Öğrencilere Twitter ve Facebook müjdesi

Kodla Büyü

erben23

Site Gezgini
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı sosyal tesislerde ve okullarda uygulanan Twitter ve Facebook yasağı kalktı.

Sosyal medyada Twitter'ı en iyi kullananlardan biri olan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız'ın öncülüğünde geçtiğimiz günlerde Beyoğlu Öğretmenevi'nde düzenlenen 'Eğitimde Sosyal Medya' konulu konferansın ilk olumlu yansıması yasakların kalkmasıyla gerçekleşti. İletişim Profesörü olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla okullardaki Twitter ve Facebook yasağı kaldırıldı. Sosyal ağlardaki filtreler kaldırıldı.

Öğrenciler, öğretmenler ve eğitim yöneticileri artık okullarda, MEB'e bağlı öğretmenevi ile tüm sosyal tesislerde Twitter ve Facebook'u aktif olarak kullanabilecek. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, 'Milli Eğitim'de biz de Twitter'a giremiyorduk. Dünden bu yana girebiliyoruz. Zamana ve mekana bağlı olmaksızın öğretmen, öğrenci ve velilerimiz sorunlarını bize iletebiliyorlar. Şahsen ben de sosyal medyayı yönetimin bir parçası olarak görüyorum. Etkin kullanıyorum ' dedi.

Kaloriferler gece twit'i ile anında yandı
Twitter'ı etkin kullanmasının nedenini bir örnekle anlatan Müdür Yıldız, 'İstanbul'da İntaş Lisesi'nde geçen hafta bir kaloriferlerin yanmaması sorunu çıktı. O sırada biz Valimiz Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte maçtaydık. Gece saat 01:00 sıralarında öğrenciler 'Vali Amca' diye Twitter'da isimlendirdiği Valimizi twit atıp durumlarını paylaştı. Ben de Valimizi takip ettiğim için sorunu hamen gördüm. Teknolojiden yararlandık ve hiç zaman kaybetmeden müdahale ettik. Yazışma beklenmedi. Ertesi gün sorun çözüldü. Sorunların hızlı çözümü ve yönetici olarak hizmet verdiğim kişilerin bana ulaşabilir olmasını önemsiyorum. Şeffaf yönetim için çok önemli. Öğrenci ve velilerden yüzlerce twit geliyor. Bizim Okul adlı dizisiyle ilgili rahatsızlıklarını da veliler Twitter'da paylaştı. Yapımcı Türker İnanoğlu ile görüştüm. Veliler çok tepkiliydi. Senaryosu değişti ' diye konuştu.

Read more: http://www.mebpersoneli.com.tr/guncel/o ... z2LoFjzVQh

tehlikenin farkında mısınız? :eek:

açıldığı andan itibaren ders işlerken hariç (bilgisayar ağlarını anlatırken mail alma-mail atma anlatıyorum) neti keserim! açık ve net

host dosyasından yasaklayın olsun bitsin hocam :) bu seferde biz yasaklarız :)

yasaklarla bir yere varılmayacağı açık.en iyisi güzel kullanılmasını sağlamaktan başka seçeneğimiz yok malesef.

Öğrencilerin girmesi doğru değil.Önlerinde açıkca tehlike mevcut ama kimi zaman bize gerekebiliyor.Tabi bu durumu keyfi olarak kullananlarda olacaktır.

Öğrenciler twitter ı henüz tam bilmiyorlar.
Facebook u ise zaman öldürme haricinde doğru dürüst bir iş için kullanan öğrenci görmedim. Yasaklı olmasına rağmen her BT dersinde facebook aratan öğrenciler var. Okul dışında iken yaptıkları yazışmaların kavgasını okula taşıyorlardı. Şimdi direk okul içinde yaparlar.
4. sınıftan itibaren tüm zorunlu BT dersi olsa ve biz versek öğrencileri bilinçlendirebiliriz, şu an ortaokul ve lise öğrencileri için artık geç bakanlığın el atıp ailelerle birlikte tüm toplumu bilinçlendirmesi lazım. Hala birbirine küfürlü yorum yazan yetişkin insanlar, kendi uygunsuz fotoğrafını erkek arkadaşına gönderen, herkesle paylaşılınca intihar eden kızlar, facebooktaki saçma yorumlarla başlayıp iki farklı okulun öğrencilerinin karıştığı meydan kavgaları ...

Bakanlık kendince uygun görebilir ama benim bizzat görev yapmış olduğum okullardaki öğrenciler şu an buna hazır değil.
Engellemede şu yöntemleri kullanabiliriz:
Host dosyasından engelleme + BT sınıfımızda kurulu ise Net Support Schooldaki Web Seçeneklerinden Engelleme + Destekliyor ise Modem üzerinden URL filtreleme ile engelleme.

Tabi ki yasaklamak, engellemek çözüm değil ama öğrenciyi vatandaşı bilinçlendirmek de tek başına bizim yapabileceğimiz bir iş değil. Eline klavyeyi alan her aklından geçeni yazıyor. Yarın bir gün bizim ders saatimizdeki veya BT sınıfımızdaki bir facebook yazışması sebebi ile vukuat çıktığında, bir öğrencinin başına kötü bir olay geldiğinde kimse o BT öğretmeninin yanında olmaz. Biz işimizi sağlama alalım.

arkadaşlar tehlikel olan herşeyi yasaklayacaksak biz neden varızki, tehlikenin olduğunu güvenli kullanmanın yollarını anlatacazki doğru kullansınlar yoksa okul dışında kullanıyorlar zaten yasaklamanın bir anlamı yok.

En güzel nesil geliyor, amerikan idiot yaratma teknikleri başarıyla alınıp gençliğimiz üzerinde uygulanıyor. Ver acunu ver facebooku sonra al sana apolitik, sorgulamayan itaat eden gençlik. Ben buna alet olmam kesinlikle kullandırmam.

hastasıyız dede' Alıntı:
arkadaşlar tehlikel olan herşeyi yasaklayacaksak biz neden varızki, tehlikenin olduğunu güvenli kullanmanın yollarını anlatacazki doğru kullansınlar yoksa okul dışında kullanıyorlar zaten yasaklamanın bir anlamı yok.

:+1: :+1: :+1:

yasaklasalar muhalefet ederiz serbest bırakırlar gene muhalefet ederiz,kızarız.ilginç bir toplumuz.

Bazı öğrenciler u12.08 ve hot spot ile giriyorlardı bunu yappınca hiçbirşekilde giremez oldular tabi öğrenip orayı silerlerse o zaman arı konu :)

nht268' Alıntı:
En güzel nesil geliyor, amerikan idiot yaratma teknikleri başarıyla alınıp gençliğimiz üzerinde uygulanıyor. Ver acunu ver facebooku sonra al sana apolitik, sorgulamayan itaat eden gençlik. Ben buna alet olmam kesinlikle kullandırmam.

+1

Ben Modem'den facebook, twitter ve çocukların kullandığı birkaç abuk sabuk siteye yasakladım çok rahat oluyor...
"Girebilir miyiz?" diye soruyorlar bende "Evet" diyorum, uğraşsalar da giremiyorlar :D

herşey bitti bunlar kaldı.. teknoloji iyisiylede kötüsüylede tanımlanmalı. yandık okullarda öğrencileri tutamayız.

Metehan' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
Metehan' Alıntı:

bu nasıl yapılıyor?

C:\Windows\System32\drivers\etc\hots dosyasını açın hocam oraya

127.0.0.1 http://www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com
127.0.0.1 https://www.facebook.com/

yazık kaydedin çıkın yeterli. artık bilgisayar facebooka giremez:) her bilgisayar için bunu yapmak lazım

teşekkürler.. girmelerini istemediğimiz diğer siteler için de yapabiliyo muyuz bunu??

ozlem22' Alıntı:
Metehan' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
Metehan' Alıntı:

bu nasıl yapılıyor?

127.0.0.1 facebook.com

yazık kaydedin çıkın yeterli. artık bilgisayar facebooka giremez:) her bilgisayar için bunu yapmak lazım

teşekkürler.. girmelerini istemediğimiz diğer siteler için de yapabiliyo muyuz bunu??

Evet hocam yasaklamak istediğiniz tüm sitelere uygulayabilirsiniz.

Metehan' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
Metehan' Alıntı:

bu nasıl yapılıyor?

127.0.0.1 facebook.com

:++:

facebook ucu bucağı yok bence filtre kalmalıydı bizimkileri uyandırmamak lazım.olmadı bende modemden yasaklarım artık.

yasaklamak yerine eğitmeliyiz yıllık planlara sosyal paylaşım sitelerini de almalıyız twitter facebook vb

Ben şunu yapıcam bu işi kökten halletmenin yolu geçtiğimiz dönem sonundan bu yana düşünüyordum :) ilginç bir düşünce olucak ama :)
Her bilgisayara keylogger kurucam serbest bırakıcam girsinler yaklaşık 350 öğrencim var Bt labına giren herkes girsin 1 hafta serbest ondan sonra alayım şifreleri bakalım girebilecekler mi :)
Ben bunu yapıcam nasıl çözüm :)

hocam 5. sınıfların bizim siteden indirip kullandığımız planında bu konular mevcuttu zaten ama uygulayamamıştık bence iyi oldu. eğer açılırsa geriye dönük tekrar işleyeceğim bencede yasak yerine eğitimini vermemiz lazım yasaklar çözüm getirmez. zaten evlerinde giriyorlar. bizlerde burda çocukları serbest bırakmadığımız sürece kontrol ettiğimiz sürece sorun yaşamayız diye düşünüyorum. üzerimizdeki sorumluluk biraz daha artıyor

Arkadaşlar kusura bakmayın ama yasaklansın neden yasaklar kaldırılıyor şeklinde mesaj atan arkadaşları gördükçe üzülüyorum...Sosyal ağları okulda kullanmasa evde kullanıyor çocuklar sonra bir bakıyoruz küfürlü mesajlar cinsel içerikli paylaşımlar sürekli oyun istekleri vb. işte bize fırsat çocuklara uygulamalı olarak anlatalım sosyal ağları nasıl kullanacaklarını...

Eğer sen ders anlatırken öğrenci başka işle meşgul oluyorsa o da senin sınıf yönetimindeki eksiklikten kaynaklanır...

facebook engeli kalkması demek her türlü engelin kalkması demek. hazır olun bütün olumsuzluklara

Geri