İsim listesinden toplu mail hesabı açmak

Kodla Büyü

cumalisav02

Aktif Üye
Merhaba , okulumuzdaki bütün öğrencilere google üzerinden mail hesabı açmak istiyorum. Tek tek yazıp uğraşmak istemiyorum.

Diyelim elimde Şöyle bir liste var

Ad Soyad
Ahmet Çetin
Mehmet Çelik

Şu hale getirecem

Ad Soyad
Ahmet Çetin 16acetin@sitedeadi.com.tr, Ahmet, çelik,12345678
Mehmet Çelik 16mcelik@sitedeadi.com.tr, Ahmet, çelik,12345678

yani bana sondaki ( c sütunu) lazım bilin var mı? Veya Google classroom kullanan var mı?

Ücretsiz servis sağlayıcılar buna izin vermez. Belki öğrenciler için muhabbetine izin verirler.

Tavsiyem öğrencinin ad ve soyadı ile birlikte diğer öğrencilere benzemeyen bilgilerini harmanlayarak bir kullanıcı adı ve şifreyi, excel'in birleştir ve diğer fonksiyonlarını kullanarak oluşturmanız, sınıf başkanına vereceğiniz toplu listeyi de öğrencilere keserek dağıtmasını sağlamanızdır. ad, soyadın ilk harfi ve tc kimliğin son 3 hanesi-ilk 2 hanesi gibi...Şifre, gizli soru ve cevap için de benzer bir yol oluşturun derim. Böylece bilgilerini unutan öğrencinin bilgilerini siz bile hatırlayabilirsiniz.

Size ait bir sunucuda toplu komutlarla e-posta hesabı açılabilir ancak google, yandex gibi servislerin buna izin vereceğini zannetmiyorum. Popüler servislerde böyle bir özelliği hiç görmedim; kendimize ait Reseller ve VPS sunucularımızda bile birçok şey kısıtlıyken hem de...

sugibi' Alıntı:
Tavsiyem öğrencinin ad ve soyadı ile birlikte diğer öğrencilere benzemeyen bilgilerini harmanlayarak bir kullanıcı adı ve şifreyi, excel'in birleştir ve diğer fonksiyonlarını kullanarak oluşturmanız, sınıf başkanına vereceğiniz toplu listeyi de öğrencilere keserek dağıtmasını sağlamanızdır. ad, soyadın ilk harfi ve tc kimliğin son 3 hanesi-ilk 2 hanesi gibi...Şifre, gizli soru ve cevap için de benzer bir yol oluşturun derim. Böylece bilgilerini unutan öğrencinin bilgilerini siz bile hatırlayabilirsiniz.

Size ait bir sunucuda toplu komutlarla e-posta hesabı açılabilir ancak google, yandex gibi servislerin buna izin vereceğini zannetmiyorum. Popüler servislerde böyle bir özelliği hiç görmedim; kendimize ait Reseller ve VPS sunucularımızda bile birçok şey kısıtlıyken hem de...

Hocam Mailleri , gmaile taşıdık, CSV dosyası ile yapılabiliniyor. Ad, soya, e-posta, şifre... şeklinde.

bunları birleştirme basitte türkçe karakter dönüştürme ve hücrenin ilk harfini almayı bilmiyorum. & işareti ile birleştirilebilir = A1&B1&","&C1 sonuc A1B1,C1 olur

Ama ilk harfi alma yapamadım,

Türkçe yapma şöyle formül var ama olmuyor.

=SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE( SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(A2;"Ç";"C");"ç";"c");"ğ";"g");"İ";"I");"ı";"i");"Ö";"O");"ö";"o");"Ş";"S");"ş";"s");"Ü";"U");"ü";"u")

hocam isim soyismi excelde birleştir.bi kaç tane tükçe karakter var(çğöü...)ctrl f ile değiştir.başka sütuna @hotmail.com gibi bi metin yaz.isim ve soy isimle tekrar birleştir.alsana oldu.uzun bi işlem değil

ilk harfi almak için
=parçaal(a1;1;1)
parçaal(metin, başlangıç_sayısı, uzunluk)

halilturkoglu' Alıntı:
ilk harfi almak için
=parçaal(a1;1;1)
parçaal(metin, başlangıç_sayısı, uzunluk)

Eyvallah. Ama Elle yazdım 200 öğrenciyi sadece kullanıcı adlarını. =parçaal(; ; ) bilseydim iyi olurmuşta. Artık bir dahaki sefere

Geri