Öğrencilere Bilişim Dersini Sevdirmek

Kodla Büyü

tuana010

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar. Ben yeni başladım göreve. Okulumdaki öğrencilerin dersi sevmesi ve katılmaları için neler yapabilirim? Okuldaki öğrencilerimin çoğunun bilgisayarı yok! Kapatmayı bilmeyen çok! Kitaba bağlı kalmıyorum. Slayt hazırlayarak onlara birşeyler öğretmeye çalıştım ama olmadı. En büyük sorun dersi anlamsız bulmaları. Ne işe yarayacaklarını bilmemeleri. Bu konuda onlara nasıl yardımcı olabilirim?

hocam bir ata sözü var imam osurursa cemaat ne yapar bilirsin. meb dersi gereksiz görürse öğrenciler nasıl gerekli görebilirki. ne kendini sık ne çocukları. 15 dk ders işle 10 dk uygulama yaptır bitirene oyun oynat bak nasıl severler.
not: denendi test edildi onaylandı :-1:

Hocam elinde gayet güzel bir potansiyel varmış. Bizimkilerin çoğunun evinde bilgisayarı var o yüzden ÇOK BİLİYORLAR! :-1:

Israrlı çabalarınızı görürlerse derse kayıtsız kalamazlar. Photoshop gibi uygulamalar da gösterin bence. Fotomontaj ve manipülasyon işlerine bayılıyorlar.

- Bilgisayar nerelerde kullanılır? Bilgisayar gerekli midir? Kullanım alanlarından gir konuya. Bilgisayar öğrenmenin önemini anlat önce. Ben her yeni sınıfa girdiğimde bu konudan başlıyorum.

çoğu bilgisayara yabancıysa derste ilgisiz ve sevmiyormuş gibi durmalarının sebebi bilmediklerindendir. şahsen hangi konu olursa olsun ilk önce çocuklara bunu öğrendiklerinde ilerde nerelerde kullanabilirler ne işlerine yarar bunlardan bahsediyorum hiç değilse neden öğrenmeleri gerekir anlıyorlar bir de 1. basamaktan başladıysanız anlatmaya 1. basamak cd sinde oyun görünümlü eğitici etkinlikler var onları yaptırın ama başka oyun istediklerinde vermeyin sonra alışkanlık yapar bu oyunları oynama sebeplerini de söyleyin el alışkanlıkları için falan. yapabildikçe sizde olumlu dönütler verdikçe ve ısrarcı oldukça eminim ki daha fazla katılım olacaktır ayrıca hepsinin dersi sevmesini beklemeyin imkansız ama katılımlarını sağlayın :D

Öğretmeni sevdiklerinde dersi daha da çok seviyorlar.
Hocam her döneme başlarken öncelikle nasıl bir vatandaş olmamız gerektiğini, vatana millete nasıl faydalı oluruz, neden bizlerin daha çok çalışması gerekiyor, tarihten örnekler hikayelerle güncel olaylarla anlatırım çocuklar acayip gaza geliyorlar.
Oyun konusunda ve serbest bırakma konusunda kesinlikle taviz vermiyorum, oyun konusunda dönem başında önlemi alıyorum, isteseler oynayamıyorlar ve artık kabulleniyorlar.
Sonra Bilişim Teknolojileri dersinin ne için var olduğunu, dersin kaldırılmak istendiğini ve buna karşılık onların dersine sahip çıkarak dersimizin ne kadar gerekli ve faydalı olduğunu herkese göstermeleri gerektiğini anlatıyorum.
ilk haftalarda güvenli internet kullanımını ilgi çekici videolarla anlatıyorum. Müfredatı da işliyorum ama sürekli müfredata bağlı kalmıyorum.
Mesela bu dönem Steve Jobs'u bayağı işledik.
Çocukları sürekli gazlamak gerekiyor, zaten uygulayabilecek bir yaptırımımız yok çocukların ilgisini ancak böyle çekebiliyorum. Tutunacak başka bir dalım yok dersten başka o yüzden çabalamaktan başka şansımızda yok.

bende bu seneki okulumda geçen seneki öğretmenimiz oyun oynatıyodu, bu sene sevmiyoruzdiye yüzüme yüzüme söyleselerde ben ısrarla işledim, baya zor oldu ama bişeyler öğrendiler. sadece 8 lerde biraz sıkıntı var hala.. oda konular yüzünden. html işleyince biz site falan yapmak istemiyoruz diyolar..

ilk önce bilgisayarın önemini anlatabilirsin. öğrencilerle 40 dk boyunca tek tek ilgilenirsen 1-2 ayda düzelir.
benim eski okulumda da taşımalı öğrenciler vardı, bazen hiç oturmadım derste, hep ordan oraya koşturarak yardımcı oldum, ertesi sene bir baktım hepsi bişeyler biliyo, dediklerimi daha çabuk anlayıp uygulayabiliyorlar.
sevme meslesine gelince hepsine sevdiremiyosun zaten. bazıları oyunu bile sevmiyo :)

Lisede ısrarla sıkıştırıp ders anlattığım öğrenciler üniversitelere yerleştiler ve şimdi msnde, feyste bana dua ediyorlar. Hocam iyi ki bizi sıkıp bir şeyler öğrettiniz diye. Öğrenciler sevmedi o zamanlar ama sonrasında hak verdiler bana ve hala sevip sayarlar. Lisedeki dönütler bile üniversite yıllarında alınıyorsa, ilköğretimdeki dönütler için biraz daha beklemek gerekiyor. Bence öğrenciye yaranmak için oyun oynatmaktansa sıkıştırıp bir şeyler öğrenmelerini sağlamak en doğrusu.
(Bazen oyun oynatmak gerekiyor tabi-haftada bir mesela)

yağmurtan' Alıntı:
Lisede ısrarla sıkıştırıp ders anlattığım öğrenciler üniversitelere yerleştiler ve şimdi msnde, feyste bana dua ediyorlar. Hocam iyi ki bizi sıkıp bir şeyler öğrettiniz diye. Öğrenciler sevmedi o zamanlar ama sonrasında hak verdiler bana ve hala sevip sayarlar. Lisedeki dönütler bile üniversite yıllarında alınıyorsa, ilköğretimdeki dönütler için biraz daha beklemek gerekiyor. Bence öğrenciye yaranmak için oyun oynatmaktansa sıkıştırıp bir şeyler öğrenmelerini sağlamak en doğrusu.
(Bazen oyun oynatmak gerekiyor tabi-haftada bir mesela)

Hocam meslek liseleri üniversitelerden 1000 kat iyidir.

bende çalıştım kasaba da eğer hiç bilmiyorlarsa bir iki afilli masaüstü arka planı değiştirme, worde renkli yazı, hareketli yazı yazma, powerpoint, klasör simgesi değiştirme gibi şeyler ilgilerini toplayabilr. bide yeniyseniz kitapların cdleri elinizde olmayabilir onları temin edip bütün bilgisayarlara yüklerseniz onda ki uygulamalarda bilmeyen çocuklar için eğlenceli olabilir.

Geri