2017-2018 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5-6-7. Sınıflar Yıllık Planları

Kodla Büyü

botehasan33

Aktif Üye
2017-2018 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5-6-7. sınıflar için yıllık planlarımı hazırladım. Planlar ile ilgili detaylar şu şekilde:
* 5. sınıflar için hazırladığım yıllık plan, yeni öğretim programındaki kazanımlara uygun olarak hazırlanmıştır.
*6. sınıflar için hazırladığım yıllık plan, geçen yıl 5. sınıfta öğretimde bulunduğum planın devamı niteliğindedir. İçerik sırasıyla şu şekildedir: Temel Bilgisayar Kullanımı ve Bazı Kavramlar, İşletim Sistemi, Dosya Yönetimi (Dosya-Klasör Kavramları, Dosya Uzantıları), Faydalı Programlar, Dijital Vatandaşlık, Telif Hakkı, Bilişim Suçları, İletişim Araçları (e-posta, forum vb), Bilgi Paylaşım Araçları (Blog, Viki, Sosyal Medya),
2. dönem ise, geçen yıl sonlarında code.org üzerinde başladığımız programlama öğretiminin devamı (koşul ve değişken kavramları), ardından Scratch
*7. sınıflar için hazırladığım seçmeli ders planı Scratch ile başlıyor, ki bu öğrenciler 6. sınıfı Scratch ile bitirmişti. 2. dönem ise, Excel, 3 boyutlu çizim ve Arduino var. Bizzat yazmış olduğum "Problem Solving with Scratch & Arduino" başlıklı e-twinning projesi de Scratch ile başlayıp Arduino ile devam ediyor. Bu projedeki çalışmaları bu ders sürecinde sürdüreceğim.
İndirmek İçin: https://drive.google.com/file/d/0B9wQVZI-qFP-NXhrVGJDVk1Bb1E/view?usp=sharing

Ekli dosyalar

• 2017-2018 5-6-7. Sınıflar BTY Dersi Yıllık Plan.rar
    36.9 KB · Görüntüleme: 2,789
Ellerine sağlık hocam da müsaadenizle bir şey soracağım: 5. sınıfların yıllık planında birinci derse baktım mesela 6 tane kazanım var. İki saat derste 6 kazanımı anlatmak ne mümkün olabilir ki? :\

Ellerine sağlık hocam da müsaadenizle bir şey soracağım: 5. sınıfların yıllık planında birinci derse baktım mesela 6 tane kazanım var. İki saat derste 6 kazanımı anlatmak ne mümkün olabilir ki? :\

Aynen, program çok yoğun. Ben donanım ve yazılıma 6 saat vermiştim onu bile artırmayı düşünüyorum daha. Arkadaş emek vermiş hazırlamış ama uygulanması imkansıza yakın.

Aynen, program çok yoğun. Ben donanım ve yazılıma 6 saat vermiştim onu bile artırmayı düşünüyorum daha. Arkadaş emek vermiş hazırlamış ama uygulanması imkansıza yakın.

Hocam Talim ve Terbiye Kurulu'nun yayınladığı yeni öğretim programını incelemediniz sanırım?

http://mufredat.meb.gov.tr/ProgramDetay.aspx?PID=152
Bu linkten edinip inceleyebilirsiniz. Dosyanın 16. sayfasındaki tabloya dikkat etmenizi öneririm. 5.1, 5.2 ve 5.3 başlıkları için toplam 6 saat verilmiş. Bu da her bir başlık için 2 ders saati eder. 5.1 başlığında da 6 kazanım mevcut. Bahsettiğiniz yıllık plan tamamen yeni öğretim programına göre hazırlanmıştır!

Hocam Talim ve Terbiye Kurulu'nun yayınladığı yeni öğretim programını incelemediniz sanırım?

http://mufredat.meb.gov.tr/ProgramDetay.aspx?PID=152
Bu linkten edinip inceleyebilirsiniz. Dosyanın 16. sayfasındaki tabloya dikkat etmenizi öneririm. 5.1, 5.2 ve 5.3 başlıkları için toplam 6 saat verilmiş. Bu da her bir başlık için 2 ders saati eder. 5.1 başlığında da 6 kazanım mevcut. Bahsettiğiniz yıllık plan tamamen yeni öğretim programına göre hazırlanmıştır!

Hocam siz de haklısınız ama burada bir sıkıntı var o halde. Yani yazılım ve donanım konusunu 2 saatte, dosya yönetimini 2 saatte anlatmak uygulatmak bence imkansız. Sınıf defterine bile bir günde 6 adet kazanımı yazamazsınız..

Hemen kızmayın :)

Plan yeni öğretim programına göre hazırlanmış. Bende Öğretim Programını incelediğimde baştaki konuların sıkıştırılmış olduğunu gördüm. Bunun için nasıl bir yol izleyebiliriz?

Geri