İnternet sorunu!

Kodla Büyü

botecii00

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okuldaki kablosuz internette sürekli "DSL bağlantısı yok yönlendiriciniz yerel santralinize DSL bağlantısı kuramadı " diye bir uyarı geliyor bağlantı bir süreliğine kesiliyor sonra kendiliğinden tekrar geliyor. Bu sıkıntıyı nasıl aşabiliriz sizin önerileriniz neler?

DSL bağlantısı yok hatasında modem ile santral arasında bir sorun var demektir. Bazen telefon kablolarında sorun olmasından bazen de santralden dolayı bu sıkıntı yaşanıyor olabilir.
Eğer çok sıklıkla 5-10 dakikada bir kesiliyorsa ttnet arızaya kayıt bırakın. Gün içerisinde birkaç defa oluyorsa normal karşılanabilir.

Bağlantı kesiliyorsa devamlı hız düşümü yaptırmak gerekiyor.
Ben evde 16 mbit e kadar olan tarifeden kullanıyorum. Bu hızın özelliği itibariyle günün belli saatlerinde hattın parazitine göre hızı düşürüp çıkarmasıdır. Böyle olunca bazı zamanlar 3 mbit e kadar hız düşebiliyordu. Sonrasında 12 mbit e bunu sabitlettirdim. 1 hafta çok iyi performans aldım. Hiç hız düşüşü ve bağlantı sorunu dahi yaşamadım. Sonra bir gece yine gitti internet. Sonra tekrar müşteri hizmelerini aradım bu kez 8 mbit e sabitlediler. Hız düştü ama en azından sorunsuz. bağlantı var. ileriki günlerde tekrar 10 mbit tekrar çıkarılmasını isteyebilirim. Ama sonuç itibariyle santral kaynaklı sorunlarda hızın sabitlenmesi ev kullanımı için internet performansını stabil hale getiriyor.

Okul için ise durum aynı denilebilir. Hız arttıkça parazit artar. Sinyal kalitesi düşer. Eğer hat zayıfsa yada santral zayıf kalıyorsa. bağlantı kesikliği yaşanır. okullarda hiper internet bile olsa. fiberden hiper e aktarımlarda kullanılan bakır kablolar ve mesafeler hızı desteklemeyebilir. Yine bu durumda hız düşümü yaptırmak gerekebilir. Sonuç itibariyle 1 mbitlik bağlantıda sinyal seviyesi diyelim ki 50 db ise 5 mbitlik bağlantıda bu 20 db ye düşer. 6 mbitlik bağlantıda 15 e düşer. zaten 15 in altı bağlantının kesilmesi kopması demek olur. ama 1 mbitte 100 db ise 20 mbit dede sorun çıkarmaz demek bu. Tama olarak teknik izahı bu değil yani yadığım 50 yada 100 db ler gerçekçi değil ama işin mantığı bu. sinyal şiddeti hır arttıkça düşüyor ve santralden gelen hat yada santralin çıkış db si düşükse ona göre hız tercihi yapmak daha doğru olur ortaya çıkıyor.

Geri