İş Bankası Cep Anahtar Mantığı?

Kodla Büyü

nefbote

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Pozitron firması tarafından yazılan bu program nasıl çalışır mantığı nedir?

Tahminen;
O anahtarın seri numarasını internet bankacılığına giriyorsun, internet şubesinde ve o anahtarlıkta bir anahtar numara (cihazın seri numarası) üzerinden sayı üretme algoritması var, üretilen bir rakam bir daha üretilmiyor. Sizin elinizdeki cihazın ürettiği numarayı internet şubesine girince o numaranın daha önceden seri numarası verilen cihaz tarafından üretilip üretilmediği kontrol ediliyor ve uygunsa giriş yapılıyor.

Hocam cihaz değil bu. cep telefonuna yükleniyor bir program. Tek kullanımlık 8 hanelik bir şifre oluşturuyor oluşturulan şifre 40 sn gibi bir süre de girilmeli. ama cep telefonuyla iş bankası servere nasıl iletişim kuruyor onu anlamadım. forumlarda yazılanlarda pek açıklayacı değil..

Kunteper' Alıntı:
Tahminen;
O anahtarın seri numarasını internet bankacılığına giriyorsun, internet şubesinde ve o anahtarlıkta bir anahtar numara (cihazın seri numarası) üzerinden sayı üretme algoritması var, üretilen bir rakam bir daha üretilmiyor. Sizin elinizdeki cihazın ürettiği numarayı internet şubesine girince o numaranın daha önceden seri numarası verilen cihaz tarafından üretilip üretilmediği kontrol ediliyor ve uygunsa giriş yapılıyor.

bence de mantık bu.ayrıca bir iki şifre üretilip kullanılmazsa sistemi bloke ediyor. bende de asyabank ın şifreci si var

sistem bloke olmuyor istediğn kadar üretebilirsin iş bankasında öyle. yukarıdada bahsettim bu bir program pozitron firmasının ürettiği cep telefonuna yüklüyorsun.Farklı bir cihaz değil.

tamam hocam mantık yine aynı. ben de kullanıyorum cep anahtarı. aktivasyon sırasında verilen seri numaralar, seçtiğin anahtar kodu ve o andaki zaman bilgisi katıştırılarak bir algoritma ile benzersiz geçici bir kod üretiliyor. olay bu..

Parhelion' Alıntı:
tamam hocam mantık yine aynı. ben de kullanıyorum cep anahtarı. aktivasyon sırasında verilen seri numaralar, seçtiğin anahtar kodu ve o andaki zaman bilgisi katıştırılarak bir algoritma ile benzersiz geçici bir kod üretiliyor. olay bu..

Soru programın nasıl kod ürettiği değil. üretilen kodun iş bankası ile nasıl iletişim kurduğu.telefonun saatini 5 saat ileri veya geri al kod yine çalışıyor. zamanlada bir ilgisi yok telefon çeksin veya çekmesin yine çalışıyor.

nefbote' Alıntı:
Pozitron firması tarafından yazılan bu program nasıl çalışır mantığı nedir?

nasıl çalışıyor bende merak ediyorum,
merak ettiğim bişey daha var avea hatta işcep ücretlimi çalışıyor?

Kunteper' Alıntı:
Tahminen;
hocam o i-anahtar cepo anahtar telefonunuzda yüklü olan program tek kullanımlık şifre üretiyor

Cep anahtar ücretsiz hocam hatla ilgisi yok. yaklaşık 2-3 yıldır türkcell ve vodavonla kullanıyorum herhangi bir ücret ödemedim.i Anahtar icin sanırım yıllık 25 tl ödüyorsun.

nefbote' Alıntı:
Cep anahtar ücretsiz hocam hatla ilgisi yok. yaklaşık 2-3 yıldır türkcell ve vodavonla kullanıyorum herhangi bir ücret ödemedim.i Anahtar icin sanırım yıllık 25 tl ödüyorsun.

benden hiç alınmadı bu 25?

Bir programcı olarak bende bunun sırrını çözebilmiş değilim.. Aslında düşünüyorum üstte arkadaşların dediği gibi programın seri numarası (IMEI) ve sizin belirlemiş olduğunuz anahtar şifre ile bir kodlar üretebiliyor. Ama bu sistem bu kadar basit olamaz.. Olsaydı şimdiye kadar ne vurgunlar yapılırdı. Basit olarak cep telefonunun ürettiği bir sayı (+ sadece sayısal karaktersel bir ifadede değil) nasıl oluyorda banka tarafından doğru olarak algılanıp sisteme giriş yapılabiliyor.. yine arkadaşların dediği gibi telefonun çekip çekmemesi yine tarihinin düzgün olup olmaması hiç bişey etkilemiyor. Epey kafa patlattım ben.. :?

wap üzerinden çalışan bir uygulama olduğu için GPRS ile iletişim kuruyor. üretilen anahtar, serverlarında belirli bir süre session olarak tutulup kontrol ettiriliyor. telefondaki uygulama sadece anahtarı üretiyor geri kalan işi serverdaki uygulama yapıyor.

Hocam bildiğim kadarıyla program bankayla iletişim kurmuyor . Cep anahtarı çalıştırdığın tarih saat dakika saniye ve banka hesabınla ilişkili olarak bi şifre üretiyor. dolayısıyla bu şifreleme sisteminin çözücüsüde işbankasında. yani bağımsız iki program olması lazım

hocam seri numarası bilindiğine göre anahtarın ürettiği yada üreteceği şifreler önceden sisteme kayıt edilmiş olabilir mi?
çünkü bildiğim kadarıyla cep anahtarlarda yanlışlıkla kullanmadığınız bir şifre üretilince sıralama bozuluyor ve çalışmıyor.

bankaya girilen kodlarla telefon banka eşleşmiş oluyor. o zamandan sonra banka telefonun hangi zamanda hangi kodu üreteceğini biliyor. bağlanmasına gerek yok. telefonun saatini değişmesi ile bozulmaz banka ile eşleştiği andan itibaren zamanlama başlar

mobile' Alıntı:
bankaya girilen kodlarla telefon banka eşleşmiş oluyor. o zamandan sonra banka telefonun hangi zamanda hangi kodu üreteceğini biliyor. bağlanmasına gerek yok. telefonun saatini değişmesi ile bozulmaz banka ile eşleştiği andan itibaren zamanlama başlar

işte mantıklı cevap bu olsa gerek

cep anahtar çok işimi gördü, bir kaç defa kart üzerimde yokken ürettiği şifreyle para çekdim...normalde hiçbir bankamatik kartsız para çekmeye izin vermiyor...

bence de hatla pek ilgisi yok gibi, tlfnumu hatsız kullanıma aldım, ürettiğim şifreyi yine kullandım sorun çıkmadı...tlfla özdeşleşiyor galiba...

Geri