2013-2014 Bilişim Teknolojileri Dersi Yıllık Planı 5-6-7-8

Kodla Büyü

ercinc98

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar eski sisteme göre ayarladım.

Zaten bazı arkadaşlar çok benzerini hazırlamışlar ve paylaşmışlardı.

Konular ve üniteler eski sistem, seçmeli olduğu zamana ait ve 4-5. sınıf üniteleri 5. sınıfa aktardım.

Talim Terbiyenin 05.09.2012 tarih ve 150 sayılı kararında verilen konuları da artık bunun içine serpiştireceğim.

Ekli dosyalar

• 2013-2014 Bilişim Teknolojileri Dersi Yıllık Planı 5-6-7-8.rar
    527.8 KB · Görüntüleme: 28,793
emeğinize sağlık lakin forumda birçok arkadaş tarafından karıştırılan bir husus var.

5. ve 6. sınıflarda okutacağımız Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile eskiden okuttuğumuz Bilişim Teknolojileri dersinin öğretim programları farklı.

Bkz: Bilişim Teknolojileri Öğretim Programı : http://ttkb.meb.gov.tr/program2.aspx/pr ... m=2&kno=21
Bkz: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretim Programı : http://ttkb.meb.gov.tr/program2.aspx/pr ... =2&kno=196

eski 5. ve 6.basamakları bu sene 5. ve 6.sınıfta okutmak (sizin planda hazırladığınız gibi) doğru değildir.

Zaten, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi için basamak diye bir kavram yok.

Planlarınız 7. ve 8. sınıflar için doğrudur lakin 5. ve 6. sınıflarda okutacağımız ders için sanırım yanlış.

Doğrusu: ilkogretim-bilisim-teknolojileri-uygulama-ve-materyaller-f138/5-bty-plan-ve-zumre-bitti-sira-6-da-t116515.html

Edit: Zaten açıklama yapmışsınız.

tesekkürler hocam. ben de öğrenci yeterliliklerini ve koşulları göz önüne alarak böyle yapmayı düşünüyordum.

tesekkürler hocam. ben de öğrenci yeterliliklerini ve koşulları göz önüne alarak böyle yapmayı düşünüyordum.

hocam planlar güzel olmuş elinize emeğinize sağlık ama sınav yapmayı unutmuşsunuz galiba yada ben göremedim...

Bilişim teknolojlileri zorunlu mu?Bilişim sınıfı olmadığı halde ders verilmiş?Branş Türkçe.Tavsiyeleriniz nedir? Yılllık plan zümre var mı?Düzenlenmiş yıllık plan verebilir misiniz?Sınav tarihleri vsss kaç sınav yapılıyor

ahmetarif21' Alıntı:
hocam planlar güzel olmuş elinize emeğinize sağlık ama sınav yapmayı unutmuşsunuz galiba yada ben göremedim...
Sınav tarihleri belirtmedim, çünkü esnek olsun, diğer derslerin sınavları ile çakışma durumu da olabilir, diye, ve 8. Sınıflar için 12 adet sınav var ve muhtemelen o günlerde başka okullarda gözetmen olacağım, veya ölçeklerle değerlendirme yapabilirim diye düşündüm. Mesela bizim okulda 3' er adet 5-6 var ve 5'lerde sınınflar 15 15 ve 16 kişi . Laboratıar ise 2010 model ve16 artı 1.

hocam ben Türkçe öğretmeniyim okulda hocamız olmdığı için ben aldım bu dersi ancak plan içeriği bizim köy okulundaki çocuklarımız için oldukça ağır gözüküyor.Acaba daha basit daha temelden alınabilecek şekilde hazırlanmış bir plan var mı?Gerçekten bu planımı kullanıyor herkes?Plan yok kitap yok yardımlarınızı bekliyorum çocuklara faydam dokunsun istiyorum

bilal47' Alıntı:
hocam ben Türkçe öğretmeniyim okulda hocamız olmdığı için ben aldım bu dersi ancak plan içeriği bizim köy okulundaki çocuklarımız için oldukça ağır gözüküyor.Acaba daha basit daha temelden alınabilecek şekilde hazırlanmış bir plan var mı?Gerçekten bu planımı kullanıyor herkes?Plan yok kitap yok yardımlarınızı bekliyorum çocuklara faydam dokunsun istiyorum
Okulumuza ve öğrencilerimize uygun planı yapmakla yükümlüyüz, yani her BT öğretmeninin planı farklı olabilir, Talim Terbiye Kurulu kararı da bunu belirtiyor.

Bu konuda verdiğim plân eski (2006-2012 yılları arasındaki) müfredata uygun olan planın 4 yıla uyarlanmış halidir.
Okulum için uygun olan bu.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi ( 5, 6, 7 ve 8. Sınıflar) Öğretim Programı'nı aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz, yeni müfredat konuları daha çok bilgisayar kullanımını öğretmeye yönelik değil, ilgili yazının giriş bölümünü bir kere okuduğunuzda anlayacaksınız.
http://ttkb.meb.gov.tr/program2.aspx?islem=1&kno=196
veya

Ekli dosyalar

• bilisimteknolojileri_ortaokul.rar
    380.1 KB · Görüntüleme: 514
inanın alanım da olmadığı için ne yapacağımı şaşırdım uamrım bu konuda bir arkadaş yardımcı olur hocam peki kılavuz kitap ders notu hiçbir şey yok çocuklara dağıtabileceğim yazdırabileceğim notlar var mı?

bilal47' Alıntı:
inanın alanım da olmadığı için ne yapacağımı şaşırdım uamrım bu konuda bir arkadaş yardımcı olur hocam peki kılavuz kitap ders notu hiçbir şey yok çocuklara dağıtabileceğim yazdırabileceğim notlar var mı?
İşte bu forumda 1 aydır cevabını bulamayan soru,

En azından ben şöyle yapacağım, 5-6'lar için (7. ve 8. sınıflar eski müfredat kademeli ilerlediği için) 2 ders saatinin ilk saati eski müfredat (BT sınıfımız 16+1 ve 2010 model) ikinci ders saati yeni müfredattan anlatmaya çalışacağım. Zaten yeni müfredat sosyal bilgiler dersi gibi, Hafta hafta yeni müfredata denk gelen konuları ordan burdan derleyip (birazda doğaçlama ile) öğrencilerime anlatacağım.

Sınavlarda da öğrencilerime 3-5 sayfa çalışma kağıdı dağıtıp, ondan soracağım, ellerinde çalışabilecekleri birşeyler olsun.

Performansa gelince diğer öğretmenlerle eş güdüm halinde çalışmayı planlıyorum.

Geri