Öğrenci Davranış Takip Sistemi

Kodla Büyü

compteach

Aktif Üye
Okulumuzda öğrenci davranışlarını iyileştirmek için bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Kılık kıyafet, derse geç kalma/kaçma, ders materyalleri getirme, sınıf temizliği vb. konularda günlük takip yapılacak. Öğretmenler, idareciler hem öğrenci bazlı hem sınıf bazlı bilgi girişi yapacaklar. Haftalık aylık istatistikler tutulacak/yayınlanacak. İlerleyen aşamalarda velilerde sistemi takip edebilecek. Bu sistemi nasıl yapabilirim? Yada buna benzer önereceğiniz ücretsiz bir sistem/uygulama var mı?

Google tablolar/formlar ile yapılabilir mi?
Web sitesi şeklinde mi yapmalıyım- php mysql gibi.

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

ClassDojo uygulamasını inceleyebilirsiniz. Ben dersine girdiğim öğrencileri takip etmek için kullanmıştım. Sizin istediğiniz kadar detaylı olmayabilir ama benim işime yaramıştı.

birkaç yıl önce düşünmüş ve kafamda tasarlamıştım. Yalnız bunun için bilgisayarda kullanılacak bir programdan ziyade öğretmenler her an cep telefonundan anlık değerlendirme yapacağı üzerineydi.
Şöyle ki, bir web sayfası olarak düşünün (yada mobil uygulama daha iyi olur), öğretmen açacak programı, orda öğrencilerin listesi yada adı soyadına göre arama artık nasıl düşünürseniz. Öğrenciyi seçip anlık puan verecek. Zaten veriler serverde tutulacağı için orda istediğiniz gibi hesaplama yada algoritma yaparsınız. en hızlı olanı web programlama diye düşünüyorum. zaten onu basit mobil uygulamaya dönüştürmek kolay.

Ortaokul seviyesi için CLASSDOJO öneririm. Yıllar içinde çok özellik eklenmedi ama facebook benzeri bir okul ağı(arayüz de benziyor), öğrencinin kendi portföy/ödev sayfası, öğretmenin kendi oluşturacağı değerlendirme kriterleri(ödevler, davranışlar,ders için durum, arkadaş ilişkileri,... herşeyi siz oluşturuyorsunuz) vs var. Hepsini sayamıyorum. Ben uzun yıllar içinde gelişim yavaş olduğu için kullanmayı bıraktım. Mevcut özellikleri zaten öğrenci değerlendirmeye yeter. Veli davetiye ile öğrencisine bağlanıp "Ben bu öğrencinin velisiyim" şeklinde ilişki kurabiliyor. Mesajlaşabiliyorsunuz. İlkokul için müthiş, ortaokul için biraz daha özellik bekliyorum ama dediğim gibi gelmiyor...

Ekleme: Sıfırdan oluşturmaktansa kendi cihazlarınız üzerinden bence birkaç öğrenci ve veli ekleyerek Classdojo'yu deneyimleyin derim.
Ekleme 2: Tavsiye edilen forum başlığındaki okuloskop uygulaması Classdojo ayarında değil, pek yanına yanaşamıyor.

Son düzenleme:
Geri