1 vs 1 zeka oyunu yapmak için yardım - android

Kodla Büyü

keremkosak

Üye
Merhaba herkese.
Teknoloji ve Tasarım öğretmeniyim. Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerimizin faydalanabilecekleri basit zeka oyunlarını android platformunda hazırlamak istiyorum. Örn : X-O-X oyunu. İki öğrenci karşılıklı oynayacak.

Biraz araştırdım ama hangi programları kullanacağımı tam olarak çözemedim.
Yazılım konusunda sizler gibi altyapıya sahip değilim.
Macromedi Flash ile birçok şeyi halledebiliyorum. Adobe Animate kullanmayı planlıyorum bunun için.

Ayrıca sanırım server oluşturmam gerekiyor oyuncu hamlelerini kaydetmek için. Ücretsiz bir şekilde bu işi yapabilir miyim?
Hangi programları öğrenmeliyim hedefime ulaşmak için, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Görselliğe pek dikkat etmeden ücretsiz host veren bir siteye yükledim örnek oyunları. (http://keremkosak.atwebpages.com/) Bunlar sadece tek bilgisayarda oynanıyor. Tam olarak hangi programları öğrenmem gerektiğini bilirsem onları değiştirip 1 vs 1 oynanabilir hale getirmek istiyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden ok teşekkür ediyorum.

Hocam merhaba, öncelikle tarayıcıların çoğu Aralık 2020 ile Flash desteğini sonlandıracak. Keza Adobe desteklemeyeceğini açıkladı.

Mobil platformda karşılıklı bir oyun için sunucuya ihtiyacınız olacak. (Tabii tarayıcıda çalışan karşılıklı oyunlarda geliştirebilirsiniz.)

Android uygulama olarak karşılıklı bir oyun yapmak emek isteyecektir. Ücretli sunucu kiralamak veya bu tarz servis veren sunucu sistemlerini de kiralayabilirsiniz. Eğer hazır kiralama yapırsanız daha kolay olacaktır çünkü sunucu tarafında çalışacak kodlamadan kurtulursunuz.. Lakin böyle servis verenler genelde kullanıcı başına ya da bağlantı başına ücret almaktadır.

Diğer yandan ücretsiz olarak Google Play Service hizmetinde bu tarz destekleri var diye biliyorum ama ne kadar kullanışlıdır orasını bilmiyorum. Daha profesyonel hizmet olarak Google Firebase Servisine mutlaka bakın... Belli bir kullanıma kadar ücretsiz destek veriyor aynı zamanda bir çok mobil uygulama için güzel servis/destekleri var.

Özetlemek gerekirse;
- Temel Olarak: Android oyun/uygulama için java/kotlin ve android.in yapısını bilmek gerekiyor...

- Sadece oyunla ilgili şeyler düşünüyorsanız oyun framework.ları da çok güzel işler yapar. (Unity3D, LibGDX, Godot Engine vs.)

- Eğer mobil uygulama ile ilgili şeyler düşünüyorsanız hibrit sistemleride kullanarak hem android hemde iOS için uygulama yapabilirsiniz. (Flutter, React Native vs.)

- Bunların yanında sunucu yapılarını veya servislerini bilip entegre etmeniz gerekecek oyun veya uygulamalarınıza.

Uzunca bir yazı oldu... Genel olarak bir portre çizmesi açısından mobil dünyasındaki öğeleri saymaya çalıştım. Size tavsiyem bu öğeleri araştırıp genel bilgileri toplayarak size en uygun olanı seçmenizdir. Umarın faydalı olur.

İçtenlikle söylüyorum ; çok çok teşekkür ederim. işim baya zormuş :) . Amacım kesinlikle ticari bir gelir değil. Öğrenciler faydalansın istedim ama çok çalışmam gerek.
Yaşım yaklaşık 40. Eskiden çok popülerdi flash. Özellikle eğitim animasyonları için çok kullandım. Onu da online forumlar sayesinde geliştirmiştim.
hadi bakalım bana kolay gelsin. :)

Hocam ben XoX oyunu yaptım. Bluetooth ile eşleşen iki cihazla karşılıklı oynanıyor. Birinin hamlesi bitince yaptığı X veya O harfinin butonlar listesi içindeki koordinatı karşı cihaza veri olarak gönderiliyor. Onun ekranında da karşının hamlesi görünmüş oluyor. Sonra XOX eşleşmesine göre puan alıyor. Bluetooth uygulamasında bir cihaz server kabul ediliyor ve Client olan diğer daha önce eşleşmiş olan cihaza bağlanıyor

Geri