2 M * 2 M afiş tasarlama--Yardım

Kodla Büyü

the_myth

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar. okulumuzdan LYS sınavında derece yapan öğrencilerimiz için müdür bey benden afiş hazırlamamı istedi. afişin boyutları 2 metre * 2 metre olacak. photoshopta tasarladım, yaparken tuval boyutunuda 200cm*200cm olarak ayarladım (boyutları 5669*5669 oluyor jpege çevirince) ve öyle yaptım. daha önce böyle bşy yapmadığım için tereddtteyim. baskıya verdiğimizde görüntüde bozulma olur mu? veya tavsiyeniz var mı bu konuda? ( mesela renk modunun RGB veya CMYK olması fark ettirir mi* ben RGB de çalıştımda. )

birde tahmini basım masrafı nolur acaba? 2M*2M bez afişe basılacak.

http://www.bilgisayarbilisim.net/okul-panosu-f189/klavye-tekrardan-duzenlendi-t44001.html
yukardaki linkteki tabloyu bastırdım. çok da güzel oldu hiç renk kayması veya baskıda bozukluğa rastlamadım. matbaada bastırdım. özalitler de yapıyo bu işi. photosop da tasarlamıştım. jpg olarak kaydetmek istediğinizde bilgisayarın ramını zorlayabiliyo. 5000 px * 5000 px yapmak istediğimde bilgisayarın gücü yetmemişti.
1 pixel 32 bit oluyo.
5000*5000=25 000 000*32bit= bit. ram lazım. varsa photosop da yapabilirsiniz.
kolay gelsin.

aresbel3' Alıntı:
http://www.bilgisayarbilisim.net/okul-panosu-f189/klavye-tekrardan-duzenlendi-t44001.html
yukardaki linkteki tabloyu bastırdım. çok da güzel oldu hiç renk kayması veya baskıda bozukluğa rastlamadım. matbaada bastırdım. özalitler de yapıyo bu işi. photosop da tasarlamıştım. jpg olarak kaydetmek istediğinizde bilgisayarın ramını zorlayabiliyo. 5000 px * 5000 px yapmak istediğimde bilgisayarın gücü yetmemişti.
1 pixel 32 bit oluyo.
5000*5000=25 000 000*32bit= bit. ram lazım. varsa photosop da yapabilirsiniz.
kolay gelsin.

hocam bende ayarladım 200cm*200cm olarak tasarlıyorum. bilgisayarı hakkaten çok zorluyor. ama şimdilik bi sorun çıkmadı. jpeg olarak çıkarttığımda ise çözünürlük 5669*5669 oluyor. sanırım basımda çok fazla bi bozulma olmaz. ama sonuçta 2*2 metre olarak. kestirmek biraz zor. bide şu RGB veya CMYK renk moduna takıldım ama sanırım çokta fark etmez matbaa için. bide fiyatını merak ediyorum ne kadar çıkar diye.

Ekli dosyalar

• afis4.jpg
    afis4.jpg
    23.9 KB · Görüntüleme: 1,117
matbaa için farkedeceğini hiç sanmıyorum. sonuçta dosya formatı aynı (jpg, gif vs.).
fiyatı da 15 lira vermiştim 1 metrekare için :)

RGB: R, G, B Red, Green, Blue renklerinin oluşturduğu renk uzaylarıdır.
CMYK: C, M, Y, K Cyan, Magenta, Yellow, Black Renklerinin oluşturmuş olduğu renk uzayıdır.

Kullanım alanları:
RGB Genel Olarak Monitör ve televizyonlarımızda kullandığımız renk uzayı*dır.
CMYK ise basılı medyada kullandığımız renk uzayı*dır.
http://www.yeniforumuz.biz/showthread.php?380349-Rgb-Cmyk-Bilgisi

hocam bende davetiye hazırlamıştım RGB modunda sonra yedeğini almadan jpg dosyasını götürdüm matbaaya, matbaacı CMYK olsa iyi olur, RGB de renkler ekranda göründüğü gibi kağıtta çıkmaz dedi. Bitane bastık çok afaki bir fark görünmüyor ancak renkler istediğiniz canlılıkta değil hatta bazı renkler değişik yansıyor(örneğin sarı biraz turuncuya kaçıyor) ince siyah çizgiler net görünmüyor.
Bu tecrübeyle CMYK yı tavsiye ederim.

the_myth hocam ben de sana cmyk ile yapmanı tavsiye ederim. Diğer türlü renkler bozulur. birde baskıya götürürken photoshop dosyasını da götür. Bazen onlar üstünde bir iki oynama yapabiliyorlar...

hocam resmin dpi değerini en az 300 tut yoksa bozulur yazılar falan pc yi daha çok kasar ama mutlaka yapmalısın

eemree' Alıntı:
hocam resmin dpi değerini en az 300 tut yoksa bozulur yazılar falan pc yi daha çok kasar ama mutlaka yapmalısın
tavsiyeler üzerine renk modunu CMYK olarak değiştirdim. dosyanın psd side hazır onu götürcem zaten matbaaya. ilginiz için teşekkürler. yanlız hocamın bahsettiği dpi değerini nerden öğrenip değiştirebilirim acaba?

the_myth' Alıntı:
eemree' Alıntı:
tavsiyeler üzerine renk modunu CMYK olarak değiştirdim. dosyanın psd side hazır onu götürcem zaten matbaaya. ilginiz için teşekkürler. yanlız hocamın bahsettiği dpi değerini nerden öğrenip değiştirebilirim acaba?
Menülerden görüntüye gel ordan görüntü boyutuna tıkla.

Ekli dosyalar

• zünürlük.jpg
    zünürlük.jpg
    60.9 KB · Görüntüleme: 1,017
Geri