Çanakkale Gezi Rotası tavsiye

Kodla Büyü

poyraz81

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar, Temmuz ayında Ailem ile Çanakkale Tarihi gezi turu yapmayı planlıyoruz. 2 günlük bir gezi olcak. Eceabat öğretmenevinde konaklayacağız. Size sormak istediğim tarihi Gelibolu Yarımadası gezisi için, en uygunu araç kiralamak mı yoksa günübirlik turlar ile gezmek mi uygun olur. Araç kiralama yaparsak en uygun rota hangisi olabilir. Kilitbahir-Seyit Onbaşı-Yahya Çavuş-Alçıtepe-Şehitler abidesi-57. alay şehitliği,sargı yeri şehitliği ve Anafartalar şeklindeki olmalı yoksa eksik yazdığım kısımlar ve düzeltilmesi gereken rotalar nedir. Ya da tur düZenleyen firmalarla gezmek mi iyi olur. Şimdiden teşekkür ederim.

Biz tur ile gezmiştik, çok memnun kalmıştık, rehber gittiğimiz yerdeki tarihi olayları da anlatmıştı, turla gezmenizi tavsiye ederim, üniversitenin uygulama otelinde kalmıştık orayı da tavsiye ederim

Hocam çok hakim değilim ama gezilecek alan çok geniş ve birbirine uzak yerler. Kendi başınıza giderseniz ordan oraya savrulmanız muhtemel. Ayrıca rehber olmadan o tarihi duyguyu da alamayabilirsiniz. Ben olsam rehberi olan bir turla gitmeyi düşünürdüm.

Biz tur ile gezmiştik, çok memnun kalmıştık, rehber gittiğimiz yerdeki tarihi olayları da anlatmıştı, turla gezmenizi tavsiye ederim, üniversitenin uygulama otelinde kalmıştık orayı da tavsiye ederim
Hocam hangi tur ile gezmiştiniz birde isim olarak söyleyebilirsiniz tur firmasına ulaşmaya çalışırım. Teşekkürler.

Çanakkale merkezde feribot iskelesi önünde birçok tur düzenleyen firma vardı. Bizde Lutars turizm ile gitmiştik. Selahi TUTMAZ emekli sınıf öğretmeni alan kılavuzu olarak yardımcı olmuştu. Hala orada çalışıyor mu bilmiyorum ama Reyhan hanımı da çok tavsiye eden oldu. Feribot ile karşıya geçtik orada bekleyen minibüsler ile gezmiştik öğlende bir yerde köfte yemiştik. Kendi araçları ile gelenlerde vardı feribotla karşıya geçtiler ve kendileri dolaştı ancak ilk giden ve bölgeyi bilmeyenler için tavsiye edeceğim bişey değil. O tarihi ve manevi atmosferde kılavuzların anlattıkları insanın tüylerini diken diken ediyor o yüzden tur ile gitmenizi tavsiye ederim.

Biz çok oldu arabayla gittik. Arabayla da gezilebilir ama alan çok geniş
Hangisi nerede bulmak zor. Lapseki öğretmen evinde kalmıştık. 2 gün kalacaksanız araçla ilk yarısını bir gün diğer yarısını bir gün gezebilirsiniz ama tek gezince sadece geziyorsunuz. Eğer orada günü birlik tur bulursanız onlar size detayları da anlatır. Biz 2 araçla gittik ve 2gün gezdik ama ilk gün tam karşıya geçecekken saat 9 gibi aracın birisi arızalandı öğleye kadar usta aradık. Günün yarısı bitmişti. Öğle sonu 2 gibi ancak çıktık feribotla karşıya. Birde feribota biz tek bilet parası verdik acemi olunca meğer gidiş dönüş alınması lazımmış aynı paraya
Birde dönüşe para vermiştik.

Merhabalar herkese. Çanakkaleli olarak tavsiyem tarihi yarım adayı tur ile birlikte gezmeniz. Yalnız başınıza gezdiğinizde çok bir şey anlamayacaksınız, tüm güzelliği görünmeyen hikayelerde gizli. İlk gün sabah erken bir tur ile (tur için pazarlık yapmayı unutmayın) tarihi yarım ada gezisi yaparsınız, ertesi günde eğer Truva ve Çanakkale gezisi gibi bir planınız yoksa çok güzel koylar var yarımadada oralarda yüzmeye gidebilirsiniz. Deniz ile işimiz yok derseniz de karşı yakaya geçip Çanakkale içinde kale, çarşı, tabya vs. yerleri gezebilirsiniz. Ayrıca 30 km mesafede Truva ören yerini de ziyaret edebilirsiniz. Eğer bu şekilde bir gezi yapacaksanız bir araç kiralamanız iyi olacaktır. Truva'ya kadar gitmişken geyikli, ezine, Asos gibi güzel yerleri de görme imkanınız olur bu şekilde.

Anladım. O halde en iyisi tur ile gezmek olacak gibi. Turlardan birkaçı ile görüştüm hepsi de aynı fiyatı verdiler. Demekki fiyat birliği sağlandı. Pazarlıkta yapsak yine aynı ücreti alacaklar gibi.

Geri