16. MEB robot yarışması

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
Selamlar; okul müdürüm yarışmaya katılım sağlanması istedi; elimizde robot vs.. olmadığını söyledim. Ancak kendisi valiliğin destek olacaklarını söylemişler.
Bu şekilde kabul sağlanırsa da robot kiti alacaklarını söyledi.

Bende en basit düzeyde olan yarışmalara ;
mini sumo - temel seviye çizgi izleyen-ileri seviye çizgi izleyen ; olmak üzere bu 3 kategoride başvuruda bulunmak istiyorum.

Şimdi elimde herhangi bir robot kiti olmadan başvurum kabul edilir mi?

Başvuru için nasıl yol izlemeliyim; sanırım 21 eylül son gün.
2 öğrenci götürmeyi planlıyorum; fazlası zaten fuzulü masraf olacak gibi. yeterli olur mu?

Deneyimli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Amacımız derece falan değil zaten; katılım sağlamak bu sayede ;valilik kanalıyla da olsa okulumuza kit-ekipman kazandırmak.

Hocam öğrencilerinizin seviyesi önemli temel çizgi ve tozkoparan kategorileri ortaokullar diğerleri liseler için yapılıyor. 3 öğrenci kaydı isteniyor yarışmalar için. elinizde robot olmadan başvuru yapabilirsiniz ve zaten sizden robot üretim raporu istenecek kategorilerde o yüzden başvuru aşamasında problem yok. Başvuru aşamasında aydınlatma metni, veli izin formu gibi şeyler isteniyor onları başvuruda öğrenci bilgilerini girdiğinizde zaten sisteme yükleyeceksiniz başvuruda o formların örneğini alabilirsiniz. Öğrencilerin fotoğrafları kesinlikle olması gerekiyor ben telefonla çekip yüklüyorum biyometrik fotoğrafa gerek yok. Robot kitleri satın alabilirsiniz tabii ki ama öğrencilerin kodlamasını vs kendileri yapması gerekiyor bunu unutmamanız gerekli. yarışma 5 gün sürüyor bu zamana kadar okul yurtları otel vs ayarlıyorlardı ama siz işinizi kıştan tutmak adına bence erzurumdaki otelleri arayarak rezervasyon yaptırın. yeme içme kalma ve yol masrafları size ait bunu unutmayın. yarışmalarda kura sıranız gelince öğrenciniz inecek ve yarışacak. ayrıntılı bilgi isterseniz mesaj atabilirsiniz.

Hocam öğrencilerinizin seviyesi önemli temel çizgi ve tozkoparan kategorileri ortaokullar diğerleri liseler için yapılıyor. 3 öğrenci kaydı isteniyor yarışmalar için. elinizde robot olmadan başvuru yapabilirsiniz ve zaten sizden robot üretim raporu istenecek kategorilerde o yüzden başvuru aşamasında problem yok. Başvuru aşamasında aydınlatma metni, veli izin formu gibi şeyler isteniyor onları başvuruda öğrenci bilgilerini girdiğinizde zaten sisteme yükleyeceksiniz başvuruda o formların örneğini alabilirsiniz. Öğrencilerin fotoğrafları kesinlikle olması gerekiyor ben telefonla çekip yüklüyorum biyometrik fotoğrafa gerek yok. Robot kitleri satın alabilirsiniz tabii ki ama öğrencilerin kodlamasını vs kendileri yapması gerekiyor bunu unutmamanız gerekli. yarışma 5 gün sürüyor bu zamana kadar okul yurtları otel vs ayarlıyorlardı ama siz işinizi kıştan tutmak adına bence erzurumdaki otelleri arayarak rezervasyon yaptırın. yeme içme kalma ve yol masrafları size ait bunu unutmayın. yarışmalarda kura sıranız gelince öğrenciniz inecek ve yarışacak. ayrıntılı bilgi isterseniz mesaj atabilirsiniz.
çok teşekkürler hocam; meslek lisesi olarak yarışacağız; açıkçası öğrencilerin pek bir hakimiyeti yok; hatta bende ilk defa katılmayı planlıyorum; tecrübem yok .

O yüzden hazır kitler alacağım ve yazılım üzerinde bir pist bulup, deneme yanılmayla yaklaşık 2-3 hafta çalışmayı plnalıyorum. PID mantığını-QTR 8 A sensösrünü falan biliyorum ; kendim derme çatmada olsa denemiştim daha önceden.

Bi yerde parça-robot kiti temini için kendimiz feda edeceğim; turu tamamlayabilse yeterli diyebilirim.

sanırım en kolay kategoriler de mini sumo - temel seviye çizgi izleyen-ileri seviye çizgi izleyen kategorileri?

çok teşekkürler hocam; meslek lisesi olarak yarışacağız; açıkçası öğrencilerin pek bir hakimiyeti yok; hatta bende ilk defa katılmayı planlıyorum; tecrübem yok .

O yüzden hazır kitler alacağım ve yazılım üzerinde bir pist bulup, deneme yanılmayla yaklaşık 2-3 hafta çalışmayı plnalıyorum. PID mantığını-QTR 8 A sensösrünü falan biliyorum ; kendim derme çatmada olsa denemiştim daha önceden.

Bi yerde parça-robot kiti temini için kendimiz feda edeceğim; turu tamamlayabilse yeterli diyebilirim.

sanırım en kolay kategoriler de mini sumo - temel seviye çizgi izleyen-ileri seviye çizgi izleyen kategorileri?
meslek lisesiyse temel çizgi izleyene katılamazlar hocam mini sumo ya katılabilirsiniz zaten fazla öğrenci de götürmüyorsunuz.

seviye mi kalmış hocam, programlamayı geçtim temel kodlama mantığını kavratamıyoruz artık.
Bunu bildirdik ama üstler öğretmenler hazırlasın demişler.

Benzer hiçbir yarışmaya katılmamış lise için ne önerirsiniz.

Başvuru için istene bu rapor ile hazır robot ile başvuru yasaklanmış olmuyor mu?
1726301855989.png

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği öğretmen görevlerinde "görevlendirildiğinde öğrenclere proje danışmanlığı yapar" der "proje yapar" demez.
Bu yasa yönetmeliklere uymayacaksak kaldıralım gitsin.

Son düzenleme:
Ortaöğretim kurumları yönetmeliği öğretmen görevlerinde "görevlendirildiğinde öğrenclere proje danışmanlığı yapar" der "proje yapar" demez.
Bu yasa yönetmeliklere uymayacaksak kaldıralım gitsin.
Hocam dediğinizde haklı olmakla birlikte gerçekten bir projeye danışman olduğunuzda öğrencilerin takıldıkları yerlere yardım ederken ve bir şeyler öğretirken işin içine öyle veya böyle giriyorsunuz. Projeyi zaten öğretmen yapması doğru değil. İşin ruhuna aykırı. Esas olan öğrencidir.

Hocam dediğinizde haklı olmakla birlikte gerçekten bir projeye danışman olduğunuzda öğrencilerin takıldıkları yerlere yardım ederken ve bir şeyler öğretirken işin içine öyle veya böyle giriyorsunuz. Projeyi zaten öğretmen yapması doğru değil. İşin ruhuna aykırı. Esas olan öğrencidir.
Allah aşkına kendi başına robotu mekanik ,elektronik ve yazılım olarak hazırlayabilecek kaç okul ,kaç öğrenci olabilir? Özellikle mesleki teknik liselerde? Yüzde 10 u geçmez.
Artık öğretmenlerin de bir çoğu hazır kıt alıp yazılımı kendi yazıyor diye biliyorum.

Başvuru için istene bu rapor ile hazır robot ile başvuru yasaklanmış olmuyor mu?
Ekli dosyayı görüntüle 76915
hocam hazır robotlar pcb olarak üretiliyor mesela o pcb yi hazır aldık diyebilirsiniz bunda bir yasak yok olsa bile robot satan firma ve kişiler üretim raporunu da gönderiyorlar o yüzden herkes hazır alma peşinde. kodlama kısmına gelecek olursak internette bir sürü kod geziyor onu kendinize göre uyarlasanız yeterli ki zaten üç aşağı beş yukarı hepsi aynı. yarışmalarda aynı robotlarla katılan öğrenciler arasındaki fark kalibrasyon kısmında bitiyor emin olabilirsiniz kalibrasyonu düzgün yapan bir öğrenci birinci kötü yapan öğrenci sonuncu oluyor. meb robot yarışması artık öğrencilerin kendini geliştirmek için çabaladığı bir robot üretmenin hazzını yaşadığı yarışmadan çok üreticilerin kendi reklamlarını yaptığı bir platform oldu. ben kendim üretim yapıyorum robotlar için pcb üretiyorum ama öğrencilerimle beraber kullanıyorum sadece satış vs yapmıyorum. pcb tasarımını öğrencilerimle yapıyoruz kodlama kısmını öğrencilerimizle yapıyoruz ve doğal olarak derece almak gibi bir derdimiz yok.

seviye mi kalmış hocam, programlamayı geçtim temel kodlama mantığını kavratamıyoruz artık.

Benzer hiçbir yarışmaya katılmamış lise için ne önerirsiniz.
lise öğrencileri arasında hile hurda karışmayan dışarıdan bir malzeme temin edilemeyen ve sadece öğrencilerin bilgisinin yarıştığı tek kategori bana göre tasarla-çalıştır kategorisi. ama öğrencilerinizle birlikte ileri çizgi izleyen kategorisine de katılabilirsiniz.

Allah aşkına kendi başına robotu mekanik ,elektronik ve yazılım olarak hazırlayabilecek kaç okul ,kaç öğrenci olabilir? Özellikle mesleki teknik liselerde? Yüzde 10 u geçmez.
Artık öğretmenlerin de bir çoğu hazır kıt alıp yazılımı kendi yazıyor diye biliyorum.
Hocam olması gerekeni söylüyorum ben. Fiili durum sizin dediğiniz gibi bunu biliyorum. Ama bu yöntem yanlış.

Sayın hocam benim öğrencilerim yapıyor. Düzgün eğitim ile bence öğrencilerinizi değerlendirmeli onları zorlamalisiniz.

Geri