ÇOK ACİL EXCEL VERİ LİSTELEME

Kodla Büyü

stattlich

Aktif Üye
arkadaşlar bir listem var. ad soyadı ve şehir.

başka bir hücreye açılır liste yapıp orada ilgili şehire tıklayınca hedef olarak gösterdiğim hücreye o şehirdeki kişilerin adını soyadını otomatik olarak getirmesini nasıl yapabilirim.

hocam cok acilse simdilik isinizi gormek için şehir sütununa filtre eklerseniz sadece istediğiniz şehirdeki kişileri görebilirsiniz. Sonra kopyala yapıştır :) acil bi çözüm şimdilik

hocam onu biliyorum :) ama liste uzun ve veriler birleştirilmiş hücrelerde olduğu için kopyala yapıştırda hücreleri teker teker düzeltmem gerekicek. söylediğinizi biliyorum zaten. :p

istediğiniz listeyi farklı bir konuma listelenmiş olarak eklemek için Gelişmiş Filtre seçeneğini kullanmanız gerekiyor(muş).
Kaynak: http://www.youtube.com/watch?v=bGUKjXmEi2E&noredirect=1

İşlem basamakları şu şekilde:
  1. Öncelikle listemizi hazırlıyoruz.
  2. Filtrelenmiş verilerin görüntüleneceği alanı belirliyoruz (ayrı bir sayfa tercih sebebidir)
  3. listelemenin yapılacağı yerde liste alanı dışında bir yere tıkladıktan sonra
    • Office 2007-2010 için Veri Menüsü -> Sırala ve Filtre Uygula Bölümü -> Gelişmiş düğmesi ile
    • Office 97-2003 için Veri menüsü -> Filtre alt menüsü -> Gelişmiş Filtre seçeneği ile
  4. açılan pencerede Eylem olarak Başka bir yere kopyala seçilecek
  5. Liste Aralığı verileri alacağımız hücre aralığını seçiyoruz.
  6. Ölçüt seçeneği için, kriterimizin yazılı olduğu hücreleri seçiyoruz
    • kriter seçeneği için iki hücre seçimi gerekiyor,
    • 1. hücre, filtrelenecek sütunun başlığı (sizin örneğinizde şehir),
    • 2. hücre filtre değeri
    • kriter alanına örneğin 'Sayfa1'!$g$1:$g$2 şeklinde yazılması lazım(mış).
  7. Hedef bölümüne sonuçları görmek istediğimiz yerde ayzılmış olan başlıkları işaretliyoruz.
    • burada yazılan başlıklar, kaynak listedeki alan başlıkları ile aynı olmalı ve sadece görüntülemek istediğimiz alanların başlıkları yazılmalı

Umarım faydası olmuştur.
Az önce denedim, sanırım bu işlemde otomatik olmuyor. her seferinde işlemin tekrarlanması gerekebilir.

Geri