Öğrencim benden bu konuda yardım istiyor...

Kodla Büyü

yazilimuzmani

Site Gezgini
Arkadaşlar; benim bir öğrencim var pazar günü ygs sınavına girecek kendisi bilişim teknolojileri öğretmeni olmayı istiyor. Programlamayı çok seviyor ve programlamada acayip yetenekli bir çocuk ama dershane sınavlarından ygs-1 puanı 200-230 civarı geliyor yani düşük. Pazar günü ygsye girecek benden yardım istedi okul puanıda eklense gidebilir miyim diye(Okul başarı puanı yaklaşık 75 miş.) bende sizlerin fikirlerinizi almak istiyorum. Olmazsa dikey geçiş ile bilgisayar programcılığını bir düşünmesini istedim fakat 2 yıllık olduğu için pek sıcak bakmıyor bilgisayar programcılığına. Yani programlama ile uğraşacağı + 4 yıllık devlet üniversitesi düşünüyor. Fakat bu puanla 4 yıllık bilgisayar öğretmenliğine gidemeyeceği kaygısınıda taşıyor. Sizlerin düşünceleriniz neler?

Ek olarak; başka bölümlere gitmek istemiyor yani programlama yapacağı meslek istiyor. Kendisini geliştirmek istiyor.
*Bilgisayar donanım kısmını pek sevmiyor, fakat programlamada baya bir mesafe katettiğini söyleyebilirim hatta okulda arkadaşlarına konu bile anlatıyor(programlama konusunda).

4 yıllığa puanı yetmiyorsa, 2 yıllık bir seçenek olabilir, çünkü 2 yıllık mezunu olup 4 yıllık mezunlarından çok çok daha iyi olabiliyorlar, hatta kitap yazanları bile var. bilgisayar konusunda önemli olan kendini geliştirmek.

hocam direkt bilgisayar programcılığına gitsin kpss den de rahat atanıyor seviyorsa severek yapar

valla hocam yeni sistem nedir bilmiyorum ama geçen araştırma gçrevlisi arkadaşım artık böte'ye hemşireler falan geliyor.hem çalışıp hem okuyorlar dedi.bizm zamanımızda hemşirelik 120 barajını geçtin mi glirdi.yani çok kalifiye biri olman gerekmezdi hemşirelik için.ozaman artık böte içinde kalifiye elamn gerekmiyo.barajı geçse gelir heralde ki 340 puanla falan girildiğini duydum.ek yerleştirme klavuzunda hemen hemen bütün ünilerde kazanpta gitmeyen 5-6 kişilik boş kontenjan gördüm.yani ayağa düşmüş bi bölüm.bence öğrencin kendini çok kasmasın

öğretmenlik okuyup da kendini yakmasın diyeceğim, bence de 2 yıllık programlamaya gitsin, 2 yıl sonra işin içine girince fikirleri değişecek zaten, isterse dikeyle 4 yıllığa geçer isterse direk kpss ye girer. Zaten alanında çok iyi olursa 2 yıldan sonra özel şirketler havada kapar onu

Bu öğrencim diğer öğrencilerimden çok farklı(Çok istekli ve yetenekli) gerçekten onun iyi bir yerlere yerleşmesini istiyorum inşallah iyi biryerlere yerleşir. Sadece okulda öğrettiklerimizle kalmıyor sürekli kendini geliştirme çabası içinde. Hiç anlatmadığımız konuları biliyor. Geçen gün yanıma geldi biraz konuştuk eğer öğretmenliği tutturabilirse, ilköğretime atanmak istemiyormuş sebebi ise, öğrencilere ileri seviye programlama dersleri vermek istiyormuş yani öğrencimin böyle fikirleri var normal bir öğrenci değil ve böylesini ilk defa görüyorum ve gerçektende programlama konusunda işinin uzmanı olacağına inanıyorum.

Arkadaşlar herkes görüşlerini paylaşırsa öğrencime konuyu daha doğru bir şekilde aktarabileceğimi düşünüyorum. O yüzden; herkes fikrini, tecrübelerini paylaşsın. Bu arada fikrini yazıp görüşlerini bize açan arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Ben şimdiki aklımla onun yerine olsam ve aynı isteklere sahip olsam şöyle yapardım:

Kariyer.net Türkiyenin en büyük iş bulma sitesi. Bunun haricinde yenibiriş, elemanonline, secretcv vs. gibi siteler de var.

Bu sitelerdeki yazılımcı iş ilanlarına çok dikkat ederim ve istenen özelliklere bakarım.

İş ilanlarında yazılımcı aranırken bilgisayar mühendisliğinin yanında çoğu yer matematik mühendisi de kabul ediyor. Fizik mezunu, istatistik mezunu kişiler de kendini yazılım üzerine geliştirmek istiyor ve başarıyor. İş ilanlarında bunları da kabul ediyorlar. Ama hiç bir iş ilanında kendini piyasada geliştirmiş kişi falan arandığı yok. Ya da sosyal mezunu vs. istemiyorlar.

Yani diyeceğim o ki matematik, fizik, istatistik gibi bir yeri de yazıp orada okurken kendini geliştirebilir.

Onun yerine olsam 2 yıllık asla düşünmem. Çünkü 2 yıllık okumak ve oradaki ortam normal özelliklerdeki bir insanın fıtratına aykırı. Çoğu da 4 yıllığa geçiş yapacağım diyerek gider. Sonrası fos.

Eğer ailesinin maddi imkanı varsa yazılım öğrenmek ve yazılım üzerine çalışabilmek için en ideal ülkelerden biri Almanya. Orada bir üniversiteye direk kayıt yaptırsın ve okumaya başlasın. 2 yıl içinde kendi ayakları üzerinde duracak hale gelebilir. Hem dil açısından, hem iş öğrenme açısından.

Ya da bilge adam gibi yerleri de tercih edebilir.

Öncelikle öğretmenliğe hele de BT öğretmenliğine hiç bir şekilde bulaşmaması lazım. Ülkede zihniyet değişmediği sürece BT öğretmenliklerine öğrenci alımı durdurulsa bile mevcut mezunlar ve öğrenci olanların atanması 50 yılı bulur.

2 yıllık örgün bölümlerde ise hem iş imkanı çok az hem de istekli birisinin kendi kendisine öğrenebileceğinden çok azı öğretilmekte. Üzerine farklı bir şehre gidince ailesine çok büyük maddi külfet gelmekte. Askerlikte de lise mezunu olmaktan bir farkı yok.

Uzaktan eğitim ya da açık öğretimle bir bölümü okumak bir çok örgün eğitim bölüme göre daha avantajlı. Bir taraftan devam mecburiyeti olmadan okurken bir taraftan da başlangıçta çok düşük ücretlerle de olsa bir yerlerde çalışıp iş deneyimi edinme şansı olur. Ailesinin durumu müsaitse işine yarayacak çeşitli kurslara katılıp kendini geliştirebilir. Başka bir şehre gidip yapacağı yurt-ev kirası, yol , yemek masraflarından kurtulmuş olur. Mezun olunca yine kısa dönem olarak askerlik yapabilir.

Öncelikle öğrencin seni adam yerine koyup bir şeyler danışdığı için teşekkür et.Yarın yanına çicekle git.

Geri