2. Faz ET Dokunmatik Sorunu

Kodla Büyü
Bizde de bir tahtada ekrandaki herhangi bir kısayola tıklandığında kısayol ekranda kayarak tuhaf hareketler yapıyor ... Başına gelen varsa bi yorum alabilirmiyiz

btnotlari' Alıntı:
Bizde de bir tahtada ekrandaki herhangi bir kısayola tıklandığında kısayol ekranda kayarak tuhaf hareketler yapıyor ... Başına gelen varsa bi yorum alabilirmiyiz
Aynısı bizim akıllı tahtalarda da oluyor. Şu an üç tanede var. yazılımsal olduğunu düşünüyorum.

Sayın öğretmenlerim, servis geldi ve kameranın usb kablolarını değiştirdi. Artık ET'mızın dokunmatiği çalışıyor, ama maalesef tahtanın sol tarafına dokunuyoruz; sağ taraf hareket ediyor. Kısayollara tıklayınca yerinden oynamaya başlıyor. Servis format atılması gerektiğini söylüyor. Ne yapabilirim?

filito' Alıntı:
btnotlari' Alıntı:
Aynısı bizim akıllı tahtalarda da oluyor. Şu an üç tanede var. yazılımsal olduğunu düşünüyorum.
hocam var mı bir gelişme bu sıkıntımızla ilgili

yalcinsozen' Alıntı:
Sayın öğretmenlerim, servis geldi ve kameranın usb kablolarını değiştirdi. Artık ET'mızın dokunmatiği çalışıyor, ama maalesef tahtanın sol tarafına dokunuyoruz; sağ taraf hareket ediyor. Kısayollara tıklayınca yerinden oynamaya başlıyor. Servis format atılması gerektiğini söylüyor. Ne yapabilirim?
Kısayola tıklandığında ekranda kayıyor hocam kaç zamandir bekliyorum sorunun çözümünü yoksa imaj aticam onuda teslim alinma tamamlanmıdiği için şimdilik bekletiyorum varsa bi çözüm bulan yazarsa çok iyi olacak

Hocam Faz2 tahtaların USB girişlerinde bir problem var gibi duruyor. USB girişlere herhangi bir aygıt(USB uzatma kablosu da dahil) takıldığında dokunmatik problemleri başlıyor. Ekranda kısayollar kaymaya başlıyor. Bizde de tahtalar teslim alınmadığı için serviste çağıramıyoruz.

ET lardan bir tanesinde tahta açılıyor ekranı kaydırmak mümkün değil. dokunmatik de usb ya da kablolu fare de hareket ettiremiyoruz. çözüm ne ola ki?

btnotlari' Alıntı:
filito' Alıntı:
btnotlari' Alıntı:
hocam var mı bir gelişme bu sıkıntımızla ilgili

Aynı sorun bizde de var Hocam windows10 driver ı buldunuz mu sorunu halledebildiniz mi?

mezbele' Alıntı:
ET lardan bir tanesinde tahta açılıyor ekranı kaydırmak mümkün değil. dokunmatik de usb ya da kablolu fare de hareket ettiremiyoruz. çözüm ne ola ki?

Hocam aynı sorun bugün bizim bir tahtada oluştu. Siz ne yaptınız acaba, çözüme kavuşturabildiniz mi?

int üzerinden w10 yükseltmesi yapılan çoğu tahta bir zaman sonra dokunmatik sorunu veriyor. kendi üzerinde gelen w8.1 sürümü tekrar yüklenince sorun ortadan kalkıyor. yani w10 ile dokunmatik uyum sorunu var. w10 için yeni dokunmatik driver lazım . yoksa en uygunu w8.1

okulda tahtanın biri sürekli usb aygıtı tanınmadı hatası veriyordu win8.1 de dahil. win 10 a güncelledim bir süre aynı uyarıyı verdi durdu. ondan sonra dokunmatik çalışmaz oldu. sanırım kamera usb kabloları gitti.

Bizde de şöyle bir durum oldu: dokunmatik ekran tamamen simetriğini alıyor. koordinat düzlemini bilirsiniz 1. bölge 2. bölge 3. bölge ve 4. bölge diye ayrılır ya 1. bölgeye dokunduğumda 3. bölgeden tepki alıyorum. 2. ye dokunduğumda 4ten tepki alıyorum ve aynı şekilde diğerleri de. Ne yapmalıyım sizce?
hocam bunun çözümü donanımsal mı? kameralar mı değişecek yoksa bir yolu var mı bildiğiniz ?

Bizde de şöyle bir durum oldu: dokunmatik ekran tamamen simetriğini alıyor. koordinat düzlemini bilirsiniz 1. bölge 2. bölge 3. bölge ve 4. bölge diye ayrılır ya 1. bölgeye dokunduğumda 3. bölgeden tepki alıyorum. 2. ye dokunduğumda 4ten tepki alıyorum ve aynı şekilde diğerleri de. Ne yapmalıyım sizce?
Bu sorunun aynısıbizim faz2 de oldu bu hafta çözüm yolu var mı ?

Hocam masaüstünde kısayolu olması lazım "optic touch device"
Oradan yapıyoruz.
1- Doğru driverlar yüklü olması gerekir.
2-KAmera ve reflektör temizliği yapıp bir defa kapat aç yapınız
3-Arkadaşın dediği gibi optic touch device ile kalibrasyon yapınız

Son düzenleme:
faz2 tahta dokunmatiği tam tersi yönü algılıyor sağa basıyorum tahtanın solu yukarı basıyorum tahtanın aşağısı algılıyor.Arada bazı yerlerde ise hiç tepki algılama yok ne yapılabilir?

Touch kablo değişikliği denenebilir...

Screenshot_2021-11-07-18-42-55-426_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

faz2 tahta dokunmatiği tam tersi yönü algılıyor sağa basıyorum tahtanın solu yukarı basıyorum tahtanın aşağısı algılıyor.Arada bazı yerlerde ise hiç tepki algılama yok ne yapılabilir?

Arkadaşlar konuyu yeniden açıyorum. Orijinalinde win8 yüklü bir tahtamıza win 10 imajı yükledim. Zaten yarım yamalak çalışan dokunmatiği hepten gitti. Kalibrasyonu açtığımızda aynen hocamın dediği gibi sağ üst kutucuğa bastığımda sol altı algılıyor ya da bazılarını algılamıyor yani kalibre edilemiyor. Faz 2 tahtaların driverlarını vestel yayımladı mı biliyor musunuz? Gerçi biz okulda win 10 kullanmayı tercih ediyoruz. Bu arada tüm okulun tahtalarını win8'den win 10 'a geçirdim hiç birisinde bu sorun yaşanmadı.

Geri