160 GB Sabitdisk 130 GB Civarı Gözüküyor

Kodla Büyü

wertyu6

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar bilgisayarda 160gb sabitdisk var ama windows bunu 130gb kusur olarak görüyor.
Acaba böyle bir sorunla karşılaşan oldumu daha önce? veya çözümünü bilen varsa yardmılarınızı bekliyorum.
normalde bunun 150gb falan gözükmesi lazım.

hocam büyük ihtimallae bölümlenmemiş alan vardır
bunun için format cd sini takıp bölümlenmemiş alanı
bölüm oluşturark çözebilirsiniz

Yok hocam bölümlenmemiş alan yok kesinlikle hepsini böldüm, tekrar format attım, disk yönetiminden baktım bölümlenmemiş alan yok, pc masaüstü recover alanı falan da yok. ilkdefa böyle bir sorunla karşılaştım.

eskiden (2000-2001) IDE aygıtlarda 137 GB sorunu vardı ama bilgisayarınız o kadar eski değildir sanırım

sinaaat' Alıntı:
eskiden (2000-2001) IDE aygıtlarda 137 GB sorunu vardı ama bilgisayarınız o kadar eski değildir sanırım

bu dediğiniz olabilir hocam, çözümünü biliyormusunuz?
çünkü ben bilgisayara format atmadan önce tam gözüküyordu sabitdisk.

hocam anakartınızı (çipseti ile) ve işlemcinizi yazarmısınız ,ve yeni kurduğunuz işletim sistemini.Ayrıca BIoS a girip HDD nin kaç GB olduğuna bakınız.

160 Gb lik HDD yi 149 Gb olarak görse gerek. Daha altı bir rakam çıkıyorsa bios ile alakalıdır. Diye tahmin ediyorum..

Service Pack 2 den önceki XP sürümlerinde bu sorun yaşanabiliyordu.
Elinizde XP CD sinin sürümü kaç? ilk çıkan Service Packsiz ya lerden ya da SP1 li olabilir. Öyle ise SP2 veya SP3 lü bir XP CD si ile deneyin

Eğer daha önce linux kurmuşsanız dosya sisteminden ötürü görmüyor olabilir.

öncelikle biosa bakınız HDD kaç GB görünüyor eğer 136-137 GB ise biosu güncellemeniz sorunu çözecektir.Ama daha önce 160 görüyo diyosunuz demekki sorun bu değil o zaman işletim sistemi önem kazanıyo en az SP2 li bir XP kurulumu yapınız...Olmadı Hirens içindeki partitionmagic yada disk director ile bakınız.

kardelen hocam harddiski sıfırdan bölümlendirip biçimlendirdim, virüs veya içerisinde dosya olma ihtimali yok,
sinaat hocam çok teşekkürler yardımlarınız ve ilginiz için sp2 li xp yükledim ve sorunum halloldu.

Geri