2010 ATL Bilişim Teknolojileri +2015 BÖTE Mezunu kendi alanında meslek derslerine giremiyorken 2 yıllık Bilgisayar mezunu Usta Öğreticilerin girmesi?

Kodla Büyü

adanademir

Üye
2010 Anadolu Teknik Lisesi Bilişim Teknolojileri alanı Veritabanı Programcılığı Mezunuyum . ( İşyeri Açma / Ustalık ve Mezuniyet belgem var) Daha sonra 2015 BÖTE Mezunuyum . MESEM de müdür yardımcısıyım . 2 yıllık mezunu Ustalık Belgesi Bilişim Teknolojileri olan Usta Öğreticiler ,Meslek derslerine girip kalfalık ustalık sınavlarında görev alabiliyorken, ben Meslek Derslerine Böte Mezunu olarak giremiyor ve Ustalık Kalfalık Sinavinda görev alamıyorum. Meslek Lisesi BT mezunu olarak bu derslerw girme hakkim var yada sınavlarda görev alma hakkım?

bu konu çok kez konuşuldu, konuya cevap yazacakları strese sokmayın,eski başlıkları okuyun :)

Yok hocam, yanlış anlamayın. Neremiz doğru ki demek istedim, yoksa serzenişinizde çok haklısınız.
Bende şaka yaptım hocam:) eskilerden konuşuldu denildi de ben bulamadım,bazı illerde böte +atl mezunları meslek lisesinde derslere girebiliyormus sadece resmi bir yazı örneği dayanak bakiyorum

Eşek yukuyle ek puan alarak üniversite kazanan meslekciler bakanlıkta iyi orgutlendigi için botecileri uzak tutuyorlar meslek lisesinden

Eşek yukuyle ek puan alarak üniversite kazanan meslekciler bakanlıkta iyi orgutlendigi için botecileri uzak tutuyorlar meslek lisesinden
yok artık ben ek puan almadım ama guzel yazmıssınız romanı😁ha bu arada meslek lisesi baskalarının meselesi oldu😁zira ogrenci az sinek avlıyor meslekciler okullarda mesemler dibine darıyı ekti mesleki egitimin bunu da belirtmeden gecemiyecem...

Son düzenleme:
İki yıl işletme mezunu , aşçılık ustalık belgesi olanın yiyecek içecek derslerine usta öğretici olarak giriyor mesala

Anladığım kadarı ile sizde usta öğreticilik belgesi yok. kayıt olup kolaylıkla alabilirsiniz. hatta kendi okulunuza kendinzi kayıt edip usta öğreticilik belgesi alabilirsiniz. ancak ilk dediğiniz durum ile ilgili resmi yazı bilmiyorum. bence derslere girebilirsiniz. eğer hiç öğretmen olmazsa BÖTE mezunu olan kişi ücretli öğretmen olarak derslere girebilir. bu durumda sizin girmenizde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. bizim okulda kalfalık ustalık sınavları yapılıyor genelde de teknik öğretmenler görev alıyor. ilk dediğim gibi usta öğreticilik yeterli ise bence kayıt olup belgenizi alın derim.

O kadar saçma olaylar var ki, ben böte mezunu olarak istemediğim halde meslek lisesinde derse girmeye görevlendiriliyorum ama norm fazlası olarak açık olan meslek lisesine kadrolu geçemiyorum.

Hocam ustaöğretici öğretmenin olduğu yerde derse giremez. Öğretmen sayısı yetersiz olursa ders boş geçmesin diye girebiliyor. Ustaöğreticiyi derse sokmak istisnai bir durumdur

Valla hocam derse de giriyorlar sınava da sanırım böteli olmak 120 saat kurs alıp formatörlük yapan sınıf öğretmenlerinden daha kötü bir seviyede

Anladığım kadarıyla mesem lere öğrenci kaydı fazla olunca öğretmen yokluğunda ustaöğretici derse sokuluyor. Mesem lerde genelde bilişim bölümü ve normu yok ondan dolayı öğretmen gelmiyor olabilir. Okul idaresi gerekli normları açmalı böyle bir durum varsa.
Kaldı ki ustaöğretici kadrolu bir görev değil ücret karşılığı geliyor. Usta öğretici Talepte bulunmayın sayın hocam. Öğretmen talep edin

2010 Anadolu Teknik Lisesi Bilişim Teknolojileri alanı Veritabanı Programcılığı Mezunuyum . ( İşyeri Açma / Ustalık ve Mezuniyet belgem var) Daha sonra 2015 BÖTE Mezunuyum . MESEM de müdür yardımcısıyım . 2 yıllık mezunu Ustalık Belgesi Bilişim Teknolojileri olan Usta Öğreticiler ,Meslek derslerine girip kalfalık ustalık sınavlarında görev alabiliyorken, ben Meslek Derslerine Böte Mezunu olarak giremiyor ve Ustalık Kalfalık Sinavinda görev alamıyorum. Meslek Lisesi BT mezunu olarak bu derslerw girme hakkim var yada sınavlarda görev alma hakkım?

Hocam dert yandığınız konuda haklısınız, fakat haksız olduğunuz durum sizin MESEM'e atanmanız yanlış. Maaş karşılığı gireceği ders olmak şartı ihlal edilmiş. Aynı hatayı İngilizce branşı içinde yapıyor bakanlık. Aynı durumda itiraz ederek BÖTE mezunu arkadaşın başka bir kuruma yönetici olarak atanmasını sağlamıştık.
Gelelim sizin ustaöğreticilik sorunuza siz de iş yeri açma belgesi =ustalık belgesi ve BÖTE diplomanız =usta öğreticiliğe denk olduğundan ustaöğretici sayılırsınız fakat devlet memuru olarak size verilen bir görev olduğundan ustaöğretici olarak görevlendirilemezsiniz. Özel bir işletmede çalışan olsanız ustaöğretici olarak çırak öğrenci kaydı yapabilirsiniz. Ama MESEM'de teknik öğretmen statüsüne sahip olmadığınız için atölye laboratuvar derslerinde ve uygulamalı sınavlarda görev alamazsınız. Sınavlarda yönetici olarak görev yaptığınız için de görev almanız mümkün değildir.

Geri