. Daha sonra ekle /gelişmiş/şimdi bulu tıklayın ve aşağıda listelenen kullanıcılardan paylaşım vermek istediğinizi seçin ve tam denetim, değiştirme ve okuma ayarlarını yapın, burada
Tam denetim: client bilgisayara bütün yetkileri verir
Değiştirme: client bilgisayara değiştirme hakkı verir ama silme ve kesme işlemi hakkını vermez
Okuma: sadece okumasına izin verir.
Yalnız burada şöyle bir problem çıkıyor: ağdaki kullanıcıları göremiyoruz, yani client bilgisayarlardaki kullanıcıları göremiyoruz, onun için ağdaki paylaşıma izin verdiğiniz kullanıcıların aynısından kendi bilgisayarımızda da olması gerekiyor maalesef :cry: . bu da paylaşımı mantıksız hale getiriyor. Yok ben illa ağdaki kullanıcıları görmek istiyorum diyorsanız server kullanmanız lazım.
Resim


5)Ağda Dosya Gizlemek

Eğer ağda yaptığınız paylaşımın görünmesini istemiyorsanız aşağıdakileri yapın:
Paylaşmak istediğiniz klasörü sağ tıklayıp paylaşım ve güvenlik dedikten sonra paylaşım adının sonuna $ işareti koyarsanız yaptığınız paylaşım ağda görünmez.örneğin mehmet klasörünü paylaşıma açmak için paylaşım adına “mehmet$” yazın
Resim

Şimdi gidip client bilgisayarlardan admine bağlanın Mehmet klasörünün paylaşımda olmadığını göreceksiniz. Peki bu klasöre client bilgisayarlardan nasıl ulaşacağız. Bu klasöre ulaşmak için öncelikle paylaşım adını bilmemiz gerekiyor. Client bilgisayarlara gidin //bilgisayaradı/mehmet$ yazın klasör karşınızda(burada bilgisayaradı yerine admin bilgisayarının yerel IP numarasını da yazabilirsiniz). :wink: böylece bu paylaşımı sadece paylaşım adını bilenler kullanabilecek ve dosyayı böylece gizleyebiliriz.

konuyla ilgili aşağıdaki adresi de incelemenizi tavsiye ederim.
http://www.turkcenet.org/index.php?opti ... &Itemid=34

Bağlantı sorunları yaşıyorsanız şuraya bir göz atın.
http://support.microsoft.com/kb/318030/tr

Aşağıda güzel bir videolu anlatım mevcut incelemenizi tavsiye ederim.
http://www.cizgi-tagem.org/e-kampus/h_l ... twork2009#

_________________
~~|...::Paylaşıma İnadına Devam::...|~~


En son cogullu tarafından 21 Eyl 2008, 11:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 10 kere düzenlendi.

Başa Dön
   
 
 
Mesaj 08 Ara 2007, 02:55 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarıKayıt: 06 Haz 2007, 13:29
Mesajlar: 1086
Konum: Malatyaemeğine sağlık hocam

_________________
MEVLÂNA
Ağlatan LEYLA ise, mahkum etme gözyaşını siliver gitsin...
Ağlatan MEVLA ise, mahrum etme gözyaşını salıver gitsin.


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 08 Ara 2007, 11:36 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 16 Eyl 2007, 22:42
Mesajlar: 435
Konum: Kahramanmaraş(Aslında İskenderun'luyum)hocam bazı ayarlar xp de geçersiz ( Sadece istediğim kullanıcılar paylaşıma erişsin )

_________________
Mehmet KAYA
Osmangazi Orta Okulu
Onikişubat / Kahramanmaraş
http://www.kayamehmet.com
http://www.phpbilgisi.com


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 08 Ara 2007, 13:09 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 02 Eki 2007, 18:06
Mesajlar: 75
Konum: Konyateşekkürler


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 08 Ara 2007, 13:29 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 30 May 2007, 13:45
Mesajlar: 159
Konum: Malatyaemeğine sağlık sayın hocam
:alkis:

_________________
"ZORU BAŞARMAK MÜMKÜN, İMKANSIZ BİRAZ ZAMAN ALIR"


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 08 Ara 2007, 14:17 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 06 Nis 2007, 22:34
Mesajlar: 732
Konum: KIRIKKALEvalla ne diyelim emeklerinize sağlık

_________________
http://www.binbirhatim.com/


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 08 Ara 2007, 14:45 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 15 Eyl 2007, 11:02
Mesajlar: 663ellerine sağlık hocam...denemekte yarar var...

_________________
Toplumların uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür.o halde çok uygarız.!!!!!!


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 08 Ara 2007, 23:31 
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarıKayıt: 17 Nis 2007, 16:51
Mesajlar: 1284
Konum: Ankaramehmetkaya1980 yazdı:
hocam bazı ayarlar xp de geçersiz ( Sadece istediğim kullanıcılar paylaşıma erişsin )

hocam bu ayarın aktif olabilmesi için basit dosya paylaşımını kaldırmış olmanız gerekiyor, nasıl kaldırılacağını yukarda yazdım.

_________________
~~|...::Paylaşıma İnadına Devam::...|~~


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 09 Ara 2007, 00:25 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 25 Şub 2007, 23:34
Mesajlar: 423
Konum: TürkiyeSüper paylaşım, çok araştırdığım ama bulamadığım bir mevzuyu bu yazı içinde buldum. Allah razı olsun.

_________________
Sanma şahım...Herkesi sen........Sadıkane.....Yar olur
Herkesi sen.....Dost mu sandın...Belki o........Ağyar olur
Sadıkane........Belki o..............Alemde bir...Dildar olur
Yar olur.........Ağyar olur..........Dildar olur...Serdar olur


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 09 Ara 2007, 00:53 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 25 Eyl 2007, 20:47
Mesajlar: 41Emeğine sağlık hocam. Çok araştırdım ama bu kadar net ve detaylı anlatımı bulamamıştım. Dolayısıyla daha önce beceremememiştim.
Çok teşekkürler...

_________________
Seçmek, diğerlerinden vazgeçmektir.


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 23 Ara 2007, 01:02 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarıKayıt: 27 Haz 2007, 20:02
Mesajlar: 14442tşkr

_________________
Kelebeğin bir günlük ömrü varmış.
O bir günde tüm mutlulukları yaşamaya çalışırmış
Çiçekten çiçeğe uçar, Rüzgarla dans eder,
Ve o bir gün bitince tek söylediği şey"BUNA DA ŞÜKÜR" olurmuş


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 23 Ara 2007, 01:30 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 20 May 2007, 02:54
Mesajlar: 293teşekkürler. işime yarayacak. buradaki uygulamları vista da deneyeceğm eğer olursa paylaşırım. :+1:

_________________
Paylaşmak Güzeldir.
www.meramataturk.meb.k12.tr
www.........meb.k12.tr (artık yok)

Adalet bir gün herkese lazım olur.


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 23 Ara 2007, 01:31 
Onursal Üye
Onursal Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 06 Eyl 2007, 18:20
Mesajlar: 1389
Konum: BalıkesirEline Sağlık coğullu hocam güzel anlatmışsın bir çok kişiye faydalı olacağını düşünüyorum ben o işlemi mecburen yapamıyorum çünkü kullanmakta olduğum bt sınıfını halkeğitim webtasarımı kursunu verirkende kullanıyorum ve dosyaları paylaştırmam gerekiyor ve böyle bi durumda anabilgisayara ulaşamıyorlar bu sebeple bilgisayarlda basit dosya paylaşımı acık xp pronun bu yönünü cok seviyorum istediğinizde kimsenin erişememesini sağlıyorsunuz malum öğrencilere ağ konusunu ve paylaşımlarını öğretince ağdaki paylaşımda olan tüm dosyalar arasında gezip onları kendi bilgisayarlaına çekebiliyorlar buda sıkıntı olabilir.. neyse tekrardan eline emeğine sağlık...

_________________
~~ P@yL@şMak Güz€L ~~
~~S€LÇuK ÜnV. ßÖT€ 2004~~
Resim


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 02 Oca 2008, 22:55 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 05 Eki 2007, 12:55
Mesajlar: 481
Konum: AydınHocam emek vermişsin teşekkürler...


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 02 Oca 2008, 23:11 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 11 Nis 2007, 19:15
Mesajlar: 1500emeğine sağlık.


Başa Dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 71 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-


Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri