Öğretmenlikteki ilk yılımdan CD üzerine baskı için çalışmam.

Kodla Büyü

zulfikar1985

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
PSD'sini bilgisayarımdan inşAllah bulduğum an ekleyeceğim. Şimdilik sadece PNG'si var... Bu son hali değil. Son halinde yan taraftaki iletişim bilgilerinin yazdığı bölgede noktalı doku silinmiş şekilde daha net olarak okunabilir vaziyetteydi. İnş. bulunca o halinide paylaşırım buradan.
1334.png

İndirme Linki :

mystreous' Alıntı:
Bu resim cd üzerine nasıl basılıyor?
.
farklı yolları var hocam.
1. çeşitli baskı yöntemleri ile cd üzerine yapıştırılacak bir etikete bası yapılır ve bu etiket cd üzerine yapıştırılır.
...
2. LIGHT SCRIBE özelliği bulunan CD-ROM / DVD-ROM PLAYERlar ile doğrudan CD-ROM / DVD-ROM üzerine baskı yapılır. bunun için baskı yapılacak medyanın da bu özelliğe sahip özel medyalardan olması gerekir. aynı zamanra çok fazla renk alternatifi yoktur. bu yöntemdeki baskılarda daha çok sadece yazı yada benzeri grafikler tercih edilir. resimler çok net çıkmaz.

BaRBaRYaN35' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
.
1. çeşitli baskı yöntemleri ile cd üzerine yapıştırılacak bir etikete bası yapılır ve bu etiket cd üzerine yapıştırılır.
...
2. LIGHT SCRIBE özelliği bulunan CD-ROM / DVD-ROM PLAYERlar ile doğrudan CD-ROM / DVD-ROM üzerine baskı yapılır. bunun için baskı yapılacak medyanın da bu özelliğe sahip özel medyalardan olması gerekir. aynı zamanra çok fazla renk alternatifi yoktur. bu yöntemdeki baskılarda daha çok sadece yazı yada benzeri grafikler tercih edilir. resimler çok net çıkmaz.
Ek olarak etiket olarak baskı yapılacaksa, şu an benim eklediğim tasarımdaki gibi noktalı yapılar tercih edilmemesi gerekiyor, ben acı şekilde tecrbüe etmiştim.CMYK düzeninde çalışmak ve matbaaların çoğunun çalıştığı üzere TIFF olarka kaydetmek gerekiyor çalışmayı. CD veya DVD üzerine direk olarka baskı yapabilen firmalarda var. Bize aynen basarız tasarımı demişlerdi. Ama çok para istiyorlar özellikle devlet okullarına göre.

ya hocam ben üniversite son sınıfta tezim için böyle bir eğitim cdsi hazırlamıştım.o zaman bir kırtasiyede baskı makinesi vardı.ve çok bir para değildi ben orda cd üzerine bastırmıştım.çok para olsa öğrenciyken yaptırmam zor olabilirdi ordan hatırlıyorum.şimdinin 2 tlsi ya var ya yoktur

Güzil bi çalışmaymış hocam emeğinize sağlık.
Hocam okul tanıtımını nasıl yapıyorsunuz. Yani sadece resimler ve fon müzik mi yoksa ek olarak birşeyler var mı?
Bide hangi programda yapmayı önerirsiniz

hocam okulunuzda hayırlı olsun bende ilk dört yılımı sizin okulun yanındaki işitme engelliler meslek lisesinde tamamladım. şimdi doğu hizmeti için uzak diyarlardayım :(

bilgisayarmax' Alıntı:
ya hocam ben üniversite son sınıfta tezim için böyle bir eğitim cdsi hazırlamıştım.o zaman bir kırtasiyede baskı makinesi vardı.ve çok bir para değildi ben orda cd üzerine bastırmıştım.çok para olsa öğrenciyken yaptırmam zor olabilirdi ordan hatırlıyorum.şimdinin 2 tlsi ya var ya yoktur
Hocam, bilemiyorum. Bize o dönem verdikleri fiyat bütün cd leri için 400-500 TL idi. Ve renkli basamayız biz demişlerdi. O yüzden yaptırmadık. 80 TL civarına etiket şeklinde bastırıp, kestikten sonra cd ler üzerine kendimiz yapıştırmıştık :) Öğrencilerle beraber...

hira_nur' Alıntı:
Güzil bi çalışmaymış hocam emeğinize sağlık.
Hocam okul tanıtımını nasıl yapıyorsunuz. Yani sadece resimler ve fon müzik mi yoksa ek olarak birşeyler var mı?
Bide hangi programda yapmayı önerirsiniz
Hocam, TKY çalışmaları bünyesinde OGYE Ekibi olarak yaptığımız bir çalışmaydı. İçerisinde Ulead Video Studio 10 ile hazırladığımız video vardı. Okul geçmişinden resimler, Okuldaki idarecilerin, okulda ön plana çıkan etkinliklerde yer alan öğretmen arkadaşların, Okul Zümre Başkanının konuşmaları, Okul karne gününden, okulun bölümlerindne video ve resimler v.s. yer alıyordu hatırladıklarım bunlar. Toplamdada yanlışım yoksa 23 dk. lık bir video oluşmuştu.

BaRBaRYaN35' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
.
...
Teşekkürler Barbaryan
Light Scribe yi biraz araştırdım bi de onun daha gelişmişi LabelFlash varmış.
İkisinin de fiyatı 50 tl civarında. Uygunmuş. Alınabilir. Bir cdyi 20 dakikada yazabiliyormuş. Ters koymak gerekiyormuş. Cevabını bulamadığım soru:
Elimdeki dvd rw nin bu özelliğinin olup olmadığını nasıl anlarım?

mystreous' Alıntı:
BaRBaRYaN35' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
.
...
Teşekkürler Barbaryan
Light Scribe yi biraz araştırdım bi de onun daha gelişmişi LabelFlash varmış.
İkisinin de fiyatı 50 tl civarında. Uygunmuş. Alınabilir. Bir cdyi 20 dakikada yazabiliyormuş. Ters koymak gerekiyormuş. Cevabını bulamadığım soru:
Elimdeki dvd rw nin bu özelliğinin olup olmadığını nasıl anlarım?
Rica ederim ne demek hocam.
elindeki RW muhtemelen bu özelliği desteklemiyordur. Çünkü DVD-RW ler zaten pahalı birde bunun LightScribe özelliği olanı olsa daha da pahalı olacağından firmalar pek üretmez üretse de pahalı diye biz almayız. o yüzden MUHTEMELEN desteklemiyordur.

Birde hocam Direk CD yada DVD üzerine yazılanların SİYAH - GRİ ve tonlarında olacağını unutmayın. sonuçta bu işlemi mürekkeple değil YAKARAK yapıyorlar...

hocam sakın yanlış anlama ama biraz sade olmuş. Ayrıca ben öğrencilerime cd tasarımı yaptırdım harika tasarımlar çıktı müfettiş bile çok beğendi.

vlk4n' Alıntı:
hocam sakın yanlış anlama ama biraz sade olmuş. Ayrıca ben öğrencilerime cd tasarımı yaptırdım harika tasarımlar çıktı müfettiş bile çok beğendi.
Hocam, neden yanlış anlayayım, burada paylaşıyorsak zaten yorumlar için. Sadelik konusunda haklısın. Bana göre tasarım sade ve öz olmalı. İstenileni anlatmalı öteye geçmemeli. Benim düşüncem genelde böyledir. Sizde yapılan çalışmaları paylaşırsanız, yeni fikirlerde edinmiş oluruz. Eleştiriniz için teşekkürler...

zulfikar1985' Alıntı:
vlk4n' Alıntı:
Hocam, neden yanlış anlayayım, burada paylaşıyorsak zaten yorumlar için. Sadelik konusunda haklısın. Bana göre tasarım sade ve öz olmalı. İstenileni anlatmalı öteye geçmemeli. Benim düşüncem genelde böyledir. Sizde yapılan çalışmaları paylaşırsanız, yeni fikirlerde edinmiş oluruz. Eleştiriniz için teşekkürler...
+1
Kesinlikle katılıyorum. Tasarım sadce olmalı, istenileni ilk bakışta aktarmalı. Bir disco için tasarım yapıyorsanız tabiki cafcaflı olmalı ama bir okul içinse bu tasarım kurum ciddiyetini de yansıtmalı.

Geri