2000 öncesi meslek lisesi mezunlarında durum nedir

Kodla Büyü

mse

Süper Üye
Süper Üye
Bugün e devletten iş hayatıma girdim stajer öğrenciliğimizi sigortalı olarak başlangıç saymışlar.. Ve arada çalış çalışma; sigortalılık süresi olarak hesaplamışlar. Ama bazı arkadaşlarda prim gün sayısı düşük. Sizlerde durum nasıl

Bugün e devletten iş hayatıma girdim stajer öğrenciliğimizi sigortalı olarak başlangıç saymışlar.. Ve arada çalış çalışma; sigortalılık süresi olarak hesaplamışlar. Ama bazı arkadaşlarda prim gün sayısı düşük. Sizlerde durum nasıl
Hocam yaptığınız kış stajı mıydı? ATL lerde yaz stajı yapılıyor ve sigorta girişi yapılmıyordu bildiğim kadarıyla. Eğer yanlış biliyorsam benim de 1998 yaz stajım var peşine düşerim çünkü bu çok önemli bir kazanç olur.

2002 çıraklık eğitim mezunuyum bende de eklenmiş. Sigorta başlangıç tarihim 1998 olarak görünüyor. Emeklilik yaşım 57 olarak görünüyor.

2003 ya da 2004 yılında bir yasa hazırlanıyordu diye hatırlıyorum.
O zamanlar üniversiteliydim. Staj yapan 18 yaş altı öğrencilerin sigortalı günleri sayılmayacak diye. Gazetede arkadaşımla okumuştuk.
Bu arada 99'da staj yapmıştım.

Çalışma hayatım kısmı bana da olması gerekenden 5 yıl önce emekli olacağını gösteriyor ama bence yanlış çünkü lisede yapılan stajlar ve beceri eğitimleri için sigorta pirimi yaymıyor ve emeklilik için sayılmıyor. Araştırdım sayılması için teklifler gelmiş ama hiçbiri yaslaşmamış.
Mevcut uygulamalara göre emeklilik yaşı için yine e-devlet Hitap hizmet dökümünden bakılmalı:

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-hitap-hizmet-dokumu

2003 ya da 2004 yılında bir yasa hazırlanıyordu diye hatırlıyorum.
O zamanlar üniversiteliydim. Staj yapan 18 yaş altı öğrencilerin sigortalı günleri sayılmayacak diye. Gazetede arkadaşımla okumuştuk.
Bu arada 99'da staj yapmıştım.

Çalışma hayatım kısmı bana da olması gerekenden 5 yıl önce emekli olacağını gösteriyor ama bence yanlış çünkü lisede yapılan stajlar ve beceri eğitimleri için sigorta pirimi yaymıyor ve emeklilik için sayılmıyor. Araştırdım sayılması için teklifler gelmiş ama hiçbiri yaslaşmamış.
Mevcut uygulamalara göre emeklilik yaşı için yine e-devlet Hitap hizmet dökümünden bakılmalı:

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-hitap-hizmet-dokumu
Hocam 2007 de bölge ssk ya gittim, çalıştığım köy hep genç emekli ve bağkurlularla doluydu ve köyden çalışanlar vardı ssk da. Sezin deduğiniz gibi öğrencilikte sigorta girişi yapılır ama prim yatırılmaz dediler. 1 gün priminiz olsa hak kazanırdınız dediler. Havamızı aldık üstüna örttük. 8 10 yıl sonra 1 kaymakam toplantı da konu açıldı "ben de meslek lisesu mezunuyum sigortamız sayılmıyor" dedi "54 yaş sayılırsa ama ilerleyen zamanlarda benub gibi kişiler çoğaldığında mutlaka mahkemeye taşınır" demişti. Tahminim meslek lisesi düzenlemelerinden bu haklar verilmek zorunda. Hitap dökümüyle mebbis dahi çelişiyor. Zamanla düzelmesini umut ediyorum. Ama e devlet emeklilik işlemlerine en son geçen hafta baktıgımda 21 yıl dı gün sayım şu an ve hitap dökümüyle bu eşleşiyor mebbis de askerliği saymıyor 19 yıl ve edevlet çalışma hayatımda bu hafta sürem 25yıl. Ve lise arkadaşlarımı yokladım. Hepimin gün sayısı aynı olmasına rağmen prim ödeme günümüzdüşük.
Zaten bugün bloombergde konuşuluyordu o zamana kadar 12000 gün sayısını rahet deviririz. 5750 gün yetiyor. Sonradan 7 bin küsur ettiler. Amamemuriyet olarak bakma meslek lisesi mezunu ne kadar işçi var biri de abim. İşi çok ağır yaş gidiyor prim günü doldurmaya ugraşıyor.

Son düzenleme:
2000 ATL mezunuyum.

Sigorta başlangıç öğretmenliğe başlangıç 2004 olarak gözüküyor.

Meslek lisesinde yapılan stajda yapılan sigorta, meslek hastalıkları ve kazalarına karşı yapılan sigortadır. Primi oldukça düşük bir sigortadır. Örneğin 10 TL gibi bir prim yatırılır. O yüzden emekliliğe sayılma şansının olduğunu sanmıyorum. Geçmişte seçim dönemlerinde lafı geçmişti ama yasalaşması için adım dahi atılmadı.
Şahsi görüşüm de zaten sayılmaması yönünde. Şu an normal bir sigortalı 1000 TL'ye yakın prim ödüyor. Bu primle 10 TL'lik primin eşit kabul edilmesi sosyal güvenlik kurumunun var olan b.k'tan durumunu daha da kötüye götürecektir. Bir vatandaş, bir çalışan olarak bu nedenle erken emekli olacak kişilerin emekli maaşlarını ödemek istemem.

yok hitap ta görünmüyor, teknik lise okurken yaptıgım yaz stajı veya 2 yıllık yükseokul stajı 4 yıl tef deki stajdakilerin hiçbiri yok hitapta bunlar yaz stajıydı,
teknik lise 1995 okurken -kredili sistemle eml olarak mezun olmuştum, yaz stajını yapmıştım.

Geri