1 TL ile 160 kilometre yol

Kodla Büyü

skipper_forum

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bursa'da kurulu Katren Otomotiv, Çinli "Omnia", "Jmstar" ve "Fulu" markalarıyla yaptığı distribütörlük anlaşması çerçevesinde, 4 farklı elektrikli aracı, Türkiye'ye getirdi. Herhangi bir elektrik prizinde 4 saatte şarj edilebilen şehiriçi kullanımına yönelik mikro araçlar, sadece 1 TL'ye azami 85 kilometre hızla 160 kilometre yol katedebiliyor.

DİSTRİBÜTÖRLÜK ANLAŞMASI YAPILDI
Katren Otomotiv Genel Müdürü Yiğit Seskır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çin'de, Avrupa'ya ihracat izni almış tüm elektrikli araç üreticileriyle distribütörlük anlaşması yaptıklarını belirtti.

Seskır, şu anda "Omnia"nın 2 kapılı binek, "Jmstar"ın üstü açık (cabrio) ve "Fulu"nun 3 tekerlekli ticari ve binek modellerini Türkiye'ye getirdiklerini kaydederek, "Yogoma"nın 4 kapılı 5 kişilik modelinin ise yakın bir zamanda geleceğini bildirdi.

Binek otomobil ve ticari araçta, toplam 8 markanın 12 modelini Türk tüketicisiyle buluşturmayı hedeflediklerini anlatan Seskır, ürün gamlarının son derece geniş olduğunu, ancak sadece bununla yetinmeyeceklerini, ATV, UTV, bugy, bisiklet ve motosikletlerin de katılımıyla toplamda 40 elektrikli modeli Türkiye pazarına getireceklerini bildirdi.

30 TL'YE AYDA 4 BİN 800 KİLOMETRE
Seskır, araçların 4 saatte şarj edilebildiğini belirterek, getirdikleri araçların en büyük avantajının yakıt tüketimi olduğuna dikkati çekti. Seskır, şunları kaydetti: "Bizim arabalarımızın en büyük avantajı tüketimi. 1 liraya yaklaşık 160 kilometre gidiyor. Bu da ne demek ayda 4 bin 800 kilometreyi yaklaşık 30 TL'ye gidiyor. Bu da tamamen neredeyse yakıt tüketimini gider kalemi olmaktan çıkartıyor" dedi.

Normal, bildiğimiz 220 voltta şarj oluyor. Yani herhangi müsait olmayan bir yerde dahi insanlar, balkondan bir uzatma kablosu ile arabalarını şarj edebilirler. İsterlerse 10-20 metrelik kabloları balkonlarından atsınlar ya da iş yerlerinin önünde şarj etsinler. 220 volt olduğu için bizim araçlarımızın şarj üniteleri hiçbir sıkıntımız yok. Aylık akü kirası diye bir kiramız da yok."

"HERKES BİZİ ARAMAYA BAŞLADI"
"Otomotivin mor ineği"nin elektrikli araçlar olduğuna da değinen Seskır, şöyle devam etti: "Herkes elektrikli araçları bekliyor, herkes çok heyecanlı. Özellikle şirketler bir aracın aylık mazot ya da benzin giderinin bin lira olduğunu düşündüğünüzde, en azından 10-15 araba kapasiteleri olan şirketlerin ayda 10-15 bin lira giderleri olduğunu düşünürsek, daha piyasaya çıkmadan herkes bizi aramaya başladı, 'Ne zaman alabiliriz bu araçları?' diye. Maksimum hızları 85 kilometre, yani bunlar şehir içi araçları dediğimiz, küçük micro araçlar. Maksimum kilometreleri de 160 kilometre. Yani 85 kilometre hızla, maksimum 160 kilometre yol gidebiliyor. Şu gördüğümüz modellerin hepsi Avrupa'da satışta. Avrupa'da özellikle elektrikli araca çok büyük bir talep var."

"Özellikle sucu ve tüpçüler için getirdik"- Seskır, "microcar" olarak adlandırılan "Fulu"nun 3 tekerlekli ticari araçlarının çok tutulacağını umduklarını vurgulayarak, şöyle dedi: "Modelimiz yaklaşık 500 kilo yük taşıyor. Yani 500 kilo yükü 1 TL'ye 160 kilometre boyunca taşıyor. Özellikle sucular ve tüpçüler için getirdik bu aracı.

En büyük maliyetin onlarda benzin ya da mazot olduğunu düşünürsek, bütün ay boyunca taşıyacakları yükleri neredeyse 30 liraya taşıyabilecekler. 3 tekerlekli olmasının bir avantajı da tek şeritli bir yerde bile komple dönüş yapabiliyor." Elektrikli araçların satışına başladıklarını bildiren Seskır, fiyatların birkaç gün içinde netleşeceğini, ancak ticari modellerin 20 bin civarında, binek modellerin ise 15-30 bin aralığında satılacağını kaydetti.
esh_1762.jpeg
519688x300_1.gif
1-liraya-160-kilometre-yol-yapan-otomobiller-3234834_4977_o.jpg

tipsiz bir araba.
uzay arabası yapıcaz derken ellerin e yüzlerine bulaştırmışlar.
Bataryalara da aylık kira olayı olacağı için elektri işi baya bir tuzlu olacak gibi.

Gayet mantıklı, tip o kadar sorun değil. Kullanışlı olması çok önemli.
Ayrıca akü kiralama derdi yok biyor.
Ben 1 yıldır elektrikli bisiklet kullanıyorum. tek tekerde motoru var, bunun 4 tekerlektede motoru olan otomobil türünü neden yapmıyorlar diye düşünüyordum. Kışın üstü kapalı, şehir içi kullanabileceğim bişey olsa alırım hemen. Benzinli araba da durur yedekte. :idea:

Fiyatrlarından bahsedilmemiş acaba benzin masrafı yok diye aracın fiyatı mı yüksek olacak?

wes' Alıntı:
tipsiz bir araba.
Bataryalara da aylık kira olayı olacağı için elektri işi baya bir tuzlu olacak gibi.
Aylık kira yok bu araçlarda yok.

wes' Alıntı:
tipsiz bir araba.
Batarya kirası olmayacak diye yazıyor haberde...

fiatı 20.000 ile 50.000 arasında olacaktı yanlış hatırlamıyorsam. ama sattırırlarmı bilmiyorum veya hemen ek vergi getirirler
elektriğe zam yaparlar
bataryalarını pahalı tutarlar filan filan
kısacası deiğer piysadaki başı çekenler yedirmezlerrrrrr

LPG li araçlar yaygınlaştığında doğal gaza habire zam gelmişti.
Şimdi sıra elektrikte desene...

serkanozen1' Alıntı:
fiatı 20.000 ile 50.000 arasında olacaktı yanlış hatırlamıyorsam. ama sattırırlarmı bilmiyorum veya hemen ek vergi getirirler
elektriğe zam yaparlar
bataryalarını pahalı tutarlar filan filan
kısacası deiğer piysadaki başı çekenler yedirmezlerrrrrr

:+1: :alkis:

şehir içi için mükemmel ama uzun yolda problem olur. otoyolda sürekli şarjı bitip aracını itenleri görürüz :)

İnşallah bir engelleme ile karşılaşmazlar. Gayet makul bir araç gibi gözüküyor.

Pekiiiii arkadaşlar.

Şimdi aracın şarjı diyelim ki %20"ye kadar düştü.

Çakmaklıktan aldığımız 12v"yi 220 ac"ye dönüştürüp bununla aracı şarj etsek ne dersiniz? :p

Fiyatlar çok. Adamları aradım. Daha her model gelmemiş ve fiyatlar çok geldi bana. :?

Devletin vergi geliri kalemleri içerisinde akaryakıt en başlarda.
Ya bu araçların fiyatı çok yüksek olur ya da yıllık vergileri yükseltilerek benzinli-dizel-lpg ye yakın bir ortalama maliyete çekerler.

tenten' Alıntı:
http://katrenotomotiv.com/?page_id=268 tavsiye fiyatlarıymış. 3 teker çok tipsiz...

Kusura bakmayın geç cevap yazdım. tenten arkadaşım fiyatların linkini vermiş. YOGOMO'nun fiyatı listede yok. Aradığımda da 30 bin dedi firma.

Arabaların çoğu diğer markalardan görüntü olarak çalıntı gibi duruyor. YOGOMO c1,107'ye OMIA suzuki swiht'te.

Yaw benim çakmaklık olayına hiç birşey dememişsiniz.
(Çakmaklıktan aldığımız 12v"yi 220 ac"ye dönüştürüp bununla aracı şarj etsek ne dersiniz?)

devletin bunu gözden kaçıracağını zannetmem. Hatta biz elektrikli araca biniyoruz diye elektriğe öyle bir zam yapar ki yiyecek ekmek bulmada zorluk çeken gariban bile bundan etkilenir. LPG ilk çıktığında da arkadaşların söyledikleri gibi çok makul bir alternatifti. Sonra evdeki tüplere zam geldi.

Eğer böyle bir şey yapmazlarsa arabamı satıp daha düşük bir model araba alırım şehirler arası kullanmak için. 10 - 12 bin civar bir araç işimi rahatlıkla görür. Kalan paraya da biraz borç harç bu arabalardan birini alırım. şehir içinde doyasıya binerim. Ama sanmıyorum bu ekmeği bize yedireceklerini.

ilhan79' Alıntı:
devletin bunu gözden kaçıracağını zannetmem. Hatta biz elektrikli araca biniyoruz diye elektriğe öyle bir zam yapar ki yiyecek ekmek bulmada zorluk çeken gariban bile bundan etkilenir. LPG ilk çıktığında da arkadaşların söyledikleri gibi çok makul bir alternatifti. Sonra evdeki tüplere zam geldi.

Eğer böyle bir şey yapmazlarsa arabamı satıp daha düşük bir model araba alırım şehirler arası kullanmak için. 10 - 12 bin civar bir araç işimi rahatlıkla görür. Kalan paraya da biraz borç harç bu arabalardan birini alırım. şehir içinde doyasıya binerim. Ama sanmıyorum bu ekmeği bize yedireceklerini.

Elektriğe zam olmasa bile aylık akü kira bedeli (söylentiler bu yönde) yada başka bir vergi çeşidi. :-1:

bomax01' Alıntı:
Arabaların çoğu diğer markalardan görüntü olarak çalıntı gibi duruyor. YOGOMO c1,107'ye OMIA suzuki swiht'te.

Yaw benim çakmaklık olayına hiç birşey dememişsiniz.
(Çakmaklıktan aldığımız 12v"yi 220 ac"ye dönüştürüp bununla aracı şarj etsek ne dersiniz?)

LİSEDE BİTİRME PROJEMDİ İNVERTÖR...AKÜDEN TV ÇALIŞTIRMIŞTIM.100W LIK LAMBA YAKMIŞTIM...OLABİLİR ASLINDA :!:

Geri