1 pc 2 ethernet... nss den kopmadan internet nasıl?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
merhaba arkadaşlar
labımda 20+1 pc var. win7 yüklü. nss 11-cs6 ve timezone koruma programı var. öğretmen bilgisayarında biri onboard toplam iki ethernet kartı var. tüm pcler elle ip almış.
ağ ve internet sorunsuz.
hepimiz U şeklinde tasarlanmış ağ kanalından bağlanıyoruz. interneti kanal kök girişine verince hepimiz internete erişiyoruz.

sadece ben bağlanmak istersem o zaman kanaldan kablomu çekip kanal kök girişine takmalıyım. o zaman da öğrencilerle bağlantım kopuyor.

isteğim:
öğrencilerle ağ bağlantımı koparmadan hem NSS hem de interneti nasıl kullanabilirim?

yani nss'nin internet yasaklama gibi özelliğiyle uğraşmadan hem kendim internetten kopmiyim hem öğrenci internete bağlanamasın hem de aramızda ağ olsun nss kullanabileyim...
bunu nasıl yapabilirim?

Hocam hiç bir şey anlamadım ama şunu söyleyebilirim. Bir switchle her bilgisayara ayrı kablo çekip sizde o kablolardan birini kendi bilgisayarınıza takın. modemden switce de bir kablo ile neti verin tamamdır. Hem öğrencilere bağlanırsınız. Hem internete girersiniz. Ya da biraz daha ayrıntılı bahseder misiniz? Kanal kök girişi derken ? :?:

Ağ yapınızı anlamadım ama anladığım kadarıyla bir switch'e siz ve öğrenci bilgisayarları bağlı. Modemden gelen kabloyu eğer switche takarsanız, hepiniz internete bağlanabiliyorsunuz.
Ancak modemden gelen kabloyu switch yerine kendi bilgisayarınıza bağladığınızda (kendi ağ kablonuzu çıkarıp, çıkarmadığınızı yazmamışsınız) internet sadece sizde olsun istiyorsunuz.
Bu durumda, switch'ten kabloyu bilgisayarınızın onboard olan girişine takın. Diyelim ki modeminizin IP adresi 192.168.1.1 olsun, Onboard ethernet kartının IP ayarlarına girip, 192.168.1.250 IP adresi, 255.255.255.0 alt ağ maskesi yazın, varsayılan ağ geçidi ve dns adresi kısmını boş bırakın. Modemden gelen kabloyu harici ethernet kartınıza takın ve IP yapılandırmasını 192.168.1.251, alt ağ maskesi 255.255.255.0 ve varsayılan ağ geçidi ve DNS adresi olarak olarak 192.168.1.1 IP adresini girin. Böylece harici ethernet kartıyla internete bağlanabilecek, onboard ethernet kartıyla öğrenci bilgisayarlarına bağlanabileceksiniz. Eğer öğrencilerin internete çıkmasını isterseniz de harici ağ kartının, ağ bağdaştırıcılar bölümünden üzerine sağ tıklayıp, bu bağlantıyı köprüle diyerek interneti paylaştırabilirsiniz.
Bunu deneme şansım olmadı ama teoride çalışacağını düşünüyorum.

ağ yapısı böyle bişi

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    23.4 KB · Görüntüleme: 597
Geri