➤➤➤ Kaza yaptım. Fikir lazım!

Kodla Büyü

coook

Süper Üye
Süper Üye
Kaza yaptım. Fikir lazım!

İki gün önce aracımla park halinden geri geri gelirken, sinyal vermeden benim aracımın arkasına hızlıca girmeye çalışan bir araçla çarpıştık.Sonuç olarak kaza var ancak iki araçta da çok büyük bir hasar yok.

- Sigorta şirketlerine vermek için kaza tespit tutanağı tuttuk.
- Her iki taraf da birbirimize evrakları verdik.
- Karşı tarafın aracı şirket aracı ve kasko'lu. Benim aracımda kasko yok.
- Ben kendi sigorta şirketimi aradım. "Siz bize bir şey göndermeyeceksiniz, servise gideceksiniz, onlar size dosya açacak dedi."

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

1. Bu servis benim aracımın orjinal Peugeot servisi mi oluyor?
2. Orjinal servisse eğer, ben bu tutanakları falan servise mi veriyorum?
3. "Orası pahalı olur, hem aracın hasarlı görünür, sanayide yaptır" diyenlere uymak mı gerekir?
4. Sanayiye gitsem, benim tutanak olayları, yani resmiyet ne olur?

Tuttuğunuz tutanaklarin sigorta birligi merkezine iletilmesi gerekir. Buradan çıkan kusur oranlarına göre tamiriniz yapılır. Siz veya karşı taraf(veya sigortaciniz) tutanagi işleme koymalısınız. Mobil uygulama üzerinden daha hızlı sonuçlanıyor tutanaklar. Çıkan kusur oranına göre servise gidersiniz. Kusur karşı tarafta ise servise gider onun sigortasi üzerinden yatırırsınız. Kusur sizde çıkarsa en ucuz şekilde cebinizden yaptırma yoluna gidersiniz. Bazen kaza sonrası insanlar hemen servise gidiyor servis tutanağı isleme sokuyor ve tamirat başlıyor bu işi yapan kişiler genelde kaskosu olanlar. Size dedikleri sanırım bu.

geçmiş olsun hocam..
aracını götür istediğin yere. zaten onlar sana yardım eder... harcamaları sen yaparsın... onlar kafasına göre istediğini öder. benim araçta 650 tllik masraf vardı.. exper 350 tl yatırmıştı ibanıma.. kaskonun faydası diğer araca.. onun cebinden hiç çıkmadan aracı yapılır. değer kaybı vs olmaz. seninkinde olur. onun için de 3100 tlye tüketici hakem heyetine gidiyorsun. önce sigortadan bir cevap alıyorsun. 3100 &den sorası da mahkeme..

%90 da arkadan çarpan kişi kusurlu değil mi?

tamamen tutanağın tutulmasına bağlı o. Tutulan tutanakta tek bir ifade bile haksız olanı haklı gösterebiliyor. Özellikle geçiş üstünlüğü gibi bir durumun olmadığı park alanları vs. gibi alanlarda ise. Durumun çok iyi anlatılması ve çizilmesi gerekli.

@kendir_li hocam mobil kaza tutanağı için sanırım geç kalmış oluyoruz. Servise gitmeden bunu SBM'ye kendim bildirebiliyor muyum?
(Tamirat işlerine sonuca göre karar vermek istiyorum da.)

https://www.sbm.org.tr/tr/Sayfalar/KazaTespitTutanagi.aspx
Sistem nasıl işler başlığı altinda nasıl olması gerektiği anlatılmış hocam. Siz sigortanızın kaza departmanına gönderiyorsunuz tutanağı. Servise gittiginizde siz değil de servis yapıyor bu isi( tarayıcı gibi cihazlar gerektiği için). Siz sigortanızın kaza departmanına bağlanarak su anda araci yaptırmak için vaktinizin olmadığını tutanağı kendinizin göndermek istediğinizi belirtin.

Geri