18650 Pil Kutusu Nasıl Yapılır?

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
18650 Pil Kutusu Nasıl Yapılır?

Pil konusuyla ilgili çok fazla sıkıntı çeken var, bunlardan biride bendim. Nasıl yapılacağı ile ilgili biraz kafa yorduktan sonra kendi pil kutumu yapmıştım bu deneyimi öğrencilerime de aktardım. Yapacağımız projelerde bu sorun sürekli önümüze çıkıyordu bende kökten çözmeye karar verip nasıl yapıldığıyla ilgili ders verdim.

Bir bilgisayarcıdan çok fazla sayıda pil aldım (ücretsiz) test ettikten sonra öğrencilerime ikişer tane dağıttım ardından çinden aldığım aşağıdaki şarj modülünü kablo lehimleyerek kendilerine dağıttım.

şarj.png

almak isteyen için link.

Daha sonra pil kutusunu nasıl yapabileceklerini öğrettim ve her öğrenciye yardım ederek birer tane yapmasını sağladım. Piller çıkarılıp takılabiliyor. Pillere direk kablo lehimleyerek de yapabilirdik ama ben istendiği taktirde pilleri bir yerden bir yere rahat taşıyabilsinler istedim.

Diyebilirsiniz ki bu kutuların hazırları var satılıyor. Evet var, ama kendi yaptıkları çok daha değerli ve anlamlı. Estetik olarak mükemmel olmayabilir ama %100 işlevsel. Biz 2 adet 18650 pil kullanarak yaptık ama istendiği taktirde 3 adet pil kullanılarak da yapılabilir. 2 Adet pille 7.7 v elde edilebilir bu voltaj hem arduinoya hemde motor sürücüye yeterli geliyor. Yaptığım testlerde 4WD aracı (6v 4 DC Motor) ve arduino çok rahat çalıştırıyor. Ben aracı örnek verdim ama her türlü projenizde kullanabilirsiniz.
Yararlı olması dileğiyle.

İlgili dersimizin videosu

Dersi beğenir ve daha fazla ders videosu için kanalıma abone olmak isterseniz tıklayınız.

batteries-18650.png

Son düzenleme:
Bende bu pillerden kullanıyorumve memnunum. Elimde 50 taneye yakın var. Bilgisayar güç kaynağını kullanarak 4 lü şarj cihazı da yapmıştım. Yaklaşık 3 saatte dolduruyor 4 tanesini.

Bende bu pillerden kullanıyorumve memnunum. Elimde 50 taneye yakın var. Bilgisayar güç kaynağını kullanarak 4 lü şarj cihazı da yapmıştım. Yaklaşık 3 saatte dolduruyor 4 tanesini.
Hocam çok güzel düşünmüşsünüz tebrik ederim projenizi görmek isteriz. Bize esin kaynağı olursunuz. :)

Ben lipo pil kullanıyorum devrenize bağlı tabi ama saatlerce gidiyor..çok memnunum ..
Seneye lipoyu deneyebilirim bu sene elektroniğe fazlaca bütçe ayırdım. Deneyimlerinizden yararlanmak isterim. Marka model nedir, nasıl şarj ediyorsunuz, alırken neye dikkat etmek gerekiyor?

4 lü şarj için yaklaşık 15V vermeniz gerekiyor hocam, mavi+turuncu uç mu kulandınız PSU dan? Hocam ben de bu pilleri çok araştırdım, sordum soruşturdum, ısrarla doğrudan şarj edilmemesini bir şarj devresi kullanılmasını belirtiyorlar. Pilin patlama riski olduğunu söylüyorlar. Bu şarj devresi sanırım pil doldukça voltaj azaltıp tamamen dolduğunda voltaj kesen bir devre yapısına sahip. Bir araştrın isterseniz, güvenlik her şeyden önemli.
hasari hocam video için teşekkür ederim, güzel çalışma olmuş tebrikler. Yazınızın bir yerine "bu pilleri doğrudan kablo lehimleyerek de kullanabilirdik" yazmışsınız, havyadan gelecek yüksek ısı pilin ömrünü ciddi azaltıyor. Bu pilleri "punto makinesi" (makinenin adını bilmiorum, uydurdum belki de doğrudur) ile punto yaparak birbirine seri/paralel bağlıyorlar. Youtube,vs yerlerde videoları var. Bu pilleri lehimleyerek birleştirmek pek tavsiye edilmiyor.

4 lü şarj için yaklaşık 15V vermeniz gerekiyor hocam, mavi+turuncu uç mu kulandınız PSU dan? Hocam ben de bu pilleri çok araştırdım, sordum soruşturdum, ısrarla doğrudan şarj edilmemesini bir şarj devresi kullanılmasını belirtiyorlar. Pilin patlama riski olduğunu söylüyorlar. Bu şarj devresi sanırım pil doldukça voltaj azaltıp tamamen dolduğunda voltaj kesen bir devre yapısına sahip. Bir araştrın isterseniz, güvenlik her şeyden önemli.
hasari hocam video için teşekkür ederim, güzel çalışma olmuş tebrikler. Yazınızın bir yerine "bu pilleri doğrudan kablo lehimleyerek de kullanabilirdik" yazmışsınız, havyadan gelecek yüksek ısı pilin ömrünü ciddi azaltıyor. Bu pilleri "punto makinesi" (makinenin adını bilmiorum, uydurdum belki de doğrudur) ile punto yaparak birbirine seri/paralel bağlıyorlar. Youtube,vs yerlerde videoları var. Bu pilleri lehimleyerek birleştirmek pek tavsiye edilmiyor.
Haklısın düzeltme için teşekkür ederim.

3 aydır bununla dolduruyorum pillerimi. Hiçbir Sorun yok. Powerlerin 5v kırmızı beyaz kablosu 5v 22 amper yazıyor ama 22 amper olmadığı kesin fakat cell başına zaten 1 amper yeterli 4 amper 5v bir kablo 4 şarj modülüne paralel bağladım.

Ekli dosyalar

• IMAG0214.jpg
    IMAG0214.jpg
    118.7 KB · Görüntüleme: 104
Seneye lipoyu deneyebilirim bu sene elektroniğe fazlaca bütçe ayırdım. Deneyimlerinizden yararlanmak isterim. Marka model nedir, nasıl şarj ediyorsunuz, alırken neye dikkat etmek gerekiyor?

Hocam robotistandan aldım Profuse diye bir marka daha iyi markalar var tabi ama malum bütçe ... Şarj cihazı kesinlikle balans özellikli olmalı içindeki hücrelerin hepsinin eşit oranda dolması sağlanmalı lipo piller şarj edilirken mutlaka göz önünde şarj edilmeli akşam şarja takayım sabaha dolar olayı çok tehlikeli pillerin yanma ve yangın çıkarma riski var. Hücrelerin içindeki gerilim her bir hücre için 3.7 V tan az ve 4.2 V tan çok olmamalı, bunun için 10 lira civarı basit ölçüm cihazları var. Birde saklanırken mutlaka pil %80 civarlarında dolu olarak saklanmalı uzun ömürlü olması için.. Benim bildiklerim bunlar :)

İkinizede teşekkürler arkadaşlar. Bizim için aydınlatıcı bilgiler oldu.

Boş pillerin iç direnci düşer. Direkt kontrolsüz gerilim uygulamak pilin fazla akım çekerek şarj olmasına neden olur. Şarj olur mı yine de olur. Ama pil içindeki kimyasal döngü istenildiği gibi şekillenmez ve pilin ömrü kısalır. Yangın çıkabilir, patlama olabilir, yaralanmalara ve dolaylı can kaybına sebebiyet verebilir.

Pillerin şarj olması için süreci takip eden bir kontrol devresine ihtiyaç vardır. Pillere giden şarj akımını sınırlayıp darbeli belirli bir frekansta kare dalga şeklinde gerilim uygulayarak sağlıklı şarj olmasını sağlarlar. Şarjı takip eder ve istenilen pil voltaj değerine ulaştığında devreyi keserek aşırı şarj durumunu ortadan kaldırırlar.

Pillerin ne şekilde şarj edilmesi gerektiği kimyasal bileşime ve genelde üretici önerilerine göre belirlenir.

Li-ion / Ni-mh / Ni-cd her türün şarj usullleri farklıdır.

Pil/akü şarjı her ne kadar kolay görünsede, yüksek miktarda enerji ufak bir alana kimyasal olarak depolandığından dolayı yüksek ciddiyet ister, ihmal etmeye gelmez. Ummadık sürprizler ortaya çıkabilir.

Geri