2003 1.2 16V Palio tavsiye (1.3 multijet için anlaşıldı :))

Kodla Büyü
Re: 2003 Model 1.2 16V Palio için anlaştım tavsiye lütfen

Leronoy' Alıntı:
Söylediklerinizi dikkate alarak ve çok yakacağını düşündüğüm için galeriden 2005 model multijet 2 airbag, abs li boyada sorunsuz çok temiz bir palio aldım. 15 bin tl ya 165 bin km de fakat motoru 2 bin km önce servisinde 0 yapılmış. 5644 e gönderdiğim mesaja cevap olarak 1 kaza görünüyor masraf 2700 tl. Sanayiidekiler o masrafın motor için belirtildiğini söylediler. Artık sigorta yoluyla mı yaptırmış bilmiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum

hocam multijet, hdi, tdi bunlar güzel motorlar ve yakıt konusunda çok iyiler. özellikle küçük araçlarda.

km çok önemli değil zaten senden önce alanda yakıtı düşündüğü için, çok km yapacağı için almış o aracı. biraz şans meselesi, motor sıfır yapıldı ise ve serviste herhangi bir garanti varsa çekinmene gerek yok bence.

km çok önemli değil derken de şunu kastettim, 40.000 km de motorun üstelik benzinli motorun anasını ağlatanlar olduğu gibi 150000 km kullanıp, bakımlarını tam yaptıran ve motorunda zerre zorlama olmayan arkadaşlarım var.

Senin içine siniyorsa ve servis tamirci kısmından da okey aldıysa, güle güle kullan, kazasız + belasız paliolu günler.

saygılar

1.2 palio yaramaz 1.4 olsa neyse benden demesi senden denemesi

Palio 1.4 EL 8V ve 1.2 8V dışında tüm modelleri tavsiye edebilirim sn. hocam. 8V olan hiç bir aracı tavsiye etmem aslında marka model farketmez.

saygılar

hocam pazarlık yapmışınız bize hayırlı olsun demek düşer ama bana sorarsanız 13000 TL ila 15000 TL arası araç olarak POLO derim konfor + güvenlik + yakıt aradığımız 3lü

13000 ve 15000 arasında alınacak polo tüplü değilse yakıt iyi gelmez. güvenlik ve konfor açısından daha iyi olabilir tabi .

saygılar

kafkas' Alıntı:
Leronoy' Alıntı:
Söylediklerinizi dikkate alarak ve çok yakacağını düşündüğüm için galeriden 2005 model multijet 2 airbag, abs li boyada sorunsuz çok temiz bir palio aldım. 15 bin tl ya 165 bin km de fakat motoru 2 bin km önce servisinde 0 yapılmış. 5644 e gönderdiğim mesaja cevap olarak 1 kaza görünüyor masraf 2700 tl. Sanayiidekiler o masrafın motor için belirtildiğini söylediler. Artık sigorta yoluyla mı yaptırmış bilmiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum

hocam multijet, hdi, tdi bunlar güzel motorlar ve yakıt konusunda çok iyiler. özellikle küçük araçlarda.

km çok önemli değil zaten senden önce alanda yakıtı düşündüğü için, çok km yapacağı için almış o aracı. biraz şans meselesi, motor sıfır yapıldı ise ve serviste herhangi bir garanti varsa çekinmene gerek yok bence.

km çok önemli değil derken de şunu kastettim, 40.000 km de motorun üstelik benzinli motorun anasını ağlatanlar olduğu gibi 150000 km kullanıp, bakımlarını tam yaptıran ve motorunda zerre zorlama olmayan arkadaşlarım var.

Senin içine siniyorsa ve servis tamirci kısmından da okey aldıysa, güle güle kullan, kazasız + belasız paliolu günler.

saygılar

Hocam çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız. Servisini aradığımda 0 motor yapıldığı teyyidini aldık. İçim rahat olsun diyerekten yarın başka ilçede bulunan motorunun yapıldığı Fiat servisine gideceğim. Bu arada 2 gündür araç bende 2500 tl kadar bir kaparo verdim. Araç çok atik, 1.2 yi kullandığımda bu kadar memnun kalmamıştım ama multijet turbo teknolojisi gayet güzel geldi. Bir terslik çıkmamasını diliyorum. Ayrıca araçla giderken bir miktar uğultu geliyor. Dizellerin ortak özellikleri mi acaba?
Ayrıca aracın 10 bin bakımları yapıldıktan sonra 2 bin km gitmiş araç. Vizesi 2012 ye kadar devam ediyor
Diğer yorum yapan arkadaşlara da teşekkürler. Multijet 1.3 2005 model bir terslik çıkmazsa alınmıştır ;)

Leronoy' Alıntı:
kafkas' Alıntı:
Leronoy' Alıntı:

saygılar

Hocam çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız. Servisini aradığımda 0 motor yapıldığı teyyidini aldık. İçim rahat olsun diyerekten yarın başka ilçede bulunan motorunun yapıldığı Fiat servisine gideceğim. Bu arada 2 gündür araç bende 2500 tl kadar bir kaparo verdim. Araç çok atik, 1.2 yi kullandığımda bu kadar memnun kalmamıştım ama multijet turbo teknolojisi gayet güzel geldi. Bir terslik çıkmamasını diliyorum. Ayrıca araçla giderken bir miktar uğultu geliyor. Dizellerin ortak özellikleri mi acaba?
Ayrıca aracın 10 bin bakımları yapıldıktan sonra 2 bin km gitmiş araç. Vizesi 2012 ye kadar devam ediyor
Diğer yorum yapan arkadaşlara da teşekkürler. Multijet 1.3 2005 model bir terslik çıkmazsa alınmıştır ;)

üst segment araçlar hariç dizellerde içeriye bir miktar ses veya uğultu alması normaldir sn hocam.
Dizellerdeki torkun yüksek olması ise tadından yenmeyecek güzelliktedir ve uğultu olayına değer :)

Ayrıca bir alıntı :

1-Motor teknolojileri,yag teknolojileri değişti Benzinli araçların geçmişte 100.000 km civarında olan ortalama revizyon periyodu milyon km lere dayandı.Ancak hava filtreleri hep aynı kaldı.Turbo dizel motorlar piyasaya çıkınca da otomobillerde aynı kağıt filtreler kullanıldı.Daha çok yer kaplayan yağlı filtreler ise ağır araçlar ve iş makinalarında kullanılmaya başlandı.Basit bir anlatımla klasik dizel motor havayı nefes alan bir insan gibi çekerken,turbo dizel motor elektrik süpürgesi gibi çeker.dolayısı ile filtre üzerindeki basınç filtrenin daha çabuk kirlenmesine yol açar.Eğer tozlu yolda ve yüksek süratte seyrederseniz kum taneciklerinin filtreyi geçip manifolda inmesi mümkündür. Türkiye çok tozlu bir ülke.Böyle bir ülkenin yollarında kim ne derse desin turbo dizel aracın hava filtresi 2.000-3.000 Km den fazla iş yapmaz,yazın bu durum 1000 km lere kadar düşer.
2-Hal böyle iken motor teknolojisi yükseldi,yağ kalitesi arttı gibi gerekçelerle araçların periyodik bakımları 15.000/20.000 km ye yükseltildi ve alıcılarda
periyodik bakım km.si uzun araçların daha kaliteli olduğu gibi yanlış algılamalar yaratıldı.
3-Sonuçta olan şu hava filtresi tıkanmasına kirlenmesine rağmen araçlar periyodik bakıma kadar kullanılıyor.Önce yakıt tüketimi artıyor.İnsanımızda di
zel bilinci olmadığı icin güç kaybı da farkedilemiyor.Ta ki serviste filtre değiştirildikten sonra biraz düzelme ortaya çıkıyor.Bu noktada dizel kullananlara
bir sorum olacak "periyodik bakımda size filtrenin çabuk kirlenmiş daha sık değiştirelim" diyen bi usta oldu mu?kesinlikle olmaz.
Çünkü üretici firma sizi uyarmayı bilerek öğretmemiştir o elamanına.
Bu noktada bir ayrıntıyı da hatırlatmak izah etmek istiyorum.Dizel deniz motorlarının çoğunda hava filtresi olmaz,çünkü denizde toz yoktur.Toz olmayınca dizel deniz motorları yüksek devirlerde bile çok uzun sürelerle çalışabilirler.
5-Birinci ikinci üçüncü dördüncü bakım derken araç 70-80-90 binlere ulaşır ve filtreden dolayı ciddi bir güç kaybına uğrar.Geç çalışmaya başlar.Çünkü
görevini yapmayan filtre yüzünden manifolt ve silindr kapagı iyice tıkanmış, siboblar,kayıtlar,hatta segmanlar aşınmıştır.
6-Mecbur kalıp silindir kapağını söktüğünüzde kapak revizyondan geçer,sibob ve kayıtlar değişir.Aracın ilk çalışması biraz düzene girse de gerçekte so
run çözülmemiştir.Çünkü segmanlardaki aşınma,kapaktaki revizyon ile uyum göstermeyecek ve çekiş kaybı bu kez uyumsuzluk yüzünden artmaya de
vam edecektir.Buradan çıkacak sonuç şudur:dizelin akcigeri olan filtreyi sık sık değiştireceksin.Değiştirtmeyeceksin bizzat değiştireceksin.Buna dikkat
edersek kapak revizyonu söz konusu olmaz.
6-Aracın enjektorlerinin kullanım ömrü yakıt kalitesi ile yakından ilgilidir.normal mazotla kullanılmış olan araçların motoru kükürt yüzünden daha fazla
aşınacağı gibi enjektörler de aşınacak ve püskürtme düzensiz şekiller gösterecektir.Euro dizel yakıtla enjektör ömrü 100 ile 150 bin km arasında sağ
lıklı olarak devam edebilir.Kim ne derse desin turbo yada common rail araç yakıtı seçer.Yakıtı aynı yerden,mümkün olmadığı takdirde aynı dağıtımcı
nın başka istasyonundan almakta büyük yarar var.Bazı dağıtımcıların yakıtları gerçekten daha verimlidir.
7-Bizde hiç bir otomobil servisi enjektor tamiri yaptırmaz.markalara göre 500 YTL den 2.500.00 YTL ye kadar fiyatlarla enjektor değişimi yapılır.Oysa
ki özellikle Avrupa araçlarda kullanılan bosh enjektörlerin bir çok modelinin orijinal kit ile tamiri mümkündür ve sonucunda yenisi ile aynı kalite elde e
dilir.Hatta bu sözlediklerimi bir çok otomobil tamircisi bilmediği gibi bilenlerin de işine gelmez.
8-Dizel araç iyice ısıtılırsa performansı artar.
9-Dizel araç yoğun trafikte yüksek devirlerde kullanılmamalıdır.Sakin bir sürüş tercih edilmelidir
10-Otoyol kullanımlarında aracı ani gaz kesmemeye dikkat ederek istediğiniz kadar zorlayabilirsiniz.Özellikle serin yaz akşamlarında tadına doyulmaz
bir keyif verir.Sert kullanımlarda dizelin yapısı gereği bir miktar yağ eksiltmesi normaldir.ve 500 km lik bir yolu ortalama 170-180 km ile gitmişseniz menzile vardığınızda yağ çubuğuna bakmanızda ve aracı bir süre rölantide çalıştırmanızda fayda vardır.
11-Dizel araç satın alacaksanız bunları bilmeyen bir sürücünün kullandığı aracı satın alırken iki kere düşünün derim.

ARAŞTIRMACI KADİR ÖZKAN

Bir alıntı daha :
Dizel araçların en verimli çalıştığı aralık max tork bandıdır.

Dizel bir araç için maksimum beygir üretilen deviri geçmek gereksiz ve zararlıdır. zaten maksimum beygirin üretildiği devirden sonra dizel motorlar karakteristik olarak tork kaybeder. yani maksimum beygir devrinden sonra dizellerde çekiş genelde düşer.

Sonuç olarak, herkes aracının hangi devir bandında maksimum torku sağladığını bilmeli ve bu band üstünde kalmaya çalışmalıdır.

Örneğin bir dizel motor 1750 - 3800 d/d bandında maksimum torkunu üretiyorsa bu araçta vites yükseltmek için 3000 d/d yeterlidir. hızlı ivmelenme isteniyorsa 4000 d/d ya çıkılabilir. ama normalde 3000 d/d üstü gereksizdir.

normal sürüş için ise dizel aracı motorun çektiğini hissettiğiniz en düşük devirde kullanın. bu devir genelde turbonun yeterli basıncı ürettiği devir veya bunun 250 d/d üstüdür.

Bir diğer nokta ise dizel araçlarda mazot pompası enjeksiyon sisteminin en önemli parçasıdır. Benzinli bir aracı rölanti devrinde kullanabilirsiniz. Yani çok düşük devirlerde vites yükselterek motoru tekletseniz bile motora ekstra kurum oluşumundan fazla pek bir zarar veremezsiniz.

Ancak dizel bir motorda eğer rölanti devri civarında, yani 1000 devir civarında aracı hızlandırmaya çalışıyorsanız, mazot pompanızı aşırı yüklüyorsunuz demektir. Dizel aracın devirli kullanılması gerektiği sözü de burdan gelir.

Dizel aracı viteste yol alırken veya kalkışta kesinlikle rölanti devrine düşürmemek gerekir. bu mazot pompasını zorlayabilir. ama performans beklenmiyorsa 1500 d/d ya kadar düşülmesinde bir zarar yoktur. ama bu devirlerde ivmelenme gerektiğinde gaza yüklenmeden önce vites düşürmek gerekir.
Sonuç olarak aracınızda eğer o anda hızlanmayı amaçlamıyorsanız 1500 devir civarında kullanabilirsiniz. Ancak bu devirin altı özellikle mazot pompanız açısından pek de sağlıklı olmayacaktır. Ayrıca kurum oluşumu hızlanacaktır. Hızlanmak için turbonun yeterli basınca ulaştığı 2000 devir civarında gaza yüklenin. Aksi uygulamalar yanlıştır. Zaten genelde maksimum tork da bu devirlerde başlar. Zaten kullanıcıı da bu 2000 devirden itibaren aracın ivmelenmeye başladığını gözlemler...

Geri