2 Exel Sayfasındaki Karışık Değerleri Bulma

Kodla Büyü
Arkadaşlar iki exel sayfasındaki karışık değerleri bulmak istiyorum,
Birinci Sayfada A1 hücresinde Sıralı isimler var diğerinde ise ,karışık olarak A1 Hücresinde isim ve isimler ,A2 hücresinde ise kodlar var.Benim yapmak istediğim ise Sayfa1 deki İsimler karşısına ,sayfa2 deki aynı isimleri bulup bulduğu ismin karşısındaki ismi sayfa1 ismin karşısına yazdırmak.

Örnek;
Sayfa1;

A1=Ali A2=?
A1=Mehmet A2=?
A1=Kenan A2=?

Sayfa2
A1=Kenan A2=1:9
A1=Ali A2=1:36
A1=Mehmet A2=1:15

Arkadaşlar yukardaki örnekle inşaallah yapmak istediğimi Anlatabilmişimdir.

anlattığını tam anlayamadım ama excel dosyasını gönderebilirsen ordan bakayım belki çözerim

Öncelikle Exel Değil Excel Olması lazım. Gelelim cevaba

Sayfa2
A1=Kenan B1=1:9
A2=Ali B2=1:36
A3=Mehmet B3=1:15

şekinde olması gerekir. Buna göre sayfa1 de

A1=Ali b1=
A2=Mehmet b2=?
A3=Kenan b3=?

olması gerekir. Şimdi b1 hücresine =DÜŞEYARA(A1;Sayfa2!$A$1:$B$20;2;DOĞRU) yaz ve formulu alt satırlara kopyala. Bu formül sayfa1'de A1'deki değeri, sayfa2'de a1:b20 bloğunun 1. sütununda arıyor. Eşleşme bulursa 2 sütundaki değeri alıp yazıyor.

Myesil ilgi ve cevap için Teşekkürler.vermiş olduğun kodu uygulayamadım uğraştım fakat öncelikle şoyle bir formül gerekiyorki Sayfada belli yerlerde yazan kodu formül okuyup bir üst satırı aşağıya kopyalaması gerekiyor açıklama aşağıdaki gibi,

Örnek;

A1=Sistem 2:1
A2=sıra..................................H2=Aksiyon
A3=1
A4=2
A5=3

Arkadaşlar yukardaki örnekte yapmak istediğim şudur,
A2 öyle bir formül yazmalıyım ki EĞER H2 de "Aksiyon" yazıyorsa A2=A1 olsun,
Tabi Satırlarda karışık bir sıralamayla tahmini her 15 - 20 satırda bir H2 de Aksiyon yazdığı için ve her Aksiyon yazan satırın bir üst satırı olan A1 deki kodların kopyalanmasını istediğim için boyle bir formül lazım.

Sistem 2:3
Sıra Gezegen İsim (aktivite) Ay Harabe Alanı Oyuncu (durum) İttifak: Aksiyonlar
1 Sömürge orko67(t) cashif [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
2 Sömürge orko67(t) cashif [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
3
4 kelekci kralyoda İHTİYA [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
5 Ana Gezegen orko67(t) cashif [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
6
7 2a BARBAR79(t) 57.ALAY [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
8 Draw sheela [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
9 TiMeOuT TiMeOuT(iI) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
10 Sömürge orko67(t) cashif [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
11 Ana Gezegen kem16(iI) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
12 Sömürge orko67(t) cashif [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
13 Uzay Boşluğu
~~ Garaj
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sistem 2:4
1 Sömürge ornektuning(i) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
2 Sömürge orko67(t) cashif [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
3 Alev rappermc TURKiYE [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
4 Merkez rappermc TURKiYE [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
5 METROPOLITAN genas(iI) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
6 Magma rappermc TURKiYE [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]

Yapmak istediğim asıl sayfadan bir bölüm veriyorum daha anlaşılır olur inşaallah,
Arkadaşlar yukarda da görüldüğü gibi Aksiyon kelimesi sadece Sistem 2:3 ve Sistem 2:4 yazan satırların 1 altında yazdığından Aksiyon yazan satırın bir üst satırını kopyalatmak istiyorum bana bu kodlar lazım çünkü bu döngülü satırlar yaklaşık 15.000 civarında olduğundan tek tek kopyalamak zor oluyor.

Ekli dosyalar

• Kral Ogame Glaxileri.rar
    459.9 KB · Görüntüleme: 49
örnek bi excel dosyası gönderebilirseniz... elimzde bulunur..

A2 hücresine =eğer(H2="Aksiyon";A1;"") yaz.
Aynı zamanda uğraştığın veri isimlerinden dolayı biraz karmaşa yaşanıyor. Aksiyon demişsin sonra aksiyonlara dönmüş. Excel dosyasını açıyorum çalışma sayfalarına Glaxi gibi kelimeler var. Excel sorununudan çok diğer kelime ve kavramlara takılıyor insan. Biraz daha açıklayıcı olursa sanırım yardım edebilirim.

Haklısın doğrusu Aksiyonlar olacaktı yanlış yazmışım :)))

İdare et excel bilgim çok az olunca kafam şişti kendimce bişiler yapmaya çalıştım tututramadım,

Verdiğin formulü deniyorum cevabı yazarım birazdan.
Teşekkürler.

Myesil vermiş olduğun formül ilk satırda oldu fakat şoyle bir işlem yaptı tabii buda benim eksik anlatımımdan oldu yine,
Sonuç;

A2=A1 fomülü görevini yaptı sebebi ise diğer H2 haricindeki bazı H satırlarında hiç bir şey yazmaması veya başka bir şey yazmasından kaynaklanıyor.

Vermiş olduğun kodu şu şekilde değiştirebilirmiyiz,

EĞER H2="Aksiyonlar" veya " BOŞ " veya "..........." ise gibi bir kaç değişken yazabilirmiyiz.

Boş olan yerde hiçbir şey yazmayan satırlar için kullanacağız,

=EĞER(H2="Aksiyon";A1;EĞER(H2="";A1;EĞER(H2="BOŞ";A1;)))

olabilir herhalde

Hocam verdiğin formüller benim isteğimi karşılıyor fakat yapmak istediğim dosya biraz karışık olduğu için her defasında bir sonraki adımda aklıma gelmeyen hatalar çıkıyor tabii formülle ilgisi yok,

En iyisim ben Yarın bu işi iyice bir düşüneyim ne nasıl yapacağımı ondan sonra senden bir formül isteyeyim yoksa olmayacak bu boyle sen doğru formülü veriyorsun fakat yapmak istediğim şeyin ilerisindeki hatayı düşünemediğimden olmuyor.

Yapmak istediğim şey ise kısaca şoyle Ekli dosyada var zaten ,

Bir oyun ogame oyun sitesindeki 5 Galaxiyi tek tek kopyaladım her galaxi 200 sayfadan oluşuyor ve her sayfa değişik oranlarda olabiliyor yani 10 ile 14 arası olabiliyor net değil.

Sonuç olarak Oyun sıralamasındaki ilk 100 kişiyi site istatistiklerinden kopyalayıp bir excel sayfasına attım ,Her oyuncunun 5 glaxiye dağılmış sömürgeleri var ve Toplar her oyuncunun 11 Sömürgesi var .

Oyle bir formül yapmak istiyorumki Sayfa1 deki oyuncuların isimleri A1 karışık olan koordinatlarını bir fomülle ile ismi eşleşen oyuncunun karşısına yazdırmak istiyorum.

Ama tabii inşallah yaırn bir iyice inceleyim oyle bir fomül isteyeyim şimdi kafam karıştı.

Neyse Yardım için yine de Teşekkürler senide yorduk kusura bakma,

Kolaygele.

Evet Myesil şimdi sanırım tam bize lazım olacak formülün nasıl olduğunu çözdüm ,tabii pratikte çözdüm formül olarak inşaallah sizdende boyle bir formül gelirse işim olacaktır.

Şimdi Sayfa2 den bir alıntı paste ediyorum,hepsini okumanıza gerek yok sadece burda A1 e denk gelen yerlere dikkat edin,

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sistem 2:57
1
2
3 KIZAN_6 okyay TURKiYE [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
4 -------------------- adaletsizler(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
5 Sömürge DEEP_FEAR(t) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
6 257-A lives(iI) P2P [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
7 Sömürge crazyangel1(iI) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
8 257-B lives(iI) P2P [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
9 Takdik Merkezi derinhoca(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
10 -------------------- risus(c) P2P [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
11 GROZNI imam(t) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
12 BLANCA SHADOWLAND(iI) P2P [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
13 Uzay Boşluğu
~~ Garaj
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sistem 2:58
1 Sömürge zaza(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
2 Sömürge zaza(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
3 Sömürge zaza(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
4 Never Die Alone 3 FOR YOU WASTE(iI) M.K.A [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
5 Ana Gezegen zaza(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
6 1 cerast(iI) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
7 WaNTeD WaNTeD(iI) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
8 Sömürge zaza(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
9 Ana Gezegen cenker007(i) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
10 Sömürge zaza(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
11 rize 5 koverbeni(t) ATMACA53 [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
12 Sömürge Heraq(t) ATMACA53 [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukardaki dökümen Sayfa1 ,Sayfa2 vs... sayfa 5 olmak üzere 5 adet sayfadan oluşuyor ve her sayfada yaklaşık 200 tane yukardaki gibi çizgi ile bölünmüş alanlar var toplam satır 1 sayfada belkide 3500 satır eder.

Yukardaki vermiş olduğum yazıyı bir excel sayfasına kopyalayıp yapıştırdığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

İlk sayfamızda oyuncu sıralamız olacak örnek;

WaNTeD
zaza
imam
SHADOWLAND
lives
şimdi ilk sayfada A Sutunları oyuncu isimleri
B ,C ,D, E, F, .... GİBİ 11 adet her oyuncunun sömürgesi olduğuna göre

B1 ,c1, d1,e1 bölgelerini oyle bir fomül yazmamız lazım ki yukardaki verdiğim bölümden karışık olan isimleri ilk sayfadaki düzenli isimler karşısına yazacak yalnız ilk sayfaya yazmasını istediğim oyuncuların isimleri değildir bulundukları koordinatlarıdır o kordinatlarda Yukardaki tabloda görülen Sistem 2:58 gibi yazan yerlerdir.

Ayrıca Her bir koordinat arası aşağıdaki şekilde çizgi çizgi ayrılmıştır.

Örnek;
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- gibi bize lazım olansa her çizgi ile ayrılmış olan Sistem 2:58 ve onun aldındaki
1
2
3
4
gibi sıralanmış bölümlerdir.
Örnek;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sistem 2:58
1 Sömürge zaza(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
2 Sömürge zaza(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
3 Sömürge WaNTeD [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]
4 Sömürge zaza(c) [Casusluk] [Yeni Mesaj] [Arkadaşlık isteği]

İlk Sayfada
zaza isminin karşısına
B1=Sistem2:58:1
B2=Sistem2:58:2
B3=Sistem2:58:4

WaNTeD karşısına ise
B1=Sistem2:58:3
yazılmasını istiyorum biraz uzun oldu ama inşaalah tam anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.

Myesil yazılacak olan formülün kısaca türkçe açılımı şoyle olabilir diye düşünüyorum,

Her çizgi ile ayrılmış bölümden sonra A1 hücresinde "Sıra" yazıyor daha sonraki alt alta satırlarda
1
2
3
4
5 ve karşılarında oy F Sutunu altında lkarışık oyuncu isimleri olduğuna göre,

Aradığımız oyuncu koordinatı WaNTeD olsun;

Eğer A79 Eşit ise "Sıra"+1+2+3+4+5 ve F79= ise İlk Sayfadaki oyuncu isimlerinden birine örnek ;

A79="Sıra"
A85=6
F85=WaNTeD (oyuncu İsmi)

şimdi yukardaki 3 arama sonucu bir araya gelmişse birleştiriyoruz ve her sıra yazan satırın bir üst Satırında yani yukardaki örneğe göre A78 de şunu yazar,
A78=Sistem 1:16

yazdığına göre ilksayfadaki WaNTeD isminin karşısına A78 ve A85 i birleştirecek bir formül yazdıracağız ve sonuç aşağıdaki gibi olacak,
A1 B1
WaNTeD Sistem 1:16:6

emekki WaNTeD sistemde 1:116:6 kordinatındaymış,

umarım yeterli açıklama yapabilmişimdir.
ayrdımcı olursan svinişrim şimdiden Teşekkürler.

Geri