2 domain ve 1 hosting lazım. yardım!

Kodla Büyü

buyey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar. başlangıç olarak 2 domain ve bunlar için hosting alacağın. daha sonra bir yada iki site daha yapmayı düşünüyorum. wordpress yapacağım için uyumlu olması çok önemli. tecrübeli arkadaşların tavsiyesini bekliyorum.

kafama takılanlar :?
1-domain alırken nelere dikkat etmeliyim? domain transferi özelliği tüm alınan domainlerde var mıdır?
2-domain ve hosting firmaları farklı olursa problem çıkar mı?
3-domain ve hosting için hangi firmaları önerirsiniz?

şimdiden teşekkür ederim :roll:

https://www.guzel.net.tr/aff.php?aff=442

Ben 4-5 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum hocam. Tavsiye ederim.

1- ) Domain alırken anlık işlem yapabilmeli ve bu işlemler doğrudan işlemeli. ( sen ns değiştirdiğinde anlık değişim kabul görmeli bunu birileri onaylamak için bekletmemeli vs. )
2 -) hayır problem çıkmaz. Ben domainlerimi name.com üzerinden alırken hostingi yukarıda verdiğim linkten alıyorum. daha önce de başka yerden alıyordum. Sorun olmaz.
3 - ) yukarıdaki paylaşımda belirttim :)

kolay gelsin

Domain alırken 1 yıl sonra ortadan kaybolacak bir yerden almadığınız sürece sorun yaşamazsınız. Transfer her firmadan her firmaya yapılır. Bazıları iç transfer bazıları dış transferdir. İç transfer aynı gün hatta dakika gerçekeleşebilir. Dış transfer ise ortalama 1 hafta sürer.

Transferi domainin bitiş tarihinden 2 hafta önce başlatmanızı öneririm. Bazı durumlarda sorun oluyor işlem gerçekleşmiyor eski firmadan uzatmak durumunda kalabilirsiniz. Domain transferi dış transferde domain sürerisni 1 yıl uzatır. İç transferde ise gerekmez aynen devam eder.

İç transfer dediğimi yanlış algılayanlar olabilir account transferden bahsetmiyorum. Dünya genelinde domain bayiliği yapan birkaç büyük firma vardır ve hosting şirketleri de buralardan bayilik alırlar. Aynı bayiden hizmet alan iki hosting firması dış transfer yapamaz. Mecburen iç transfer olması gerekir. Birçok kişi bu bilgileri bilmez.

Domain ile hosting firmasının ayrı olması sorun çıkarmaz. Bazen siteyle alakalı bir durum olduğunda hosting firması domain firmasına, domain firması da hosting firmasına suçu atar ancak teknik bilgi sahibi olan kimseler duurmu anlarlar.

Domain alırken bence ilk yıl godaddy den alın .com domaini 2 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz. Bununla alakalı bir makalem var linkini yazayım. 2. yıl başka bir firmaya transfer edebilirsiniz. Daha uygun ödemek için.

http://www.omerbilgin.com/en-ucuz-alan- ... il-alinir/

Hosting alırken eğer ciddi bir proje yapacaksanız gidip de paylaşımlı hosting almanızı önermem. Yani 1-2 ayda gelir elde edebilecek projelerle uğraşacaksanız VPS sunucu hatta çok para kazanacağınızı umuyorsanız Dedicated sunucu almanızı öneriirm. VPS ler aylık 20-30 dan başlar dedicatedler ise alacağınız yere göre 100-150 den başlar.

Merak ettiğiniz başka husular varsa özelden yazarsanız yanıt vermeye çalışırım. konuyu takip edebemeybilrim.

buyey' Alıntı:
Selamün aleyküm arkadaşlar. başlangıç olarak 2 domain ve bunlar için hosting alacağın. daha sonra bir yada iki site daha yapmayı düşünüyorum. wordpress yapacağım için uyumlu olması çok önemli. tecrübeli arkadaşların tavsiyesini bekliyorum.

kafama takılanlar :?
1-domain alırken nelere dikkat etmeliyim? domain transferi özelliği tüm alınan domainlerde var mıdır?
2-domain ve hosting firmaları farklı olursa problem çıkar mı?
3-domain ve hosting için hangi firmaları önerirsiniz?

şimdiden teşekkür ederim :roll:

1) Domain transfer etme özelliği tüm domainlerde bulunur. Fakat kurallar gereği ilk 60 gün domaininizi hiçbir firmaya transfer edemezsiniz.

2) Hiçbir sorun çıkmaz, performansa zerre kadar etkisi yoktur.

3) İsteyene süper hızlı hosting sağlayabilirim. Paylaşımlı hosting değil, reseller hizmetidir bu. Yıllık sadece 40 TL'ye süper hızlı.

Hocam yanlış anlamayın bir düzeltme yapma gereği duydum. Reseller = paylaşımlı hosting aynı şeydir.

Paylaşımlı hosting aynı sunucuda sizin sitelerinizin dışında başka sitelerin de olmasıdır. Bunu şöyle izh edebiliriz belediye otobüsünde seyahat etmek ile özel otomobil veya taksi ile seyahat etmek arasında nekadar fark varsa paylaşımlı hosting ile VPS veya Dedicated sunucu arasında okadar fark vardır.

Bütçesi elverişli olanlar için VPS almaları sağlıklıdır. Vps sanalaştırma teknolojisi ile bölünmüş birbirinden bağımsız işletim sistemleri üzerine kurulmuş hosting hizmeti sağlar. Böylece çok uçuk bir sorun olmadığı takdirde müşteriler birbirinden etkilenmez.

Paylaşımlı hostinglerde eğer sunucu güvenliği iyi ayarlanmamışsa web sitelerinden 1 tanesi hacklenerek diğer tüm siteler hacklenebilir. Sizin siteniz çok düzgün olabilir ama diğer kişilerin siteleri ile ilgilenmemelerinden ötürü siz de mağdur olabilirsiniz.

yasarsahbaz' Alıntı:
1) Domain transfer etme özelliği tüm domainlerde bulunur. Fakat kurallar gereği ilk 60 gün domaininizi hiçbir firmaya transfer edemezsiniz.

3) İsteyene süper hızlı hosting sağlayabilirim. Paylaşımlı hosting değil, reseller hizmetidir bu. Yıllık sadece 40 TL'ye süper hızlı.

Bende ihs ve turhostu kullanıyorum. Hosting ve domain aynı firma olsa daha rahat olur aslında çok ta önemli değil ama, özellikle turhost.com' u tavsiye ederim. Hizmetlerinden çok memnunum....

omerbilgin' Alıntı:
Hocam yanlış anlamayın bir düzeltme yapma gereği duydum. Reseller = paylaşımlı hosting aynı şeydir.

Paylaşımlı hosting aynı sunucuda sizin sitelerinizin dışında başka sitelerin de olmasıdır. Bunu şöyle izh edebiliriz belediye otobüsünde seyahat etmek ile özel otomobil veya taksi ile seyahat etmek arasında nekadar fark varsa paylaşımlı hosting ile VPS veya Dedicated sunucu arasında okadar fark vardır.

Bütçesi elverişli olanlar için VPS almaları sağlıklıdır. Vps sanalaştırma teknolojisi ile bölünmüş birbirinden bağımsız işletim sistemleri üzerine kurulmuş hosting hizmeti sağlar. Böylece çok uçuk bir sorun olmadığı takdirde müşteriler birbirinden etkilenmez.

Paylaşımlı hostinglerde eğer sunucu güvenliği iyi ayarlanmamışsa web sitelerinden 1 tanesi hacklenerek diğer tüm siteler hacklenebilir. Sizin siteniz çok düzgün olabilir ama diğer kişilerin siteleri ile ilgilenmemelerinden ötürü siz de mağdur olabilirsiniz.

yasarsahbaz' Alıntı:

Bilgilendirme için teşekkür ederim :)

Geri